Προς το περιεχόμενο

TV 55' LED Samsung 55NU7093 UHD Smart 419e @ E-Shop.gr (Crazy Sundays)


Doubt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω για την συγκεκριμένη τηλεόραση αλλά την UE55NU7402 αν και είναι ποιο ακριβό μοντέλο την πήρε η μητέρα μου πριν λίγες μέρες σχετικά είναι καλή λίγο που την είδα καλή οθόνη εύχρηστο τηλεχειριστήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η TV είναι πολύ καλη.

Σε αυτά τα χρήματα δε...super!

Το browser που έχει streamarei άνετα τις περισσότερες φορές (π.χ live αγώνες από streaming sites/euroleagueTV κτλ) 

Εχει εφαρμογή Plex και iptv plists οι οποίες δουλεύουν απροβληματιστα. 

Για το remote control που γράφουν όλοι ότι είναι αχρηστο, όντως είναι...αλλά νομίζω ότι όλοι έχουν smartphone και μπορούν να κατεβάσουν την εφαρμογή smartthings της Samsung, έτσι η χρήση της γίνεται παιχνιδακι. 

Επίσης για χρήση οθόνη pc σε 2160p 4:4:4 όλα μια χαρά. Μόνο σε Mac έχει πρόβλημα με τη σύνδεση και δουλεύει 1 στις 10 αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ επειδή κουμπωνω pc ή κάνω mirror το κινητό (δουλεύει και dex από note) 

Αυτό με τις γωνίες θέασης που γράφουν είναι μεγάλο αστείο...Έτσι όπως την χαρακτηρίζουν θα νομίζει κανείς ότι δεν βλέπεις τίποτα αν πας λίγο άκρη (το ίδιο νόμιζα κι εγώ πριν την πάρω) μεχρι 50-60° βλέπεις άνετα αγώνες π.χ 

Τα μαύρα της είναι πολύ καλά. Bleeding εμένα δεν έχει καθόλου (ναι καθόλου!) Πολύ καλή και για χρήση σε φωτεινό σαλόνι αλλά και σε σκοτεινό δωμάτιο. Την έχω χρησιμοποιήσει και σε lobby-bar ξενοδοχείου για αγώνες χωρίς extra ηχεία. Γενικά έχει αρκετή ένταση (ρύθμιση amplified νομίζω). 

Η έλλειψη του dts/ bt δεν με προβλημάτισε γενικά. 

Το μόνο κακό είναι ότι μου έκαψε 1 pixel μέσα στον πρώτο μήνα και η εγγύηση καλύπτει απο 7+

Γενικά σε αυτά τα χρήματα είναι 9.5/10 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papars είπε

Ακουστικά δέχεται με κάποιο τρόπο;

Για netflix θέλει εξωτερικό κουτί;

Smart tv ειναι. Εχει netflix youtube, internet browser, και διαφορα αλλα plex ,iptv

35 λεπτά πριν, DeKaLoUdiS είπε

Η TV είναι πολύ καλη.

Σε αυτά τα χρήματα δε...super!

Το browser που έχει streamarei άνετα τις περισσότερες φορές (π.χ live αγώνες από streaming sites/euroleagueTV κτλ) 

Εχει εφαρμογή Plex και iptv plists οι οποίες δουλεύουν απροβληματιστα. 

Για το remote control που γράφουν όλοι ότι είναι αχρηστο, όντως είναι...αλλά νομίζω ότι όλοι έχουν smartphone και μπορούν να κατεβάσουν την εφαρμογή smartthings της Samsung, έτσι η χρήση της γίνεται παιχνιδακι. 

Επίσης για χρήση οθόνη pc σε 2160p 4:4:4 όλα μια χαρά. Μόνο σε Mac έχει πρόβλημα με τη σύνδεση και δουλεύει 1 στις 10 αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ επειδή κουμπωνω pc ή κάνω mirror το κινητό (δουλεύει και dex από note) 

Αυτό με τις γωνίες θέασης που γράφουν είναι μεγάλο αστείο...Έτσι όπως την χαρακτηρίζουν θα νομίζει κανείς ότι δεν βλέπεις τίποτα αν πας λίγο άκρη (το ίδιο νόμιζα κι εγώ πριν την πάρω) μεχρι 50-60° βλέπεις άνετα αγώνες π.χ 

Τα μαύρα της είναι πολύ καλά. Bleeding εμένα δεν έχει καθόλου (ναι καθόλου!) Πολύ καλή και για χρήση σε φωτεινό σαλόνι αλλά και σε σκοτεινό δωμάτιο. Την έχω χρησιμοποιήσει και σε lobby-bar ξενοδοχείου για αγώνες χωρίς extra ηχεία. Γενικά έχει αρκετή ένταση (ρύθμιση amplified νομίζω). 

Η έλλειψη του dts/ bt δεν με προβλημάτισε γενικά. 

