Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα δώσει στους χρήστες πρόσθετες δυνατότητες ελέγχου στην εγκατάσταση των ενημερώσεων των Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, tuxpower είπε

Οκ αναλυτή, you asked for it γράφεις και για το ελεύθερο λογισμικό τρομάρα σου..

Οποίοι έχουν επιλέξει basic μερικά απο αυτά που στέλνουν είναι 

IMEI - χωρίς σχολιο

CustomUserID - user id

CDNID - ID for the used content delivery Network (confidential)

PCFP - unique computer hardware Id.concerns a hexadecimal range based on a hash of certain unique data about the device (confidential)

OnedriveDeviceID

Hardware and software installed on the device including manufacturer, drivers installed by user or manufacturer.

Έχει και αλλά στο basic. Εσυ που είσαι (κλ)Αναλυτής βρες ένα data viewer tool, βάλτο να φιλτράρει συνδέσεις και ανάλυσε μας τι βλέπεις.

θες να πάμε στο full diagnostic;

Η θα μου το γυρίσεις τώρα στην google και σε λοιπούς;

Διάβασε και τίποτα άλλο εκτός απο τα βιντεάκια για παιδάκια..

https://autoriteitpersoonsgegevens.nl/en/news/dutch-dpa-microsoft-breaches-data-protection-law-windows-10

περιμενω ανάλυση, να παίξουμε μπαλίτσα..

 

Τους χαρακτηρισμούς εσυ τους ξεκίνησες.

Κλαίω με το ότι ξεκίνησα του χαρακτηρισμούς εγώ...

 

Εγώ φιλάρακι, ξεκίνησα παραθέτοντας δύο βίντεο δίχως να σε σχολιάσω με κάποιο χαρακτηρισμό, με την αντίδραση σου να έχει ως εξής: "εγώ μόνο linux", "πολύ μου αρέσει να σας τρολάρω εσάς τους Windows...". Αν για το "έξυπνε" της επακόλουθης απάντησης μου λοιπόν, σηκώνει το "κλ-αναλυτής" και όλα του επιπέδου σου (βλ. Γράφεις και για το ελεύθερο λογισμικό τρομάρα σου), τότε έχω να πω μπράβο για τη διαγωγή σου. Έχει διαφορά το να είσαι ενημερωμένος για κάτι, με το να γίνεσαι οπαδός μιας φιλοσοφίας (πόσο μάλλον όταν ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως ξέρεις). Ωραία η ιδέα του ανοιχτού κώδικα (κάνω χρήση του GPL, σε ΑΤΟΜΙΚΑ εγχειρήματα), αλλά κάποια project είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ για να ανοίξουν τις πόρτες τους διάπλατα, όσο κι αν θα το θέλαμε, δομούνται χρόνια από ΕΤΑΙΡΙΕΣ, έχουν να θρέψουν στόματα (όχι να το παίξουν αναρχο-ρέμπελοι) και ενδέχεται δυστυχώς να ακολουθήσουν τακτικές που δεν μας βρίσκουν πάντα σύμφωνους. MOVE ON!

Είναι επιλογή σου να είσαι χρήστης (ή όχι), αυτό δεν σου δίνει όμως το δικαίωμα της παρα-πληροφόρησης, κι αν δεν το κάνεις εσκεμμένα, googl-αρε πριν μιλήσεις, και αφού κατανοήσεις πλήρως το πως λειτουργεί ένα τηλεμετρικό σύστημα, σχολίασε το (η απολυτότητα σου φαίνεται από την ανάγκη σου να βάλεις σε όλους ταμπέλα, "υποστηρικτής Windows", και ύστερα να τους χώσεις κάτω από το ίδιο τσουβάλι, αυτό και μόνο δείχνει ημιμάθεια). Τόσο πολύ σε ενόχλησε το επάγγελμα και το χόμπι μου;

 

Εδώ δεν ξέρεις τη διαφορά μεταξύ Τηλεμετρίας και Λειτουργικών Δεδομένων...
Ξέρεις ποια είναι η κύρια διαφορά τους; Η ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΕΚ ΦΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ!

Σχετικά με την τηλεμετρία: https://docs.microsoft.com/el-gr/windows/privacy/configure-windows-diagnostic-data-in-your-organization

Στην ενότητα 'What is NOT telemetry' αυτού, θα δεις τι είναι τα Functional Data, και γιατί τα η τηλεμετρία είναι 'Anonymous', ενώ τα FD είναι 'Personalized'.

