Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά ηλίου D.Franklin στα 2 το 1 δώρο.


leftis95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Spoiler

https://biomedical-engineering-online.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12938-016-0209-7

Δεν είναι η έρευνα που είχα βρει, αλλά και αυτή νομίζω το δίνει το μήνυμα. Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να συγκρίνω ποιότητα ή επίπεδο προστασίας ενός γυαλιού με α τιμή και ενός άλλου με τιμή10α, εξάλλου δεν είμαι και ειδικός επί του θέματος, απλά το παραθέτω ως συνέχεια του προηγούμενου post μου. Ίσως το σκεπτικό μερικών του τύπου, παίρνω ένα γυαλί των 200€ και το κρατάω 5-10 χρόνια μέχρι να λιώσει, αντί να πάρω ανά 2ετία 4-5 του 50ρικου δεν είναι και τόσο ασφαλές εν αγνοία του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν πάλι την προσφορά, λέει ότι λήγει σε 3 ώρες, αλλά το ίδιο έλεγε και χθες.. :p

Με τον κωδικό κατα το checkout ''YOU'' πληρώνεις το 1 από τα 2

+ 8 ευρώ μεταφορικά.

https://www.dfranklincreation.com/collections/sunglasses

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εντωμεταξύ αν βάλεις στο κεφάλι κάποιου Hawkers και κάποιο άλλο επώνυμο των 200ε δε θα χει ιδέα πότε φορά το ένα και πότε το άλλο.

Κλασικά ινσομνια έχει επιστήμονες και στα γυαλιά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakafliaC είπε

Εντωμεταξύ αν βάλεις στο κεφάλι κάποιου Hawkers και κάποιο άλλο επώνυμο των 200ε δε θα χει ιδέα πότε φορά το ένα και πότε το άλλο.

Κλασικά ινσομνια έχει επιστήμονες και στα γυαλιά..

Προσωπικα Hawkers δεν θα φορουσα ποτε, οχι επειδη τα επωνυμα εχουν καλυτερους φακους (αν και καποια εχουν) αλλα επειδη ειναι σαν τα γυαλια που δινουν μαζι με το σουπερ κατερινα...Πραγματικα χιλιες φορες απο Κινα του 10αρικου παρα αυτα.....Αποψη μου φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αναφέρει την κατηγορία κάθε φακού. Δεν έχουν όλα την ίδια απορροφητικότητα. Προσωπικά χρησιμοποιώ αυτά της meller (παρόμοια) εδώ και 3 χρόνια. Προσοχή τα χρησιμοποιώ γιατι δεν μπορώ να βρω μικρό σκελετό 130mm που να μου αρέσει, και όχι γιατί είναι φθηνά. Εχω και ray ban, τα έχω αλλάξει και φακους, αλλά το πως καθονται πανω μου δεν μου αρεσει.

Τον χρόνο αλλάζω 2 ζευγάρια meller. Το πιο πιθανό είναι ότι θα πέσουν και θα χαραχθεί το προστατευτικό από τα πλαστικά τζαμακια (όχι απαραίτητα από την πρώτη φορά). Στα 3 χρόνια, πάντα εκεί πάσχουν αυτά τα γυαλιά. Αλλά το ξέρω και αγοράζω 2-4 ζευγάρια το χρόνο. Έχουν προσφορές για 1+1.

Αγόρασα μερικά Franklin και τα περιμένω. Στα meller πάντως δεν γίνεται αλλαγή των φακών γιατι είναι κολλημένοι, από ότι είδα. Πάντως δεν έχει πάθει ποτέ κάτι σκελετός, μόνο τα τζάμια χαράζουν. 

Αν κάποιος ξέρει πως αλλάζουν οι φακοί δεν έχω πρόβλημα να πάω να τους αλλάξω σε κάποιο κατάστημα οπτικών ειδών, ας ενημερώσει όποιος ξέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Προσωπικα Hawkers δεν θα φορουσα ποτε, οχι επειδη τα επωνυμα εχουν καλυτερους φακους (αν και καποια εχουν) αλλα επειδη ειναι σαν τα γυαλια που δινουν μαζι με το σουπερ κατερινα...Πραγματικα χιλιες φορες απο Κινα του 10αρικου παρα αυτα.....Αποψη μου φυσικα.

Ποτέ πήρες τελευταία φορά; εγώ πέρσι πήρα αυτά και σε πληροφορώ ότι είναι πολύ ποιοτικά. Βέβαια πριν καμιά πενταετία που είναι πάρει κάποια άλλα ήταν χάλια,ποιοτικά, αλλά οι πολωτικοι φακοι ήταν απίστευτοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Ποτέ πήρες τελευταία φορά; εγώ πέρσι πήρα αυτά και σε πληροφορώ ότι είναι πολύ ποιοτικά. Βέβαια πριν καμιά πενταετία που είναι πάρει κάποια άλλα ήταν χάλια,ποιοτικά, αλλά οι πολωτικοι φακοι ήταν απίστευτοι. 

