Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια φυλακή για θανατηφόρο «swatting» παίζοντας Call of Duty


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και σε μια χώρα,που το πιστολίδι πάει σύννεφο, είναι δυνατόν να μην ξέρουν οι πολίτες τα απλά πράματα? Εδώ εμένα μου έχουν κάνει έλεγχο με αυτόματα στο χέρι και ήμουν χεσμένος μη γίνει καμιά μαλακία και τον φαγουρίσει το χέρι του και με γαζώσει (λες οι Αμερικάνοι πολίτες, να είναι τόοοσο βλάκες με τόοοσα που ζουν και ακούν; Δεν το πιστεύω).

Ή μήπως οι αστυνομικοί δεν έχουν εκπαιδευτεί,για αντίστοιχες περιπτώσεις? Αδύνατον.

Δύο τινά υπάρχουν. Ή ο ελεγχόμενος ήταν ζαβός ( και γιατί δηλαδή να μην ήταν - δικαίωμά του ), όμως δεν σκοτώνεις όλα τα ζαβά ή ο όργανος το παρατράβηξε ( και εδώ υπάρχουν,δυστυχώς,πολλές τέτοιες περιπτώσεις). Κάτι δεν έκαναν σωστά. 

Και αν το δικαστήριό τους τον έβγαλε λάδι, τι να πω !!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε τι λετε ρε??? τι ειναι ο αστυνομικος ρε? ο γιωργακης ο λογιστακος στην γωνια που δεν μπορει να πειραξει μυγα?? δεν παιρνανε απο εκπαιδευση αυτοι οι τυποι νομιζετε? δεν ξερουν να μιλανε αυτοι οι τυποι σε υποπτους νομιζετε? οποιος θελει αγοραζει ενα οπλο βαζει μια μπλε στολη και πηγαινε νομιζετε? θα μας τρελανετε? προφανως και εαν ημουνα ΕΓΩ θα του την κομπουραγα....αλλα guess what...ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ αλλα ενας αντρας που εχει περασει εκπαιδευση χρονων εχει κανει ψυχωμετρικα σεμιναρια και μαλακιες....
τι νομιζετε οτι το να βαλεις ενα χερι στην τσεπη μεχρι να βγαλεις το οπλο ειναι λουκι λουκ και πρεπει να τον βαρεσεις πριν γιατι αλλιως σε εφαγε? ο ανθρωπος μπορει να μην καταλαβε να πουμε τι του γινεται ηταν εντελως στην κοσμαρα του....θα μας τρελανετε ορισμενοι

προφανως και ο π@π@ρ@ς με την φαρσα πρεπει να πληρωσει αλλα ομοιως και ο μπατσος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Και σε μια χώρα,που το πιστολίδι πάει σύννεφο, είναι δυνατόν να μην ξέρουν οι πολίτες τα απλά πράματα? Εδώ εμένα μου έχουν κάνει έλεγχο με αυτόματα στο χέρι και ήμουν χεσμένος μη γίνει καμιά μαλακία και τον φαγουρίσει το χέρι του και με γαζώσει (λες οι Αμερικάνοι πολίτες, να είναι τόοοσο βλάκες με τόοοσα που ζουν και ακούν; Δεν το πιστεύω).

Ή μήπως οι αστυνομικοί δεν έχουν εκπαιδευτεί,για αντίστοιχες περιπτώσεις? Αδύνατον.

Δύο τινά υπάρχουν. Ή ο ελεγχόμενος ήταν ζαβός ( και γιατί δηλαδή να μην ήταν - δικαίωμά του ), όμως δεν σκοτώνεις όλα τα ζαβά ή ο όργανος το παρατράβηξε ( και εδώ υπάρχουν,δυστυχώς,πολλές τέτοιες περιπτώσεις). Κάτι δεν έκαναν σωστά. 

Και αν το δικαστήριό τους τον έβγαλε λάδι, τι να πω !!!!

Λες να επηρεαστηκε από κανα Λυκουρεζο? Το δικαστηριο προφανως ειδε το βιντεο, εξετασε τα γεγονοτα και απεθανθη το σεναριο που εγραψα, συνεπως αθωωσε τον αστυνομικο. Οσο εκπαιδευμενος κι αν ειναι μπορει να ξερει τι θα βγαλει ο άλλος από τη τσεπη του? Από τη στιγμη που αντι να ακολουθησεις τις εντολες βαζεις το χερι στη τσεπη τελειωσε, και που να ξερει αν εισαι ζαβος? Για δολοφονο του ειπαν. Ας να μη λεμε ολο τα ιδια.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, rus said:

Σου εξηγησα τη κατασταση που δεν ειχες καταλαβει, σου διευκρινησα οτι δε παω να δικαιολογησω κατι, όμως επιμενεις να ρωτας "τι προσπαθω να δικαιολογησω"...

