Προς το περιεχόμενο

Επιλογή προγραμματισμού ως επάγγελμα


Δανάη.Κ12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Ονομάζομαι Δανάη και είμαι πρώτη Λυκείου. Καθώς καλούμαι να επιλέξω μέσα στα επόμενα δύο χρόνια (1 ουσιαστικά) το επάγγελμα που θα ακολουθήσω σκέφτομαι διάφορους προσανατολισμούς μα κυρίως σκέφτομαι τον προγραμματισμό ως επάγγελμα. Ζώντας όμως σε μια περιοχή με όχι και τόσο προοδευτικούς ανθρώπους (επαρχία) ακούω συνεχώς να μου λένε ότι το συγκεκριμένο επάγγελμα αντιστοιχεί στην εικόνα εκείνου του ανθρώπου που είναι αναγκασμένος να δουλεύει ατελείωτες ώρες μπροστά από μία οθόνη,απομονωμένος και με χαμηλή αμοιβή.Λένε ότι μια τέτοια δουλειά δεν θα μπορέσει να "ζήσει" μια οικογένεια. Λένε επίσης ότι ο προγραμματισμός απαιτεί τρελά μαθηματικά άρα πρέπει να τα ξέρεις. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι από τα παραπάνω αληθεύει και τι όχι? Όποια άλλη γνώμη για το θέμα θα βοηθούσε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Δανάη.Κ12 είπε

Καλησπέρα.Ονομάζομαι Δανάη και είμαι πρώτη Λυκείου. Καθώς καλούμαι να επιλέξω μέσα στα επόμενα δύο χρόνια (1 ουσιαστικά) το επάγγελμα που θα ακολουθήσω σκέφτομαι διάφορους προσανατολισμούς μα κυρίως σκέφτομαι τον προγραμματισμό ως επάγγελμα. Ζώντας όμως σε μια περιοχή με όχι και τόσο προοδευτικούς ανθρώπους (επαρχία) ακούω συνεχώς να μου λένε ότι το συγκεκριμένο επάγγελμα αντιστοιχεί στην εικόνα εκείνου του ανθρώπου που είναι αναγκασμένος να δουλεύει ατελείωτες ώρες μπροστά από μία οθόνη,απομονωμένος και με χαμηλή αμοιβή.Λένε ότι μια τέτοια δουλειά δεν θα μπορέσει να "ζήσει" μια οικογένεια. Λένε επίσης ότι ο προγραμματισμός απαιτεί τρελά μαθηματικά άρα πρέπει να τα ξέρεις. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι από τα παραπάνω αληθεύει και τι όχι? Όποια άλλη γνώμη για το θέμα θα βοηθούσε. Ευχαριστώ.

Το κομμάτι "ατελείωτες ώρες μπροστά από μία οθόνη" ισχύει, όπως και για τους περισσότερους υπάλληλους γραφείου. Απομονωμένη σίγουρα όχι. Εκτός αν δουλεύεις εξ αποστάσεως.

Τα μαθηματικά που απαιτούνται πάνω στην δουλειά είναι ελάχιστα αλλά στην σχολή θα τα χρειαστείς. 

Η αμοιβή είναι ένα θέμα αν είσαι σε επαρχία γιατί δεν έχεις πολλές επιλογές. Στην Αθήνα οι μισθοί είναι αρκετά πάνω του μέσου όρου. Στο εξωτερικό είναι άριστοι.

Γενικότερα υπάρχει ζήτηση (και έλλειψη) από εξειδηκευμένο προσωπικό γιατί πολλοί φεύγουν έξω.

Αν σου αρέσει το επάγγελμα και ασχολείσαι δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενό σου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθηματικά δεν χρειάζεται να γνωρίζεις. Αν ξέρεις είναι καλό, αλλά όχι αναγκαίο.

Τα χρήματα είναι ικανοποιητικά, χωρίς υπερβολές. Σε σύγκριση με το περιβάλλον που ζούμε με μισθούς των €500 ένας προγραμματιστής είναι αρκετά καλύτερα. Επιπλέον, είναι από τα επαγγέλματα που έχουν διαρκώς ζήτηση.

