Προς το περιεχόμενο

Πατέντα σε Creative 5.1 Speakers


vassemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Κι εγώ το ίδιο.

Για πες τώρα, πόση ισχύ δίνει ο ενισχυτής που είναι μέσα στο sub ανά κανάλι και τι απαιτήσεις τροφοδοσίας έχει, καθώς και ποια η αντίσταση των ηχείων στο φάσμα που παίζουν.

Κι εγώ που ξέρω παιδάκι μου; H Creative είμαι;  Ή ο Elon Musk;

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ανάλογα, αν έχεις χαμηλά του συστήματος μπορείς να έχεις τέρμα του PC, αν έχεις τέρμα του ηχοσυστήματος θα πρέπει να κατεβάζεις του PC, γενικά να μην του δίνεις πολλά γκάζια γιατί μπορεί σε κάποιο ηχητικό που θα κάνει peak ο ήχος, να σου ανεβάσει απότομα παραπάνω ένταση και να σου δημιουργήσει θέμα. Αν θες λοιπόν να δίνεις τσίτα γκάζια κάτσε στα τωρινά, αν θες να έχεις καλύτερη ποιότητα σε μέση ένταση, κάνε την πατέντα.

Να σου πω, ποτέ δεν τα βάζω και τα 2 στο τερμα, γενικά αν π.χ. εχω στο τερμα την καρτα του PC, χαμηλωνω το ποτενσιομετρο της creative και το αναποδο. Αλλά πως θα ξέρω πόσο ακριβώς να τα ανοίξω και απο ποιο σημειο και μετα θα μου κάνει ίσως ζημιά; υπαρχει κανα app που να μετραει κατι ή κάποιος τρόπος ;

Επεξ/σία από vassemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, vassemo είπε

Κι εγώ που ξέρω παιδάκι μου; H Creative είμαι;  Ή ο Elon Musk;

Να σου πω, ποτέ δεν τα βάζω και τα 2 στο τερμα, γενικά αν π.χ. εχω στο τερμα την καρτα του PC, χαμηλωνω το ποτενσιομετρο της creative και το αναποδο. Αλλά πως θα ξέρω πόσο ακριβώς να τα ανοίξω και απο ποιο σημειο και μετα θα μου κάνει ίσως ζημιά; υπαρχει κανα app που να μετραει κατι ή κάποιος τρόπος ;

Αφού βαριέσαι να μάθεις, ενώ δηλώνεις ότι δεν ξέρεις, μην κάνεις τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αφού βαριέσαι να μάθεις, ενώ δηλώνεις ότι δεν ξέρεις, μην κάνεις τίποτα.

Δεν βαριέμαι ρε συ, για πλάκα το ειπα! Εννοείται οτι θα στείλω e-mail στην Creative και ο,τι μου απαντησουν θα το γραψω  εδώ.

Επεξ/σία από vassemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vassemo είπε

Δεν βαριέμαι ρε συ, για πλάκα το ειπα! Εννοείται οτι θα στείλω e-mail στην Creative και ο,τι μου απαντησουν θα το γραψω  εδώ.

Σιγά μην σου απαντησουν. Πολύ το ψειρίζεις, βάλτα και πες μας βγήκε καπνός ή δεν βγήκε;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δώσε και γκάζια (λέμε τώρα, σιγά τις στάθμες που θα φτάνει το χρέπι). Άμα είναι να δεις από την αρχή πυροτεχνήματα και όχι στη μέση μιας διασκέδασης π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν θα πάθει.. Μια χαρά θα είναι.. Τέτοιες τράμπες κάνω μια ζωή..

Εχω 4 ηχεία 40ρια απο 2 διαφορετικα στερεοφωνικά και παλιότερα τα είχα πάνω σε woofer 2.1 σύστημα με ανταπτοράκια και το κάθε ενα κανάλι επαιζε απο 2 ηχεία..

Μετα απο κάποια χρόνια( τα τελευταια 5 δηλαδή) εχω τα ιδια 4 ηχεία μαζι με ενα 5ο απο το 5.1 σύστημα πλέον στο woofer πάνω κι απλα είναι και καλύτερος ο ηχος απο τα μαμίσια γιατί πολύ απλά δεν μπουκώνουν όπως τα 2.5ρια τα δικά του..

Με λίγα λόγια απαξ και τα ηχεία είναι μεγαλύτερα σε ανοχή watt, δεν υπάρχει κανένα θέμα, ίσα ίσα που παίζουν και πιο καθαρά...  Bottleneck παίζει στην ουσία κι εδώ...🙂

Λέμε για φυσιολογικά απλα συστηματάκια εεε.....   Οχι να πάρουμε τα ηχεία απο κανα κλάμπ και να περιμένουμε να παιξουν στο χαζογουφεράκι....

ΥΓ.

Απλά πάντα μέχρι 70% ο ήχος για να μην ζορίζεται πολύ η όλη φάση..🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Τίποτα δεν θα πάθει.. Μια χαρά θα είναι.. Τέτοιες τράμπες κάνω μια ζωή..

