Προς το περιεχόμενο

βιβλιαριο ΕΟΠΠΥ σε αιωνιο φοιτητη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σου μιλαω πολυ ηρεμα οπως βλεπεις και προσπαθω να βοηθησω.

στην προκειμενη περιπτωση ΕΣΥ εισαι λαθος, διαβασε πιο πανω αυτο που ανεβασα απο το σιτε του ΟΑΕΔ.

με τετοια συμεριφορα και δικιο να εχεις ΔΕ θα το βρεις

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, artist1 είπε

τον γιατρο θα μου κανεις εσυ μπηκες εδω για ανακριση τι σπουδαζω και τι παθηση εχω; Εδω μιλαμε ξερω ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ χωρις ενα ενσημο με καρτα ανεργιας! Που δεν δουλεψαν ποτε και πηγαν και γραφτηκαν στα 30 τους! Κι δεν γραφουν καποιον που εχει τοσα ενσημα και δεν εχειπροσφατα γιατι το αφεντικο του δεν του τα κολλαγε! Οχι απο δικο μου λαθος δηλαδη. Μας τιμωρει ο ΟΑΕΔ και απο πανω αντι να βοηθησει.

Παντως οντως απλα με το αμκα εισαι οκ.Εκτος κ αν πηγαινεις σε ιδιωτες γιατρους.

http://www.moh.gov.gr/articles/health/anaptyksh-monadwn-ygeias/3999-prosbash-twn-anasfalistwn-sto-dhmosio-systhma-ygeias

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφει "οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας"

Οποτε εγω δουλευα και εχω ενα καρο ενσημα! Ο ΟΑΕΔ απλα ειναι απαραδεκτος βρηκε να μου πει πως δεν ειναι προσφατα τα ενσημα. Εδω οταν τους ειπα πως δεν με πληρωνει το αφεντικο μου αντι να μου πουν να του κανω επισχεση να επαιρνα το επιδομα επισχεσης ΔΕΝ το ανεφεραν ΚΑΝ. Αλλα με εστελναν δικαστικως να κανω δικαστικα εξοδα απληρωτη εγω για μηνες. Να ζηταω βοηθεια απο παντου να πληρωσω την δικηγορο και μετα ουτε λεφτα πηρα ουτε ταμειο ουτε τιποτα.

Ο ΟΑΕΔ ξερει τι ΔΕΝ δικαιουμαστε αλλα δεν ξερει ποτε τι δικαιουμαστε.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, artist1 είπε

Ειναι ασύλληπτο πως κάποιος με 840 ενσημα δεν μπορει να γραφτεί στα μητρώα ενώ ξερω άτομα που χωρις ενα ενσημο γραφτηκαν στα 30 τους πρωτη φορα στον ΟΑΕΔ (ενω δεν υπηρξαν ποτε φοιτητές). Δηλαδη αυτοι θεωρουνται διαθεσιμοι για εργασία;

1. γιατί έχει τόσο σημασία ότι έχει 840 ένσημα ? Αν τα έχεις πριν 5-6 χρόνια γιατί είναι τόσο σημαντικό? (δε ξέρω πως λειτουργεί το θέμα, ειλικρινά ρωτάω γιατί δε ξέρω).

2. Αν το πρόβλημά σου είναι οτι ως φοιτήτρια "μπλοκάρονται οι άλλες περιπτώσεις" (πράγμα που για μένα δεν ακούγεται τόσο παράλογο) και δεν σκοπεύεις να πηγαίνεις στη σχολή σου, γιατί δεν διαγράφεσαι απλά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος σου ειπε πως δεν εχω σκοπο να τελειωσω; αλλα αμα δεν εχω χρηματα ουτε να φαω ουτε να μετακινηθω οπως καταλαβαινεις ειναι δευτερευον για μενα!

