Προς το περιεχόμενο

20 χρόνια φυλακή για θανατηφόρο «swatting» παίζοντας Call of Duty


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, vasilllis είπε

Συγκρινεται ανομοιες καταστασεις.Ελλαδα με αμερικη,ντοπιους κακοποιους με αμερικανους.Εκει το μεγαλυτερο ποσοστο των πολιτων οπλοφορουνε.Στις περισσοτερες πολιτειες η εγκληματικοτητα ειναι στα υψη.Σας φαινεται τυχαιο οτι πηγε ομαδα αντιμετωπισης καταστροφων για ενα απλο τηλεφωνημα?Εδω οχι περιπολικο θα πηγαινε ,ισως να παιρνανε και τηλεφωνο να επιβεβαιωσουν πρωτα.Οι λιμενικοι προχθες αντι να ανταλλαξουν πυροβολισμους ,παραδωσανε τον οπλισμο τους.Αμερικη θα ειχαν 5-10 νεκρους.Οι 'κακοι' ομως κυκλοφορουν ακομα ελευθεροι.

Η ελευθερια της οπλοφοριας(νομιμη-παρανομη) εχει οδηγησει σε υπερμετρη βια.

Και στην Αμερική πάντως σε περιοχές που έχει ξεφύγει εντελώς η κατάσταση και η ανομία βασιλεύει (πχ Ciraq τα φτωχά προάστια του chicago που έχουν ασταμάτητα gang wars) και η τοπική αστυνομία από ένα σημείο και μετά δε δείχνει ιδιαίτερο ζήλο και λογικό γιατί θέλουν να γυρίσουν οι άνθρωποι σπίτια τους. Τα εξάρχεια συγκριτικά δεν είναι τόσο επικίνδυνα, αλλά από πλευράς οργάνωσης της τοπικής εγκληματικότητας δεν απέχουν και πολύ. Στους λιμενικούς τους την έπεσε ολόκληρο κλιμάκιο με AKs και βαρύ οπλισμό, τι να έκαναν οι άνθρωποι? Το ότι δεν είχαμε θύματα ήταν θαύμα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 162
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, JimGer είπε

Όχι πρώτα πυροβόλησε και μετά ρώτα.

Δεν έγραψε κάτι το άρθρο. Επίσης να σου υπενθυμίσω άπειρα περιστατικά που σκοτώσαν μαύρους γιατί έψαχναν το δίπλωμά τους και φοβήθηκαν ότι είχε όπλο κλπ κλπ. Εκτός αν ζω σε άλλο σύμπαν...

Οι ειδήσεις όμως για τους αφρό Αμερικανούς που σκότωσε η αστυνομία δεν έγιναν νήμα στο insomnia.  Η είδηση μπήκε διότι εμπλέκεται ένα video-game. 

Δεν διαφωνούμε επί της αντίδρασης της αστυνομίας, απλώς στο συγκεκριμένο φόρουμ σχολιάζω το κομμάτι που αφορά το φόρουμ. 

56 λεπτά πριν, JimGer είπε

Όχι πρώτα πυροβόλησε και μετά ρώτα.

Δεν έγραψε κάτι το άρθρο. Επίσης να σου υπενθυμίσω άπειρα περιστατικά που σκοτώσαν μαύρους γιατί έψαχναν το δίπλωμά τους και φοβήθηκαν ότι είχε όπλο κλπ κλπ. Εκτός αν ζω σε άλλο σύμπαν...

Οι ειδήσεις όμως για τους αφρό Αμερικανούς που σκότωσε η αστυνομία δεν έγιναν νήμα στο insomnia.  Η είδηση μπήκε διότι εμπλέκεται ένα video-game. 

Δεν διαφωνούμε επί της αντίδρασης της αστυνομίας, απλώς στο συγκεκριμένο φόρουμ σχολιάζω το κομμάτι που αφορά το φόρουμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ilos said:

Και στην Αμερική πάντως σε περιοχές που έχει ξεφύγει εντελώς η κατάσταση και η ανομία βασιλεύει (πχ Ciraq τα φτωχά προάστια του chicago που έχουν ασταμάτητα gang wars) και η τοπική αστυνομία από ένα σημείο και μετά δε δείχνει ιδιαίτερο ζήλο και λογικό γιατί θέλουν να γυρίσουν οι άνθρωποι σπίτια τους. Τα εξάρχεια συγκριτικά δεν είναι τόσο επικίνδυνα, αλλά από πλευράς οργάνωσης της τοπικής εγκληματικότητας δεν απέχουν και πολύ. Στους λιμενικούς τους την έπεσε ολόκληρο κλιμάκιο με AKs και βαρύ οπλισμό, τι να έκαναν οι άνθρωποι? Το ότι δεν είχαμε θύματα ήταν θαύμα στη συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Αν οι περιοχές που λες στην Αμερική είναι όντως σαν τα εξάρχεια ζω ανετότατα.... Και μάλιστα το προτιμώ από το 95% των περιοχών. Αναρωτιέμαι αν οι τύποι που λένε για τα Εξάρχεια έχουν πατήσει ποτέ εκεί να δουν όλο αυτόν τον gangστερισμό.... Όχι δεν είδα ή θα δω το βίντεο και δεν ξέρω τι παίζει εκεί αλλά ξέρω στα Εξάρχεια που είναι και από τα καλύτερα στέκια στην Αθήνα ανεξαρτήτως αντιλήψεων...

Μεταξύ αστείου και σοβαρού...: 

 

Επεξ/σία από JimGer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/04/2019 at 19:31, JimGer said:

Μου φαίνεται εδώ οι περισσότεροι έχετε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Ποιος φταίει, πόσο φταίει, τι αξία έχει η ανθρώπινη ζωή κλπ κλπ. Πραγματικά δηλαδή η λογική απουσιάζει πλήρως έτσι?

Αριστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Αν οι περιοχές που λες στην Αμερική είναι όντως σαν τα εξάρχεια ζω ανετότατα.... Και μάλιστα το προτιμώ από το 95% των περιοχών. Αναρωτιέμαι αν οι τύποι που λένε για τα Εξάρχεια έχουν πατήσει ποτέ εκεί να δουν όλο αυτόν τον gangστερισμό.... Όχι δεν είδα ή θα δω το βίντεο και δεν ξέρω τι παίζει εκεί αλλά ξέρω στα Εξάρχεια που είναι και από τα καλύτερα στέκια στην Αθήνα ανεξαρτήτως αντιλήψεων...

Μεταξύ αστείου και σοβαρού...: 

Προφανώς και τα εξάρχεια δεν είναι το ίδιο επικίνδυνα ακόμα και με άλλες περιοχές της Αθήνας (Ασπρόπυργο, Μενίδι, πεδίο του Άρεως κλπ) για τον απλό περαστικό και μια χαρά μπορείς να πιεις τον καφέ σου tbh. Αλλά παράλληλα υπάρχουν διακινητές στα 20-30 μέτρα και ξεκαθαρίσματα λογαριασμών ακόμα και μέρα μεσημέρι. Αστυνομία υπάρχει στα Εξάρχεια αλλά σε συγκεκριμένα σημεία πέριξ πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ilos said:

Προφανώς και τα εξάρχεια δεν είναι το ίδιο επικίνδυνα ακόμα και με άλλες περιοχές της Αθήνας (Ασπρόπυργο, Μενίδι, πεδίο του Άρεως κλπ) για τον απλό περαστικό και μια χαρά μπορείς να πιεις τον καφέ σου tbh. Αλλά παράλληλα υπάρχουν διακινητές στα 20-30 μέτρα και ξεκαθαρίσματα λογαριασμών ακόμα και μέρα μεσημέρι. Αστυνομία υπάρχει στα Εξάρχεια αλλά σε συγκεκριμένα σημεία πέριξ πάντα.

Από ότι ακούω όντως τελευταία ειδικά παίζουν πολύ με ναρκωτικά. Τώρα για τον πολίτη αν είναι επικίνδυνο δεν ξέρω. Μάλλον δύσκολο αλλά για τον τελευταίο χρόνο δεν έχω ιδέα. Απλά συνήθως όσοι λένε για Εξάρχεια το ποίημα είναι περί αβάτου, βρωμιαρέων κλπ κλπ και αυτά δεν μπορώ. Ασπρόπυργος κλπ υποθέτω πολύ χειρότερα. Αλλά για διάφορα από όλα αυτά υπάρχουν κοινωνική λόγοι και δεν είναι η απουσία της αστυνομίας. Αν και άκουσα το περιστατικό με τους λιμενικούς, μου φαίνεται πολύ άκυρο και ότι να 'ναι... (άλλο θέμα συζήτησης βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2019 στις 6:08 ΜΜ, GeorgeViol είπε

Από αυτό μπορεί κανείς να δει, τι μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος για τα χρήματα και εξαιτίας του ένα άλλος να χάσει τη ζωή του.