Εχω 4 ηχεία 40ρια απο 2 διαφορετικα στερεοφωνικά και παλιότερα τα είχα πάνω σε woofer 2.1 σύστημα με ανταπτοράκια και το κάθε ενα κανάλι επαιζε απο 2 ηχεία..

Μετα απο κάποια χρόνια( τα τελευταια 5 δηλαδή) εχω τα ιδια 4 ηχεία μαζι με ενα 5ο απο το 5.1 σύστημα πλέον στο woofer πάνω κι απλα είναι και καλύτερος ο ηχος απο τα μαμίσια γιατί πολύ απλά δεν μπουκώνουν όπως τα 2.5ρια τα δικά του..

Με λίγα λόγια απαξ και τα ηχεία είναι μεγαλύτερα σε ανοχή watt, δεν υπάρχει κανένα θέμα, ίσα ίσα που παίζουν και πιο καθαρά...  Bottleneck παίζει στην ουσία κι εδώ...🙂

Λέμε για φυσιολογικά απλα συστηματάκια εεε.....   Οχι να πάρουμε τα ηχεία απο κανα κλάμπ και να περιμένουμε να παιξουν στο χαζογουφεράκι....

ΥΓ.

Απλά πάντα μέχρι 70% ο ήχος για να μην ζορίζεται πολύ η όλη φάση..🙂

Σ'ευχαριστω για την εμψυχωση μπρο μου. Λογικά είδες και τα specs να υποθεσω και τις διαφορές που έχουν τα ηχεια και subs. Είσαι σχεδόν σίγουρος οτι μεχρι το 70% δεν θα βγαλει καπνο ε;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε, το φέρνεις από δω, το φέρνεις από κει, και ακόμα δεν την είδαμε τη φουφού.

Στήσε κάμερα και τράβα βίντεο λέμε. Αυτά δεν χάνονται... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Μεγάλε, το φέρνεις από δω, το φέρνεις από κει, και ακόμα δεν την είδαμε τη φουφού.

Στήσε κάμερα και τράβα βίντεο λέμε. Αυτά δεν χάνονται... 😂

Αν δεν βγαλει καπνο και δουλεψει, να δω τι θα λες μετα..... μαλλον θα μας λείψουν  τα πυροσβεστικά comments σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vassemo είπε

Αν δεν βγαλει καπνο και δουλεψει, να δω τι θα λες μετα..... μαλλον θα μας λείψουν  τα πυροσβεστικά comments σου....

Το ότι θα καεί είναι σίγουρο. Το πότε θα καεί δεν μπορείς να ξέρεις.

Είναι συνιστώσα δύο πραγμάτων. Συχνότητας θερμικής καταπόνησης και στάθμης σε σχέση με το πόση ώρα θα παίζει συνεχόμενα.

Σου προτείνω με το που θα το συνδέσεις, να ανοίξεις το Volume και να βάλεις να παίξει αυτό εδώ:

http://wooferbasstest.com/powerful-sub-woofer-bass-test-2016-remake/subwoofer-test.html

Αν τολμας...

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, T. Jefferson είπε

Το ότι θα καεί είναι σίγουρο. Το πότε θα καεί δεν μπορείς να ξέρεις.

Είναι συνιστώσα δύο πραγμάτων. Συχνότητας θερμικής καταπόνησης και στάθμης σε σχέση με το πόση ώρα θα παίζει συνεχόμενα.

Σου προτείνω με το που θα το συνδέσεις, να ανοίξεις το Volume και να βάλεις να παίξει αυτό εδώ:

http://wooferbasstest.com/powerful-sub-woofer-bass-test-2016-remake/subwoofer-test.html

Αν τολμας...

Είχες δεν είχες με αποκαρδίωσες......όχι τίποτα, αλλά επειδή δεν έχω και πολλά λεφτά και δεν είμαι σε θέση να αγοράζω καινούριο ηχοσύστημα, δεν θα τολμήσω τελικά, ή θα τολμήσω (εννοείται με αναφορά εδω πέρα - ο,τι κι αν συμβεί ή δεν συμβεί) όταν μπορώ να είμαι σε θέση να αγοράσω καινούριο σε περίπτωση που καεί. Θα ρωτήσω αν είναι και σε forum μηχανικών ήχου ( αν βρω κάποιο ) και επανέρχομαι.

Επεξ/σία από vassemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να ρωτήσεις όντως κάποιον που ασχολείται με το άθλημα πιο σοβαρά..

Κι εγω αυτά που σου λέω στα λέω βάσει εμπειρίας κι οχι επειδή είμαι ειδικός στο θέμα..

Απλα τόσα χρόνια λειτουργώ με βάση το bottlneck όπως σου είπα και ποτέ δεν έχει γίνει το παραμικρό..