Προεχει το να βρω δουλεια απλα. Οταν βρω δουλεια και μπορω εστω να μετακινηθω ανθρωπινα ή να κανω κανα ιδιαίτερο γιατι μου χουν μεινει μονο τα μαθηματα που ειναι πανδυσκολα τοτε θα τελειωσω.

Το θεμα ειναι πως ειμαι ανεργη μενω μονη μου σε δικο μου σπιτι δεν μου πληρωνει η μαμα και ο μπαμπας ενοικιο! Δεν ειμαι προστατευομενο μελος και δεν δικαιουμαι να μπω στα μητρώα. Ενω ενας πλουσιος 30αρης μπαινει στα μητρωα χωρις ενα ενσημο και κνεις δεν του ειπε πως 30 χρονων δεν θεωρειται διαθεσιμος για εργασια αφου ποτε του δεν δουλεψε ως τωρα.

Φαυλος κυκλος δηλαδη δεν εχω στην τσεπη μια αρα δεν μπορω να μετακινηθω κι να ψαξω για δουλεια. Αρα δεν θα βρω ποτε δουλεια και θα παω 40 χρονων να μου λενε αχ εισαι φοιτητριααααααα. Καραγκιοζιλικια.

Απαιτουν προσφατα ενσημα. Εγω τα εχω απο το 2014-2016

Θελουν προσφατα ετσι μου ειπαν ενω τους πηγα την καταγγελια συμβασης στην οποια αναγραφω πως δεν μου βαζε ενσημα το αφεντικο μου!

Με τιμωρουν επειδη δεν μου βαζαν ενσημα και απο πανω. Απαραδεκτοι τελειως! Δεν εχω λογια.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι θελουν τα προσφατα ενσημα για να αποδειχθει οτι οντως εισαι σε αναζητηση εργασιας.

Ειναι περιεργη η φαση με τους φοιτητες και τον ΟΑΕΔ (παντοτε ηταν), δοκιμασες να μιλησεις με τον προισταμενο στον ΟΑΕΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Υποθετω οτι θελουν τα προσφατα ενσημα για να αποδειχθει οτι οντως εισαι σε αναζητηση εργασιας.

Ειναι περιεργη η φαση με τους φοιτητες και τον ΟΑΕΔ (παντοτε ηταν), δοκιμασες να μιλησεις με τον προισταμενο στον ΟΑΕΔ;

Ειναι μεγαλη περιπτωση η συγκεκριμένη προισταμένη!!!!!!! Ημουν "τυχερη" ακομα και σε αυτο!!!!!!!!

Η μονη λυση να αλλαξω τοπο κατοικιας και να παω σε αλλον ΟΑΕΔ. Αλλα θελει στοιχεια πως μενεις αλλου δεν γινεται ετσι.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Καλησπέρα.

Ο ΟΑΕΔ αρνειται πως μπορει να με γραψει στα μητρωα γιατι ειμαι φοιτήτρια ακόμα και ας ειμαι στα 10 χρονια στην σχολη.

Εχω 800 ενσημα αλλα οχι προσφατα. Δεν ειμαι πλεον εξαρτώμενο μελος και δεν μπορω να ασφαλιστω ουτε ως φοιτητρια αλλα ουτε να με ασφαλισει ο πατερας μου,αλλα ουτε μεσω ΟΑΕΔ/

Μενω μονη μου.

Ξερει κανεις πως και αν μπορω σε αυτη την χωρα να βγαλω ακρη; Δεν εχω ΕΟΠΠΥ για μεγαλο χρονικο διαστημα και δεν μπορω να γραψω τα φαρμακα μου!

Μπορείς να γράψεις φάρμακα μόνο στο ΙΚΑ και δωρεαν κιόλας αν δεν έχεις ασφάλιση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Ειναι μεγαλη περιπτωση η συγκεκριμένη προισταμένη!!!!!!! Ημουν "τυχερη" ακομα και σε αυτο!!!!!!!!

Η μονη λυση να αλλαξω τοπο κατοικιας και να παω σε αλλον ΟΑΕΔ. Αλλα θελει στοιχεια πως μενεις αλλου δεν γινεται ετσι.