Το συγκεκριμένο στοίχημα ήταν για 1.5 $ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμερικη το μεγαλειο σου !! Πρωτα πυροβολανε και μετα ρωτανε !! Δηλαδη αυτοι των σκοτωσαν και ο αλλος παει φυλακη !! Εχει πολυ γελιο!! Η φαρσα να τιμωρειται δεν λεει κανενας τιποτα και με φυλακιση !!Αλλα ρε πουστη μου ! Ας τον  περναν ενα απλο τηλεφωνο τον ανθρωπο να των ρωτησουν τι συμβαινει μηπως τελικα κανουν λαθος ?? αφου κανουν τοσο πολλες φαρσες  !! Δινεις οδηγιες να βγεις απο το σπιτι και να ξαπλωσεις στην ασφαλτο !!και ερχονται χωρις μπαμ μπουμ τον εξηγεις πρωτα οτι καποιος εχει παρει τηλ και εχει πει οτι κρατας ομηρους και για αυτο γινετε ολο αυτο και δεν νομιζω να μην συνεργαζοταν ο τυπος αμα ηταν καθαρος !! Και μετα κλεινεις τους φαρσερ για κανα 2 χρονια στην φυλακη ετσι για να μην το κανουν αλλοι !! Αλλα οι πιστολερο αγαπανε την δραση πως να το κανουμε !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, kostafunk είπε

Aμερικη το μεγαλειο σου !! Πρωτα πυροβολανε και μετα ρωτανε !! Δηλαδη αυτοι των σκοτωσαν και ο αλλος παει φυλακη !! !! 

Αυτοι προφανως θεωρηθηκε ότι ηταν σε νομιμη αμυνα. Αν εσυ ησουν αστυνομικος και πηγαινες να πιασεις εναν επικινδυνο εγκληματια, του ελεγες να σηκωσει ψηλα τα χερια αλλα αυτός αντι να τα  σηκωσει εκανε μια κινηση για να πιασει κατι από τη τσεπη του, τι θα εκανες? Θα πυροβολουσες ή θα το ρισκαρες να σε σκοτωσει?

ΕDIT μολις ειδα ότι με προλαβε ο relic90

14 ώρες πριν, JimGer είπε

Όχι πρώτα πυροβόλησε και μετά ρώτα.

Δε θα προλάβεις να ρωτησεις, θα γινεις μακαρίτης. Κι εσυ εχεις οικογενεια και παιδια.

Ο υποπτος οφειλει να υπακουει στις εντολες των αστυνομικων, αλλιως δεν είναι δυσκολο να γινει το δυστύχημα.

14 ώρες πριν, JimGer είπε

Επίσης να σου υπενθυμίσω άπειρα περιστατικά που σκοτώσαν μαύρους γιατί έψαχναν το δίπλωμά τους και φοβήθηκαν ότι είχε όπλο κλπ κλπ. Εκτός αν ζω σε άλλο σύμπαν...

Άλλο αυτο, εκει ο αστυνομικος ελεγχεται. Γιαυτο εχουν πανω τους  καμερες.

Επεξ/σία από rus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, rus said:

Αυτοι προφανως θεωρηθηκε ότι ηταν σε νομιμη αμυνα. Αν εσυ ησουν αστυνομικος και πηγαινες να πιασεις εναν επικινδυνο εγκληματια, του ελεγες να σηκωσει ψηλα τα χερια αλλα αυτός αντι να τα  σηκωσει εκανε μια κινηση για να πιασει κατι από τη τσεπη του, τι θα εκανες? Θα πυροβολουσες ή θα το ρισκαρες να σε σκοτωσει?

ΕDIT μολις ειδα ότι με προλαβε ο relic90

Δε θα προλάβεις να ρωτησεις, θα γινεις μακαρίτης. Κι εσυ εχεις οικογενεια και παιδια.

Ο υποπτος οφειλει να υπακουει στις εντολες των αστυνομικων, αλλιως δεν είναι δυσκολο να γινει το δυστύχημα.

Άλλο αυτο, εκει ο αστυνομικος ελεγχεται. Γιαυτο εχουν πανω τους  καμερες.

