Προς το περιεχόμενο

Coding Bootcamp


Amir amor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Καλησπερα φιλε. Ασυγχρονα εννοεις οτι στο "remote" κομματι, μπορεις να παρακολουθεις recordings?

Εγω ακομα δεν εχω αποφασισει, και μαλλον θα αναβαλω την ασκηση για το επομενο εξαμηνο επειδη περιμενω δευτερο παιδι σε 2 μηνες και θα ειναι υπερβολικα απαιτητικη περιοδος για να κανω το part-time και να "εξαφανιζομαι" απο τις 8.00 το πρωι (λογω δουλειας) μεχρι τις 21.00 το βραδυ.

Αν κατι με προβληματιζει λιγο στο συγκεκριμενο του AUEB σε σχεση με αυτο της AFDEMP, ειναι το κομματι της "διασυνδεσης" , γιατι κακα τα ψεματα ειανι βασικο στοιχειο.....δε νομιζω κανεις να σε εμπιστευτει ακομα και σε junior θεση επειδη εκανες λιγους μηνες προγραμματισμο. Και δευτερευοντως που συνδεεται με το προηγουμενο, οτι στης AFEDMP παιρνεις και 2 certifications. OK τα δινει οποιος θελει αυτα και το κοστος δεν ειναι τεραστιο, αλλα εισαι φανταζομαι πιο "ετοιμος" να τα παρεις απο εκει.

Καλημέρα, 

Πρώτα απ'όλα εύχομαι με το καλο το δεύτερο παιδί. Να ειναι υγειής καιπαντα ευτυχισμένο. 

Ασυγχρονα εννοώ ότι μπορείς να δείς τα recordings. 

Στο κομμάτι των πιστοποιήσεων to AFDE σου δίνει τις:

- PeopleCert Software Developer Skills, Foundation Level
- PeopleCert Software Developer Skills, Advanced Level

Αυτές εάν δε απατώμαι μπορείς να τις δώσεις και χωρίς να έχεις παρει το πρόγραμμα τους. 

Από την άλλη, το ΟΠΑ έχει ένα απο τα καλύτερα τμήματα πληροφορικής στην Ελλάδα και φαντάζομαι ότι οι καθηγητές θα είναι οι ίδιοι που διδάσκουν και στα πανεπιστημιακά προγράμματα. 

Ακόμη δεν θεωρώ ότι το ΟΠΑ θα έχει κακό γραφείο διασύνδεσεις αν και η άποψη μου έιναι ότι με λίγο "ψάξιμο" τα γραφεία αυτά είναι αχείαστα. Υπάρχουν άπειρα μέρη έκει έξω να βρείς δουλεια όπως LinkedIn, Glassdoor, Skywalker, Fiverr(freelancer) και η λίστα συνεχίζεται. 

Για μένα επειδή εργάζομαι σε αρκτά παιτητικό κλάδο τη δεδομένη στιγμή , η εξ'αποστάσεως εκπαιδευση και τα βίντεο είναι πολύ καλή λυση. Επίσης το κόστος ήταν αρκετα χαμηλό οπότε θεωρώ οτι αξίζει. 

Ελπίζω να σε κάλυψα κάπως για την απόφαση μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχοντας ξεκινήσει και γω στο Coding Factory του ΟΠΑ, σχημάτισα καλή πρώτη εντύπωση για καθηγητές (έστω "φυσιογνωμικά") και οργάνωση.

