Προς το περιεχόμενο

Πατέντα σε Creative 5.1 Speakers


vassemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να καεί το ηχείο, το woofer μπορεί να καεί επειδή θα προσπαθήσει να δώσει περισσότερο ρεύμα από όσο μπορεί, που θα ζητήσει στιγμιαία το ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν νομίζω να καεί το ηχείο, το woofer μπορεί να καεί επειδή θα προσπαθήσει να δώσει περισσότερο ρεύμα από όσο μπορεί, που θα ζητήσει στιγμιαία το ηχείο.

Ναι φίλε μου, μαζί σου κι εγω..

Απλά όπως ξανα είπα,στου παιδιού η διαφορά στα watt είναι ελάχιστη και αυτό αντισταθμίζεται με το οτι δεν θα τα βάλει τέρμα ποτέ αρα δεν θα χρειαστεί το woofer ποτέ να δώσει παρα πάνω ή να ζοριστεί..

Μα και μαμίσια να τα έχεις όλα, αμα σου κόβει λίγο και θές να τα έχεις για χρόνια, δεν τα βάζεις ποτέ να παίζουν στο τέρμα..

Στην δικιά μου περίπτωση όμως που είναι πολύ κραυγαλέα, θα έπρεπε να είχαν κάει όλα απο την πρώτη ώρα!☠️  Φτου φτου σκόρδα...Φτου φτου σκόρδα...🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Πρώτον δεν είπα οτι ξέρω και δεύτερον, γι αυτό αν δεν τα βάλεις τέρμα και είσαι συνετός, δεν θα πάθουν τίποτα ποτέ..

Και στην περίπτωση του παιδιού εδω, απαξ και μιλάμε για μόνο 15 watt διαφορά, που στην ουσία πάει περίπου 3 watt στο κάθε ηχείο, άρα αμα το έχει μεχρι 70%, δεν θα πάθει λογικά ποτέ τίποτα

Κι αυτό γιατι στην αντίπερα όχθη με τα δικά μου τα ψοφήμια, ο ενισχυτης του woofer είναι ~15 watt για τα ηχεία, και στην ουσία δίνει σε πολύ μεγαλύτερα ηχεία απο τα 2.6 που είναι τα δικά του χωρίς κανένα θέμα..

Αρα και έτσι να είναι όπως τα λες,(που δεν αντιλέγω κιόλας) εγω εχω πολύ διαφορετική εμπειρία απο αυτο.. Και επι χρόνια μάλιστα με 100δες ώρες μουσικής δυνατής και με τα ίδια ηχεία σε ίδια φάση με woofer παρόμοιο αλλά με 2.1 σύστημα!  Στην ουσία κάθε κανάλι του woofer πάνω, είχε κουμπωμένα με ανταπτοράκι 2 τέτοια ηχεία!

Αντε πες μου μετά τι γίνεται..

Θες να σου πω τι γίνεται με αυτό που έκανες ή κάτι άλλο; Δεν κατάλαβα τι με ρωτάς. Πάντως τα έχεις βάλει παράλληλα άρα υποδιπλασιάζεται η αντίσταση, άρα τον πίνει χαλαρά ο ενισχυτής.

Δεν είναι τι λέω εγώ. Αυτά τα λέει η Φυσική του σχολείου κι όλας... .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς καθόλου, δεν θα πάθουν τίποτα. Απλά μην δώσεις παραπάνω ένταση στην περίπτωση που που καταλαβαίνεις ότι αρχίζει και παραμορφώνεται ο ήχος! (ο ενισχυτής μπορεί να είναι πιο δυνατός από το maximum input power των ηχείων, το οποίο είναι γενικά ΟΚ, συνηθισμένο - πολύς κόσμος τρέχει τέτοια setup και σε ακριβά συστήματα!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, T. Jefferson είπε

Ναι ε; Τον καημένο... 🤣

Εννοώ η ενίσχυση να μπορεί να δώσει περισσότερη ισχύ απ ότι σηκώνουν τα ηχεία 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kaspito είπε

Εννοώ η ενίσχυση να μπορεί να δώσει περισσότερη ισχύ απ ότι σηκώνουν τα ηχεία 😋

Το σωστό αυτό είναι, δηλαδή θέλεις περισσότερη ισχύ παρά το αντίθετο που οδηγεί στην καταστροφή του ηχείου.

Αλλά έτσι όπως το έγραψες φάνηκε ότι χρησιμοποιούν πλαστικούρες χρέπια σαν τα ηχεία που έχει ο φίλος σε ακριβά συστήματα.

Δεν κάνουν κατ' αρχήν για άλλους λόγους, πόσο μάλλον που είναι και χρέπια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Τελικά θα τα βάλεις να μας πεις τι έγινε ή θα συνεχίσουμε να βλέπουμε και άλλες εξυπνάδες εντελώς offtopic :D 

Θα τα βάλω (και εννοείται ότι θα ανεβάσω και video με την ώρα της δοκιμής) αν πρώτα σιγουρευτώ ότι 100% δεν θα υπάρξει πρόβλημα και δεν θα κινδυνεύσει να καεί είτε το Subwoofer είτε τα ηχεία. Και δυστυχώς οι μέχρι τώρα απαντήσεις, αν και καλοδεχούμενες, πιο πολύ αβεβαιότητα με γέμισαν παρά σιγουριά (πράγμα που ήταν και το ζητούμενο). Έψαξα να βρω forum με μηχανικούς ήχου, αλλά δεν βρήκα κάτι. Αν ξέρει κάποιος, ας δώσει κάποιο link. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από vassemo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...