Παμε παλι: Εισαι στη θεση του αστυνομικου, σε καλουν να συλλαβεις έναν επικινδυνο δολοφονο(δε το γνωριζεις εκεινη τη στιγμη ότι είναι 'αφταιγος') του λες "freeze" αλλα αυτος παει να πιασει το οπλο στη τσεπη του, πως αντιδράς? Καθεσαι να σε καθαρισει? Σε αυτό πρεπει να απαντησεις αντι να γραφεις σεναρια.  

Ρε φιλε πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι δεν πυροβολάς αν δεν διατρέχεις άμεσο κίνδυνο? Δεν είδαν καν όπλο. Έχουμε εκτροχιαστεί τελείως? Αν έτρωγε ο μπάτσος 40 χρόνια για δολοφονία μια χαρά θα το καταλάβαινε ο επόμενος. Και αυτό ήταν το σωστό να γίνει. Δολοφονία. Και αυτό ισχύει για τον οποιοδήποτε πολίτη. Για τον εκπαιδευμένο επαγγελματία θα έπρεπε να είναι ακόμα χειρότερα. Όπως είναι για κάθε επαγγελματία που κάνει παράβαση σχετική με τη δουλειά του. Και για να στο θέσω και αλλιώς οι αστυνομικοί έχουν κίνδυνο στη δουλειά τους. Αυτό πάει με το επάγγελμα. Με κάθε επάγγελμα πάει και ένα σύνολο ευθυνών μαζί πως να το κάνουμε. Δεν σκοτώνεις κάποιον για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα σε πυροβολήσει ίσως στην πορεία. Ένας καθηγητής δεν αποβάλει απο πριν άτομα που ενδεχομένως του προκαλέσουν προβλήματα στην τάξη για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimGer είπε

Ένας καθηγητής δεν αποβάλει απο πριν άτομα που ενδεχομένως του προκαλέσουν προβλήματα στην τάξη για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κλπ κλπ

Λολ μόλις περιέγραψες την σχολική μου εμπειρία. Φυσικά και αποβάλει από πριν! Τουλάχιστον back in my days.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, aris1986 said:

Λολ μόλις περιέγραψες την σχολική μου εμπειρία. Φυσικά και αποβάλει από πριν! Τουλάχιστον back in my days.

Αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ήταν πιθανότατα και ο καλύτερος καθηγητής :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα, οποιοσδηποτε αστυνομικος μπορει να στησει ευκολα μια δολοφονια, να τηλεφωνησει ανωνυμα για καποιο σεναριο ομηριας κλπ, και να παει να καθαρισει οποιονδηποτε, με την προφαση οτι εκανε υποπτη κινηση;

Και να την βγαλει λαδι;

Επεξ/σία από archer100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, archer100 είπε

Αρα, οποιοσδηποτε αστυνομικος μπορει να στησει ευκολα μια δολοφονια, να τηλεφωνησει ανωνυμα για καποιο σεναριο ομηριας κλπ, και να παει να καθαρισει οποιονδηποτε, με την προφαση οτι εκανε υποπτη κινηση;

Και να την βγαλει λαδι;

Ακριβως και θα εχει και αλλα 9-11 ατομα μαζι του να τον καλυψουν εφοσον ειναι swat team.

Αν ειναι duo ο συνεργος του θα τον καλυψει...

Μα τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panagiotis54 είπε

ρε τι λετε ρε??? τι ειναι ο αστυνομικος ρε? ο γιωργακης ο λογιστακος στην γωνια που δεν μπορει να πειραξει μυγα?? 

Μια χαρά μπορώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/4/2019 στις 10:35 ΜΜ, dimpa16 είπε

Το γεγονός οτι ένας άνθρωπος, εντελώς άφταιγος, δολοφονήθηκε από αστυνομικό όργανο,επειδή ''νόμιζε'',''δεν κατάλαβε'',''μπορεί να ...'','' ίσως'',    σου λέει τίποτα ;

Αν καποιος ειναι 'αφταιγος' το αποφασιζει το αρμοδιο δικαστηριο.Ουτε εσυ,ουτε εγω ουτε αυτος που τον πυροβολησε.

23 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Τι προσπαθείς να δικαιολογήσεις; 

Νομιζω απλα οτι δεν θες να παραδεχτεις την πραγματικοτητα πως δουλευει το συστημα στην αμερικη.

15 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Θες να στο γράψω και διαγώνισμα; Να στο γράψω λοιπόν.

