Προς το περιεχόμενο

Coding Bootcamp


Amir amor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Το πρόβλημα με τον προγραμματισμό είναι ότι ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει ένα μέρος που να πας και να δεις όλες τις επιλογές για εντολές κτλ ή έστω παραδείγματα, γιατί δεν είναι μόνο οι εντολές, αλλά και ο συνδυασμός που χρησιμοποιούνται.

Ο προγραμματισμός είναι δύο πράγματα, να μπορείς αλγοριθμικά να λύνεις προβλήματα και το άλλο είναι να ξέρεις μία γλώσσα προγραμματισμού για να υλοποιήσεις την αναλυτική σου ικανότητα σε χειροπιαστό πρόγραμμα.

Είναι όπως μαθαίνεις μία ξένη γλώσσα, θέλει να ξέρεις τις λέξεις αλλά και να ξέρει και την σωστή δομή προτάσεων στην συγκεκριμένη γλώσσα.

Αλγοριθμικά πολύς κόσμος θα μπορούσε να γράψει κώδικα, το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να μάθεις μία γλώσσα προγραμματισμού σε ένα μέρος που να έχει όλες τις εντολές κάτι σαν λεξικό ένα πράγμα ή σε μία σελίδα αποκλειστικά για την συγκεκριμένη γλώσσα ώστε να δεις τα πάντα και να πεις "θέλεις να μάθεις C#, θα πας στο C#.com (παράδειγμα) και θα τα μάθεις όλα". Δεν υπάρχει τέτοιο μέρος.

Για να μάθεις μία γλώσσα προγραμματισμού πολλές φορές αναγκάζεσαι να ανακαλύψεις ΞΑΝΑ τον τροχό.

~~

Στα ΑΤΕΙ/ΑΕΙ ΔΕΝ θα γίνεις ποτέ προγραμματιστής, σου διδάσκουν την λογική των αλγορίθμων με τις βασικές εντολές if-else, και τα loop του στυλ "do-until". και προφανώς απλή είσοδο-έξοδο από πληκτρολόγιο αν είναι σε console ή αν είναι οπτικός προγραμματισμός να πατάς διπλό κλικ στο κουμπί για να βάζεις τον κώδικα.

Η ιατρική για παράδειγμα σε παίρνει από το Λύκειο, σου διδάσκει όλη την θεωρία, σε βάζει 2 χρόνια πρακτική και μετά σε τοποθετεί ως μαθητευόμενο γιατρό δίπλα σε κάποιον καταξιωμένο για να μάθεις.

Στην πληροφορική δεν υπάρχει πουθενά μέρος που να πηγαίνεις και να μαθαίνεις επαγγελματικό προγραμματισμό, τουλάχιστον όχι στην Ελλάδα.

Και όπως είπε κάποιος πιο πάνω, να πέσεις και σε καλό καθηγητή, όχι σε κάποιον που θα βάλει κάποιο ακαταλαβίστικο θέμα στο τέλος που δεν θα το λύσει κανείς για να καυχιέται ότι είναι δυνατός καθηγητάρας (που η αποτυχία των φοιτητών οφείλετε καθαρά στον ίδιο φυσικά), γιατί αυτός όχι μόνο σε δυσκολεύει να περάσεις γιατί έτσι, αλλά δεν διδάσκει και σωστά γιατί δεν ενδιαφέρεται να μεταδώσει την γνώση.

Ενας πολιτικός που παρακολουθούσα παλιά, είχε αναφέρει για κάποιο πολύ αυστηρό college στην Αθήνα, όπου έκοβε αβέρτα κόσμο, οπότε προφανώς θα μάθαινες κανονικό προγραμματισμό εκεί, αλλά μου διαφεύγει το όνομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, skiabox είπε

Ενας πολιτικός που παρακολουθούσα παλιά, είχε αναφέρει για κάποιο πολύ αυστηρό college στην Αθήνα, όπου έκοβε αβέρτα κόσμο, οπότε προφανώς θα μάθαινες κανονικό προγραμματισμό εκεί, αλλά μου διαφεύγει το όνομα. 

Ε, θυμήσου το ντε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα/καλησπερα. 

Καθόμουνα και διάβαζατις εμπειρίες σας. Με κάνανε accept στο Coding Factory του ΟΠΑ. 

