Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια φυλακή για θανατηφόρο «swatting» παίζοντας Call of Duty


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Cosbuster είπε

Να υποθέσω πως οι αστυνομικοί που απλά μπούκαραν σε ένα σπίτι μετά από ανώνυμη καταγγελία και πυροβόλησαν πρώτα είναι κάπου εκεί έξω ελεύθεροι και κάνουν ακόμα τη "δουλειά" τους.

Αμ δε μπουκαραν,βγηκε εξω αυτος και εκανε να σηκωσει το παντελονι του και αυτοι νομιζαν οτι πηγε να βγαλει οπλο και του εριξαν με τη μια.Ο μπατσος εκανε τη μαλακια και τραβηξε τη σκανδαλη χωρις να δει καλα,λες και θα καταφερνε σε αυτη την αποσταση να κανει ζημια σε κανεναν με πιστολι οταν τον σημαδευουν 10.Κανονικα επρεπε να περασει απο εξεταση και να τον απολυσουν το λιγοτερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά , επειδή κάποιοι κάνετε σύγκριση με την ελληνική αστυνομία, μάλλον δεν έχετε ιδέα για το τι συμβαίνει στην Αμερική.

Εκεί τους αστυνομικούς τους τρέμουνε. Ιδίως εάν είσαι μαύρος και σε πλησιάσει αστυνομικός, την "έχεις βάψει". Εάν τους στραβοκοιτάξεις έχεις μεγάλες πιθανότητες να σου την "ανάψουν". Είναι πολλά τα περιστατικά με άοπλους μαύρους που έχουν σκοτωθεί από αστυνομικούς σε τυπικούς ελέγχους. Εκεί ισχύει το ρητό "shoot first, ask questions later". Συνεπώς, μην συγκρίνετε με το τι θα γινόταν στη χώρα μας.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cosbuster είπε

Να υποθέσω πως οι αστυνομικοί που απλά μπούκαραν σε ένα σπίτι μετά από ανώνυμη καταγγελία και πυροβόλησαν πρώτα είναι κάπου εκεί έξω ελεύθεροι και κάνουν ακόμα τη "δουλειά" τους.

Διόλου απίθανο για τους αστυνομικους αλλα εδώ νομίζω ειναι ατυχής ο παραλληλισμός μιας και ο κύριος υπεύθυνος είναι αυτός που παίρνει τηλέφωνο κάτι που μπορεί απο την νεαρή gaming κοινότητα να θεωρείται μια ελαφριά φάρσα ενώ έιναι αντίστοιχα ακραία  με το  να πάρει κάποιος τους μπάτσους και να πει οτι ο γείτονας του έχει σκοτώσει τη γυναίκα του και κρατάει δύο ομήρους.Και το swatting ήταν γνωστό σαν πλακίτσα και ελα να δούμε κανα compilation,-- α μπορει να τιναχτεί και κανα κεφάλι στον αέρα όμως το ξέχασα--.

Αυτή η είδηση δεν έχει να πει, ούτε θελει να πει κατι για την αστυνομική και κρατική βία.Οχι λόγω του ειδησεογραφικού προφίλ του σάιτ, αλλα η ίδια είδηση έχει άλλο  κεντρικό ζήτημα που είναι το κατά πόσο μπορείς να κάνεις πλάκα-φάρσα σε κάποιον και να εμπλέκεις επίσημα όργανα του κράτους και να τα χρησιμοποιείς για να καταγγείλεις ψευδείς κατηγορίες και δη φόνο ,ομηρία ,απαγωγή

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Αντί να βάλουν τον μπάτσο φυλακή που σκότωσε το παιδί κυνηγούν το χαζό που έκανε μια φάρσα.

Από την φάρσα του χαζού έγινε ότι έγινε αυτή η ομάδα είναι σαν ειδικές δύναμης και

ποσο μάλλον στην Αμερική ψυχρή εκτελεστές! Μια λάθος κίνηση είσαι νεκρός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμένα μυαλά και κοινωνία σε αποσύνθεση. Τώρα κάτσε φυλάκα μπας και βάλεις μυαλό και να καταλάβεις ότι η ζωή δεν είναι παιχνίδι.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που κάποιοι δικαιολογούν τους δολοφόνους αστυνομικούς με ξεπερνάει. Λίγο πολύ είναι σαν να λειτουργούν ως επαγγελματίες δολοφόνοι κ μάλιστα φρι. Δεν γουστάρεις κάποιον: ένα τηλεφώνημα στην αστυνομία ότι δήθεν έχει σκοτώσει κ κρατά ομήρους και η αστυνομία θα κάνει τη δουλειά σου έτσι απλά γιατί νόμιζαν ότι πήγε να βγάλει όπλο..

Επεξ/σία από laradoomed123
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περάσεις καλά στην φυλακή εκεί δεν έχει cod έχει GTA San Andreas με expansion China Town και white supremacy.

17 λεπτά πριν, Plig88 είπε

Και επειδή οι πουτανας γιοί φάγανε το τύπο ,,, τη πλήρωσε το βλαμενο που έκανε φάρσες ,,,,,

Καλά ηρέμησε και συ. Μπες πρώτη γραμμή να πας να σώσεις 2 ομήρους και να φοβάσαι για την ζωή σου ακόμα και σαν SWAT team μπάτσος και να δείς για ποτέ έχεις φαγούρα στο δάκτυλο να πυροβολήσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cosbuster είπε

Να υποθέσω πως οι αστυνομικοί που απλά μπούκαραν σε ένα σπίτι μετά από ανώνυμη καταγγελία και πυροβόλησαν πρώτα είναι κάπου εκεί έξω ελεύθεροι και κάνουν ακόμα τη "δουλειά" τους.

