Προς το περιεχόμενο

H Accenture θα προσλάβει περισσότερα από 200 στελέχη στην Ελλάδα


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ επειδή γνωρίζω τι γίνεται δεν θα πήγαινα να εργαστώ στην accenture, στην ελλάδα. Ούτε με περισσότερα λεφτά από αυτά που παίρνω τώρα. To life balance είναι ανύπαρκτο. 

 

Και για να μην λέμε μόνο για την συγκεκριμένη εταιρία, όταν πηγαίνετε στα interviews θα κάνετε την ερώτηση, αν οι υπερωρίες πληρώνονται. Αν σας πουν ότι δεν κάνουν λένε ψέμματα. Αν σας πουν παίρνεις ρεπό είναι πάλι ανάξιο λόγου γιατί αν εργαστείς κυριακή πχ και μετά πάρεις 1 ημέρα ρεπό, αν έπρεπε να αποζημιωθείς θα έπρεπε να πληρωθείς για τουλάχιστον 2 ημέρες. Μιλάω για μηχανικούς όπως είμαι κι εγώ και έχω περάσει από πολλές εταιρίες σαν συνεργάτης. Δεν ξέρω για άλλες ειδικότητες με λεπτομέρειες, πάντως τα γενικά ισχύουν.

Μία καλή επιλογή για να δείτε τι συμβαίνει σε τέτοιες εταιρίες είναι το glassdoor αλλά τελευταία έχει παρατηρηθεί και εκεί αλλοίωση εκ των έσω.....αλλά ακόμα έχει κάποια αντικειμενικότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2019 στις 9:58 ΜΜ, Ghost.Dog είπε

Associate ως senior associate 1200 Ως 1600+ καθαρά, + Bonus. Που βασικά είναι τα λεφτά με τα οποία "μπαίνεις". 13/14 μισθοί.

Και ανεβαίνουν φυσικά. Αξιολόγηση κάθε 6μηνο.

Φοβερό training (best-in-class) και πολλά ταξίδια. 
Δουλειά με τους καλύτερους, σε φοβερά γραφεία σε όλο τον κόσμο, με καφετέρια, εστιατόριο - χρηματοδοτημένο, γυμναστήριο, κουπόνια για αγορές

(ντύσιμο, τεχνολογικά αγαθά, εκπτώσεις κλπ), επίδομα οικογενειας, παιδιου κλπ. Κίνητρο να κινείσαι με ποδήλατο. Κίνητρο να μην καπνίζεις. Βιβλιοθήκη, lounge room, ομιλίες, συνέδρια. Γρηγορες προαγωγές (τα λεφτά μετά από Senior Manager και έπειτα, απογειώνονται κυριολεκτικά). 

Δωρεάν διακοπές, έξτρα μέρες άδειας, πρόβλεψη για γονείς, flexible ωράριο, δουλειά από το σπίτι (ή γενικά remote). Και τέλος, ανάλογα με το πρότζεκτ που δουλεύεις, τρομερά connections και επαφές, όπου φτιάχνεις τρελό network και, χτίζεις τις επαφές σου για το μέλλον. Με Accenture στο CV σου, πας κυριολεκτικά ΟΠΟΥ θέλεις μετά.

Με αυτά.

Θέλεις και άλλα?

Τα αρνητικά δε μας είπες όμως. Τουλάχιστον προσπάθησε να είσαι λίγο αντικειμενικός.

 

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chocorello είπε

Τα αρνητικά δε μας είπες όμως. Τουλάχιστον προσπάθησε να είσαι λίγο αντικειμενικός.