Δηλαδη, εφοσον εχουμε ενα ενισχυτη που βγάζει 57 watt max στα ηχεία του, αν βάλεις μικρότερα ηχεία και το βάλεις τέρμα, τοτε ναι, θα καούν ..

Αν όμως τα ηχεία είναι 72 watt, δηλαδη αντέχουν το μέγιστο του ενισχυτη κι έχουν καβάτζα και 15 watt, τότε ούτε θα ζορίζονται, αλλά και θα βγάζουν στο τέρμα τους και πιο καλά τον ήχο απο τα μαμίσια που θα ήταν στα όρια..

Απλα επειδή δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τα Ohm και τις αντιστάσεις τους κτλ, για να είμαι 100% σίγουρος, πάντα έχω μόνιμα ανοιχτο το volume στο woofer στο 60-70% και τον ήχο τον ρυθμίζω απο τα windows.. Αρα και τέρμα να το βάλω, στην ουσία θα παίζει ξεκούραστα κι αζόριστα στο 70% που στην τελική απο κει και πάνω, αν δεν έχεις κανα τρελό σύστημα, το μόνο που καταφέρνεις είναι το ζορίζεις για ενα ελαχιστα δυνατότερο αποτέλεσμα και παραμόρφωση..

Το σύστημα μου είναι της πλάκας και το εχω το λιγότερο 5 χρόνια και είναι αυτό..https://www.velleman.eu/products/view/?country=fr&lang=en&id=382664

Εχω πάνω τα 4 ηχεία που σου λέω  20-40 watt και το 5ο απο τα δικά του, δηλαδη 2.6watt Ο ήχος μου δεν έχει καμία σχέση με το να ήταν τα 2.6 πάνω και να ζοριζόντουσαν κι απλα, έχω το woofer λίγο πάνω απο την μέση(~60%) και το volume του όπως σου ξανα είπα, κι αυτό 60-70%..

Είναι και θέμα κάρτας ήχου κιόλας η ένταση , κι εγω τώρα που το ξανα κοίταξα, και τον ήχο στο 60 περίπου τον έχω γιατί ήδη τα δίνει όλα μεχρι εκει και δεν έχει νόημα να αρχίσει το ζόρισμα και η παραμόρφωση..

Αυτα τα λίγα..🤣

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Απλα επειδή δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τα Ohm και τις αντιστάσεις τους κτλ...

Σίγουρα δεν ξέρεις.

Για παράδειγμα δεν ξέρεις ότι τα ηχεία καίγονται συνήθως από μικρότερο ενισχυτή, ακριβώς επειδή όταν αυτός ζορίζεται στέλνει ένα peak ρεύματος και αντίο tweeter (συνήθως). Εδώ βέβαια τα ηχεία της περίπτωσης είναι τόσο χρέπια που δεν έχουν καν tweeter...  😄

Από μεγαλύτερο δεν καίγονται. Βανδαλίζονται μόνο κατ' επιλογή 😁

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Σίγουρα δεν ξέρεις.

Για παράδειγμα δεν ξέρεις ότι τα ηχεία καίγονται συνήθως από μικρότερο ενισχυτή, ακριβώς επειδή όταν αυτός ζορίζεται στέλνει ένα peak ρεύματος και αντίο tweeter (συνήθως). Εδώ βέβαια τα ηχεία της περίπτωσης είναι τόσο χρέπια που δεν έχουν καν tweeter...  😄

Από μεγαλύτερο δεν καίγονται. Βανδαλίζονται μόνο κατ' επιλογή 😁

Πρώτον δεν είπα οτι ξέρω και δεύτερον, γι αυτό αν δεν τα βάλεις τέρμα και είσαι συνετός, δεν θα πάθουν τίποτα ποτέ..

Και στην περίπτωση του παιδιού εδω, απαξ και μιλάμε για μόνο 15 watt διαφορά, που στην ουσία πάει περίπου 3 watt στο κάθε ηχείο, άρα αμα το έχει μεχρι 70%, δεν θα πάθει λογικά ποτέ τίποτα

Κι αυτό γιατι στην αντίπερα όχθη με τα δικά μου τα ψοφήμια, ο ενισχυτης του woofer είναι ~15 watt για τα ηχεία, και στην ουσία δίνει σε πολύ μεγαλύτερα ηχεία απο τα 2.6 που είναι τα δικά του χωρίς κανένα θέμα..

Αρα και έτσι να είναι όπως τα λες,(που δεν αντιλέγω κιόλας) εγω εχω πολύ διαφορετική εμπειρία απο αυτο.. Και επι χρόνια μάλιστα με 100δες ώρες μουσικής δυνατής και με τα ίδια ηχεία σε ίδια φάση με woofer παρόμοιο αλλά με 2.1 σύστημα!  Στην ουσία κάθε κανάλι του woofer πάνω, είχε κουμπωμένα με ανταπτοράκι 2 τέτοια ηχεία!

Αντε πες μου μετά τι γίνεται..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...