Είμαι άσχετος με το προγραμματισμό πέρα από βασικές γνώσεις σε Python/HTML/CSS και λίγο Javascript,  τα οπο'ια τα έχω μάθει απο Freecodecamp/Codecademy, 

Yπάρχει καποιος που να έχει σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο πρόγραμμα; 

Θα με ενδιέφερε μιας και το κόστος δεν είναι τρελό και φαίνεται να είναι δομημένο. 

Για πείτε εμπειρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, GiorgosKorn είπε

Καλημέρα/καλησπερα. 

Καθόμουνα και διάβαζατις εμπειρίες σας. Με κάνανε accept στο Coding Factory του ΟΠΑ. 

Είμαι άσχετος με το προγραμματισμό πέρα από βασικές γνώσεις σε Python/HTML/CSS και λίγο Javascript,  τα οπο'ια τα έχω μάθει απο Freecodecamp/Codecademy, 

Yπάρχει καποιος που να έχει σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο πρόγραμμα; 

Θα με ενδιέφερε μιας και το κόστος δεν είναι τρελό και φαίνεται να είναι δομημένο. 

Για πείτε εμπειρίες. 

Θα ήθελα και εγώ να ακούσω άποψη για το συγκεκριμένο αν γνωρίζει κάποιος, το σκέφτομαι να δηλώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κι εγώ στα υπ' όψιν, δείχνει δομημένο και το ΟΠΑ έχει όνομα, αλλά μου φαίνεται πως ανοίγεται πολύ και μαλλον θα έχει λίγο απ' όλα. Επίσης με προβληματίζει που δεν μοιράζει ομοιόμορφα το χρόνο. Πχ για Java έχει 74ώρες + 48ώρες για το Spring Framework, 24 ώρες για C# και 36 ώρες για Python κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Deus ex machina είπε

Το έχω κι εγώ στα υπ' όψιν, δείχνει δομημένο και το ΟΠΑ έχει όνομα, αλλά μου φαίνεται πως ανοίγεται πολύ και μαλλον θα έχει λίγο απ' όλα. Επίσης με προβληματίζει που δεν μοιράζει ομοιόμορφα το χρόνο. Πχ για Java έχει 74ώρες + 48ώρες για το Spring Framework, 24 ώρες για C# και 36 ώρες για Python κλπ.

Κοίταξα και εγώ το πρόγραμμα. WTF, το καθένα από αυτά που διδάσκουν είναι ένα πεδίο από μόνο του. Μακάρι να μαθάιναμε java σε 50 ώρες... Για εμένα ίσως να αξίσει μόνο η βεβαίωση,το όνομα του Πανεπιστημίου και οι γνωριμίες που θα κάνει κάποιος. Αλλιώς, αν είναι για τις γνώσεις, ένα μάθημα στο udemy πιστεύω θα προσφέρει περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, GiorgosKorn είπε

Καλημέρα/καλησπερα. 

Καθόμουνα και διάβαζατις εμπειρίες σας. Με κάνανε accept στο Coding Factory του ΟΠΑ. 

Είμαι άσχετος με το προγραμματισμό πέρα από βασικές γνώσεις σε Python/HTML/CSS και λίγο Javascript,  τα οπο'ια τα έχω μάθει απο Freecodecamp/Codecademy, 

Yπάρχει καποιος που να έχει σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο πρόγραμμα; 

Θα με ενδιέφερε μιας και το κόστος δεν είναι τρελό και φαίνεται να είναι δομημένο. 

Για πείτε εμπειρίες. 

Λοιπόν μια ενημέρωση. 

Ρώτησα κάποιους γνωστούς μου στοχώρο του προγραμματισμού για το εάν αξίζει το συγκεκριμενο πρόγραμμα. Παρόλο που όντως φαίνεται να ανοίγεται αρκετά, φαίνεται να δίνει γνώση ωστε κάποιος να ξεκινήσει στο χώρο. 

Μου είπαν ότιείναι καλό που έχει τόσα αλλα μόλις τελειώσει θα πρέπει να δώσω βάση σε ένα από αυτά. 

