Προς το περιεχόμενο

Ηχεία Υ/Η : Speakers Logitech Z333 : Σβήνουν μόνα τους;


AthanDg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας! 

Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς για τα ηχεία Speakers Logitech Z333 980-001202 2.1 black, διαβάζω τα σχόλια στο σκρούτζ (που είναι Νο1 στη δημοτικότητα) μερικοί παραπονιούνται οτι τα ηχεία σβήνουν μόνα τους.. αυτο με προβλημάτισε διότι τα παρήγγειλα πρίν λίγο και δεν ξέρω άν έκανα καλά.. ισχύει αυτό; Δηλαδή παίζουν κανονικά αλλά μετά απο κάποια ωρα κλείνουν μόνα τους, αν ισχύει τοτε μετά απο πόση ωρα σβήνουν;; προφανώς αυτο γίνεται για εξοικονόμηση ενέργειας αλλά αν κάνεις πάρτυ και ξαφνικά σβήσουν τότε τι γίνεται; ειναι αδιανόητο.. πως ξαναενεργοποιούνται; άλλος λέει απλά γυρίζεις το κουμπί της έντασης και άλλος οτι το αποσυνδέεις και το ξανασυνδέεις τη πρίζα, επίσης για τον χρονο απενεργοποίησης λένε άλλος 1 ώρα και άλλος τρείς ώρες, τελικά τι ισχύει;;; και αν είναι πχ 2 ώρες και λίγο πριν τις 2 ώρες πειράξεις την ένταση τότε παραμένουν ανοιχτά για άλλες 2 ώρες;;;. 

Ευχαριστώ πολυ!

z333-gallery.png

Επεξ/σία από AthanDg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που πηρες δεν τα ξερω να πω την αληθεια. Εγω εχω τα Ζ5500 ειναι σκυλι. Η εταιρια ειναι πολυ καλη για ηχεια Η/Υ. Δεν νομιζω να εχεις τετοιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, nikosmakos είπε

Αυτα που πηρες δεν τα ξερω να πω την αληθεια. Εγω εχω τα Ζ5500 ειναι σκυλι. Η εταιρια ειναι πολυ καλη για ηχεια Η/Υ. Δεν νομιζω να εχεις τετοιο θεμα.

Έχω ακούσει ότι και σε άλλες εταιρείες εφαρμόστηκε αυτό αλλά το θέμα είναι τι πρέπει να κάνω για να μην κλείσει.. τι φταίει; σε τι εξυπηρετεί αυτή η κίνηση; θα μου πείς για εξοικ. ενέργειας οκ αλλά όταν δεν παίζει τίποτα, όχι να το ανοίγεις στη διαπασών και ξαφνικά να σταματάει!

Επεξ/σία από AthanDg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AthanDg είπε

Έχω ακούσει ότι και σε άλλες εταιρείες εφαρμόστηκε αυτό αλλά το θέμα είναι τι πρέπει να κάνω για να μην κλείσει.. τι φταίει; σε τι εξυπηρετεί αυτή η κίνηση; θα μου πείς για εξοικ. ενέργειας οκ αλλά όταν δεν παίζει τίποτα, όχι να το ανοίγεις στη διαπασών και ξαφνικά να σταματάει!

Να πω την αληθεια πρωτη φορα το ακουω, εμενα ποτε δεν συνεβει παντως. Περισσοτερο για τρολ μου κανει το ολο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikosmakos είπε

Να πω την αληθεια πρωτη φορα το ακουω, εμενα ποτε δεν συνεβει παντως. Περισσοτερο για τρολ μου κανει το ολο θεμα.

ούτε κάν! βασικά ούτε γώ το πιστέυω αλλά συνέβη σε πολλούς..δές στα σχόλια στο σκρούτζ, έυχομαι να μην γίνεται και στο δικό μου. Και στην ιστοσελίδα της Logitech το ίδιο γράφουν κάποιοι. 

IMG_20190417_195556.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, AthanDg said:

ούτε κάν! βασικά ούτε γώ το πιστέυω αλλά συνέβη σε πολλούς..δές στα σχόλια στο σκρούτζ, έυχομαι να μην γίνεται και στο δικό μου. Και στην ιστοσελίδα της Logitech το ίδιο γράφουν κάποιοι. 

