Προς το περιεχόμενο

Προσχέδιο νόμου στην Αυστρία απαιτεί τα κανονικά ονόματα και τις διευθύνσεις των χρηστών για να σχολιάσουν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομίζω να περάσει ένα τέτοιο νομοσχέδιο,εγκυμονεί πολλούς κινδύνους για την ελευθερία του λόγου και τα δικαιώματα των πολιτών,αν περάσει κάτι τέτοιο θα πει ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην Ευρωπαϊκή Ένωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimtsef είπε

το πως φτάσατε κάποιοι από το θέμα της είδησης να μονολογείτε "ας βάλουν και μια κάμερα σπίτι μας να μας παρακολουθούν" πραγματικά δεν κατάλαβα...

 

1 ώρα πριν, Nomedor είπε

Το καταλαβαίνεις πιστευω ότι η υπερβολή ήταν για να γίνει εμφανές το πρόβλημα ακόμα και σε αυτούς που δεν θέλουν να το δουν

 

Είσαι ένας από αυτούς, για αυτό. 

 

Να το εξηγήσω λίγο περισσότερο. Συνήθως η αντίδραση έπεται της πράξης. Δηλαδή το η έρευνα έπεται του εγκλήματος. Όταν γίνεται το αντίθετο τότε είναι επικίνδυνο για την ελευθερία, του λόγου στην προκειμένη περίπτωση. 

Επεξ/σία από Nomedor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Nomedor είπε

Είσαι ένας από αυτούς, για αυτό. 

Να το εξηγήσω λίγο περισσότερο. Συνήθως η αντίδραση έπεται της πράξης. Δηλαδή το η έρευνα έπεται του εγκλήματος. Όταν γίνεται το αντίθετο τότε είναι επικίνδυνο για την ελευθερία, του λόγου στην προκειμένη περίπτωση. 

ότι να 'ναι ...

Επεξ/σία από dimtsef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι έχουν μπερδευτεί σχετικά με το τι είναι ελευθερία του λόγου, δημοκρατία, ιδιωτικότητα κτλ. Κάτι σαν το πανεπιστημιακό άσυλο ένα πράγμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είτε το θέλουμε είτε όχι το ίντερνετ είναι ένα μέρος με 2 πλευρές. 

Την πολύ καλή αλλά και την πολύ κακή. Το σε ποια από τις 2 θα πας εσύ εξαρτάται και από το σε ποια θα πήγαινες στη πραγματική ζωή.

Οι άνθρωποι που συναντούμε έξω στο δρόμο, αυτοί που ξέρουμε και αυτοί που δεν, χρησιμοποιούν ίντερνετ. 

Όλες οι κατηγορίες ανθρώπων,  από φτωχούς μέχρι πλούσιους και από νορμάλ μέχρι "περίεργους" χρησιμοποιουν το ίντερνετ.

Επομένως, είναι λογικό να έχουμε και αυτά που έχουμε με το ίντερνετ. Σίγουρα, κρύβονται πίσω απο την ανωνυμία, και όχι μόνο αυτοί, όλοι μας λίγοτερο ή περισσότερο.

Αλλά το κύριο χαρακτηριστικό του ίντερνετ, είναι η ανωνυμία. Υπάρχουν προσωπικά δεδομένα που ξέρουμε ότι διαρρέουν καθημερινά. Εγώ πια το έχω πάρει απόφαση ότι κοιτάνε τα πάντα, καμία εφαρμογή δεν μας προστατεύει και ξέρουν όλοι, και ειδικά αυτοί που πρέπει, τι θέλουμε και τι όχι.

Τα λέω όλα αυτά για να πω ότι η λύση δεν είναι αυτή που διαβάζουμε στο άρθρο. Το ότι γίνονται πράγματα στο ίντερνετ που γίνονται στην καθημερινότητά, είναι επειδή οι άνθρωποι που τα χρησιμοποιούν είναι οι ίδιοι με αυτούς που είναι στον πραγματικό κόσμο.

Το να λες όμως ποιος είσαι και που μένεις απλά για να σχολιάσεις κάπου, μόνο επικίνδυνο μπορεί να είναι. Είτε πεις κάτι που συμφωνούν αρκετοί είτε κάτι που διαφωνεί ένας. Όλοι ξέρουμε πως θα καταλήξει αυτό στο τέλος.. "ΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ, ΣΕ 5 ΚΑΤΈΒΑ"

Μια λύση που σκέφτομαι εγω τώρα άμεσα, χωρίς να εμβαθύνω πολύ,είναι ένα φιλτράρισμα με λέξεις στα σχόλια. Να μην σε αφήνει να δημοσιεύσεις εάν έχεις μέσα π.χ κάποια βρισιά. Δεν είναι εύκολο να δουλέψει, γιατί μπορείς να το πεις και αλλιώς, αλλά σίγουρα θα μειώσει αρκετά τέτοια σχόλια και ίσως έχει και αποτρεπτικό χαρακτήρα.

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Pathetic.

Βασικά εντάξει τα κράτη μια ζωή το ίδιο πράγμα θέλουν, έλεγχο στα πάντα. Το τρομακτικό είναι το πόσοι χαζοί χαίρονται και συμφωνούν με κάτι τέτοια.

Το κατάλαβες τι έκανες? Μάλλον όχι.
Χαρακτήρισες όλους αυτούς που μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου "χαζούς" και το γεγονός "τρομακτικό". Μα για αυτό πρόκειται αγαπητέ.
Κάποτε για να έχεις δημόσιο λόγο έπρεπε να εργάζεσαι σε εφημερίδα ή την τηλεόραση, άρα θα έπρεπε να πληρείς κάποια minimum όπως πχ γνώση της ελληνικής γλώσσας και ορθογραφίας, ικανότητα να ακούς διαφορετική άποψη κτλ.
Σήμερα κάθε τυχάρπαστος κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία οργιάζει στο FB ψάχνοντας ομοίους του χωρίς να πληρεί κανένα κριτήριο δημοσίου λόγου ή νοημοσύνης.
Και τα κράτη "μια ζωή" δεν θέλουν το ίδιο πράγμα. Γι' αυτό και δολοφονήθηκε ο Πάλμε, γιατί κυκλοφορούσε μόνος χωρίς συνοδεία. Αν τα κράτη ήθελαν "τον έλεγχο" θα είχαν μπουκάρει στα Εξάρχεια και θα τους είχαν μαζέψει όλους εδώ και αιώνες. