Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ολοκαίνουργια Creative Stage 2.1


omega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, alekout είπε

Αποσύνδεσα τις άλλες HDMI και άφησα μόνο αυτή . Επίσης έβαλα τον ήχο από auto σε PCM . Καμία διαφορά . Κανονικά πρέπει να παίζει μόνο με το HDMI καλώδιο και στην επιλογή HD σωστά ;

Συνδέεις το καλώδιο HDMI στην ηχόμπαρα, συνδέεις την άλλη άκρη στην τηλεόραση στη θύρα HDMI-ARC και επιλέγεις από την τηλεόραση το κανάλι που θα "βλέπει" την ηχόμπαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα κάνει τη διαδικασία με το device connector . Όταν την έκανα , όπως δείχνει και το video , στη δοκιμή ήχου έπαιξε και νόμισα οτι αυτό ήταν . Αλλά βγαίνοντας από την εφαρμογή δεν ακουγόταν τίποτα . Επανέλαβα αρκετές φορές , με διάφορες δοκιμές , αλλάζοντας καλώδια , αφαιρόντας τις άλλες συσκευές HDMI , ένα BluRay κι ένα PS4 , έφαγα καμμιά ώρα . Τώρα παίζει σωστά αλλά πρέπει στην δεύτερη θύρα HDMI να μην έχω συσκευή . Αν συνδέσω συσκευή ( όποια από τς 2 ) , δουλεύει μεν αλλά όταν σβήσω και ανοίξω ξανά την TV , δεν ανοίγει η ηχόμπαρα και δεν ακούγεται τίποτα , εννοώ δεν γυρίζει στον ήχο της TV . Πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω το καλώδιο HDMI και τότε συνδέονται .  Αφού δουλεύει κανονικά τώρα δεν το πειράζω , ίσως όταν βρώ λίγο χρόνο το ξαναψάξω . Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και Καλή Ανάσταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alekout είπε

Δεν είχα κάνει τη διαδικασία με το device connector . Όταν την έκανα , όπως δείχνει και το video , στη δοκιμή ήχου έπαιξε και νόμισα οτι αυτό ήταν . Αλλά βγαίνοντας από την εφαρμογή δεν ακουγόταν τίποτα . Επανέλαβα αρκετές φορές , με διάφορες δοκιμές , αλλάζοντας καλώδια , αφαιρόντας τις άλλες συσκευές HDMI , ένα BluRay κι ένα PS4 , έφαγα καμμιά ώρα . Τώρα παίζει σωστά αλλά πρέπει στην δεύτερη θύρα HDMI να μην έχω συσκευή . Αν συνδέσω συσκευή ( όποια από τς 2 ) , δουλεύει μεν αλλά όταν σβήσω και ανοίξω ξανά την TV , δεν ανοίγει η ηχόμπαρα και δεν ακούγεται τίποτα , εννοώ δεν γυρίζει στον ήχο της TV . Πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω το καλώδιο HDMI και τότε συνδέονται .  Αφού δουλεύει κανονικά τώρα δεν το πειράζω , ίσως όταν βρώ λίγο χρόνο το ξαναψάξω . Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και Καλή Ανάσταση .

Αν η λειτουργία είναι για την ώρα έτσι, δεν ανοίγει/κλείνει, αυξομείωση έντασης με το χειριστήριο της τηλεόρασης τότε καλύτερα βάλει την με το jack.

.

Καλή Ανάσταση :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alekout είπε

Δεν είχα κάνει τη διαδικασία με το device connector . Όταν την έκανα , όπως δείχνει και το video , στη δοκιμή ήχου έπαιξε και νόμισα οτι αυτό ήταν . Αλλά βγαίνοντας από την εφαρμογή δεν ακουγόταν τίποτα . Επανέλαβα αρκετές φορές , με διάφορες δοκιμές , αλλάζοντας καλώδια , αφαιρόντας τις άλλες συσκευές HDMI , ένα BluRay κι ένα PS4 , έφαγα καμμιά ώρα . Τώρα παίζει σωστά αλλά πρέπει στην δεύτερη θύρα HDMI να μην έχω συσκευή . Αν συνδέσω συσκευή ( όποια από τς 2 ) , δουλεύει μεν αλλά όταν σβήσω και ανοίξω ξανά την TV , δεν ανοίγει η ηχόμπαρα και δεν ακούγεται τίποτα , εννοώ δεν γυρίζει στον ήχο της TV . Πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω το καλώδιο HDMI και τότε συνδέονται .  Αφού δουλεύει κανονικά τώρα δεν το πειράζω , ίσως όταν βρώ λίγο χρόνο το ξαναψάξω . Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και Καλή Ανάσταση .

Τότε συμβαίνει κάτι στο οποίο φταίει η LG.

Λύνεται ως γνωστόν με το να απενεργοποιήσεις στις άλλες συσκευές το CEC. Το Simplink θα το έχεις ενεργό, αλλά σε όποια άλλη HDMI συσκευή έχεις θα της πεις (της συσκευής) να μην το έχει ενεργό.