Πανε χρονια αλλα αυτα που δειχνεις ειναι κοκαλινα, δεν ξερω τι εννοεις με το "ποιοτικα". Με 10-15ε απο Κινα παιρνεις εξισου καλους φακους και σκελετους απο κραμα αλουμινιου πχ, καμια σχεση με αυτα. Βεβαια γουστα ειναι αυτα και για μενα τα Hawkers ειναι πεταμενα χρηματα.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι γράφετε; Τα γυαλιά των 300€ έχουν τους ίδιους φακούς με των 10; 

Έχουν σχέση τα RayBan, τα Oakley, τα Mykita και ένα σωρό άλλες εταιρίες επώνυμες με δεκαετίες έρευνας στην πλάτη, με τα Hawkers και τα γυαλιά του μήτσου-κίτσου;

Είπαμε είναι overpriced μερικά και το ξέρουμε και φυσικά υπάρχουν fashion εταιρίες που κοιτάνε να στα αρπάξουν, αλλά όχι να λέμε ανακρίβειες επειδή δεν θέλουμε ή δεν έχουμε να διαθέσουμε τα χρήματα...

Την ζημιά που ενδεχομένως να κάνει ένας μάπα φακός στα μάτια σας δε την καταλαβαίνετε άμεσα αλλά σε αρκετά χρόνια.

Υπάρχουν αξιόλογες εταιρίες budget με καλά προϊόντα αλλά να μην γράφουμε υπερβολές γιατί διαβάζει κόσμος και ενδεχομένως να παραπληροφορούμε. Φιλικά πάντα

Επεξ/σία από pinakas0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Έχουν σχέση τα RayBan, τα Oakley, τα Mykita και ένα σωρό άλλες εταιρίες επώνυμες με δεκαετίες έρευνας στην πλάτη

Ποιες δεκαετίες έρευνας? Η πλειοψηφία φοράνε φακούς luxottica. Πληρώνεις ανάλογα το σχέδιο και τη μάρκα. 

Πάρε περιπτεrayban με 10 ευρώ και βάλε φακούς luxottica (λέμε τώρα)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Luxottica

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω hawkers μια πενταετία σίγουρα και είναι άθικτα, δεν έχουν ούτε μια γρατζουνιά. Άλλαξα φακούς για να έχουν και μυωπία μέσα και τα φοράω πάνω από 300 μέρες το χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Ποιοτικότατα.

Money well spent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Εγώ έχω hawkers μια πενταετία σίγουρα και είναι άθικτα, δεν έχουν ούτε μια γρατζουνιά. Άλλαξα φακούς για να έχουν και μυωπία μέσα και τα φοράω πάνω από 300 μέρες το χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Ποιοτικότατα.

Money well spent.

Προφανώς και είναι μια χαρά οι φακοί των Hakwers και το απόλυτο vfm.

Οι άλλοι παίρνοντας Rayban νομίζουν παίρνουν τα γυαλιά του Cyclops..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pinakas0 είπε

Ρε παιδιά τι γράφετε; Τα γυαλιά των 300€ έχουν τους ίδιους φακούς με των 10; 

Έχουν σχέση τα RayBan, τα Oakley, τα Mykita και ένα σωρό άλλες εταιρίες επώνυμες με δεκαετίες έρευνας στην πλάτη, με τα Hawkers και τα γυαλιά του μήτσου-κίτσου;

Είπαμε είναι overpriced μερικά και το ξέρουμε και φυσικά υπάρχουν fashion εταιρίες που κοιτάνε να στα αρπάξουν, αλλά όχι να λέμε ανακρίβειες επειδή δεν θέλουμε ή δεν έχουμε να διαθέσουμε τα χρήματα...

Την ζημιά που ενδεχομένως να κάνει ένας μάπα φακός στα μάτια σας δε την καταλαβαίνετε άμεσα αλλά σε αρκετά χρόνια.

Υπάρχουν αξιόλογες εταιρίες budget με καλά προϊόντα αλλά να μην γράφουμε υπερβολές γιατί διαβάζει κόσμος και ενδεχομένως να παραπληροφορούμε. Φιλικά πάντα

Μια εποχη τα Rayban τα πουλουσαν στα βενζιναδικα της Αμερικης 15$, τα ιδια μετα αφοτου την αγορασε την Rayban η Luxotica πηγαν στα 150$.

Βεβαια αλλο R&D κανει η Rayban και αλλο οι κινεζικες, εκει μονο εγω θα πω πως ειναι καλυτερη η Rayban.

Απο την αλλη εχουμε ολους εκεινους που αγοραζουν Hawkers για μια ζωη (ειτε επειδη τσιγκουνευονται να αγορασουν κατι ακριβο ειτε επειδη δεν τους περισευουν) και προσπαθουν να το δικαιολογησουν λεγοντας πως ουδεμια διαφορα με αυτα και τις εταιρειες οπως η Rayban.

Προσωπικα θεωρω πως η "αληθεια" βρισκεται καπου στην μεση οποτε εχω και ακριβα γυαλια αλλα και φτηνα, αναλογα την περισταση φοραω και αυτο που θελω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...