Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα δώσει στους χρήστες πρόσθετες δυνατότητες ελέγχου στην εγκατάσταση των ενημερώσεων των Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν διαβαζω τιποτα για επιλογη Hide update. Oποτε απλα καθυστερουμε το αναποφευκτο. Καμια επιλογη στο τι θελουμε να εγκαταστησουμε και τι οχι. Μονο στο ποτε. Αν γνωριζει καποιος κατι διαφορετικο ας γραψει.

Επεξ/σία από umbrella co.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mader είπε

υπαρχουν και χειροτερα, οπως Mac OS

Ελα μου; Εδω και 2 μηνες μου ζηταει update και ολο παταω ακυρωση. Τι @@ λες;

4 ώρες πριν, mader είπε

υπαρχουν και χειροτερα, οπως Mac OS

Ελα μου; Εδω και 2 μηνες μου ζηταει update και ολο παταω ακυρωση. Τι @@ λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, umbrella co. είπε

Δεν διαβαζω τιποτα για επιλογη Hide update. Oποτε απλα καθυστερουμε το αναποφευκτο. Καμια επιλογη στο τι θελουμε να εγκαταστησουμε και τι οχι. Μονο στο ποτε. Αν γνωριζει καποιος κατι διαφορετικο ας γραψει.

Τα update δεν μπαινουν για να κανουν κακο. Σε καθε λογισμικο μπορει να υπαρχουν κενα ασφαλειας ή exploits στον κωδικα του, ποσο μαλλον κατι τοσο περιπλοκο οσο τα Windows. Οποτε καλυτερα να χανουμε 10 λεπτα το μηνα σε update -που μπορουν να γινουν και το βραδυ που δεν χρησιμοποιουμε τον υπολογιστη- ωστε να ειμαστε ασφαλεις απο απειλες που δεν ειναι στην σφαιρα της φαντασιας, αλλα κατι πολυ υπαρκτο.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω παντα να εχω τις τελευταιες ενημερωσεις ασφαλειας. Με ssd ολα γινονται αστραπιαια ποτε δεν περιμενα πανω απο 10-15 λεπτα για να ολοκληρωθει το 6μηνο update της MS. Και ποτε δεν ειχα θεμα. Σε HDD υπαρχει θεμα και θα προτεινα τουλαχιστον τα windows να τα εχετε σε εναν ακομα και 128αρι ssd. Ειναι τεραστια διαφορα απο οποιοδηποτε hdd υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έφτιαχνε το χάλι με το telemetry θα εγκαθιστούσα τα 10.... χτες. Οι ενημερώσεις δε με πείραζαν ποτέ.

 

6 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Windows ltsc και απενεργοποίηση με tool των updates . Ή κανεις fresh install των 10pro και με το tool μπλοκάρεις τα updates .Με ένα καλό antivirus antimalware και firewall όπως το eset που έχει μια διανομή 3 σε ένα δεν έχεις κανένα πρόβλημα.  Βάζεις και το classic shell για menu και είσαι οκ .

Αν εμπιστεύεσαι ένα tool που έφτιαξε κάποιος, κάπου, κάποτε και παράλληλα κόβεις από τον υπολογιστή σου τα updates που κλείνουν, σε πολλές περιπτώσεις κενά ασφαλείας... Πολύ στο ρίσκο το ρίχνεις... Ελπίζω να μην είναι υπολογιστής δουλειάς, γιατί σε κενά ασφαλείας του λειτουργικού ΟΥΤΕ το antivirus μπορεί να κάνει τίποτα...

 

29 λεπτά πριν, tuxpower είπε

just my opinion...  το χειρότερο λειτουργικό ever..

index2.jpeg

images.jpeg

Αυτό έχει μια αλήθεια και ένα ψέμα:

- σίγουρα η MS συλλέγει προσωπικά στοιχεία των χρηστών. Αφού το κάνουν όλες οι μεγάλες εταιρείες γιατί να μην το κάνει κι αυτή;

- το 5500 είναι λίγο παραμύθι. Αν θυμάμαι καλά στο τέστ αυτό ο τύπος έκοψε από το modem την οποιαδήποτε δραστηριότητα του υπολογιστή στο internet και μέτρησε τις φορές που τα Windows προσπάθησαν να επικοινωνήσουν με τους servers της MS. Το θέμα ήταν ότι ουσιαστικά, κάθε φορά που αποτύγχανε η απόπειρα, λόγω μπλοκαρίσματος, τα Windows ξαναπροσπαθούσαν με αποτέλεσμα να γράψουν χιλιάδες απόπειρες στο τέλος της ημέρας.

Τέλος, γι αυτούς που εκτιμούν τα προσωπικά τους στοιχεία είναι το χειρότερο λειτουργικό ever. Επίσης έχεις δίκιο. Ας μην ανοίξουμε και θέμα για την Cortana (εγώ τη λέω "ρουφιάνα")...

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποστολή δεδομένων δεν έχει να κάνει με τα προσωπικά στοιχεία των χρηστών (μόνο).

Τα διαγνωστικά δεδομένα καλώς στέλνονται γιατί είναι χρήσιμα για τη βελτίωση του λειτουργικού και όχι μόνο στη MS, αλλά και για τις εφαρμογές γενικότερα (κρασαρίσματα, τι τύπου είναι αυτά και σε ποιο σημείο), παρέχοντας πληροφορίες που σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν πολύ δύσκολο να ανιχνευθούν και να διορθωθούν bugs για το οποία δεν υπάρχουν άμεσες αναφορές από χρήστες ή πολύ δύσκολο να "αναπαραχθούν" οι συνθήκες κρασαρίσματος. 

Επίσης, όσοι αναφέρουν ότι με τα Windows 10 δεν προστατεύεται η ιδιωτικότητά τους (που δεν έχουν άδικο) δε «σώζονται» αν δε χρησιμοποιούν μόνο Windows 10. Γνωστό..., ότι καλό είναι να αποφύγουν smartphones, Chrome, Gmail, facebook κ.τ.λ. για να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο προστατευμένα τα προσωπικά τους στοιχεία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα με 1607 Education και Pro και 1703 Education στα διάφορα pc, ποτέ δεν πήγε να κάνει update σε επόμενη έκδοση. Χωρίς metered connection ή disabled group policy κλπ. Δεν έχω ιδέα γιατί.

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βρω τον χρόνο και την όρεξη στα ρεπό μου για να επιστρέψω στα windows 8.1 στο pc, όπως έχω στο laptop και άσε τη microsoft να πειραματίζεται όσο θέλει με τα ψόφια 10άρια!

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά φταίει άλλος άμα περάσει σπασμένα WIN10 LTSC,γιατί δεν δεν θέλει να πληρώνει κάθε μηνά για την version που έπρεπε να είναι η κανονική 10αρα.

 Όχι η bloatware tablet edition δλδ win 10 PRO...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα windows 3 η microsoft ολο μας δινει και ολο παίρνουμε από εκεί που ανοιγαν τα windows 311 for workogroups με 5mb ram σε 15 δευτερόλεπτα το πολύ τώρα με 64BIT συστήματά με 9-16 giga ram με ssd δίσκους (ΕΥΤΥΧΩΣ SSD) κάνουν πάνω από 1 λεπτό να ανοίξουν. πασχαλινά τσουρεκια μας τα έχουν κάνει με τις υποσχέσεις τους φτηνό marketing και τιποτε άλλο χρήματα να δίνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...