Είναι γνωστό πρόβλημα της LG αυτό και δεν αφορά τη συγκεκριμένη ηχομπάρα, αλλά και άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα εχω ενα πρόβλημα ας το θεσω ετσι με το setup εχω σύνδεση την ηχομπαρα με το pc με aux γιατι το pc για την ωρα δεν λαμβανει bluetouth και εκτος του αρκετου θορυβου ακομα και σε χαμηλη ενταση του ηχειου υπαρχουν συνεχως κοψιματα στον ηχο δοκιμασα και με αλλο καλωδιο και ειχα τα ιδια αποτελεσματα θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας γιατι γενικα οταν βαζω κατι απο το κινητο εχω καλη αποδοση και οχι τετοια προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tice είπε

καλησπερα εχω ενα πρόβλημα ας το θεσω ετσι με το setup εχω σύνδεση την ηχομπαρα με το pc με aux γιατι το pc για την ωρα δεν λαμβανει bluetouth και εκτος του αρκετου θορυβου ακομα και σε χαμηλη ενταση του ηχειου υπαρχουν συνεχως κοψιματα στον ηχο δοκιμασα και με αλλο καλωδιο και ειχα τα ιδια αποτελεσματα θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας γιατι γενικα οταν βαζω κατι απο το κινητο εχω καλη αποδοση και οχι τετοια προβληματα

Το κινητό το συνδέεις επίσης με το Jack 3.5 ή με BT?

Κάνε μια δοκιμή να συνδέσεις ακουστικά στον υπολογιστή σου μην τυχόν και το πρόβλημα οφείλεται στην κάρτα ήχου...

Επίσης δες λίγο τις ρυθμίσεις της ηχόμπαρας μήπως έχεις επιλέξει «φουλ» μπάσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kormos είπε

Το κινητό το συνδέεις επίσης με το Jack 3.5 ή με BT?

Κάνε μια δοκιμή να συνδέσεις ακουστικά στον υπολογιστή σου μην τυχόν και το πρόβλημα οφείλεται στην κάρτα ήχου...

Επίσης δες λίγο τις ρυθμίσεις της ηχόμπαρας μήπως έχεις επιλέξει «φουλ» μπάσο...

το κινητο το συνδεω με bt τωρα οσο αναφορα το pc στα προηγουμενα ηχεια παλι με aux δεν μ παρουσιαζε αυτα τα κοψιματα ενα μικρο νοιζ μονο αλλα οχι σαν και αυτα της creative εχω καταλαβει οτι κοβει τον ηχο =και το νοιζ με το που δεν εχει κατι να ΄"παρουσιασει " ας πουμε σε μια ταινια στο σημειο της σιωπης κοβει τον ηχο και μετα καθως μιλουν οι χαρακτηρες επανερχεται με καποια καθυστερηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tice είπε

το κινητο το συνδεω με bt τωρα οσο αναφορα το pc στα προηγουμενα ηχεια παλι με aux δεν μ παρουσιαζε αυτα τα κοψιματα ενα μικρο νοιζ μονο αλλα οχι σαν και αυτα της creative εχω καταλαβει οτι κοβει τον ηχο =και το νοιζ με το που δεν εχει κατι να ΄"παρουσιασει " ας πουμε σε μια ταινια στο σημειο της σιωπης κοβει τον ηχο και μετα καθως μιλουν οι χαρακτηρες επανερχεται με καποια καθυστερηση

Άρα εμφανίζει καθυστέρηση εικόνας και ήχου αν κατάλαβα καλά...

Αν είναι αυτό τότε κοιτά να ρυθμίσεις ανάλογα την ένταση όχι μόνο από την ηχόμπαρα αλλά και από τον υπολογιστή σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καθότι άσχετος και πρώτη φορά αγοράζω ηχομπαρα παρακαλώ τη βοήθεια σας. 

Σε μια δεκαετίας lg έχω τις θύρες που βλέπετε στη φωτογραφία. 

Πώς μπορώ να συνδέσω την creative stage ωστε να εχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα;

20191130_095339.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που λέει optical digital audio out, το optical καλώδιο κάνει κανα 10€ στο πλαίσιο. 

https://www.plaisio.gr/search?location=product%3d2753189%3bsearchtext%3dΚαλώδιο+optical

Επεξ/σία από panosp1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kid είπε

Καθότι άσχετος και πρώτη φορά αγοράζω ηχομπαρα παρακαλώ τη βοήθεια σας. 

Σε μια δεκαετίας lg έχω τις θύρες που βλέπετε στη φωτογραφία. 

Πώς μπορώ να συνδέσω την creative stage ωστε να εχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα;

20191130_095339.jpg

Αν έχει και HDMI arc Συνέχεια το έτσι να εκμεταλλευτείς το χειρισμό από το ένα τηλεκοντρόλ ειδάλλως με οπτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δύο hdmi αλλά καμια δε γράφει arc. Φαντάζομαι θα το ανέφερε, σωστά;

Μονόδρομος το οπτικό καλώδιο  που προτείνει ο @panosp1 ή υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;

Αυτό είναι οκ μιας κ δεν έχω κοντά πλαίσιο  https://www.e-shop.gr/cablexpert-cc-opt-2m-toslink-optical-cable-2m-p-PER.584051 ;

Επεξ/σία από kid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...