Εάν υπάρχει κάποιος έμπειρος developer ή κάποιος που εχει κάνει το πρόγραμμα ασ παραθέσει άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ τελείωσα το bootcamp της Afdemp στο τέλος του 2018 και από τότε δουλέυω σαν προγραμματιστής. Όσοι έχω κρατήσει επαφή από το τμήμα μου οι οποίοι πήραν και τις 2 πιστοποιήσεις έχουν βρει δουλειά σαν προγραμματιστές (πλην ενός ο οποίος πήγε να συνεχίσει τις σπουδές του σαν μηχανολόγος). Και γνωρίζω και άτομα από άλλες "σειρές" που βρήκαν πολύ καλές δουλειές χωρίς σχετικό background, συμπεριλαμβανομένου και του κολλητού μου ο οποίος είχε τελειώσει την ίδια σχολή με εμένα (οικονομικά).
Ισχύει εν μέρη ότι η εμπειρία αλλάζει με βάση τον καθηγητή που θα πετύχεις, αλλά ξέρω ακόμα και άτομα που έκραζαν φουλ τον καθηγητή τους στο άλλο τμήμα και παρ' όλα αυτά βρήκαν δουλειά (έλεγαν ότι ξέρει αλλά είναι βαρετός και δεν έχει μεταδοτικότητα)(έμαθα ότι πήρε πόδι στη συνέχεια επειδή υπήρχαν πολλά τέτοια παράπονα). Επίσης ξέρω και περιπτώσεις παιδιών στα οποία τους έδωσαν την ευκαιρία να ξαναπαρακολουθήσουν δωρεάν τα μαθήματα επειδή δυσκολευόντουσαν να πάρουν τις πιστοποιήσεις και ένιωθαν πως είχαν ελλείψεις. Και ισχύει και ότι χρησιμοποιούν σαν βοηθούς καθηγητών παλιούς αποφοίτους, ειχά κι εγώ έναν στα εισαγωγικά μαθήματα ο οποίος μας έκανε Python, αλλά το παιδί και ήξερε και είχε και μεταδοτικότητα.

WARNING: Μην νομίζετε όμως ότι επειδή μπορεί κάποιος να γίνει προγραμματιστής σε 6 μήνες με το bootcamp πως είναι εύκολο. Έχει διάβασμα και προσπάθεια. Μας είχαν προειδοποιήσει πριν μπούμε ότι δεν είναι παιχνιδάκι, και στα interviews αλλά και στις παρουσιάσεις για ενδιαφερόμενους. (στα interviews ουσιαστικά κοιτάνε αν έχεις background ή αν είσαι όντως αρκετά "ψημένος" ώστε να το βγάλεις)

Στο τμήμα μου είχαμε 3 άτομα από αυτούς που το ξεκίνησαν οι οποίοι δεν το τελείωσαν, η μία το παράτησε στην αρχή, ο δεύτερος κάπου στην μέση και ο τρίτος το τελείωσε αλλά δεν πέρασε ποτέ τις πιστοποιήσεις.

Και για να λέμε και μισθούς, ο πρώτος μέσος μισθός είναι γύρω στα 800-900 καθαρά. Στο τμήμα μου υπήρχαν και 700άρια, υπήρχαν και 1000+ (εκεί έπαιζε ρόλο το background, οι σχετικοί που είχαν πτυχίο ή παλιότερη ενασχόληση με κώδικα έπιαναν κατευθείαν χιλιάρικο και οι υπόλοιποι γύρω στο 800άρι). 
Όποιος λέει ότι οι junior/entry προγραμματιστές παίρνουν βασικό, ή ζει στο παρελθόν, ή πρέπει να φύγει από την εταιρεία που είναι. Προς το παρόν η ζήτηση είναι στα ύψη, συνέχεια μας λένε από το HR να κάνουμε refer γνωστούς.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε άλλα bootcamp επειδή ψάχνει ένας φίλος αλλά το επόμενο τμήμα της afdemp μάλλον θα γίνει τον Οκτώβρη και πάει μακριά... (btw είδα το coding factory που λένε πιο πάνω, δεν φαίνεται κακό...)

