Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX2000/GTX16XX Series (Turing)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το g-sync κάνει θαύματα. Αν και το monitor μου το οποίο είναι ένα 4Κ Samsung, δεν το υποστηρίζει επίσημα (FreeSync monitor), το ενεργοποίησα επιτελους εχθες και πλέον έχω την “ψευδαίσθηση” ότι είμαι locked 60fps σε τίτλους που πριν έπρεπε να ρίξω settings. 

Είναι τόσο smooth που πλέον μπορώ να ευχαριστηθώ το Exodus με Ultra settings + RTX High (με DLSS βέβαια). 

Επισης διόρθωσε και τα πολύ ενοχλητικά framepacing προβλήματα που είχε το Final Fantasy XV το οποίο επιτέλους έγινε playable χωρίς την ανάγκη παρέμβασης με mods.

Kudos στην Nvidia που άνοιξε αυτή την proprietary τεχνολογία. Πλέον η 2080 Ti με g-sync (και dlss όπου είναι διαθέσιμο) μπορεί να καταφέρει smooth gameplay σε 4Κ χωρίς παραχωρήσεις σε settings. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά το XV έχει stutters τα οποία δυστυχώς δεν τα διορθώνει κανένα Sync.

Αλλο το stuttering το οποίο είναι κι αυτό εκνευριστικό. Αλλά δεν συμβαίνει τόσες πολλές φορές οσο το framepacing το οποίο ήταν μόνιμο με judder σε οποιαδήποτε σκηνή ή στροφή της κάμερας. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Τελικά το g-sync κάνει θαύματα. Αν και το monitor μου το οποίο είναι ένα 4Κ Samsung, δεν το υποστηρίζει επίσημα (FreeSync monitor), το ενεργοποίησα επιτελους εχθες και πλέον έχω την “ψευδαίσθηση” ότι είμαι locked 60fps σε τίτλους που πριν έπρεπε να ρίξω settings. 

Είναι τόσο smooth που πλέον μπορώ να ευχαριστηθώ το Exodus με Ultra settings + RTX High (με DLSS βέβαια). 

Επισης διόρθωσε και τα πολύ ενοχλητικά framepacing προβλήματα που είχε το Final Fantasy XV το οποίο επιτέλους έγινε playable χωρίς την ανάγκη παρέμβασης με mods.

Kudos στην Nvidia που άνοιξε αυτή την proprietary τεχνολογία. Πλέον η 2080 Ti με g-sync (και dlss όπου είναι διαθέσιμο) μπορεί να καταφέρει smooth gameplay σε 4Κ χωρίς παραχωρήσεις σε settings. 

Η vsync με fps πάντα πάνω από τα hz της οθόνης η gsync/freesync. 

Τα υπόλοιπα είναι πανωλεθρία στο Μιλάνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Kudos στην Nvidia που άνοιξε αυτή την proprietary τεχνολογία.

Κάνεις λάθος, ακριβώς το ανάποδο έγινε. Απλά ενεργοποίησε μέσω driver την υποστήριξη της ανοιχτής τεχνολογίας adaptive sync, δεν άνοιξε καμία proprietary τεχνολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, tanasen01 είπε

Σε άλλα νεάκια έχουμε καινούρια turing low end κάρτα. Όπως και η απλή 1050 έτσι και η 1650 δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης. 

Μπα, μην το λές... Είναι πολλοί αυτοί  που επειδή γράφει nvidia απ΄έξω,θα την προτιμήσουν απο την 570 για απλά συστηματάκια..

Και δεν νομίζω να κοστίζει 120-130 ευρώ αλλά λογικά παρα πάνω... Αmd 666 amd 666 amd 666...🙂😈

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω ότι οι κάρτες της AMD δεν τα πάνε καθόλου καλά με emulators. Φίλος έδωσε 570 για 1060 καθαρά γιατί ασχολείται με emulators και η 570 δεν την πάλευε οι devs ασχολούνται περισσότερο με Nvidia. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα βγουν 1650 low profile θα είναι λουκούμι για sff συστήματα με 75w tdp,

εκεί έπρεπε ν απευθύνεται από αρχή αλλά απ οτι είδα μέχρι τώρα κυκλοφορήσαν κάτι τέρατα λες κ είναι high end με διπλούς ανεμιστήρες κ έξτρα ρεύμα για oc......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koolisk6 είπε

άμα βγουν 1650 low profile θα είναι λουκούμι για sff συστήματα με 75w tdp,

εκεί έπρεπε ν απευθύνεται από αρχή αλλά απ οτι είδα μέχρι τώρα κυκλοφορήσαν κάτι τέρατα λες κ είναι high end με διπλούς ανεμιστήρες κ έξτρα ρεύμα για oc......

Θα βγουν και 1650Τi με 75w TDP θέλω να πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Να πω ότι οι κάρτες της AMD δεν τα πάνε καθόλου καλά με emulators. Φίλος έδωσε 570 για 1060 καθαρά γιατί ασχολείται με emulators και η 570 δεν την πάλευε οι devs ασχολούνται περισσότερο με Nvidia. 

Ναι είναι σαν αυτό που λέμε για τους ryzen, οτι ενώ στα περισσότερα σενάρια είναι μπροστά απο τους αντίστοιχους ιντελ, επειδή στο gaming μένουν λίγο πίσω(και οχι πάντα), τους βγάζουμε άχρηστους..😈🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ναι είναι σαν αυτό που λέμε για τους ryzen, οτι ενώ στα περισσότερα σενάρια είναι μπροστά απο τους αντίστοιχους ιντελ, επειδή στο gaming μένουν λίγο πίσω(και οχι πάντα), τους βγάζουμε άχρηστους..😈🙂

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Η 570 στον yuzu έχει μαυρη οθόνη μια 1060 τρέχει κανονικά. Δεν είναι δηλαδή ότι είναι λίγα fps πίσω αλλά μιλάμε για τελείως unplayable καταστάσεις. Καμία σχέση με ryzen Intel που εκεί χίλιες φορές ryzen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, είχα ποστάρει σε προηγούμενο thread Nvidia Turing για την gigabyte gaming RTX 2070 ότι είχε πρόβλημα με τους ανεμιστήρες κάτω από το 40% (revving noise), και ήθελα να ενημερώσω για την εξέλιξη της κάρτα για οποιον έχει παρόμοιο πρόβλημα.

Τελικά στάλθηκε στην Gigabyte αναγνώρισε το πρόβλημα και έγινε επιστροφή χρημάτων. Σε αντίθεση με reddit που διάβαζα σχόλια ότι δεν το αναγνωρίζει το πρόβλημα.
 Ένα μήνα διαδικασία περίπου.

Τώρα ψάχνω για  RTX 2070/2080 αλλά έλεγα να αποφύγω την gigabyte.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...