Το μόνο κακό είναι ότι μου έκαψε 1 pixel μέσα στον πρώτο μήνα και η εγγύηση καλύπτει απο 7+

Γενικά σε αυτά τα χρήματα είναι 9.5/10 

Τι προβλημα εχει το τηλεκοντρολ δηλαδη; Τι εννοεις αχρηστο; Και η λυση ποια ειναι να κανουνε το smartphone τηλεκοντρολ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέτε πως δεν παιζει DTS εννοείτε πως αν ενα MKV εχει μονο DTS δεν θα βγαλει καθολου ήχο downmixed σε στερεο η οτι δεν θα το κανει stream σε συνδεδεμένο ενισχυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok το κατλαβαινω δεν εχει dts.ομως εγω που ψαχνομαι για τηλεοραση..και εχω μονιμα συνδεμενο ενα home cinema και αυτο εχει dts θα εχω προβλημα?? το home cinema το συνδεω με οπτικη ινα και παντα ο ηχος οταν βλεπω τιβι ειναι απο το home cinema.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ktikti είπε

ok το κατλαβαινω δεν εχει dts.ομως εγω που ψαχνομαι για τηλεοραση..και εχω μονιμα συνδεμενο ενα home cinema και αυτο εχει dts θα εχω προβλημα?? το home cinema το συνδεω με οπτικη ινα και παντα ο ηχος οταν βλεπω τιβι ειναι απο το home cinema.

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα ετσι το εχω και παιζω τα παντα μεσω του home cinema. Θα την ευχαριστηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα ετσι το εχω και παιζω τα παντα μεσω του home cinema. Θα την ευχαριστηθεις.

να σαι καλα.και επειδη ειμαι σε αυτην και στην UE55NU7170 γιατι εχω διαβσει οτι εχει media player ενω η σειρα 7100 δεν εχει.(δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος..οτι διαβαζω απο αξιολογησεις) αξζει να δωσω τα 30 ευρο + 20 μεταφορικα παραπανω και να παρω την UE55NU7170

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ktikti είπε

να σαι καλα.και επειδη ειμαι σε αυτην και στην UE55NU7170 γιατι εχω διαβσει οτι εχει media player ενω η σειρα 7100 δεν εχει.(δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος..οτι διαβαζω απο αξιολογησεις) αξζει να δωσω τα 30 ευρο + 20 μεταφορικα παραπανω και να παρω την UE55NU7170

Ιδια οθονη ειναι αλλαζει απλα η βαση αν δεις τα ποδαρακια ειναι αλλιως. Και οι 2 εχουν media player και γενικα στο 99% ειναι η ιδια τηλεοραση εκτος των ποδιων και απο οτι βλεπω η 7090 εχει 1 usb και 1 hdmi λιγοτερο. Αν εχεις σκοπο να χρειαστεις πανω απο 2 hdmi η να συνδεσεις 2 σκληρους πανε στην 7170. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ιδια οθονη ειναι αλλαζει απλα η βαση αν δεις τα ποδαρακια ειναι αλλιως. Και οι 2 εχουν media player και γενικα στο 99% ειναι η ιδια τηλεοραση εκτος των ποδιων και απο οτι βλεπω η 7090 εχει 1 usb και 1 hdmi λιγοτερο. Αν εχεις σκοπο να χρειαστεις πανω απο 2 hdmi η να συνδεσεις 2 σκληρους πανε στην 7170. 

οχι δεν θα χρειαστω.εγινε..μολις την εβαλα στο καλαθι και ευτυχως ειναι διαθεσιμη αμεσα.Σε ευχαριστω και παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ktikti είπε

οχι δεν θα χρειαστω.εγινε..μολις την εβαλα στο καλαθι και ευτυχως ειναι διαθεσιμη αμεσα.Σε ευχαριστω και παλι.

Τιποτα με το καλο να παραλαβεις και περιμενουμε εντυπωσεις. Μεχρι να ερθει να εχεις στην ακρη μερικα 4K των 50-60gb με AC3 παντα θα εκπλαγεις απο την εικονα της τηλεορασης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Smart tv ειναι. Εχει netflix youtube, internet browser, και διαφορα αλλα plex ,iptv

Τι προβλημα εχει το τηλεκοντρολ δηλαδη; Τι εννοεις αχρηστο; Και η λυση ποια ειναι να κανουνε το smartphone τηλεκοντρολ;

Είναι πολύ δύσχρηστο στο να γράψεις και να πλοηγηθεις με το σταυρό, ενώ με την εφαρμογή χρησιμοποιείς το keyboard του κινητού και μέσα σε ένα πλαίσιο με το δάχτυλο το κινείς σαν trackball- ποντίκι.

Επίσης έχει ένα κουμπί e-manual το οποίο ανοίγει το manual της TV ηλεκτρονικα-τυπου pdf, που βρίσκεται κάτω απ' το settings και πάνω απ' το βελάκι του σταυρου. Είναι πολύ εύκολο να το πατήσεις καταλάθος και να κάνει pop up το TV manual σε ότι κι αν κάνεις και μετά πρέπει να κάνεις exit σε όλα για να φύγει. Εγώ το χάραξα σκέψου για να το καταλαβαινω(γιατί αλλιώς θα έσπαγα την tv)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, d_gkal είπε

Ποιο χειριστήριο έχει η 7400;

Μαύρο είναι και μικρό αρκετά έχει τον σταυρό το home το Google assistant και ο ήχος αλλάζει όπως και τα κανάλια πατώντας το κουμπί που έχει πάνω κατω. Καμιά ώρα που πρόλαβα το είδα μου φάνηκε εύκολο σε αρκετούς ίσως φανεί περίεργο αλλά κι εμένα με βόλεψε και την μητέρα μου από ότι μου είπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...