Τα ωράρια είναι κάπως δύσκολα, αλλά και πάλι σχετικό είναι. Στην αρχή δουλεύεις περισσότερο και με τα χρόνια σταθεροποιούνται τα ωράρια. Μπορείς επίσης να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και να καθορίζεις εσύ πότε θα δουλεύεις και πόσο.

Το θέμα της κοινωνικότητας ισχύει, δουλεύεις πολλές ώρες μπροστά από μια οθόνη, εν μέρει απομονωμένος. Σε σύγκριση με έναν πωλητή σε κατάστημα ρούχων είναι η μέρα με την νύχτα. Προσωπικά μου αρέσει αυτή η απομόνωση και πιστεύω ότι πολλοί έλκονται στον προγραμματισμό και γι αυτό το λόγο. Μας αρέσει δηλαδή να είμαστε σε ένα "μπουντρούμι" και να δουλεύουμε με την ησυχία μας για ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, elorant είπε

Μαθηματικά δεν χρειάζεται να γνωρίζεις. Αν ξέρεις είναι καλό, αλλά όχι αναγκαίο.

Τα χρήματα είναι ικανοποιητικά, χωρίς υπερβολές. Σε σύγκριση με το περιβάλλον που ζούμε με μισθούς των €500 ένας προγραμματιστής είναι αρκετά καλύτερα. Επιπλέον, είναι από τα επαγγέλματα που έχουν διαρκώς ζήτηση.

Τα ωράρια είναι κάπως δύσκολα, αλλά και πάλι σχετικό είναι. Στην αρχή δουλεύεις περισσότερο και με τα χρόνια σταθεροποιούνται τα ωράρια. Μπορείς επίσης να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και να καθορίζεις εσύ πότε θα δουλεύεις και πόσο.

Το θέμα της κοινωνικότητας ισχύει, δουλεύεις πολλές ώρες μπροστά από μια οθόνη, εν μέρει απομονωμένος. Σε σύγκριση με έναν πωλητή σε κατάστημα ρούχων είναι η μέρα με την νύχτα. Προσωπικά μου αρέσει αυτή η απομόνωση και πιστεύω ότι πολλοί έλκονται στον προγραμματισμό και γι αυτό το λόγο. Μας αρέσει δηλαδή να είμαστε σε ένα "μπουντρούμι" και να δουλεύουμε με την ησυχία μας για ώρες.

Τέτοια πολύωρη εργασία μπροστά από την οθόνη δεν προκαλεί κουραση ή προβληματα υγειας(οραση,σκελετικα προβληματα)?

Επεξ/σία από Δανάη.Κ12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προκαλεί. Ορισμένα από τα προβλήματα σχετίζονται με πονοκεφάλους, προβλήματα στην μέση, πόνους στους καρπούς και γενικότερα μυοσκελετικά. Στην όραση όχι και τόσο πλέον με τις LCD οθόνες εκτός ίσως από ξηροφθαλμία η οποία δεν είναι επίφοβη για λόγους υγείας (βάζεις ένα κολλύριο 2-3 φορές την ημέρα κι είσαι κομπλέ).

Βέβαια πολλά από αυτά θα τα συναντήσεις σε οποιαδήποτε δουλειά γραφείου, δεν χρειάζεται να είσαι ειδικά προγραμματιστής. Και λύνονται αν γυμνάζεσαι συχνά. Έστω κι ένα απλό περπάτημα μια-δυο ωρίτσες την ημέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Δανάη.Κ12 είπε

Καλησπέρα.Ονομάζομαι Δανάη και είμαι πρώτη Λυκείου. Καθώς καλούμαι να επιλέξω μέσα στα επόμενα δύο χρόνια (1 ουσιαστικά) το επάγγελμα που θα ακολουθήσω σκέφτομαι διάφορους προσανατολισμούς μα κυρίως σκέφτομαι τον προγραμματισμό ως επάγγελμα. Ζώντας όμως σε μια περιοχή με όχι και τόσο προοδευτικούς ανθρώπους (επαρχία) ακούω συνεχώς να μου λένε ότι το συγκεκριμένο επάγγελμα αντιστοιχεί στην εικόνα εκείνου του ανθρώπου που είναι αναγκασμένος να δουλεύει ατελείωτες ώρες μπροστά από μία οθόνη,απομονωμένος και με χαμηλή αμοιβή.Λένε ότι μια τέτοια δουλειά δεν θα μπορέσει να "ζήσει" μια οικογένεια. Λένε επίσης ότι ο προγραμματισμός απαιτεί τρελά μαθηματικά άρα πρέπει να τα ξέρεις. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι από τα παραπάνω αληθεύει και τι όχι? Όποια άλλη γνώμη για το θέμα θα βοηθούσε. Ευχαριστώ.