ΟΚ με έπιασες. Είμαι ο Αντιπρόεδρος Ευρώπης της Αccenture, βγαζω 1Μ το χρονο και στον ελεύθερο χρόνο μου κάνω προπαγάνδα υπερ της εταιρίας :)

ΣΟβαρά τώρα: Πού να ξέρω? Φαντάζομαι όπως σε όλες τις δουλειές (τα αρνητικά). Τι να πω. Το κλίμα είναι ανταγωνιστικό και πρέπει διαρκώς να έχεις το νου σου.
Πολλές ώρες δουλειάς, αλλά και κάποια ξεκούραση ανάμεσα σε προτζεκτς. Γενικά υπάρχει πίεση, αλλά αυτό συμβαίνει παντου όταν σε επίπεδα κορυφής. Απο τις ομάδες ποδοσφαίρου, μέχρι τέχνες, αθλητισμό και πανεπιστήμια κι ό,τι μπορεί κανείς να φανταστεί. Ναι δουλεύουν. Δεν παίζουν. 
Στάθηκα όμως στα θετικά γιατί αυτά την κάνουν, και μερικους άλλους τεράστιους παίκτες, να ξεχωρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

ΟΚ με έπιασες. Είμαι ο Αντιπρόεδρος Ευρώπης της Αccenture, βγαζω 1Μ το χρονο και στον ελεύθερο χρόνο μου κάνω προπαγάνδα υπερ της εταιρίας :)

Αντιπρόεδρος μπορεί να μην είσαι, απλά μπορεί να τσίμπησες κανένα promo (όπως τα λένε) πρόσφατα και να είσαι σε φάση "η αγαπημένη μου εταιρεία".
Δε λέω ότι δεν είναι καλή η εταιρεία αλλά σίγουρα στο χώρο δεν έχουν ακουστεί τα καλύτερα για τα ωράρια της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pace είπε

Μία καλή επιλογή για να δείτε τι συμβαίνει σε τέτοιες εταιρίες είναι το glassdoor αλλά τελευταία έχει παρατηρηθεί και εκεί αλλοίωση εκ των έσω.....αλλά ακόμα έχει κάποια αντικειμενικότητα....

Δεν το γνωριζα καθολου το glassdoor.com. Εχει και για ελληνικες εταιρειες αξιολογησεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geiasass είπε

Δεν το γνωριζα καθολου το glassdoor.com. Εχει και για ελληνικες εταιρειες αξιολογησεις; 

Έχει μεγάλες όμως εταιρίες όχι 2-3 ατόμων....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 χρόνια έχω στο χώρο. Σε big-4 περιβάλλον. Ναι το παιδί πιο πάνω που ανέφερε τόσα θετικά, ισχύουν. Όλα. Θέλει πολλές ώρες δουλειά? Ναι, πολλές. Πάρα πολλές. Είναι όμως επένδυση για το μέλλον. Καλό θα ήταν να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία του αυστηρού 8ώρου αν θέλουμε κάποια στιγμή να κάνουμε το extra mile στην καριέρα μας.

Για να μην παρεξηγούμαι:

  • Είναι κακό να απαιτείς να δουλεύεις 8ωρο? Σαφώς και όχι.
  • Μπορείς να εξελιχθείς γρήγορα αν κάνεις μόνο τα απολύτως απαραίτητα σε ένα γρήγορο και απαιτητικό περιβάλλον? Δύσκολα εκτός αν είσαι genius.
  • Τα λεφτά μετά από μια 10ετία-15ετία είναι πολλά (και δεν εννοώ τα 3-4 χιλιάρικα μικτά γιατί αυτά πλέον είναι mid-level)
  • Αν δε σας ταιριάζει υπάρχει πάντα και η επιλογή του freelancer.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tak_loyk είπε

Καλό θα ήταν να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία του αυστηρού 8ώρου αν θέλουμε κάποια στιγμή να κάνουμε το extra mile στην καριέρα μας

Εξαρτάται με το τι θεωρεί καθένας από εμάς ως "extra mile" και εξηγούμαι ακολούθως.
Μπαίνουμε σε μια Delorean και βρισκόμαστε κάπου στο παρελθόν στην ίδια εταιρεία για τρία χρόνια.
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε 10 ώρες την ημέρα στη διάθεσή μας για προγραμματισμό.
Μέσα σε αυτό το διάστημα εσείς αφιερώνετε 10 ώρες στην εταιρεία και εγώ 8(εταιρεία) + 2(σπίτι).
Δουλεύοντας στον ίδιο εργασιακό χώρο λαμβάνουμε τις ίδιες γνώσεις από τους seniors.
Εσείς διακρίνεστε για τον υπερβάλλοντα ζήλο(2 ώρες υπερωρίας απλήρωτες) και πέφτετε στην παγίδα του φαινομένου "βρήκαμε παπά να θάψουμε 5-6", κοινώς κάνετε όλη τη χαμαλοδουλειά. Για να μην μακρηγορώ άλλο, στο τέλος της τριετίας σας γίνεται πρόταση με την προβλεπόμενη αύξηση(στις πολυεθνικές είναι fixed).
Στην περίπτωσή μου αν μου κάνουν πρόταση θα είναι στα ίδια χρήματα.
Ωστόσο, τις δύο ώρες που ήμουνα σπίτι κάθισα και έμαθα ένα framework και έχω και projectaki στο github. Πάω σε άλλη εταιρεία με καλύτερο μισθό.