Το μόνο μη-ρεαλιστικό, από το πως παρουσίασαν την όλη φάση, κατ' εμέ είναι η ιδέα που προσπαθούν να περάσουν πως "Αν ασχοληθείς έστω λίγο και το τελειώσεις θα είσαι έτοιμος για entry-level". Ισχύει για κάποιους, αλλά υπάρχουν και άλλοι που δε ξέρουν απλά πράγματα χρήσης Η/Υ (το καταλαβαίνεις από τις ερωτήσεις) , πόσο μάλλον προγραμματισμού, και δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να δουλέψουν σε 6 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εγώ θα γράψω για 2 προγράμματα elearning του ΕΚΠΑ που παρακολούθησα. Το ένα είναι το web developer  και το άλλο το blockchain developer.
Ξεκινώντας από το το 2ο με μια απλή φράση, μακριά να μην κλαίτε τα λεφτά σας! Ζητάνε αρχική τιμή 500€+ και με εκπτώσεις μπορεί να πάει στα 400-350€. Απαράδεκτο ποσό για αυτό που προσφέρουν. Η ύλη είναι εισαγωγική και επιγραμματική που την βρίσκεις εύκολα παντού. Γενικά αν το σεμινάριο λεγόταν "Μια εισαγωγή στο blockchain" και στοίχιζε στα 200€ θα ήταν τίμιο. Μακριά λοιπόν ασυζητητί.

Για το web developer είναι σαφέστατα πιο εξειδικευμένο και ευρύ, καλύπτει Html, Css, Javascript, Ajax, Python, Jquery, Bootstrap, Joomla κλπ. Το κόστος ξεκινάει στα 680€ και με τις εκπτώσεις που μπορεί να έχει μπορεί να πάει στα 500€ σχεδόν. Σαν μια πρώτη γνωριμία δεν είναι κακό αλλά και πάλι απλά ξύνει την επιφάνεια για να πάρεις μια μυρωδιά τι παίζει. Δεν θα μάθεις δηλαδή coding στο εξάμηνο που διαρκεί.
Επίσης οι σημειώσεις είναι παλιές σε πολλές ενότητες δεν έχουν ανανεωθεί(για να μαι δίκαιος βέβαια δεν είναι μεγάλης σημασίας) , είναι ασπρόμαυρες πράγμα που σε δυσκολεύει πολύ στο διάβασμα, και υπάρχουν αστοχίες σε κάποια κομμάτια της ύλης. Πχ έχουν βάλει joomla και όχι wordpress που το θεωρώ πιο διαδεδομένη επιλογή, η ότι έχουν Jquery. Η υποστήριξη είναι μέτρια θεωρώ. Κάνεις ερώτηση και παίρνεις απάντηση μετά απο 3-4 μέρες(δεν ξέρω βέβαια, ισως σε άλλα προγράμματα να ναι και χειρότερα😅) και πολλές φορές είναι απάντηση χωρίς απάντηση σε αυτό που ρωτάς, γτ ρωτάς περίπλοκα μάλλον😬. Γενικά δεν κλαίω τα λεφτά μου σε αυτό αλλά δεν θα έλεγα ότι είμαι και ευχαριστημένος. Ίσως μόνο για να πείς ότι πήρες το χαρτί να αξίζει.

Τέλος για το ΟΠΑ μιας και είμαι με πτυχίο και μεταπτυχιακό στο λοχρη από εκεί, απλά ζητάνε εξωπραγματικά λεφτά για αυτό που προσφέρουν. Τώρα για το Coding Factory χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ ότι θα είναι ίδια φάση με το ΕΚΠΑ, σου δίνουν πέντε εισαγωγικά πράγματα και μετά αν δεν ασχοληθείς μόνος δεν γίνεται τπτ.
Αυτά ..

Επεξ/σία από brosakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, brosakias είπε

Λοιπόν εγώ θα γράψω για 2 προγράμματα elearning του ΕΚΠΑ που παρακολούθησα. Το ένα είναι το web developer  και το άλλο το blockchain developer.
Ξεκινώντας από το το 2ο με μια απλή φράση, μακριά να μην κλαίτε τα λεφτά σας! Ζητάνε αρχική τιμή 500€+ και με εκπτώσεις μπορεί να πάει στα 400-350€. Απαράδεκτο ποσό για αυτό που προσφέρουν. Η ύλη είναι εισαγωγική και επιγραμματική που την βρίσκεις εύκολα παντού. Γενικά αν το σεμινάριο λεγόταν "Μια εισαγωγή στο blockchain" και στοίχιζε στα 200€ θα ήταν τίμιο. Μακριά λοιπόν ασυζητητί.