Shoot first, ask questions later 😂😂 you have the right to remain silent και μπαμ μπαμ κλπ 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μια πρώτη ματιά σε αυτά τα περιστατικά εύκολα κατηγορούμε την αστυνομία.Και σίγουρα δικαίως σε μεγάλο βαθμό.Αλλά μιλάμε για μια χώρα που με τους παλαβούς νόμους της περί όπλων ο καθένας μπορεί να κουβαλάει από περίστροφα έως αυτόματα.Οπότε και οι αστυνομικοί τρομάζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry to burst your bubble, αλλά σε όλες τις χώρες του κόσμου (ακόμα και στη δικιά μας) οι αστυνομικοί υπακούν στους αντίστοιχους κανόνες εμπλοκής. Στην Αμερική για τον xyz λόγο αυτοί οι κανόνες έχουν πάντα σε προτεραιότητα την σωματική υγεία του αστυνομικού πάνω προφανώς από του θύτη ή/και ακόμα και του θύματος πολλές φορές. Το πως,που,πότε πρέπει να ενεργήσει ο αστυνομικός επιδέχεται αμφισβήτησης βέβαια, αλλά η standard διαδικασία είναι ότι αν δεν συνεργαστείς μέσα σε 5-10 δεύτερα έχει δικαίωμα χρήσης tazer ή όπλου. Όσο παράξενο φαίνεται σε εμάς που σε καθαρίζουν στα 10 μέτρα επειδή χασκογελάς και δε πέφτεις στο οδόστρωμα με τα χέρια ανοιχτά, άλλο τόσο θα φαίνονταν στον μέσο Αμερικάνο πιστεύω (ειδικά τίποτα Τεξανούς κλπ) τα καρογκιοζιλίκια που συμβαίνουν εδώ πέρα. Καλά για την καταπάτηση ιδιωτικής περιουσίας και το δικαίωμα του self defence εκεί και αν υπάρχει διαφορά στην νομοθεσία σε μερικές πολιτείες σε σχέση με εδώ που για να έχεις καραμπίνα θα πρέπει να μπουκάρει ο άλλος με τανκ. Μπορεί αυτή τη στιγμή να μην έχω καμία σχέση με την αστυνομία ούτε να την συμπαθώ ιδιαίτερα, αλλά αν με πάνε για εξακρίβωση ή την χρειαστώ χτύπα ξύλο δε θα τη δω χαβαλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Θα περάσεις καλά στην φυλακή εκεί δεν έχει cod έχει GTA San Andreas με expansion China Town και white supremacy.

Καλά ηρέμησε και συ. Μπες πρώτη γραμμή να πας να σώσεις 2 ομήρους και να φοβάσαι για την ζωή σου ακόμα και σαν SWAT team μπάτσος και να δείς για ποτέ έχεις φαγούρα στο δάκτυλο να πυροβολήσεις.

Σιγά μωρε ,,,,, και αυτοί είδανε ένα νερντουλα και τη ψηλιαστηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsf είπε

Ενώ εδώ αν έπαιρνε τηλ. στο 100 για να κάνει φάρσα θα τον έβαζαν στην αναμονή

Σε δική μου περίπτωση πριν 2 χρόνια, για έναν λόγο που δεν έχρηζε άμεσης δράσης καθώς ήταν νωρίς για να θεωρηθεί αδίκημα. Παίρνω το 100 στις 3 το πρωί το σηκώνει στο πρώτο μπιπ μια γυναίκα της λέω αυτό και αυτό... δίνω τα στοιχεία μου σε 10" τα πληκτρολόγησε. Σε απόσταση από το σπιτι μου στα 30 μέτρα είναι αστυνομικό τμήμα δεν περάσαν 3 λεπτά από την ώρα που έκανα κλήση πήγα και τους είπα τι έχει γίνει και μου είπαν "λάβαμε σήμα για την περίπτωση πριν 2 λεπτά από ασύρματο και μάθαμε, εσείς καλέσατε? Μάλιστα καθίστε." Είχα πάθει πανικό από ότι είχε συμβεί, είχε ξεκινήσει το κακούργημα μέσα από το FB ανώνυμα και με ρώτησε ο αξιωματικός στον λογαριασμό μου αν εχω κάποιους υπ' όψη μου ότι ίσως να έγινε από κάποιον από αυτούς του έδειξα 3 τους έβαλε στον υπολογιστή είδε αν είναι τα ίδια άτομα από φωτογραφίες τα αναγνώρισε και τα 3 και έστειλε 6 άτομα ανά δυάδα να πάνε στην διεύθυνση τους και να κάνουν έλεγχο.

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες τι συνέβη μετά η έκβαση ήταν θετική και εντόπισα το άτομο μόνος μου μέχρι το μεσημέρι της ίδιας ημέρας τα πήγα τα ευρήματα στην ασφάλεια δόθηκε άμεσα σήμα για εντοπισμό και σύλληψη. Έφαγε 6 χρόνια και κάτι ψιλές στο δικαστήριο όταν ξέφυγα.

Με την καμία δεν το λες ότι με έβαλε σε "αναμονή" η αστυνομία ούτε το θύμα που ήταν η αδερφή μου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...