Και θα ρωτήσει κάποιος πως???
Πολύ απλά ο νέος εργοδότης μπαίνει στο github και βλέπει έναν ωραίο δομημένο κώδικα(3 χρόνια προϋπηρεσία) σε ένα framework(προσωπική επένδυση) που τον ενδιαφέρει.

Την ιστορία αυτή την έγραψα για τους εξής λόγους:
1ον) Έχω υπάρξει και τα 2 πρόσωπα στο παρελθόν.
2ον) Δε μου αρέσει να βλέπω σχόλια με φράσεις "νοοτροπία του αυστηρού 8ώρου" κλπ. Οι συμβάσεις που υπογράφουμε δεν είναι σκουπιδόχαρτα ούτε δελτία ΠΡΟ-ΠΟ. Είναι συμφωνία συνεργασίας μεταξύ των συμβαλλόμενων μερών. Από τι στιγμή που υπογράφουν και τα δύο , δε φταίω εγώ αν η άλλη πλευρά αθετεί τη συμφωνία κατ' εξακολούθηση.

Φιλικά...

Επεξ/σία από lefwiz
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και βγαίνουμε τελείως off-topic, είναι άλλο το να δουλέψεις υπερωρίες αναγνωρίζοντας μια δύσκολη κατάσταση με κάποιο project/deadline για κάποιο διάστημα μέχρι να περάσει η φάση και άλλο το να είσαι μόνιμα στην υπερωρία επειδή "έτσι είναι" ή "έτσι κάνουν όλοι" στη x y εταιρεία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε αυτές τις δουλειές δεν υπάρχει ωράριο. Πέφτει πολλή δουλειά, πολλή πίεση να βγουν τα έργα ...

Βέβαια, πληρώνονται καλά και έχουν όλα τα θετικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Μετά από πολλά χρόνια στον χώρο, θα σας έλεγα ότι στα 25-35 σου δεν υπάρχει άλλος δρόμος, από το να ξεπατωθείς στη δουλειά, με υπερωρίες, πίεση κλπ. Δεν θα μαζεψεις ποτέ την εμπειρία που θες, σε μια δουλίτσα του 8αωρου, με χαλαρους ρυθμους, με deadlines Δημοσίου, κλπ. Με δεδομένο το παραπάνω, η Accenture είναι μια πολύ καλή εταιρία.

Από τα 35 και πάνω, και αν έχεις και οικογένεια, η κατάσταση γίνεται πολύ πιο δύσκολη. Εκεί, ιδανικά (και με πολλή τύχη) εξαργυρώνεις την προηγούμενη εμπειρία, για να πας κάπου με πιο ανθρώπινες καταστάσεις και εναν καλό μισθό. Αλλιώς συνεχίζεις στην Accenture, με πολύ μεγαλύτερες αμοιβές (και ευθύνες)/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpolic είπε

Δεν έχω καταλάβει για ποιο λογο είναι Δελτιο Τυπου αυτό..

νομιζω ότι δεν μπορει να είναι πιο ξεκάθαρο ότι πρόκειται για δελτιο :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, nikosgalis said:

Παιδιά σε αυτές τις δουλειές δεν υπάρχει ωράριο. Πέφτει πολλή δουλειά, πολλή πίεση να βγουν τα έργα ...