Φίλε υπάρχει το πυροβολάω στον αέρα, καλύπτομαι, ξαναφωνάζω πιο άγρια ίσως, πυροβολάω στα πόδια. Αν είμαι swat και ότι παπάτζα, έχω ασπίδα και δεν ξέρω τι άλλο. Αλήθεια λες ότι ελέγχονται όλοι αυτοί που έχουν κάνει εκτρώματα? Σαν να μου λες ότι ελέγχονται εδώ με ΕΔΕ... Και σου λέω  ακόμα και να διώξουν κάποιον από μπάτσο συγκρίνεται με τη δολοφονία?  Έχουμε εκτροχιαστεί τελείως? Δεν ήταν ανταλλαγή πυροβολισμών ρε παιδιά έλεος. Και μέσα σε όλα αυτά όσο σκέφτομαι ότι σε αυτό το κράτος που μεγάλωσα έχουν κάποιοι τέτοιες αντιλήψεις (όχι σαν του rus χειρότερες) αλλά συγχρόνως θεωρούν και θύμα + ήρωα τυπάδες σαν τον Κατσιφά, τόσο βλέπω να μεγαλώνει το χάσμα που με διαχωρίζει από μερικούς συμπατριώτες μου...

Επεξ/σία από JimGer
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, JimGer είπε

Φίλε υπάρχει το πυροβολάω στον αέρα, καλύπτομαι, ξαναφωνάζω πιο άγρια ίσως, πυροβολάω στα πόδια.

Eσυ πυροβολας στον αερα, αυτος πυροβολαει εσενα...

Αν προλάβεις να καλυφθεις.

Το να κανουμε νουθεσιες απ το καναπε μας είναι ευκολο, όταν όμως αντιμετωπιζεις εγκληματιες που θελουν να σε ξεκανουν δυσκολο να το ρισακαρεις. Παντα στα νομιμα πλαισια ενεργεις βεβαια.

46 λεπτά πριν, JimGer είπε

 Αλήθεια λες ότι ελέγχονται όλοι αυτοί που έχουν κάνει εκτρώματα? Σαν να μου λες ότι ελέγχονται εδώ με ΕΔΕ... Και σου λέω  ακόμα και να διώξουν κάποιον από μπάτσο συγκρίνεται με τη δολοφονία? 

Nαι ελεγχονται, γιαυτο φορανε τη καμερα. Εχουν καταδικαστει αρκετοι. Το να διωχτείς από το σωμα είναι το φυσικο επακολουθο, όχι η ποινη. Η νομοθεσια για την ανθρωποκτονια είναι αυστηρη στην Αμερικη.

46 λεπτά πριν, JimGer είπε

......αλλά συγχρόνως θεωρούν και θύμα + ήρωα τυπάδες σαν τον Κατσιφά, τόσο βλέπω να μεγαλώνει το χάσμα που με διαχωρίζει από μερικούς συμπατριώτες μου...

Το περιστατικο με τον Κατσιφα ηταν μια διαφορετικη υποθεση.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πληρωσει και την μαλακια της αστυνομιας δλδ??...

1 ώρα πριν, rus είπε

. Η νομοθεσια για την ανθρωποκτονια είναι αυστηρη στην Αμερικη.

 

ναι ...αυστηροτατη...αν εισαι και αστυνομικος και το θυμα μαυρου χρωματος το γαλονι το εχεις σιγουρο.... πολλες αμερικανιες βλεπεις φιλαρακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnk78 είπε

ναι ...αυστηροτατη...αν εισαι και αστυνομικος και το θυμα μαυρου χρωματος το γαλονι το εχεις σιγουρο.... πολλες αμερικανιες βλεπεις φιλαρακο

Ο ρατσισμος είναι ενα άλλο ζητουμενο, αλλα επειδή υπαρχει ρατσισμος στην Αμερική σημαινει ότι εγω βλεπω αμερικανιες?...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2019 στις 5:52 ΜΜ, james01gr είπε

ακριβώς αυτό. έκανε την παπαριά ο τυπάς αλλά οι αστυνόμοι πάνε και τραβάνε πιστόλι τόσο απλά; δηλαδή δεν ψάχνουν σε ποιον πάνε; σε ποιον ανήκει το σπίτι; μπουκάρουν μέσα και όποιον πάρει ο χάρος; δηλαδή οι αστυνόμοι δεν έχουν ευθύνη σχετικά με τους πυροβολισμούς; έκαναν σωστά την δουλειά τους δηλαδή...

USA κύριοι, κ κάπου εδώ τελειώνει η συζήτηση

είναι κ σκούρος ακόμα χειρότερα, όλη την ευθύνη την φόρτωσαν ελαφρά τη καρδία στον στόκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...