Ήταν κάποτε ένας βλάκας που έπαιζε παιχνίδια (όχι επειδή έπαιζε παιχνίδια,αλλά επειδή ήταν βλάκας). Αυτός ο βλάκας για να κερδίζει τους αντιπάλους του (στα παιχνίδια), έπαιρνε τηλ. την αστυνομία και για χ. ψ. λόγους, έστελνε αστυνόμους ,την ώρα που έπαιζαν online,  στα σπίτια των αντιπάλων (των οποίων είχε μάθει με χ. ψ. τρόπους).

Μια μέρα, κάνοντας πάλι την συνηθισμένη του μαλακία,έστειλε αστυνομία,όχι μόνο σε λάθος αντίπαλο,αλλά σε καθόλου αντίπαλο (προφανώς θα είχε συλλέξει λάθος στοιχεία).

Και πάνε που λες οι γάτοι, να πιάσουν τον κακό. Και τους βγαίνει στην πόρτα ο άφταιγος και επειδή κάτι που έπαιξαν τα βλέφαρά του,κάτι που ήταν ιδρωμένος (μπορεί να έκανε και τίποτα μέσα στο σπίτι του με το αμόρε - ή και μόνος του), κάτι που πήγε να ακουμπήσει την τσέπη του (μπορεί να τον φαγούριζε,ίσως επειδή υπήρχε πιθανότητα να έκανε κάτι πριν, με το αμόρε του - ή και μόνος του), ο super ουάουα όργανος της τάξης, τον καθάρισε (τον σκότωσε δηλαδή).

Και ρίξανε ,στο βλάκα (αυτόν που έπαιζε τα παιχνίδια), 20 χρονάκια στη μπουζού και στον super ήρωα (εκείνο το όργανο)δεν έσταξε ρουθούνι.

Το έπιασα το παραμύθι;

Και σε ξαναρωτάω.Τι προσπαθείς να δικαιολογήσεις ;  Εσύ, εiσαι σίγουρος , οτι τώρα, την έχεις καταλάβει ;

Εντωμεταξυ,διαβασα σχετικα οτι δεν ειχαν εκπαιδευμενη μοναδα swat να στειλουν και πηγαν αυτοι(ελαφρυντικα και την βγαζουν λαδι)

14 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Σενάριο,αγαπητέ μου,είναι αυτό που γράφεις εσύ. Οτι δηλαδή, του λες "freeze" αλλα αυτος παει να πιασει το οπλο στη τσεπη του. Αυτό που έγραψα εγώ, είναι η πραγματικότητα. Βλέπεις,δεν υπήρχε δράκος στο παραμύθι.

εξακολουθεις να επιμενεις.

13 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Και σε μια χώρα,που το πιστολίδι πάει σύννεφο, είναι δυνατόν να μην ξέρουν οι πολίτες τα απλά πράματα? Εδώ εμένα μου έχουν κάνει έλεγχο με αυτόματα στο χέρι και ήμουν χεσμένος μη γίνει καμιά μαλακία και τον φαγουρίσει το χέρι του και με γαζώσει (λες οι Αμερικάνοι πολίτες, να είναι τόοοσο βλάκες με τόοοσα που ζουν και ακούν; Δεν το πιστεύω).

Ή μήπως οι αστυνομικοί δεν έχουν εκπαιδευτεί,για αντίστοιχες περιπτώσεις? Αδύνατον.

Δύο τινά υπάρχουν. Ή ο ελεγχόμενος ήταν ζαβός ( και γιατί δηλαδή να μην ήταν - δικαίωμά του ), όμως δεν σκοτώνεις όλα τα ζαβά ή ο όργανος το παρατράβηξε ( και εδώ υπάρχουν,δυστυχώς,πολλές τέτοιες περιπτώσεις). Κάτι δεν έκαναν σωστά. 

Και αν το δικαστήριό τους τον έβγαλε λάδι, τι να πω !!!!

Καλα δεν ειναι και ολοι αριστουχοι της σχολης.

11 ώρες πριν, JimGer είπε

Ρε φιλε πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι δεν πυροβολάς αν δεν διατρέχεις άμεσο κίνδυνο? Δεν είδαν καν όπλο. Έχουμε εκτροχιαστεί τελείως? Αν έτρωγε ο μπάτσος 40 χρόνια για δολοφονία μια χαρά θα το καταλάβαινε ο επόμενος. Και αυτό ήταν το σωστό να γίνει. Δολοφονία. Και αυτό ισχύει για τον οποιοδήποτε πολίτη. Για τον εκπαιδευμένο επαγγελματία θα έπρεπε να είναι ακόμα χειρότερα. Όπως είναι για κάθε επαγγελματία που κάνει παράβαση σχετική με τη δουλειά του. Και για να στο θέσω και αλλιώς οι αστυνομικοί έχουν κίνδυνο στη δουλειά τους. Αυτό πάει με το επάγγελμα. Με κάθε επάγγελμα πάει και ένα σύνολο ευθυνών μαζί πως να το κάνουμε. Δεν σκοτώνεις κάποιον για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα σε πυροβολήσει ίσως στην πορεία. Ένας καθηγητής δεν αποβάλει απο πριν άτομα που ενδεχομένως του προκαλέσουν προβλήματα στην τάξη για να έχει το κεφάλι του ήσυχο κλπ κλπ

https://www.vox.com/identities/2016/8/13/17938226/police-shootings-killings-law-legal-standard-garner-graham-connor

