Προς το περιεχόμενο

Star Wars Jedi: Fallen Order [PC]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 537
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ξέρει κανείς τι κάνω με τη σφαίρα;

Λογικα θα λες εδω ετσι? Αφου εισαι στην αρχη δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα ακομα. Οταν πας zeffo και παρεις το skill που χρειαζεται θα ξανα γυρισεις εδω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.

Πως καταλαβαίνω όμως στο χάρτη τι είναι σημαντικό και τι όχι;

Προφανώς θα φύγω λοιπόν τώρα από την πίστα αυτή με τη σφαίρα αλλά προς τα που να πάω;

Sorry που σας πρήζω αλλά είμαι καινούριος στο Jedi: Fallen Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiabox είπε

Κατάλαβα.

Πως καταλαβαίνω όμως στο χάρτη τι είναι σημαντικό και τι όχι;

Προφανώς θα φύγω λοιπόν τώρα από την πίστα αυτή με τη σφαίρα αλλά προς τα που να πάω;

Sorry που σας πρήζω αλλά είμαι καινούριος στο Jedi: Fallen Order

Σε καθε χαρτη θα δεις κατι πρασινες γραμμες πορτες και κοκκινες. Στα κοκκινα ακομα δεν μπορεις να πας χρειαζεσαι skill που θα ξεκλειδωσεις αργοτερα οσο προχωρας στην ιστορια. Για την ωρα σου λεει που να πας εχει την κουκιδα που σου λεει το παιχνιδι. Αν εχεις τελειωσει απο τον πλανητη θα πας στο αεροσκαφος και στην κεντρικη μοναδα και θα πας στον επομενο πλανητη. Εχει backtrack ειδικα αν θες να κανεις τα παντα αλλα οσο παιζεις τον καθε χαρτη τοσο θα τον μαθαινεις. Ειναι λιγο δυσκολο να διαχωρισεις τα επιπεδα πανω κατω ακομα πιο κατω κτλ αλλα εχεις δρομο ακομα για εκει. Συνεχισε κανονικα την ιστορια με την κουκιδα οπου σου λεει να πας το παιχνιδι και βλεπεις πιο μετα για να επιστρεψεις στον πλανητη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σε καθε χαρτη θα δεις κατι πρασινες γραμμες πορτες και κοκκινες. Στα κοκκινα ακομα δεν μπορεις να πας χρειαζεσαι skill που θα ξεκλειδωσεις αργοτερα οσο προχωρας στην ιστορια. Για την ωρα σου λεει που να πας εχει την κουκιδα που σου λεει το παιχνιδι. Αν εχεις τελειωσει απο τον πλανητη θα πας στο αεροσκαφος και στην κεντρικη μοναδα και θα πας στον επομενο πλανητη. Εχει backtrack ειδικα αν θες να κανεις τα παντα αλλα οσο παιζεις τον καθε χαρτη τοσο θα τον μαθαινεις. Ειναι λιγο δυσκολο να διαχωρισεις τα επιπεδα πανω κατω ακομα πιο κατω κτλ αλλα εχεις δρομο ακομα για εκει. Συνεχισε κανονικα την ιστορια με την κουκιδα οπου σου λεει να πας το παιχνιδι και βλεπεις πιο μετα για να επιστρεψεις στον πλανητη. 

Ευχαριστώ πολύ.

Θα κοιτάξω για την κουκίδα που λες γιατί μάλλον δεν την είχα προσέξει.

Οπως καταλαβαίνεις κάνω προθέρμανση για το φετινό έπος που περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Θα κοιτάξω για την κουκίδα που λες γιατί μάλλον δεν την είχα προσέξει.

Οπως καταλαβαίνεις κάνω προθέρμανση για το φετινό έπος που περιμένουμε.

Πολυ καλα κανεις εγω το ελιωσα πριν κατι μηνες δεν αφησα σημειο του χαρτη και το ευχαριστηθηκα και ας ηταν λιγο κουραστικο με το ολο backtracking. Μετα τη μεση νιωθεις πραγματικος jedi που μπορει να ξεπερασει τα παντα. Θα εχεις μαθει και τους πλανητες θα ειναι πολυ καλυτερα. Σαν αρχη λογικο καπου να σκαλωσεις και να λες που πρεπει να παω τωρα. Περιμενουμε πως και πως το νεο ελπιζω σε ενα ακομα καλυτερο fallen order με πιο κατανοητους χαρτες και λιγο πιο overpowered στην αρχη οι μαχες θελουν λιγο πιο balance ειδικα στην αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να το παίξω με ποντίκι, πληκτρολόγιο…υπάρχει τρόπος να βάλεις κάποιες ενέργειες στα έξτρα κουμπιά του ποντικιού;
εχω ένα ποντίκι razer με 2 πλαϊνά κουμπιά, αλλά δεν με αφήνει να βάλω κάποιες λειτουργίες σ αυτά πχ το dodge, block κλπ

 

υπαρχει τρόπος:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toxotis70 είπε

Προσπαθώ να το παίξω με ποντίκι, πληκτρολόγιο…υπάρχει τρόπος να βάλεις κάποιες ενέργειες στα έξτρα κουμπιά του ποντικιού;
εχω ένα ποντίκι razer με 2 πλαϊνά κουμπιά, αλλά δεν με αφήνει να βάλω κάποιες λειτουργίες σ αυτά πχ το dodge, block κλπ

 

υπαρχει τρόπος:

Οταν πατησεις να αλλαξεις το bind στο κουμπι στις ρυθμισεις θα πατησεις 2 φορες το πλαινο κουμπι αλλιως δεν πιανει. Ειχα σκαλωσει και εγω στην αρχη αλλα ολα καλα. Dodge το πλαινο κουμπι το μπροστα το κεντρικο της μπιλιας ειχα καποιο skill κλασικα και το μπροστα το πλαινο το χαρτη. Απειρη ευκολια το binding στα κουμπια του ποντικιου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toxotis70 είπε

Έπιασε το κόλπο, αλλά για το ένα μόνο πλαϊνό κουμπί.