Για το web developer είναι σαφέστατα πιο εξειδικευμένο και ευρύ, καλύπτει Html, Css, Javascript, Ajax, Python, Jquery, Bootstrap, Joomla κλπ. Το κόστος ξεκινάει στα 680€ και με τις εκπτώσεις που μπορεί να έχει μπορεί να πάει στα 500€ σχεδόν. Σαν μια πρώτη γνωριμία δεν είναι κακό αλλά και πάλι απλά ξύνει την επιφάνεια για να πάρεις μια μυρωδιά τι παίζει. Δεν θα μάθεις δηλαδή coding στο εξάμηνο που διαρκεί.
Επίσης οι σημειώσεις είναι παλιές σε πολλές ενότητες δεν έχουν ανανεωθεί(για να μαι δίκαιος βέβαια δεν είναι μεγάλης σημασίας) , είναι ασπρόμαυρες πράγμα που σε δυσκολεύει πολύ στο διάβασμα, και υπάρχουν αστοχίες σε κάποια κομμάτια της ύλης. Πχ έχουν βάλει joomla και όχι wordpress που το θεωρώ πιο διαδεδομένη επιλογή, η ότι έχουν Jquery. Η υποστήριξη είναι μέτρια θεωρώ. Κάνεις ερώτηση και παίρνεις απάντηση μετά απο 3-4 μέρες(δεν ξέρω βέβαια, ισως σε άλλα προγράμματα να ναι και χειρότερα😅) και πολλές φορές είναι απάντηση χωρίς απάντηση σε αυτό που ρωτάς, γτ ρωτάς περίπλοκα μάλλον😬. Γενικά δεν κλαίω τα λεφτά μου σε αυτό αλλά δεν θα έλεγα ότι είμαι και ευχαριστημένος. Ίσως μόνο για να πείς ότι πήρες το χαρτί να αξίζει.

Τέλος για το ΟΠΑ μιας και είμαι με πτυχίο και μεταπτυχιακό στο λοχρη από εκεί, απλά ζητάνε εξωπραγματικά λεφτά για αυτό που προσφέρουν. Τώρα για το Coding Factory χωρίς να έχω εμπειρία θεωρώ ότι θα είναι ίδια φάση με το ΕΚΠΑ, σου δίνουν πέντε εισαγωγικά πράγματα και μετά αν δεν ασχοληθείς μόνος δεν γίνεται τπτ.
Αυτά ..

Με 500€ αγοραζεις 40 μαθηματα στο udemy για οτι τεχνολογια υπαρχει στο web dev (και backend) και θα μαθαινες σε βαθος τα παντα με χιλιες φορες καλυτερο και up to date υλικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Είχα γραφτεί udemy το 2014.
Απλά για κάποιους που θέλουν να χουν και ένα χαρτί απο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι μία λύση όλα αυτά τα bootcamps/e-learning seminars. Με όλα τα θεματάκια που ανέφερα πριν.
Προσωπικά δεν με ένοιαζε το κόστος γτ το έβαλα σε λαεκ 0,45% σαν ελ. επαγγελματίας και είχα κοιτάξει και άλλα, codeacademy,w3schools κλπ. αλλά τελικά προτίμησα να κάνω στο εκπα για να εχω κ τη σφραγίδα. 
Και εντέλει θα μάθεις τόσο, όσο ασχοληθείς προσωπικά .Και αν έχεις και κάποιον senior programmer να σε κατευθύνει ακμ καλύτερα και γρηγορότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, brosakias είπε