Βέβαια, πληρώνονται καλά και έχουν όλα τα θετικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

Μετά από πολλά χρόνια στον χώρο, θα σας έλεγα ότι στα 25-35 σου δεν υπάρχει άλλος δρόμος, από το να ξεπατωθείς στη δουλειά, με υπερωρίες, πίεση κλπ. Δεν θα μαζεψεις ποτέ την εμπειρία που θες, σε μια δουλίτσα του 8αωρου, με χαλαρους ρυθμους, με deadlines Δημοσίου, κλπ. Με δεδομένο το παραπάνω, η Accenture είναι μια πολύ καλή εταιρία.

Από τα 35 και πάνω, και αν έχεις και οικογένεια, η κατάσταση γίνεται πολύ πιο δύσκολη. Εκεί, ιδανικά (και με πολλή τύχη) εξαργυρώνεις την προηγούμενη εμπειρία, για να πας κάπου με πιο ανθρώπινες καταστάσεις και εναν καλό μισθό. Αλλιώς συνεχίζεις στην Accenture, με πολύ μεγαλύτερες αμοιβές (και ευθύνες)/

σορρυ για το offtopic αλλα.

α.το ποσο καλος θα γινεις δεν εχει να κανει με το ποσες ωρες θα κανεις υπερωρια ουτε με το ποση πιεση θα εχεις. αν σε βαλω να κανεις 10 ωρες support την ημερα και την ιδια δουλεια συνεχεια δεν θα γινεις ποτε καλυτερος.καλυτερος θα γινεις εφοσον ασχοληθεις με πολλα πραγματα και αν μια εταιρεια θελει να το κανει θα σε αλλαξει θεσεις κτλ ή θα πεσουν σεμιναρια κτλ για να γινεις καλυτερος.  Το δουλευουμε 10 ωρα 12 ωρα οφειλεται πολλες φορες.

σε ελλειψη προσωπικου και ενιοτε σε μη αποτελεσματικη διαχείριση χρονου ή μη αποτελεσματικες μεθοδους λόγω οτι δεν υπαρχουν τα καταλληλα εργαλεία. δεν το λεω για την συγκεκριμενη εταιρεια αλλα γενικα. Για παραδειγμα στην δικια μου δουλεια καταφερα να μαθω αρκετα πραγματα λογω οτι αλλαξα πολλα ποστα plus οτι ασχοληθηκα και εγω ο ιδιος να μαθω καποια πραγματα παραπανω. Ενα Project που θα σου προσφερει την χ εμπειρια αμα τελειωσει θα στην προσφερει ειτε το κανεις σε 10 μερες επι 8 ωρες ειτε το κανεις σε 5 μερες επι 16 ωρες. Τονιζω ξανα οτι το ποστ μου ειναι πιο γενικο και οχι συγκεκριμενα για αυτην την εταιρεια.

Και οπως εχει βγει σε αρκετες ερευνες σαν χωρα δεν ειμαστε οι πιο παραγωγικοι σε συναρτηση με τις ωρες που δουλευουμε. Οταν ο χ δεν εχει τα σωστα εργαλεια και κανει μια δουλεια σε 10ωρες και ο αλλος εχει τα εργαλεια και το κανει σε 5 ωρες δεν σημαινει οτι  ο πρωτος εχει εμπειρια επειδη δουλεψε υπερωριες.

η τεχνολογια προχωραει και τα σεμιναρια που πολλες εταιρειες δεν τα ξερουν σαν λεξη ειναι κατι το αναγκαιο για να εισαι Up to date.

Και καλως η κακως το ποσο καλος θα γινει καποιος εξαρτατε και απο τον μισθο.Οταν δινεις σε καποιον 500 ευρω(τυχαιο ποσο) μην περιμενεις να ενδιαφερθει να μαθει πολλα παραπανω.πχ ατομα σε support. αντιθετα εταιρειες που ανταμοιβουν αυτο που κανεις,εκτιμανε τις υπερωριες και τις πληρωνουν τοτε εχουν πολυ πιο πολλες πιθανοτητες για ατομα που θα "πονανε" την εταιρεια. 