Σου εξηγησαμε και πριν οτι σε δημοσιες δομες υγειας πας τζαμπα μονο με το αμκα και δωρεαν φαρμακευτικη περιθαλψη.

Μπορεις να αλλαξεις τοπο κατοικιας απλα θα πας λογαριασμο ΔΕΚΟ των γονιων σου , εκτος κ αν ειναι στην ιδια περιοχη με σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπες εδώ με το ΑΜΚΑ σου και δες τα  Στοιχεία Ασφαλιστικής Ικανότητας και αν δικαιούσαι φάρμακα, τα λέει αναλυτικά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, artist1 είπε

Ειναι μεγαλη περιπτωση η συγκεκριμένη προισταμένη!!!!!!! Ημουν "τυχερη" ακομα και σε αυτο!!!!!!!!

Η μονη λυση να αλλαξω τοπο κατοικιας και να παω σε αλλον ΟΑΕΔ. Αλλα θελει στοιχεια πως μενεις αλλου δεν γινεται ετσι.

Ναι ξερω, ειναι δυσκολο να αλλαξεις ΚΠΑ2.

Τι την θελεις τοσο πολυ την ασφαλεια υγειας; το ρωταω επειδη στην παρουσα χρονικη στιγμη (και δεδομενης της οικονομικης σου καταστασης) δεν θα σε βοηθησει ιδιαιτερα η ασφαλεια υγειας (την οποια για να την παρεις θα πρεπει να εισαι 12 μηνες γραμμενη στον ΟΑΕΔ).

Τωρα οσον αφορα τον ΟΑΕΔ, πρεπει "καπως" να τους πεισεις οτι οντως αναζητεις εργασια... Σκεφτηκα να πηγαινεις καθε πρωι απο τον ΟΑΕΔ, να πηγαινεις στον συμβουλο εργασιας και να του λες δωσε μου 2-3 απο τις αγγελιες αναζητησης υπαλληλων να παω για συνεντευξη.... αλλα στην οικονομικη κατασταση που εισαι (δεν εχεις χρηματα για εισητηρια) δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Μπες εδώ με το ΑΜΚΑ σου και δες τα  Στοιχεία Ασφαλιστικής Ικανότητας και αν δικαιούσαι φάρμακα, τα λέει αναλυτικά.

Σε ευχαριστω πολυ! 

Λεει ανασφαλιστη και "

Είστε δικαιούχος μηδενικής συμμετοχής στο κόστος φαρμακευτικής αγωγής. Επιπλέον, εξαιρείστε της καταβολής του 1 ευρώ ανά συνταγή.

 

Μα εγω ξερω πως πληρωνεις ενα ποσοστο στα φαρμακα ακομα και ασφαλισμενοςνα εισαι! Το 25% νομιζω.

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, artist1 είπε

Σε ευχαριστω πολυ! 

Λεει ανασφαλιστη και "

Είστε δικαιούχος μηδενικής συμμετοχής στο κόστος φαρμακευτικής αγωγής. Επιπλέον, εξαιρείστε της καταβολής του 1 ευρώ ανά συνταγή.

Μα εγω ξερω πως πληρωνεις ενα ποσοστο στα φαρμακα ακομα και ασφαλισμενοςνα εισαι! Το 25% νομιζω.

Αχαχαχαχ βαριεσαι να διαβασεις.Σου εστειλα πιο πανω εναν συνδεσμο που αναφερει αναλυτικα τα παντα για τους ανασφαλιστους και τα δικαιωματα τους.Ενα απο αυτα ειναι μηδενικη συμμετοχη στα φαρμακα.Διαβασε το και θα λυθουν οι αποριες σου.