Στις 10/9/2021 στις 8:45 ΜΜ, cmvrgr είπε

Για να συμπεράνουμε αξίζει ή όχι το bootcamp  της people cert ; Ή απλά είναι ότι βλέπουμε σε ένα tutorial του Udemy ;

Είναι σαν να ρωτάς αν αξίζει να πας φροντιστήριο για να μάθεις το οτιδήποτε ή αν μπορείς και μόνος σου. Προφανώς και η ύλη είναι η ίδια, άμα θες σου προτείνω εγώ 4 courses στο Udemy που καλύπτους όλα όσα θα μάθεις στο bootcamp. Η διαφορά είναι ότι έχεις καθηγητή να στα μάθει και ότι παίρνεις και πιστοποίηση (η οποία είναι με εξετάσεις, όχι βεβαίωση παρακολούθησης που παίρνει ο καθένας από ένα 4ωρο σεμινάριο). Και έχει και την διασύνδεση με τις εταιρείες που προσλαμβάνουν από εκεί (όχι πως το θεωρώ σοβαρό κίνητρο για να πάει κανείς στο bootcamp αλλά είναι ένα καλό εξτραδάκι, εγώ έτσι βρήκα την πρώτη μου δουλειά).

Στην τελική οι πιστοποιήσεις είναι open, μπορείς να δώσεις εξετάσεις και χωρίς να κάνεις το bootcamp, όπως για την πιστοποίηση Java της Oracle, οπότε εξαρτάται από τον καθένα το πως προτιμάει να μάθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω restart καριερας σε προγραμματιστης και εχω καποιες βασικες γνωσεις.

μετα απο τις αρνητικες κριτικες που διαβασα για το bootcamp της afdemp, σκεφτομαι το Coding Factory που αρχιζει σε 10 μερες. Υπαρχει καμια γνωμη για αυτο?

Ξερει κανεις και τι παιζει με τη διασυνδεση με εταιρειες του factory? Γιατι οσο και να μη το θεωρουν σημαντικο μερικοι, καλως η κακως οταν βγεις στην αγορα εργασιας 38 ετων πχ για entry θεση και χωρις παρελθον στο χωρο, οσο καλος και να εισαι θα ειναι δυσκολα τα πραγματα μεχρι να κανεις την αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pitprok είπε

Παιδιά εγώ τελείωσα το bootcamp της Afdemp στο τέλος του 2018 και από τότε δουλέυω σαν προγραμματιστής. Όσοι έχω κρατήσει επαφή από το τμήμα μου οι οποίοι πήραν και τις 2 πιστοποιήσεις έχουν βρει δουλειά σαν προγραμματιστές (πλην ενός ο οποίος πήγε να συνεχίσει τις σπουδές του σαν μηχανολόγος). Και γνωρίζω και άτομα από άλλες "σειρές" που βρήκαν πολύ καλές δουλειές χωρίς σχετικό background, συμπεριλαμβανομένου και του κολλητού μου ο οποίος είχε τελειώσει την ίδια σχολή με εμένα (οικονομικά).
Ισχύει εν μέρη ότι η εμπειρία αλλάζει με βάση τον καθηγητή που θα πετύχεις, αλλά ξέρω ακόμα και άτομα που έκραζαν φουλ τον καθηγητή τους στο άλλο τμήμα και παρ' όλα αυτά βρήκαν δουλειά (έλεγαν ότι ξέρει αλλά είναι βαρετός και δεν έχει μεταδοτικότητα)(έμαθα ότι πήρε πόδι στη συνέχεια επειδή υπήρχαν πολλά τέτοια παράπονα). Επίσης ξέρω και περιπτώσεις παιδιών στα οποία τους έδωσαν την ευκαιρία να ξαναπαρακολουθήσουν δωρεάν τα μαθήματα επειδή δυσκολευόντουσαν να πάρουν τις πιστοποιήσεις και ένιωθαν πως είχαν ελλείψεις. Και ισχύει και ότι χρησιμοποιούν σαν βοηθούς καθηγητών παλιούς αποφοίτους, ειχά κι εγώ έναν στα εισαγωγικά μαθήματα ο οποίος μας έκανε Python, αλλά το παιδί και ήξερε και είχε και μεταδοτικότητα.