Αυτά που ακούς είναι μπούρδες όσων δεν έχουν καμία επαφή με σύγχρονη τεχνολογία και επιστήμη. Καταρχήν, τελειώνοντας μία σχολή πληροφορικής **ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ**. Είναι σαν να λες ότι τελειώνοντας μηχανολόγος μηχανικός γίνεσαι μηχανικός αυτοκινήτων. Προγραμματιστές μόνο, συνήθως, γίνονται όσοι έχουν τελειώσει κάποιο ΙΕΚ ή ΤΕΙ και όσοι έχουν τελειώσει κάποια άλλη σχολή από σχολή επιστήμης υπολογιστών ή πληροφορικής. 

Οι απόφοιτοι σχολών σχετικών με Η/Υ έχουν μεγάλη γκάμα πεδίων να ασχοληθούν, που ο προγραμματισμός είναι το τελευταίο. Επίσης, μπορεί να αρχίσουν από προγραμματιστές αλλά δεν θα μείνουν εκεί. Μπορεί να γίνουν system/software architects π.χ. Στις μέρες μας τα πιο hot πεδία που γνωρίζω εγώ είναι η μηχανική μάθηση και η κρυπτογράφηση. Απαιτούν καλό υπόβαθρο μαθηματικών και τα δύο. 

Και προγραμματιστής να γίνεις, θα είσαι σε ΠΟΛΥ καλύτερη μοίρα από πολλές άλλες δουλειές στην Ελλάδα του σήμερα (από ό,τι ακούω). Το στερεότυπο του μοναχικού που είναι μπροστά από μία οθόνη, επιβεβαιώνει για μία ακόμα φορά ότι η Ελλάδα είναι το Ιράν της Ευρώπης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Το hollywood φταει για ολα!

Εντωμεταξύ, στο bay area, μόνο αυτό δεν ισχύει. Και όχι μόνο εκεί. 

Toronto, Montreal, Seattle. Μόνο μοναχικοί τύποι πίσω από μία οθόνη δεν είναι οι computer scientists. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι στερεότυπο, είναι θέμα επιλογής. Πολλοί άνθρωποι, της αφεντιάς μου συμπεριλαμβανομένης, θέλουν ησυχία για να συγκεντρωθούν. Το ότι κάποιες επιχειρήσεις επιλέγουν open offices για να κόβουν τα κόστη δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη λύση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elorant είπε

Δεν είναι στερεότυπο, είναι θέμα επιλογής. Πολλοί άνθρωποι, της αφεντιάς μου συμπεριλαμβανομένης, θέλουν ησυχία για να συγκεντρωθούν. Το ότι κάποιες επιχειρήσεις επιλέγουν open offices για να κόβουν τα κόστη δεν σημαίνει ότι είναι και η καλύτερη λύση.

Πολύ άνθρωποι και σε πολλά επαγγέλματα θέλουν ησυχία για να συγκεντρωθούν. Άλλο αυτό και άλλο το στερεότυπο του "υπολογιστάκια"/προγραμματιστή. Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να το αναλύσω και άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Δανάη.Κ12 είπε

Καλησπέρα.Ονομάζομαι Δανάη και είμαι πρώτη Λυκείου. Καθώς καλούμαι να επιλέξω μέσα στα επόμενα δύο χρόνια (1 ουσιαστικά) το επάγγελμα που θα ακολουθήσω σκέφτομαι διάφορους προσανατολισμούς μα κυρίως σκέφτομαι τον προγραμματισμό ως επάγγελμα.