Επεξ/σία από chsam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Τωρα οσον αφορα τον ΟΑΕΔ, πρεπει "καπως" να τους πεισεις οτι οντως αναζητεις εργασια... Σκεφτηκα να πηγαινεις καθε πρωι απο τον ΟΑΕΔ, να πηγαινεις στον συμβουλο εργασιας και να του λες δωσε μου 2-3 απο τις αγγελιες αναζητησης υπαλληλων να παω για συνεντευξη.... αλλα στην οικονομικη κατασταση που εισαι (δεν εχεις χρηματα για εισητηρια) δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις αυτο.

Ειναι τελειως παλιανθρωποι εκει μεσα με το που ακουσουν πως εισαι φοιτητης ακομα και να δικαιούσαι κάτι αλλαζει ολη τους η αντιμετώπιση. Μονο που δεν σταυροκοπιουνται λες και εισαι ο εξω απο εδω. Να φανταστεις ΠΡΙΝ με ρωτησει καν αν ειμαι φοιτήτρια επεμενε η υπαλληλος με πολυ παθος να διεκδικίσω τα ενσημα μου ωστε να παρω ταμειο εγω επειδη ξερω πως με τον ΟΑΕΔ ακρη δεν βγαζεις ποτε της λεω ΟΧΙ δεν θελω αφηστε το θελω μονο καρτα να βγαλω, αυτοςλειπει στο εξωτερικο δεν βγαζω ακρη. Και εκεινη επεμενε τοσο να παω  στο ΙΚΑ μπας και μου βαλουν τα ενσημα αυτοι. Εγω να λεω αφηστε το το ΙΚΑ αργει να τα βαλει ε δεν πειραζει να λεει κοιταξε το! Εγω να επιμενω πως θελω μονο καρτα. Παει να μου βγαλει την καρτα και με το που λεω πως ειμαι φοιτήτριαααααααα ειδα την αντιθετη αντιμετώπιση!

Ενω η ιδια ειπε πως ως φοιτητρια αν δικαιουμαι επιδοτηση την παιρνω, καρτα δεν μου εβγαζε γιατι απαιτουσε προσφατα ενσημα. Και αναγκαστικα ωστε να μου βγαλει για την ωρα καρτα της λεω ωραια θα κανω αιτηση για επιδοτηση τελικα. Και ξαφνικα ΕΚΕΙΝΗ μου ελεγε μα δεν εχετε προσφατα ενσημα, ε θα παω στο Ικα της κανω, ναι λεει μα το αφεντικο σς ειναι στο εξωτερικο. Ε θα παω μηπως μου τα βαλουν απο το ΙΚΑ της λεω. Μα το ΙΚΑ αργει να σας τα βαλει ενω εμεις θελουμε προσφατα να κανει εκεινη!

Οι ρολοι δηλαδη αντιστραφηκαν τελειως!Πριν της πω οτι ειμαι φοιτήτρια με παρακαλαγε να παω στο ΙΚΑ μπας και βγαλω ακρη! Αν αυτο δεν ειναι ντροπη τι ειναι;

4 λεπτά πριν, chsam είπε

Αχαχαχαχ βαριεσαι να διαβασεις.Σου εστειλα πιο πανω εναν συνδεσμο που αναφερει αναλυτικα τα παντα για τους ανασφαλιστους και τα δικαιωματα τους.Ενα απο αυτα ειναι μηδενικη συμμετοχη στα φαρμακα.Διαβασε το και θα λυθουν οι αποριες σου.

Δεν βαριεμαι καθολου να διαβαζω τα διαβασα αλλα εφόσον κι οταν ημουν ασφαλισμενη πληρωνα 25% πως ως ανασφαλιστη θα πληρωνω 0% 

το ξερω στην πραξη αυτο δεν χρειαζομαι αρθρο! Εχω αγορασει φαρμακα απο το φαρμακειο ξερεις.

Αν ειναι ετσι να παω να παρω τις ενεσεις αδρεναλινης που ειναι και πανακριβες! Που ουτε με το 25% μπορουσα να τις παρω. Δεν φτανει που δεν με γραφουν στα μητρωα!

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...