Σίγουρα. Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Είχα γραφτεί udemy το 2014.
Απλά για κάποιους που θέλουν να χουν και ένα χαρτί απο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι μία λύση όλα αυτά τα bootcamps/e-learning seminars. Με όλα τα θεματάκια που ανέφερα πριν.
Προσωπικά δεν με ένοιαζε το κόστος γτ το έβαλα σε λαεκ 0,45% σαν ελ. επαγγελματίας και είχα κοιτάξει και άλλα, codeacademy,w3schools κλπ. αλλά τελικά προτίμησα να κάνω στο εκπα για να εχω κ τη σφραγίδα. 
Και εντέλει θα μάθεις τόσο, όσο ασχοληθείς προσωπικά .Και αν έχεις και κάποιον senior programmer να σε κατευθύνει ακμ καλύτερα και γρηγορότερα

Το χαρτι μονο του δε λεει τιποτα. Αν δεν φτιαξεις public repos με projects δεν παιζει να ασχοληθει καποιος μαζι σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2022 στις 2:17 ΠΜ, cmvrgr είπε

Από Udemy πια μαθήματα προτείνεις ;

https://www.udemy.com/course/java-the-complete-java-developer-course/
Είναι πολύ καλό από άποψη υλικού, και ο καθηγητής έχει μεταδοτικότητα.

Στις 4/3/2022 στις 2:34 ΠΜ, filip123go είπε

Δεν γίνεσαι προγραμματιστής σε 6 μήνες.

Όλοι όσοι πήραν και τις 2 πιστοποιήσεις από το τμήμα μου (21 ή 22 στους 25 που ξεκίνησαν) βρήκαν δουλειά σαν προγραμματιστές, οι μισοί σχεδόν άμεσα, οι υπόλοιποι μέσα στους επόμενους 3-4 μήνες. Από τους 25, 2 ή 3 το παράτησαν (θυμάμαι μία που πρέπει να ήταν 40+ και είχε έρθει yolo ενώ ήταν ήδη manager κάπου και έναν άλλον που πήρε προαγωγή στην εταιρεία του και δεν ήθελε να ασχοληθεί άλλο), και ένας ο οποίος παρότι το παρακολούθησε μέχρι τέλους, δεν κατάφερε ποτέ να πάρει την δεύτερη πιστοποίηση (δεν διάβαζε καθόλου, τώρα μαθαίνω πως ξεκίνησε διάβασμα μετά από χρόνια μήπως την πάρει).

Προφανώς και αν κάνεις ένα boot-camp δεν έχεις τις θεωρητικές γνώσεις που έχει ένας απόφοιτος πληροφορικής, αυτό θα ήταν αδύνατον, αλλά μπορείς εύκολα να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις που έχει μια junior developer θέση. Αυτό συμβαίνει επειδή στις junior θέσεις δεν χρειάζεται να ξέρεις πράγματα όπως design patterns, αλγόριθμους, δομές δεδομένων κτλ. Απλά χρειάζεται να ξέρεις μία γλώσσα, λίγο από βάσεις και front-end και τα πιο βασικά εργαλεία (π.χ. ένα popular IDE, ένα framework, git κτλ). Όλα αυτά γίνεται να τα μάθεις με 6 μήνες εντατικών μαθημάτων. Και μετά εξαρτάται από τον καθένα αν θα κάτσει να αναπληρώσει αυτά τα θεωρητικά "κενά" για να μπορέσει να ανέβει επαγγελματικά.


Γενικά τα framework και οι τεχνολογίες που σου μαθαίνουν είναι αυτά που ζητάει η αγορά και οι εταιρείες είναι πολύ λιγότερο προκατηλειμμένες απέναντι στους μη-έχοντες πτυχίο πληροφορικής απ΄ ότι παλιότερα. Έχω παράδειγμα interviewer που μου το έπαιζε δύσκολος επειδή δεν είχα πτυχίο και αμφισβητούσε αν θα μπορώ να ανταπεξέλθω και αν θα ασχοληθώ σοβαρά (τελικά δεν συνέχισα συνεντέυξεις μαζί τους επειδή βρήκα δουλειά αλλού) ο οποίος προσέλαβε άλλα παιδιά από το boot-camp και μετά από ένα χρόνο που τον πέτυχα μου ζήταγε το λόγο που δεν πήγα και μου έλεγε να του στείλω όταν θα θέλω να αλλάξω εταιρεία. Δεν ήταν τυχαία η 180 μοίρες στροφή, πήρε τους άλλους και είδε ότι μια χαρά ήταν οπότε ήθελε κι άλλο κόσμο (η ζήτηση αυτή τη στιγμή είναι σε τρελά ύψη).