"Telemetry can sometimes be confused with functional data. Some Windows components and apps connect to Microsoft services directly, but the data they exchange is not telemetry. For example, exchanging a user’s location for local weather or news is not an example of telemetry—it is functional data that the app or service requires to satisfy the user’s request. There are subtle differences between telemetry and functional data. Windows collects and sends telemetry in the background automatically. You can control how much information is gathered by setting the telemetry level. Microsoft tries to avoid collecting personal information wherever possible (for example, if a crash dump is collected and a document was in memory at the time of the crash). On the other hand, functional data can contain personal information. However, a user action, such as requesting news or asking Cortana a question, usually triggers collection and transmission of functional data. The following are specific examples of functional data:

1. Current location for weather

2. Bing searches

3. Wallpaper and desktop settings synced across multiple devices

Μπορείς να ελέγξεις τα FD που αφορούν το account σου από τον ακόλουθο σύνδεσμο: https://login.live.com/login.srf?wa=wsignin1.0&rpsnv=13&ct=1554807845&rver=7.0.6738.0&wp=MBI_SSL&wreply=https%3A%2F%2Faccount.microsoft.com%2Fauth%2Fcomplete-signin%3Fru%3Dhttps%3A%2F%2Faccount.microsoft.com%2Fprivacy&lc=1033&id=292666&lw=1&fl=easi2#/

 

LSS: Η τηλεμετρία ιχνηλατείτε, ΜΟΝΟ όταν κάποιο έγγραφο βρισκόταν στη μνήμη κατά τη διάρκεια ενός κολλήματος (ακόμη και τότε όμως υπάρχουν μηχανισμοί πρόβλεψης τέτοιων καταστάσεων). Τα λειτουργικά δεδομένα είναι όπως τα cookies, κομμένα και ραμμένα για τον κάθε χρήστη, δεν αποτελούν κομμάτι της τηλεμετρίας, αλλά ένας τρόπος για να λειτουργεί για παράδειγμα η εφαρμογή του καιρού σύμφωνα με την τοποθεσία σου, τα αποτελέσματα της μηχανής αναζήτησης να εμφανίζονται στα ελληνικά, κ.ο.κ. Άλλη η στατιστική χρήση των πρώτων, και άλλη η στατιστική χρήση των δεύτερων.

 

Τώρα, σχετικά με τους όρους που πέταξες από εδώ (https://www.autoriteitpersoonsgegevens.nl/sites/default/files/atoms/files/public_version_dutch_dpa_informal_translation_summary_of_investigation_report.pdf😞

PCFP Το πλήθος των αντικειμένων DecisionDriverPackage που υπάρχουν σε αυτόν τον υπολογιστή και στοχεύουν την επόμενη έκδοση των Windows

CDNId Το μοναδικό αναγνωριστικό μιας συγκεκριμένης συσκευής, που χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό του αριθμού των συσκευών στις οποίες η διαδικασία ολοκληρώνεται με επιτυχία ή οι οποίες αντιμετωπίζουν ένα συγκεκριμένο ζήτημα.

 

Το UserID και τα λοιπά αποτελούν δεδομένο αποστολής και λήψεις κατά τη ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΟΥ στα Windows 10, κατά τη σύνδεση σου σε εφαρμογές των Windows 10, κατά διαστήματα αν κάποια εφαρμογή θέλει να ελέγξει την κατάσταση του λογαριασμού σου (βλ. Spotify, σε περίπτωση που έχεις κάνει login με τα Microsoft στοιχεία σου). Και δεν είναι κομμάτια του telemetry, είναι κομμάτια του Functional Data!

Συνομωσιολογουμε για το παραμικρό, νομίζεις είναι δύσκολο να το κάνουμε για τέτοια θέματα; Υπάρχει λόγος που κανένα από αυτά τα άρθρα δεν έχει αποτελέσει νομικό έγγραφο σε δίκη. Χρόνια τώρα έχουν πάει εταιρίες στα δικαστήρια και έχουν χάσει για ψύλλου πήδημα, έχουν φάει πρόστιμο γιατί είχαν έναν browser προ-εγκατεστημένο και όχι κάποιον άλλον, και ένα σωρό ακόμη παραδείγματα. Τώρα να ανοίξω ένα Data Analysis sheet και θα σκαλώσω πάνω σε 100 πράγματα για τα οποία θα μπορούσα να γράψω ένα καθόλα πιστικό άρθρο, που ο μέσος καταναλωτής θα πίστευε με κλειστά τα μάτια.

ΔΕΝ λέω πως η Microsoft είναι αγία, τα χρήματα μας θέλει, όπως κάθε άλλη επιχείρηση, από αυτό ζει, αλλά δεν είναι σατανική, ούτε υπάρχουν συνωμοσίες πίσω απ' όλα στη ζωή μας. Χρησιμοποιεί τα δεδομένα σου ως προϊόν και από αυτό έχει κέρδος, άμεσα ως εταιρία (σου εξήγησα πως, γλυτώνει απίστευτα ποσά σε αναζήτηση προβλημάτων και δημογραφικών ερευνών), και έμμεσα, πωλώντας ενδεχομένως αυτές τις μελέτες σε τρίτες εταιρίες. Είναι όμως στατιστικές μελέτες που δεν σε αναφέρουν πουθενά, καμία εκ' των τρίτων εταιριών δεν μπορεί να προβεί σε κάποια ιχνηλασιμότητα που θα κάνει pin-point εσένα ως χρήστη.