το δεύτερο δεν μπορώ να το αλλάξω με τίποτα….

Για το δευτερο δοκιμασε να κανεις μια save το πρωτο βγες και ξανα μπες στο binding και δοκιμασε βαλε μια αλλο κουμπι απο το ποντικι και μετα αυτο που θες. Ετσι επιασε σε ενα απο αυτα που δεν γινοταν βαλε πχ μπιλια και μετα ξανα πατα το και βαλε το αλλο πλαινο που θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνίδι είναι έπος και απορώ πώς μου είχε ξεφύγει.

Μάλλον, τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν απορώ: μετά τις ιστορίες της EA με τα microtransactions είχα διαγράψει εντελώς τη συγκεκριμένη σειρά από το μυαλό μου. Αγνοούσα ακόμα και την κυκλοφορία του μέχρι που βγήκε σε προσφορά, διάβασα τις θετικές κριτικές και είναι από τα καλύτερα 4,99€ που έδωσα ποτέ.

 

 

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επηρεασμένος από το αυριανό φινάλε του ' The Mandalorian ', σκέφτηκα να δοκιμάσω το SW Jedi: Fallen Order. Έχω ακούσει τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο τίτλο απλά επειδή επίσης άκουσα ότι "darksoulίζει" σε easy mode - something like that δεν το είχα πιάσει τόσα χρόνια. Απλά για τη νοσταλγία λοιπόν μια πρώτη επαφή, και γιατί όχι; αν εχει ενδιαφέρουσα ιστορία και χαρακτήρες να το συνεχίσω πλήρως. 

Στη πρώτη 1 ώρα λοιπόν...

+ Καθαρή Ατμόσφαιρα Star Wars (μεγαλωμένος με τα prequel και εκτιμώντας μεγαλώνοντας τα παλιά 4-5-6)*

+ Μουσικάρα που με πήγε πίσω σε παλιά 6λογία ακόμη και από τα εισαγωγικά intro/logo. 

+ Δυνατά γραφικά / λεπτομέρειες / υφές σε επιφάνειες-πρόσωπα-μαλλιά ανεμίζουν με ζωντάνια και γενικώς δε μοιάζουν σαν κομμάτι πλαστελίνης, κάτι θετικό που προσθέτει αληθοφάνεια. Ειδικότερα δε για crossgen τίτλο.

+ "Easter Eggs" από δω κι εκεί για παλιούς SW fans. Σύμβολα, αναφορές σε διαλόγους χαρακτήρων, διαστημόπλοια κ.α. 

image.png.34e5ce0665da98587c60b0313c194123.png

Δυστυχώς όμως χρειάζεται χειριστήριο, κάτι που επισημαίνουν φανερά και οι δημιουργοί για περισσότερη αληθοφάνεια (δόνηση/feedback), πιο ρεαλιστική προσέγγιση, διαδραστικότητα με τη Δύναμη, με αντικείμενα και επιφάνειες και αίσθηση ότι χτυπάς δυνατά κάτι με το φωτόσπαθο σου και όχι απλά τον αέρα "φαπ φουπ". Θα σκεφτεί κανείς, γιατί το αναφέρω ως << δυστυχώς >> ; Έχω να αγγίξω χειριστήριο αρκετά χρόνια, δε μετράω κάτι μικρές περιόδους "τσαλαπατημάτων" αλλά σίγουρα είναι πλέον σαν να ξεκινάω απ'το μηδέν, κάθε φορά baby steps.

Με το πληκτρολόγιο/ποντίκι ένιωσα όπως πέρσι που πήγα να παίξω έτσι HALO (Reach). ΆΨΥΧΟ shooting και μόλις σύνδεσα το χειριστήριο με πήγε πίσω στην Original αίσθηση και εμπειρία του πρώτου Xbox όπου μ' αγόρασε ο πατέρας μου μαζί με το παιχνίδι -χωρίς να ασχολείται ή να γνωρίζει καν τι έπος είχε μέσα δώρο η κονσόλα με την αγορά της.

*Τέλος να σημειωθεί ότι, δεν έχω αγγίξει κανένα παλιό Star Wars -θρυλικό- τίτλο. Τους έχω όμως ακουστά και έχω δει αρκετά αφιερώματα γι αυτούς. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

*Τέλος να σημειωθεί ότι, δεν έχω αγγίξει κανένα παλιό Star Wars -θρυλικό- τίτλο. Τους έχω όμως ακουστά και έχω δει αρκετά αφιερώματα γι αυτούς. 

Μπαίνουν συχνά σε προσφορές στο Steam.  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...