Και να πω ενα παραδειγμα που σε μεγαλη εταιρεια πολλα ατομα ερχοντουσαν για να μαζεψουν την προυπηρεσια και με το που εβρισκαν καλυτερα εφευγαν σαν κοπαδι. Οταν αλλαζεις τους υπαλληλους δεκα δεκα δεν περιμενεις οτι θα εχεις και σοβαρο προσωπικο.

και το θεμα γενικα ειναι πολυσυνθετο. Κατα καιρους εταιριες εχουν δοκιμασει διαφορα beta σεναρια πχ 7 ωρες την ημερα αντι για 8. 4 μερες την εβδομαδα αντι για 5 και σε πολλα οι επιδοσεις του υπαλληλου ηταν καλυτερες.

 

επισης αν μια εταιρεια ειναι σοβαρη και θελετε να λεγεται σοβαρη θα πρεπει να πληρωνει υπερωριες διοτι ειναι η ανταποδοση για αυτο που κανεις.το ιδιο και εκπτωσεις ή δωρεαν σεμιναρια. για να αποδοσεις καλυτερα πρεπει να βοηθαει και το περιβαλλον.θα δεις οτι πολλες εταιρειες εξωτερικου που ειναι σοβαρες προσφερουν παρα πολλα πραγματα προς τον υπαλληλο για να νιωθει σαν ενα κομματι της εταιρειας.οτι εδω εχουμε τα κλασσικα μισα ενσημα,μαυρη εργασια,απληρωτες υπερωριες και εξτρα δουλεια το σαββατο χωρις να το πληρωθεις και χωρις να το παρεις ρεπο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Ή η ατακα οτι βαζουμε ολοι πλατη για να βγει η δουλεια.Αφου μπαινει πλατη να μπει πλατη και οταν φτασει η στιγμη της πληρωμης. Εχω ακουσει ατακες σε μικρη εταιρεια του στυλ.Να σταματησουμε να κολλαμε ενσημα για να μαζεψουμε λεφτα να παμε διακοπες, η δεν εχει δουλεια πως θα βγουν οι μισθοι.Αλλα οταν πηγαιναμε τρενο με εξτρα υπερωριες δεν ακουστηκε τιποτα οτι ναι παρτε χ ποσο παραπανω.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tak_loyk είπε

20 χρόνια έχω στο χώρο. Σε big-4 περιβάλλον. Ναι το παιδί πιο πάνω που ανέφερε τόσα θετικά, ισχύουν. Όλα. Θέλει πολλές ώρες δουλειά? Ναι, πολλές. Πάρα πολλές. Είναι όμως επένδυση για το μέλλον. Καλό θα ήταν να ξεφύγουμε από τη νοοτροπία του αυστηρού 8ώρου αν θέλουμε κάποια στιγμή να κάνουμε το extra mile στην καριέρα μας.

Για να μην παρεξηγούμαι:

  • Είναι κακό να απαιτείς να δουλεύεις 8ωρο? Σαφώς και όχι.
  • Μπορείς να εξελιχθείς γρήγορα αν κάνεις μόνο τα απολύτως απαραίτητα σε ένα γρήγορο και απαιτητικό περιβάλλον? Δύσκολα εκτός αν είσαι genius.
  • Τα λεφτά μετά από μια 10ετία-15ετία είναι πολλά (και δεν εννοώ τα 3-4 χιλιάρικα μικτά γιατί αυτά πλέον είναι mid-level) 
  • Αν δε σας ταιριάζει υπάρχει πάντα και η επιλογή του freelancer. 

Εν ολίγοις για να εξελιχθείς πρέπει να δουλεύεις περισσότερο από όσο πληρώνεσαι. Εν ολίγοις να δουλεύεις τσάμπα. Το οποίο εκτός από παράνομο, είναι και ανήθικο. Καμία σοβαρή επιχείρηση στον κόσμο δεν απαιτεί από τους υπαλλήλους της να δουλεύουν δωρεάν. Και είμαι σίγουρος ότι όλες αυτές οι συμβουλευτικές στα παραρτήματα τους στο εξωτερικό πληρώνουν κανονικά τις υπηρωρίες. Αλλά εδώ είναι ελλαδιστάν.

Το ότι μερικοί τα δικαιολογείτε όλα αυτά είναι ακατανόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...