Συμφωνώ με τον Fortisti. Δανάη σκέψου την πληροφορική γενικά και όχι συγκεκριμένα τον προγραμματισμό ως επάγγελμα. Μικρή είσαι, έχεις άπλετο χρόνο, πάρε τα πράγματα με τη σειρά. Μέχρι στιγμής η καλύτερη λύση/προοπτική (για εμένα) είναι αυτή που προτείνεται από το εκ/κο σύστημα. Μπορεί στο μέλλον να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό (ανάπτυξη εφαρμογών, κ.τ.λ.) , και να τον επιλέξεις τελικά ως επάγγελμα, αλλά γιατί να περιοριστείς -εκ των προτέρων- μόνο σ' αυτό; Επίσης να έχεις υπόψιν ότι όπως ισχύει παντού, έτσι και στις σχολές/πανεπιστήμια υπάρχουν διαφορές όσον αφορά το επίπεδο σπουδών και τις συνθήκες που θα συναντήσεις.

Εξάλλου μπορεί να μη σου κάτσει/να μη σε πάει, ή να σε κουράσει. Όπως σωστά αναφέρει ο Fortistis δε θα κάθεσαι μια ζωή να προγραμματίζεις και δε θα χρειάζεται (αν αυτό τελικά επιλέξεις) από ένα σημείο και μετά. Αν θα εξακολουθείς να προγραμματίζεις μετά τα 40/45 (μετά από 20-25 χρόνια), καλύτερα να το έχεις επιλέξει εφόσον θα έχεις δει όλα τα πεδία της πληροφορικής (με αντίστοιχες ή και καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές).  Τα περισσότερα πεδία/κλάδοι της επιστήμης υπολογιστών (δίκτυα, μηχανική μάθηση, ασφάλεια συστημάτων, αναγνώριση προτύπων κ.τ.λ.) όπως σωστά αναφέρθηκε απαιτούν από καλό έως πολύ καλό υπόβαθρο μαθηματικών.

Μη σε φοβίζει όμως αυτό και μην το σκέφτεσαι ανασταλτικά. Μελέτη χρειάζεται. Αυτό πρέπει να σε απασχολεί. Εκεί να εστιάσεις τα επόμενα δύο (ίσως και 3) χρόνια.

Όσον αφορά το στερεότυπο του "υπολογιστάκια". Κατά τη γνώμη μου ισχύει κυρίως στην περίπτωση που κάποιος έχει επιλέξει τον προγραμματισμό είτε ως hobby, είτε ως επάγγελμα και δουλεύει μόνος του, καθώς όλα περνάνε από τα χέρια του. Ιδίως κατά την αρχική φάση ανάπτυξης του οποιουδήποτε project ο χρόνος περνάει πολύ γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

Για πες μας αυτοί που σου λένε, ποιές είναι οι δουλειές που μπορούν να μεγαλώσουν μια οικογένεια; Καθαρά από απορία ρωτώ.

Καραβανάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο λύκειο μόνο κατεύθυνση μπορεί κάποιος να διαλέξει, σε σχέση με το τι θέλει να κάνει και όχι με το τι θα κάνει τελικά. Δεν μπορεί να προβλεφθεί η κατάληξη γιατί υπάρχουν πολλές παράμετροι με σπουδαιότερο εκείνο της αγοράς εργασίας κατά την αναζήτηση εργασίας.

Η τέχνη του προγραμματισμού είναι πιο γενική από το να λέμε γνωρίζω τη τάδε γλώσσα, και σίγουρα είναι μια επικερδής εργασία. Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι διαφέρει ο προγραμματισμός από την πληροφορική ως επιστήμη. Ο προγραμματισμός είναι τεχνική εργασία . Μεγάλα ονόματα στο χώρο της καινοτομίας ήταν μόνο προγραμματιστές (όχι επιστήμονες της πληροφορικής), με πρώτο όνομα τον Bill Gates (ο οποίος πήρε τιμητικά πτυχίο σε μεγάλη ηλικία). 

Τα μαθηματικά σε επίπεδο ΑΕΙ (ακόμα και τρίτης Λυκείου) δεν είναι απαραίτητη γνώση για τον προγραμματιστή. Δεν υπάρχει περίπτωση ο προγραμματιστής να πρέπει να επιλύσει διαφορικές εξισώσεις. Υπάρχει όμως περίπτωση να πάρει αλγόριθμους που το κάνουν και απλά αυτός θα τους κάνει κώδικα. Υπάρχει δηλαδή διάκριση αρμοδιοτήτων, έτσι το μαθηματικό κομμάτι θα το κάνει ο μαθηματικός ή ο επιστήμονας πληροφορικής, οι οποίοι δεν θα γράψουν κώδικα., και το προγραμματισμό ο εξειδικευμένος προγραμματιστής.