Στις 10/3/2022 στις 2:27 ΜΜ, Thrylos7 είπε

Καλησπερα φιλε. Ασυγχρονα εννοεις οτι στο "remote" κομματι, μπορεις να παρακολουθεις recordings?

Remote συνήθως σημαίνει διαδικτυακές διαλέξεις, το αν καταγράφονται κιόλας εξαρτάται από το boot-camp. Στην AFDEMP δεν είμαι σίγουρος αν καταγράφονται, εγώ είχα παρακολουθήσει τις live διαλέξεις.

Στις 10/3/2022 στις 2:27 ΜΜ, Thrylos7 είπε

Αν κατι με προβληματιζει λιγο στο συγκεκριμενο του AUEB σε σχεση με αυτο της AFDEMP, ειναι το κομματι της "διασυνδεσης" , γιατι κακα τα ψεματα ειανι βασικο στοιχειο.....δε νομιζω κανεις να σε εμπιστευτει ακομα και σε junior θεση επειδη εκανες λιγους μηνες προγραμματισμο. Και δευτερευοντως που συνδεεται με το προηγουμενο, οτι στης AFEDMP παιρνεις και 2 certifications. OK τα δινει οποιος θελει αυτα και το κοστος δεν ειναι τεραστιο, αλλα εισαι φανταζομαι πιο "ετοιμος" να τα παρεις απο εκει.

Μπορείς να βρεις και χωρίς τις διασυνδέσεις δουλειά, εγώ είχα βρει στο Developers Day του kariera.gr απλά δίνοντας το βιογραφικό μου σε διάφορες εταιρείες. Γενικά στις συνεντέυξεις θα σε κάνουν κόσκινο οπότε οι γνώσεις είναι αυτές που θα σου δώσουν τη δουλειά, οι διασυνδέσεις και οι πιστοποιήσεις απλά θα σε βοηθήσουν να σε καλέσουν σε περισσότερες συνεντεύξεις. Οι juniors συνήθως περνάνε και από technical tests αλλά και από extensive technical interviews οπού σε ρωτάνε διάφορες τεχνικές ερωτήσεις (συνήθως εύκολες εώς μέτριας δυσκολίας) για να καταλάβουν το επίπεδο σου. Στο τέλος ο καλός technical interviewer ξέρει καλύτερα από εσένα τι ξέρεις και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Παρακολούθησα λεπτομερώς όλη τη συζήτηση όπως και άλλα 2 σχετικά topics τα οποία αναφέρθηκαν για έξτρα πληροφόρηση. Για να συστηθώ, εγώ είμαι 27 προς 28 ετών με πτυχίο από ΤΕΙ και μεταπτυχιακό από ΑΕΙ και εργάζομαι πάνω στην ειδικότητά μου, ωστόσο ως γνωστόν οι συνθήκες στην Ελλάδα είναι περίεργες και οι εργασιακές ακόμη χειρότερες. Λόγω άσχημων εργασιακών συνθηκών (περιβάλλον, ωράριο, μισθός) θέλω να κάνω μία μεταπήδηση στο τομέα της πληροφορικής επειδή μου άρεσε πάντοτε σαν τομέας. Δεν έχω κάποια εξοικείωση με το τομέα του προγραμματισμού και γι' αυτό τα βλέπω όλα "μπαστούνι", αν και δεν έχω πάνω από μήνα που ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο συστηματικά.