WARNING: Μην νομίζετε όμως ότι επειδή μπορεί κάποιος να γίνει προγραμματιστής σε 6 μήνες με το bootcamp πως είναι εύκολο. Έχει διάβασμα και προσπάθεια. Μας είχαν προειδοποιήσει πριν μπούμε ότι δεν είναι παιχνιδάκι, και στα interviews αλλά και στις παρουσιάσεις για ενδιαφερόμενους. (στα interviews ουσιαστικά κοιτάνε αν έχεις background ή αν είσαι όντως αρκετά "ψημένος" ώστε να το βγάλεις)

Στο τμήμα μου είχαμε 3 άτομα από αυτούς που το ξεκίνησαν οι οποίοι δεν το τελείωσαν, η μία το παράτησε στην αρχή, ο δεύτερος κάπου στην μέση και ο τρίτος το τελείωσε αλλά δεν πέρασε ποτέ τις πιστοποιήσεις.

Και για να λέμε και μισθούς, ο πρώτος μέσος μισθός είναι γύρω στα 800-900 καθαρά. Στο τμήμα μου υπήρχαν και 700άρια, υπήρχαν και 1000+ (εκεί έπαιζε ρόλο το background, οι σχετικοί που είχαν πτυχίο ή παλιότερη ενασχόληση με κώδικα έπιαναν κατευθείαν χιλιάρικο και οι υπόλοιποι γύρω στο 800άρι). 
Όποιος λέει ότι οι junior/entry προγραμματιστές παίρνουν βασικό, ή ζει στο παρελθόν, ή πρέπει να φύγει από την εταιρεία που είναι. Προς το παρόν η ζήτηση είναι στα ύψη, συνέχεια μας λένε από το HR να κάνουμε refer γνωστούς.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε άλλα bootcamp επειδή ψάχνει ένας φίλος αλλά το επόμενο τμήμα της afdemp μάλλον θα γίνει τον Οκτώβρη και πάει μακριά... (btw είδα το coding factory που λένε πιο πάνω, δεν φαίνεται κακό...)

Είναι σαν να ρωτάς αν αξίζει να πας φροντιστήριο για να μάθεις το οτιδήποτε ή αν μπορείς και μόνος σου. Προφανώς και η ύλη είναι η ίδια, άμα θες σου προτείνω εγώ 4 courses στο Udemy που καλύπτους όλα όσα θα μάθεις στο bootcamp. Η διαφορά είναι ότι έχεις καθηγητή να στα μάθει και ότι παίρνεις και πιστοποίηση (η οποία είναι με εξετάσεις, όχι βεβαίωση παρακολούθησης που παίρνει ο καθένας από ένα 4ωρο σεμινάριο). Και έχει και την διασύνδεση με τις εταιρείες που προσλαμβάνουν από εκεί (όχι πως το θεωρώ σοβαρό κίνητρο για να πάει κανείς στο bootcamp αλλά είναι ένα καλό εξτραδάκι, εγώ έτσι βρήκα την πρώτη μου δουλειά).

Στην τελική οι πιστοποιήσεις είναι open, μπορείς να δώσεις εξετάσεις και χωρίς να κάνεις το bootcamp, όπως για την πιστοποίηση Java της Oracle, οπότε εξαρτάται από τον καθένα το πως προτιμάει να μάθει.

Από Udemy πια μαθήματα προτείνεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pitprok είπε

Μην νομίζετε όμως ότι επειδή μπορεί κάποιος να γίνει προγραμματιστής σε 6 μήνες

Δεν γίνεσαι προγραμματιστής σε 6 μήνες.

 

6 ώρες πριν, pitprok είπε

πρώτος μέσος μισθός είναι γύρω στα 800-900 καθαρά. Στο τμήμα μου υπήρχαν και 700άρια, υπήρχαν και 1000+

Ισχύει αυτό. Και μπορείς να ανέβεις και πολύ γρήγορα.

 

6 ώρες πριν, pitprok είπε

Και έχει και την διασύνδεση με τις εταιρείες που προσλαμβάνουν από εκεί

Αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό. Όλα τα υπόλοιπα αν στρωθείς τα μαθαίνεις και μόνος σου. 

Γενικώς αυτή τη στιγμή η ζήτηση είναι στα ύψη, επειδή πάρα πολλοί Έλληνες devs (κυρίως mid και senior), πλέον δουλευτούν full remote σε ξένες εταιρείες για μισθό x3 και επειδή πάρα πολλές ελληνικές εταιρείες κάνουν μετάβαση στο digital.