Όσο για το αν υπάρχει αντικοινωνικότητα στο επάγγελμα, μάλλον εδώ υπάρχει μια σύγχυση. Ο ζαχαροπλάστης για παράδειγμα, μέσα στο εργαστήριό του δεν έχει τον πελάτη. Παίρνει παραγγελίες και δίνει κομμάτια. Ο ζαχαροπλάστης που πουλάει, έχει επαφή με τον πελάτη. Ομοίως και αυτός που κάνει και τα δυο έχει χρόνο με πελάτες και χρόνο με την παραγωγή. Δηλαδή παραγωγή και πώληση δεν γίνονται μαζί. Είναι λοιπόν αντικοινωνικός αυτός που είναι στην παραγωγή; Όχι, αλλά σίγουρα η εργασία του δεν περιλαμβάνει κόσμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητή Δανάη,

Επέτρεψε μου να σε spoilάρω λες και έχω inside information από το GOT.

Από την απειροελάχιστη μου εμπειρία ο προγραμματισμός είναι ένα επάγγελμα και hobby (θα εξηγήσω τον λόγο αργότερα) το οποίο η εργασία σου έχει και θα έχει αντίκτυπο ΑΜΕΣΑ στην κοινωνία. Το λογισμικό πλέον επηρεάζει και παίζει ρόλο από το να επηλέξεις εάν θα πάρεις το Λεωφορείο Α10 ή το 455 ακόμη και σε εχμ όχι και τόσο ηθικούς τομείς (πχ. ασφάλεια ενός έθνους). Άρα σαν προγραμματίστρια θα κληθείς να επιλύεις με έξυπνο τρόπο τεχνικά προβλήματα σε λογισμικό που αυτό στην συνέχεια επηρεάζει ζωές τουλάχιστον σε  καθημερινό επίπεδο.

 

Όμως λόγο της προόδου τεχνολογιών λογισμικού θα πρέπει να ενημερώνεσαι και να προγραμματίζεις και εντός εργασιακών ορών αλλά και σε προσωπικό επίπεδο εξού ότι πρέπει να το έχεις και σαν hobby αλλά και σαν επάγγελμα. Παρόλα αυτά εν αντιθέσει με την κοινή γνώμη θέλει και επικοινωνιακές δεξιότητες, ίσως όχι σε τόσο βαθμό όσο  σε πωλήσεις ΑΛΛΑ θα κληθείς να μπορείς να μεταφράζεις τεχνικές ορολογίες σε μπακαλίστικα και τούμπαλιν διότι ενδεχομένως να το ζητεί το επαγγελματικό σου περιβάλλον. Ακόμη ίσως να πρέπει να παίρνεις αποφάσεις και πρωτοβουλίες και να μπορείς να τις παρουσιάζεις καταλλήλως.

 

Ο προγραμματισμός, όσο και να επιμένει το εγώ μου, είναι μια  ανθρώπινη διαδικασία, η γνώσης και η οργάνωση μιας προγραμματιστικής ομάδας και η επιλογή των ατόμων επηρεάζει την ποιότητα του κώδικα, πχ εάν έχεις ανίδεο επικεφαλή περί πληρροφορικής θα βγεί sk*** το λογισμικό. Ακόμη και ο κώδικας είναι μια μορφή επικοινωνίας και αυτό λόγο ότι ταυτόχρονα:

  1. Λες στον Η/Υ να κάνει κάτι.
  2. Λες σε άλλους προγραμματιστές πως ο Η/Υ κάνει κάτι που σου ζητήθηκε.