Προσφέρει ένα "δωρεάν" λειτουργικό, το ενημερώνει διαρκώς, έχει υποστήριξη για ΤΑ ΠΑΝΤΑ, και αυτό που παίρνει πίσω, είναι ΑΝΩΝΥΜΑ δεδομένα για την καλυτέρευση του (αλλά και για το κέρδος της). Win-Win. Αν δεν σου αρέσει αυτό, πας σε MacOS, σε Linux, σε ότι γουστάρεις. Άλλο όμως το να μην σου αρέσει αυτό, και άλλο το να μετατρέψεις αυτό, σε ΑΥΤΟ. If you know what I mean.

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποτέ δεν είπα εγώ μόνο Linux.

Είπα την γνώμη μου, και μου κάνατε link βιντεάκια για παιδάκια.

αφου είπα ότι χρησιμοποιώ ελεύθερο λογισμικό -Linux το είπες εσυ- όχι εγώ μου κατέβασες σεντόνι με το τι δουλειά κανείς , ότι ειμαι ημιμαθής και αλλά πολλά.

λοιπον σταματά να υποστηρίζεις αυτό που κράζουν χιλιάδες- εκατομμ,τρία άτομα στον κόσμο με γνωστές πρακτικές και μην μου κανείς link απο το site της Microsoft που μας εξηγεί για την τηλεμετρία.

Δεν έχεις καταλάβει ότι όλα αυτά συνθέτουν ένα προφίλ του χρήστη. Το τι θα κάνουν και πως θα το χρησιμοποιήσουν δεν με απασχολεί - αν και θα έπρεπε-..

Μην γίνομαι γραφικός..

 

9BA9E2D1-18A6-42F8-9E40-6237363CBDF4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tuxpower είπε

Ποτέ δεν είπα εγώ μόνο Linux.

Είπα την γνώμη μου, και μου κάνατε link βιντεάκια για παιδάκια.

αφου είπα ότι χρησιμοποιώ ελεύθερο λογισμικό -Linux το είπες εσυ- όχι εγώ μου κατέβασες σεντόνι με το τι δουλειά κανείς , ότι ειμαι ημιμαθής και αλλά πολλά.

λοιπον σταματά να υποστηρίζεις αυτό που κράζουν χιλιάδες- εκατομμ,τρία άτομα στον κόσμο με γνωστές πρακτικές και μην μου κανείς link απο το site της Microsoft που μας εξηγεί για την τηλεμετρία.

Δεν έχεις καταλάβει ότι όλα αυτά συνθέτουν ένα προφίλ του χρήστη. Το τι θα κάνουν και πως θα το χρησιμοποιήσουν δεν με απασχολεί - αν και θα έπρεπε-..

Μην γίνομαι γραφικός..

 

9BA9E2D1-18A6-42F8-9E40-6237363CBDF4.jpeg

1εκ μύγες τρώνε σκατά, κάτι χιλιάδες άνθρωποι πιστεύουν πως η γη είναι επίπεδη, κ.ο.κ. Μην μπερδεύεις τη βούρτσα με την π@.....

Τον ξέρουμε τον Snowden και τον πάμε, αλλά άλλο η ιδιωτικότητα, και άλλο η τηλεμετρία. Είναι διαφορετικό να ξέρουν ανά πάσα στιγμή σε ποιόν μίλησες, τι είπες, από που αγόρασες και τι, σε ποια ιστοσελίδα μπαίνεις ΕΣΥ (βλ. Facebook, Viber, Amazon, Google, αντίστοιχα), με το να ξέρει μια εταιρία ότι από τους 100εκ υπολογιστές, το 56% αυτών χρησιμοποιείται για gaming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argipent είπε

1εκ μύγες τρώνε σκατά, κάτι χιλιάδες άνθρωποι πιστεύουν πως η γη είναι επίπεδη, κ.ο.κ. Μην μπερδεύεις τη βούρτσα με την π@.....

Τον ξέρουμε τον Snowden και τον πάμε, αλλά άλλο η ιδιωτικότητα, και άλλο η τηλεμετρία. Είναι διαφορετικό να ξέρουν ανά πάσα στιγμή σε ποιόν μίλησες, τι είπες, από που αγόρασες και τι, σε ποια ιστοσελίδα μπαίνεις ΕΣΥ (βλ. Facebook, Viber, Amazon, Google, αντίστοιχα), με το να ξέρει μια εταιρία ότι από τους 100εκ υπολογιστές, το 56% αυτών χρησιμοποιείται για gaming...

Οκ εμπιστευόμαστε m$ γιατί το είπε ο argipent, και η Microsoft.

Γιατί άλλο τηλεμετρία και άλλο ιδιωτικότητα; 

Δεν γουστάρω το λειτουργικό μου να στέλνει προς τα έξω τίποτα που δεν έχω ορίσει εγω, η δεν γνωρίζω.

 Επειδη όμως ο κώδικας είναι κλειστός i’ll just pass, thank you.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ο άλλος να προσπαθεί να μειωσει τον συνομιλητή του με λινκ διαβασε να ανοίξεις τα μάτια σου.. ενώ δεν ξέρει τον συνομιλητή του. 

Εχεις δει τον κώδικα;...    δεν νομίζω.

end of story.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...