IMG_20190417_195556.jpg

Ναι, αρκετές σειρές από τα Logitech ηχεία, έχουν το Green feature και μπαίνουν σε κάτι σαν stand by mode/sleep.. Εάν η κάρτα ήχου δεν υποστηρίζει wake up signal (το έχουν συνήθως τα φορητά αυτό), τα ηχεία παραμένουν σε stand by με αποτέλεσμα να μην ακούς κανένα ήχο..  Το άλλο κακό είναι ότι το κάνουν με timer, (ανά 3-4 ώρες περίπου) την ώρα που ακούς μουσική, βλέπεις κάποια ταινία κτλ.. Για να φύγει αυτό το sleep mode θα πρέπει να ανοιγοκλείσεις στα ηχεία! 

Πραγματικά δεν μου άρεσε καθόλου αυτό το ενεργειακό feature..  

Έχω τα Logitech Ζ533 στο κουτί τους για αυτό τον λόγο +++ μια φορά η Logitech ήταν φοβερή στα ηχεία (προσωπική άποψη αυτό)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, renaxan είπε

Ναι, αρκετές σειρές από τα Logitech ηχεία, έχουν το Green feature και μπαίνουν σε κάτι σαν stand by mode/sleep.. Εάν η κάρτα ήχου δεν υποστηρίζει wake up signal (το έχουν συνήθως τα φορητά αυτό), τα ηχεία παραμένουν σε stand by με αποτέλεσμα να μην ακούς κανένα ήχο..  Το άλλο κακό είναι ότι το κάνουν με timer, (ανά 3-4 ώρες περίπου) την ώρα που ακούς μουσική, βλέπεις κάποια ταινία κτλ.. Για να φύγει αυτό το sleep mode θα πρέπει να ανοιγοκλείσεις στα ηχεία! 

Πραγματικά δεν μου άρεσε καθόλου αυτό το ενεργειακό feature..  

Έχω τα Logitech Ζ533 στο κουτί τους για αυτό τον λόγο +++ μια φορά η Logitech ήταν φοβερή στα ηχεία (προσωπική άποψη αυτό)..

Αν είναι ανα 3-4 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλα φοβάμαι μην είναι λιγότερο πχ 1! 

Όταν λες "πρέπει να ανοιγοκλείσεις στα ηχεία" όταν σταματήσει τι εννοείς; το on/off;; η να κυλίσω το κουμπί της έντασης;  Αν το κάνω αυτό ανα 2 ώρες θα πάρει "παράταση" η λειτουργία; το έχεις δοκιμάσει; Θέλω να πώ υπάρχει τρόπος να μην σταματήσει καθόλου;

Λογικά σε κανέναν δεν αρέσει αυτό..είναι το μόνο αρνητικό.

Επεξ/σία από AthanDg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, AthanDg said:

Αν είναι ανα 3-4 ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλα φοβάμαι μην είναι λιγότερο πχ 1! 

Όταν λες "πρέπει να ανοιγοκλείσεις στα ηχεία" όταν σταματήσει τι εννοείς; το on/off;; η να κυλίσω το κουμπί της έντασης;  Αν το κάνω αυτό ανα 2 ώρες θα πάρει "παράταση" η λειτουργία; το έχεις δοκιμάσει; Θέλω να πώ υπάρχει τρόπος να μην σταματήσει καθόλου;

Πάντως σε κανέναν δεν αρέσει αυτό..είναι το μόνο αρνητικό.

Στα Ζ533 είναι το on/off μαζί με το volume up/down. Έπρεπε να ανοιγοκλείσω τα ηχεία για να φύγει το sleep. 

Είχα κάνει πείραμα στο notebook. Όταν έμπαιναν σε sleep, μόλις έπαιζα κάτι με ήχο (YouTube, mp3 file ή κάποια ταινία) ξανά ξεκινούσαν. Στο PC όχι και μάλιστα σε 2 PC που έχω.

Φαινόταν όταν έμπαινε το sleep. Το power led από έντονο άσπρο χώμα, γινόταν πιο low σε φωτεινότητα. 