Παράλληλα πρέπει να έχεις και ικανότητες να παράγεις και να μαθαίνεις άμεσα λόγο  ότι μπορεί να κληθείς να κάνεις κάτι στο οποίο δεν έχεις ιδέα πως να το κάνεις και θα πρέπει να παραδίδεις γρήγορα. Σαν επάγγελμα ανάλογα με τον τομέα  που είναι η εταιρεία, την τοποθεσία, το αφεντικό, και πόσο απαιτητικό είναι επηρεάζετε και ο μισθός σου. Ένας μισθός των 1000 ευρώ είναι η νόρμα κατά την 'άποψή μου, όμως  είναι υψηλός (ανά περίπτωση και περιβάλλον σαφώς) λόγο ότι και σαν επάγγελμα είναι λιιιγο απαιτητικό. Παρόλα αυτά όσο αφορά το μισθολογικό υπάρχουν αρκετές εξαιρέσεις ανάλογα με προϋπηρεσία που έχεις και εταιρεία πχ. πρωτάρα σε  μια εταιρεία που κάνει site μην περιμένεις μισθό facebook.

 

Όσο αφορά τα μαθηματικά συνήθως δεν θα  χρειαστεί σε επαγγελματικό επίπεδο ΑΛΛΑ θα σου χρειαστούν για την σχολή  σου. Στο ΤΕΙ Λαμίας, στο οποίο σπούδασα, το πρώτο εξάμηνο κάναν τα απαραίτητα  μαθηματικά και σε αρκετά  μαθήματα χρειαζόταν μαθηματικά.

 

Βάση πρόσφατης αναζήτησης που κάνω για αναζήτηση εργασίας (μην ανησυχείς έχω και προϋπηρεσία απλά έκανα "διάλειμα" για μεταπτυχιακό, έτσι δεν λέω μπαρούφες), η μια τυπική εργασία είναι κατασκευή ιστοσελίδων, που εκεί μπορεί να πέσεις και σε περιπτώσεις χαμηλής μισθοδοσίας. Όσο ποιο εξεζητημένο αντικείμενο σε ενδιαφέρει τόσο δυσκολότερο να βρεις Ελλάδα εργασία, αλλά θα έχεις υψηλότερες αποδοχές. Όμως αποτελεί δρόμος για την δική σου εργασία και εταιρεία που  είναι ένα άλλο κεφάλαιο. Ακόμη σκέψου πως στον προγραμματισμό έχεις ανάλογα με την εταιρεία μεγάλη ποικιλομορφία στον τρόπο εργασίας πχ. ευέλικτες  ώρες εργασίας ή και από το σπίτι σου. Η πρώτη μου εργασία ήταν εργασία από το σπίτι σαν μισθωτός.

 

Έχε στο νου πως ο προγραμματισμός είναι το μέσον και όχι ο σκοπός, πχ σε μια εταιρεία είναι το μέσον για να βγάλει κέρδη, σε επιστημονική έρευνα το μέσον πειραματισμού και εξαγωγής συμπερασμάτων. Ακόμη σκέψου πως η Ada Lovelace (γυναίκα) ήταν η πρώτη προγραμματίστρια.

 

Εφόσον τα διάβασες κάτσε, κλείσε τα μάτια σου και απάντησε στο ακόλουθα ερωτήματα: "Τι θέλεις να δημιουργήσεις στην ζωή σου; Πως θέλεις να αλλάξεις τον κόσμο;" Δρόμος μπορεί να υπάρξει ποικιλοτρόπως  αρκεί να ορίσεις πορεία. Μπορεί να σε βγάλει σε ξένες χώρες και Παν/μια μπορεί να σε βγάλει ακόμα και σε συνέδρια, μπορεί να σε κουράσει αλλά και να σε ανταμείψει, μπορεί να σε οδηγήσει και σε ανθρώπους που ίσως να μην γνωρίσεις αλλιώς. Σου λέω δες και αγάπησε την πληροφορική με ηθική και μεράκι, πλέον είναι εδώ και αλλάζει ζωές, επέλεξε πως θα το κάνει. Ακόμη ΜΗΝ διστάσεις να ανοίξεις τα φτερά σου και να πετάξεις ακόμα και εάν δεν πας γρήγορα μακριά, πάλεψε να πετάξεις.

PS: Η πληροφορική ΔΕΝ έχει μόνο τον τομέα του προγραμματισμού έχει και άλλους τομείς που μπορείς να είναι εξίσου κερδοφόροι.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...