Αλλά συμβουλή σε όλους. Να το κάνετε μόνο αν το αγαπάτε. Αν πάτε μόνο για τα λεφτά θα αποτύχετε. Είναι άπειρα δύσκολο επάγγελμα και θέλει συνέχεια διάβασμα.

Και σε αντίθεση με άλλες θέσεις (πχ μάνατζερ), ένας κακός dev φαίνεται από τον πρώτο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνοντας χτες πηρε το ματι μου και αυτο :

https://bigblue.academy/gr

αλλα ειναι focused μονο σε python και data science. Το γνωριζει κανεις?

 

Επισης τσεκαρα το launchschool που αναφερθηκε σε προηγουμενες σελιδες αλλα ειναι μονο για US citizens....οποτε ακυρο για εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2022 στις 8:24 ΜΜ, Thrylos7 είπε

Θελω να κανω restart καριερας σε προγραμματιστης και εχω καποιες βασικες γνωσεις.

μετα απο τις αρνητικες κριτικες που διαβασα για το bootcamp της afdemp, σκεφτομαι το Coding Factory που αρχιζει σε 10 μερες. Υπαρχει καμια γνωμη για αυτο?

Ξερει κανεις και τι παιζει με τη διασυνδεση με εταιρειες του factory? Γιατι οσο και να μη το θεωρουν σημαντικο μερικοι, καλως η κακως οταν βγεις στην αγορα εργασιας 38 ετων πχ για entry θεση και χωρις παρελθον στο χωρο, οσο καλος και να εισαι θα ειναι δυσκολα τα πραγματα μεχρι να κανεις την αρχη...

Καλησπέρα και πάλι.

Εγώ τελικά το πήρα το "ρίσκο" και θα ξεκινήσω στο Coding Factory του ΟΠΑ.

Ο λόγος ήταν ότι παρόλο που φαίνεται χαοτικό μοιάζει να είναι αρκετά δομημένο και επίσης έχει την ευελιξια να το παρακολουθήσω και ασύγχρονα μιας και εργάζομαι σε αρκετά απαιητικό κλάδο με περιορισμένο χρόνο. 

Τώρα αν αξίζει και αν θα το ολοκληρώσω θα σας το πώ σε δεύτερο χρόνο. 

Ελπίζω η επιλογή να είναι σωστή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GiorgosKorn είπε

Καλησπέρα και πάλι.

Εγώ τελικά το πήρα το "ρίσκο" και θα ξεκινήσω στο Coding Factory του ΟΠΑ.

Ο λόγος ήταν ότι παρόλο που φαίνεται χαοτικό μοιάζει να είναι αρκετά δομημένο και επίσης έχει την ευελιξια να το παρακολουθήσω και ασύγχρονα μιας και εργάζομαι σε αρκετά απαιητικό κλάδο με περιορισμένο χρόνο. 

Τώρα αν αξίζει και αν θα το ολοκληρώσω θα σας το πώ σε δεύτερο χρόνο. 

Ελπίζω η επιλογή να είναι σωστή. 

Καλησπερα φιλε. Ασυγχρονα εννοεις οτι στο "remote" κομματι, μπορεις να παρακολουθεις recordings?

Εγω ακομα δεν εχω αποφασισει, και μαλλον θα αναβαλω την ασκηση για το επομενο εξαμηνο επειδη περιμενω δευτερο παιδι σε 2 μηνες και θα ειναι υπερβολικα απαιτητικη περιοδος για να κανω το part-time και να "εξαφανιζομαι" απο τις 8.00 το πρωι (λογω δουλειας) μεχρι τις 21.00 το βραδυ.

Αν κατι με προβληματιζει λιγο στο συγκεκριμενο του AUEB σε σχεση με αυτο της AFDEMP, ειναι το κομματι της "διασυνδεσης" , γιατι κακα τα ψεματα ειανι βασικο στοιχειο.....δε νομιζω κανεις να σε εμπιστευτει ακομα και σε junior θεση επειδη εκανες λιγους μηνες προγραμματισμο. Και δευτερευοντως που συνδεεται με το προηγουμενο, οτι στης AFEDMP παιρνεις και 2 certifications. OK τα δινει οποιος θελει αυτα και το κοστος δεν ειναι τεραστιο, αλλα εισαι φανταζομαι πιο "ετοιμος" να τα παρεις απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...