Προς το περιεχόμενο

TV 55' LED Samsung 55NU7093 UHD Smart 419e @ E-Shop.gr (Crazy Sundays)


Doubt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, biotrue21 είπε

Οπότε είτε πάρω 7023 7093 είτε 7102 στις 55 ίντσες είναι όλα τα πάνελ ίδια και va κ το μόνο που αλλάζει είναι ποδαράκια κ θύρες σωστά? 

Μπορεί να υπάρχουν κι άλλες διαφορές, π.χ. Bluetooth ή δορυφορικός δέκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2019 στις 5:43 ΜΜ, biotrue21 είπε

Οπότε είτε πάρω 7023 7093 είτε 7102 στις 55 ίντσες είναι όλα τα πάνελ ίδια και va κ το μόνο που αλλάζει είναι ποδαράκια κ θύρες σωστά? 

Τελικά είναι random η φάση με την samsung όσον αφορά το VA ή IPS! 

Η 7023 που είδα στο public είναι IPS παρόλο που στην παρακάτω ιστοσελίδα γράφει ότι η σειρά 7020 είναι VA... κατά τ΄άλλα βέβαια καλή είναι η οθόνη.

https://www.displayspecifications.com/en

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τελικά είναι random η φάση με την samsung όσον αφορά το VA ή IPS! 

Η 7023 που είδα στο public είναι IPS παρόλο που στην παρακάτω ιστοσελίδα γράφει ότι η σειρά 7020 είναι VA... κατά τ΄άλλα βέβαια καλή είναι η οθόνη.

https://www.displayspecifications.com/en

Εσύ που ακριβώς κατάλαβες ότι είναι ips? Και επίσης ποιο μέγεθος κοιτούσες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Εσύ που ακριβώς κατάλαβες ότι είναι ips? Και επίσης ποιο μέγεθος κοιτούσες; 

55'. Ο υπάλληλος που δούλευε στο κατάστημα χρησιμοποίησε την παρακάτω μέθοδο:

Σίγουρα είχε πολύ φωτισμό στο κατάστημα, αλλά έδινε έντονη εντύπωση IPS (ή PLS εφόσον μιλάμε για samsung).

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμφιβάλλω πως είναι pls. Δεν μου λέει κάτι αυτή η μέθοδος. Θα μπορούσε πολυ απλά να μπει στο service menu να το αποδείξει. Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι οι 55αρες Samsung είναι PLS. Μόνο οι 43αρες.

Επίσης τώρα άνοιξα το video στο Youtube. Πρόσεχε τι βίντεο από το YT βλέπεις και ποστάρεις μην σε πάρουν με τις πέτρες. Ένα απλό check στα likes/dislikes αρκεί για να καταλάβεις τι εννοώ, no offense. :P

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μακάρι να ισχύει γιατί σκέφτομαι να την αγοράσω. Προσωπικά δεν έχω καλό μάτι γι' αυτά τα πράγματα.

Η εικόνα καλή μου φάνηκε από την 7023 (με δικό μου 4k βιντεο αλλά με πλήρη φωτισμό καταστήματος), ενώ και οι γωνίες θέασης υπό γωνία ακόμη και σε οποιαδήποτε VA δεν μου γίνονται και πολύ εμφανείς.

η μέθοδος με το χτύπημα της οθόνης VA ειναι γνωστή. δεν ξέρω βέβαια, ίσως να μην ήταν εμφανής λόγω φωτισμού.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, The_Judas είπε

μακάρι να ισχύει γιατί σκέφτομαι να την αγοράσω. Προσωπικά δεν έχω καλό μάτι γι' αυτά τα πράγματα.

Η εικόνα καλή μου φάνηκε από την 7023 (με δικό μου 4k βιντεο αλλά με πλήρη φωτισμό καταστήματος), ενώ και οι γωνίες θέασης υπό γωνία ακόμη και σε οποιαδήποτε VA δεν μου γίνονται και πολύ εμφανείς.

η μέθοδος με το χτύπημα της οθόνης VA ειναι γνωστή. δεν ξέρω βέβαια, ίσως να μην ήταν εμφανής λόγω φωτισμού.

Τόσα χρόνια κοιτάω για τηλεοράσεις και monitors, αυτό με το χτύπημα της οθόνης πρώτη φορά το ακούω. Και δεν έχω δει ούτε έναν στο ίντερνετ να αναφέρει Samsung τηλεόραση του 2018 με pls panel, εκτός από την 43αρα. Εγώ προσωπικά την έχω ήδη χτυπήσει μιας και κοιτούσα για αγορά αυτό το μήνα. Πιο χαμηλά να παίξει δεν υπάρχει περίπτωση οπότε είναι ίσως η καλύτερη περίπτωση τουλάχιστον μέχρι το Black Friday. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 400 ευρώ είναι πολύ καλή επιλογή. Πλέον έχουν κάνει price matching και άλλοι (κωτσόβολος-public-skroutz)

Για καλύτερη τηλεόραση μετά πάμε στα 550+ και πάλι και εκεί θα έχουν μικροατέλειες.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Στα 400 ευρώ είναι πολύ καλή επιλογή. Πλέον έχουν κάνει price matching και άλλοι (κωτσόβολος-public-skroutz)

Για καλύτερη τηλεόραση μετά πάμε στα 550+ και πάλι και εκεί θα έχουν μικροατέλειες.

Εξαρτάται τι εννοείς καλύτερη τηλεόραση. Σε επίπεδο εικόνας καλύτερη τηλεόραση θα βρεις αν πας στα 700 ευρώ και πάνω. Μέχρι εκείνο το budget αλλάζουν οι υποδοχές, οι smart δυνατότητες, το τηλεχειριστήριο η ποιότητα κατασκευής και το stand. Το panel και η απόδοση της εικόνας δεν έχουν σοβαρές άλλαξες μέχρι την nu8000 της Samsung. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 400 υπάρχει και αυτή η philips-55pus6503 αλλά δεν έχω δει πουθενά reviews:

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/198099-philips-55pus6503-55

IPS, Direct LED, παίζει DTS και έχει 3 hdmi και 2 usb.  Θα την δω και αυτή και μετά θα καταλήξω και εγώ σε επιλογή τηλεόρασης.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δεν παραπονιόσουν για το IPS? 😛 Αν σε ενδιαφέρει η προβολή ταινιών και σειρών κυρίως και δεν βλέπεις από καμιά τρελή γωνία, VA είναι σίγουρα προτιμότερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...