Ότι έχει αναφερθεί με βοήθησε να καταλάβω ότι το κύριο κομμάτι είναι το self taught και το χτίσιμο ενός καλού portfolio, παρά κάποιο bootcamp που θα σου δώσει μια "πυξίδα" και γνωριμίες (αν ισχύει). Επίσης, Πανεπιστήμιο Πληροφορικής vs Bootcamp = Γνώση με ευρεία διακλάδωση τομέων vs Συγκεκριμένες δεξιότητες βάση των σημερινών αναγκών των εταιριών. Θεωρώ ότι το bootcamp για εμένα στη φάση που είμαι (ηλικιακά, λογική, όρεξη για διάβασμα, λιγοστός χρόνος επένδυσης σε νέο τομέα κ.λπ.) είναι το καλύτερο σε πρώτη φάση επειδή είναι βραχυχρόνιο σε σχέση με ένα πανεπιστήμιο (4 - 6 έτη ολοκλήρωσης), γι' αυτό σκέφτομαι να δηλώσω συμμετοχή σε κάποιο το οποίο όμως να λειτουργεί online (προτίμηση ασύγχρονα). Δηλαδή σε πρώτη φάση να χτίσω γνώσεις από μόνος μου και παράλληλα να δηλώσω συμμετοχή σε κάποιο που ξεκινάει τον Οκτώβριο του 2022 (αν προλαβαίνω την αίτηση). Το Coding Factory λόγω του brand (ΟΠΑ) είναι μια σκέψη αν και δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω, αλλά θεωρώ ότι ένα bootcamp που γίνεται από μια εταιρία είναι καλύτερο γιατί γνωρίζει την αγορά εργασίας, είναι ιδιωτικό (όχι δημόσιοι υπάλληλοι) άρα θέλει να φτιάξει ένα δυνατό brand και μπορεί να σε συνδέσει με άλλες εταιρίες για να το έχεις σαν ένα point επιλογής.

Περιμένω τη γνώμη σας πάνω σε αυτά που ανέφερα και ειδικά για το bootcamp του ΟΠΑ που κάποιοι είδα πως το έχουν ξεκινήσει. Σας ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Nik_fys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/5/2022 στις 10:36 ΠΜ, Nik_fys είπε

Γεια σας,

Παρακολούθησα λεπτομερώς όλη τη συζήτηση όπως και άλλα 2 σχετικά topics τα οποία αναφέρθηκαν για έξτρα πληροφόρηση. Για να συστηθώ, εγώ είμαι 27 προς 28 ετών με πτυχίο από ΤΕΙ και μεταπτυχιακό από ΑΕΙ και εργάζομαι πάνω στην ειδικότητά μου, ωστόσο ως γνωστόν οι συνθήκες στην Ελλάδα είναι περίεργες και οι εργασιακές ακόμη χειρότερες. Λόγω άσχημων εργασιακών συνθηκών (περιβάλλον, ωράριο, μισθός) θέλω να κάνω μία μεταπήδηση στο τομέα της πληροφορικής επειδή μου άρεσε πάντοτε σαν τομέας. Δεν έχω κάποια εξοικείωση με το τομέα του προγραμματισμού και γι' αυτό τα βλέπω όλα "μπαστούνι", αν και δεν έχω πάνω από μήνα που ξεκίνησα να ασχολούμαι πιο συστηματικά.