Διαβασε λιγο και ξαναμπες σε τροχια γυρω απο την γη Δεν εγινε καμια δολοφονια συμφωνα με τους νομους της αμερικης.(Αν ειδα καλα) φαινεται να κανει αποτομη κινηση πισω απο την πορτα.

τα παραδειγματα σου δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το 2019.Μου θυμιζουν οταν ειμαστε στο στρατο,να σκισουμε την τελαμωνα οταν μας πυροβολουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, JimGer είπε

Ρε φιλε πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι δεν πυροβολάς αν δεν διατρέχεις άμεσο κίνδυνο? Δεν είδαν καν όπλο.

Ο κίνδυνος υπηρχε και ηταν αμεσος. Οταν ο δολοφόνος βαζει το χερι στη τσεπη αντι να σηκωσει τα χερια ψηλα το πιθανοτερο είναι ότι παει να βγαλει πιστολι για να σε καθαρισει. Το ειπα κι αλλες φορες αλλα να υποθεσω ότι δε διαβασες τα προηγουμενα ποστς μου?

10 ώρες πριν, archer100 είπε

Αρα, οποιοσδηποτε αστυνομικος μπορει να στησει ευκολα μια δολοφονια, να τηλεφωνησει ανωνυμα για καποιο σεναριο ομηριας κλπ, και να παει να καθαρισει οποιονδηποτε, με την προφαση οτι εκανε υποπτη κινηση;

Και να την βγαλει λαδι;

Εχει καμερα πανω του και τα παντα καταγραφονται.

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, rus said:

Ο κίνδυνος υπηρχε και ηταν αμεσος. Οταν ο δολοφόνος βαζει το χερι στη τσεπη αντι να σηκωσει τα χερια ψηλα το πιθανοτερο είναι ότι παει να βγαλει πιστολι για να σε καθαρισει. Το ειπα κι αλλες φορες αλλα να υποθεσω ότι δε διαβασες τα προηγουμενα ποστς μου?

Μια χαρά τα διάβασα, αλλά έχεις παντελώς λανθασμένη άποψη του άμεσου κινδύνου. Αυτό στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι ενδιάμεσος κίνδυνος. Το να έχεις στραμένο όπλο προς το μέρος σου είναι άμεσος κίνδυνος. Ο φόβος του να έχει ο άλλος όπλο δεν είναι. Και αποδικνύεται από τη φράση "Τον σκότωσαν γιατί νόμιζαν/πίστευαν πως είχε όπλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, JimGer είπε

Μια χαρά τα διάβασα, αλλά έχεις παντελώς λανθασμένη άποψη του άμεσου κινδύνου. Αυτό στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι ενδιάμεσος κίνδυνος. Το να έχεις στραμένο όπλο προς το μέρος σου είναι άμεσος κίνδυνος. Ο φόβος του να έχει ο άλλος όπλο δεν είναι. Και αποδικνύεται από τη φράση "Τον σκότωσαν γιατί νόμιζαν/πίστευαν πως είχε όπλο".

Aν περιμενεις να στραφει το οπλο προς το μερος σου... θα είναι πολύ αργα. Αφου τα διαβασες μια χαρα γιατι με βαζεις να τα επαναλαμβανω? Ο υποπτος οφειλει να πειθαρχει στις εντολες του αστυνομικου και να μη κανει περιεργες κινησεις, τελος. Ποσες φορες πρεπει να το πουμε ακομα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, rus said:

Aν περιμενεις να στραφει το οπλο προς το μερος σου... θα είναι πολύ αργα. Αφου τα διαβασες μια χαρα γιατι με βαζεις να τα επαναλαμβανω? Ο υποπτος οφειλει να πειθαρχει στις εντολες του αστυνομικου και να μη κανει περιεργες κινησεις, τελος. Ποσες φορες πρεπει να το πουμε ακομα?

Μέχρι να σου μπει στο μυαλό ότι δεν πυροβολάς αν δεν απειλείσαι. Ή ότι δεν θα έπρεπε να είναι έτσι και αν γίνει να καταδικαστεί κάποιος. Η διαφορά μας είναι ότι σου φαίνεται φυσιολογικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...