Επεξ/σία από renaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, renaxan είπε

Στα Ζ533 είναι το on/off μαζί με το volume up/down. Έπρεπε να ανοιγοκλείσω τα ηχεία για να φύγει το sleep. 

Είχα κάνει πείραμα στο notebook. Όταν έμπαιναν σε sleep, μόλις έπαιζα κάτι με ήχο (YouTube, mp3 file ή κάποια ταινία) ξανά ξεκινούσαν. Στο PC όχι και μάλιστα σε 2 PC που έχω.

Φαινόταν όταν έμπαινε το sleep. Το power led από έντονο άσπρο χώμα, γινόταν πιο low σε φωτεινότητα. 

Κι εγώ Notebook έχω αλλά εμένα με ενδιαφέρει οταν παίζει κάποιο playlist να μην σταματάει, πουθενά δεν αναφέρει κάποιος τον τρόπο..θα έπρεπε να τοποθετηθεί επίσημα η Logitech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, AthanDg said:

Κι εγώ Notebook έχω αλλά εμένα με ενδιαφέρει οταν παίζει κάποιο playlist να μην σταματάει, πουθενά δεν αναφέρει κάποιος τον τρόπο..θα έπρεπε να τοποθετηθεί επίσημα η Logitech.

Από forums καθώς και η επίσημη απάντηση της Logitech είναι, ότι δεν αλλάζει αυτό. "It is what it is.."

Κάποια στιγμή το έψαξα πιο πολύ, μέχρι που ήθελα να επέμβω στα ηχεία. Αλλά δεν βρήκα κάτι. (κάποιο schematic).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, renaxan είπε

Από forums καθώς και η επίσημη απάντηση της Logitech είναι, ότι δεν αλλάζει αυτό. "It is what it is.."

Κάποια στιγμή το έψαξα πιο πολύ, μέχρι που ήθελα να επέμβω στα ηχεία. Αλλά δεν βρήκα κάτι. (κάποιο schematic).  

Μάλιστα.. αλλά γιατί δεν δίνονται περισσότερες πληροφορίες; σε πόση ώρα μπαίνει σε λειτουργία sleep και άν ανανεώνεται όταν κάνεις κίνηση πχ μείωση και ταυτόχρονα άυξηση έντασης.. σαν τις οθόνες των pc ένα πράγμα, υπάρχει καθορισμένος χρόνος.

Επεξ/σία από AthanDg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, AthanDg said:

Μάλιστα.. αλλά γιατί δεν δίνονται περισσότερες πληροφορίες; σε πόση ώρα μπαίνει σε λειτουργία sleep και άν ανανεώνεται όταν κάνεις κίνηση πχ μείωση και ταυτόχρονα άυξηση έντασης. σαν τις οθόνες των pc ένα πράγμα. 

Οι χρήστες λένε διαφορετικούς χρόνους, διότι έχουν όλοι σχεδόν διαφορετικές κάρτες ήχου. Μερικοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα γιατί εάν το υποστηρίζει το wake up η κάρτα ήχου καν δεν το καταλαβαίνουν. Τον ακριβές χρόνο δεν τον είχα μετρήσει ποτέ. Σίγουρα ήταν όμως πάνω από 3 ώρες. 

Δυστυχώς αυτή την Green λειτουργία την έχουν σήμερα οι τηλεοράσεις, PC monitors, ηχεία.. Η δεύτερη μου οθόνη https://www.amazon.it/gp/product/B07CTHWKQC/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 έπρεπε να κλείσω το sleep από 3 διαφορετικά σημεία, μέσα στα menu της.. Έκλεινα το PC το βράδυ, και το επόμενο απόγευμα όταν ξεκινούσα το PC θα έπρεπε να πατήσω το κουμπί "power on" και στην οθόνη, που είναι από το πίσω μέρος της... Εδώ και πολλά χρόνια δεν έκλεινα την οθόνη. Όλοι μας αφήνουμε τις οθόνες σε "stand by mode"...  Απλά ανοίγουμε την κεντρική μονάδα..  Ήμαρτον με τα "Green" το έχουν παρακάνει.. 

Sorry για το μικρό Offtopic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...