Ότι έχει αναφερθεί με βοήθησε να καταλάβω ότι το κύριο κομμάτι είναι το self taught και το χτίσιμο ενός καλού portfolio, παρά κάποιο bootcamp που θα σου δώσει μια "πυξίδα" και γνωριμίες (αν ισχύει). Επίσης, Πανεπιστήμιο Πληροφορικής vs Bootcamp = Γνώση με ευρεία διακλάδωση τομέων vs Συγκεκριμένες δεξιότητες βάση των σημερινών αναγκών των εταιριών. Θεωρώ ότι το bootcamp για εμένα στη φάση που είμαι (ηλικιακά, λογική, όρεξη για διάβασμα, λιγοστός χρόνος επένδυσης σε νέο τομέα κ.λπ.) είναι το καλύτερο σε πρώτη φάση επειδή είναι βραχυχρόνιο σε σχέση με ένα πανεπιστήμιο (4 - 6 έτη ολοκλήρωσης), γι' αυτό σκέφτομαι να δηλώσω συμμετοχή σε κάποιο το οποίο όμως να λειτουργεί online (προτίμηση ασύγχρονα). Δηλαδή σε πρώτη φάση να χτίσω γνώσεις από μόνος μου και παράλληλα να δηλώσω συμμετοχή σε κάποιο που ξεκινάει τον Οκτώβριο του 2022 (αν προλαβαίνω την αίτηση). Το Coding Factory λόγω του brand (ΟΠΑ) είναι μια σκέψη αν και δεν έχω τις γνώσεις να το κρίνω, αλλά θεωρώ ότι ένα bootcamp που γίνεται από μια εταιρία είναι καλύτερο γιατί γνωρίζει την αγορά εργασίας, είναι ιδιωτικό (όχι δημόσιοι υπάλληλοι) άρα θέλει να φτιάξει ένα δυνατό brand και μπορεί να σε συνδέσει με άλλες εταιρίες για να το έχεις σαν ένα point επιλογής.

Περιμένω τη γνώμη σας πάνω σε αυτά που ανέφερα και ειδικά για το bootcamp του ΟΠΑ που κάποιοι είδα πως το έχουν ξεκινήσει. Σας ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλοι,

Από ότι καταλαβαίνω όλοι είμαστε ανάμεσα στο coding factory του ΟΠΑ και το  AFDΕmp Bootcamp του PeopleCert

Μία πληροφορία που έχω είναι ότι το bootcamp του PeopleCert τον Οκτώβριο θα γίνει μόνο fulltime 9 - 5 για τρεις μήνες   με την γλώσσα C# μόνο  και ότι ψάχνουν μέσω του προγράμματος αυτού και άτομα για την ίδια την εταιρία οπότε κάποιος που εργάζεται θα είναι αρκετά δύσκολο να ανταπεξέλθει καθώς χρειάζονται και αρκετές ώρες διαβάσματος μετά το μάθημα, εγώ είχα αποφασίσει να κάνω  αυτό της peoplecert στην python αλλά με τα καινούρια δεδομένα θα πρέπει να αφήσω την εργασία μου για να το παρακολουθήσω και να μάθω άλλη γλώσσα τελικά. Παρ' όλα αυτά μία γνωστή μου και οι υπόλοιποι συμφοιτητές της που είχαν τελειώσει το πρόγραμμα της PeopleCert βρήκαν δουλειά ως προγραμματιστές οπότε εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι μάλλον περισσότερους πόντους παίρνει η peoplecert λόγο της πραγματικής επαγγελματικής αποκατάστασης στον τομέα αυτό σε σχέση με αυτό του ΟΠΑ που δεν έχω ακούσει τίποτα

Επεξ/σία από MrSthan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας συμπληρώσει πλέον 3 μήνες στο Coding Factory του ΟΠΑ, αυτό που έχω να πω είναι ότι το συστήνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε θέλει να κάνει μια τέτοια κίνηση. Εξαιρετικοί καθηγητές, ειδικά ο επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος, ο οποίος δεν είναι ακαδημαϊκός δεινόσαυρος αλλά άνθρωπος με αγάπη και γνώσεις για τον προγραμματισμό, με γνώσεις της αγοράς εργασίας, και διασυνδέσεις.

Ήδη από τα μισά του προγράμματος έχει φέρει κάποιους από εμάς σε επικοινωνία με εταιρείες. Το πρόγραμμα είναι αρκετά απαιτητικό, εγώ που το συνδυάζω με full-time δουλειά μου χει φύγει ο πάτος, αλλά αξίζει. Στέλνω εργασία 11 το βράδυ και 12 παρά έχω feedback.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...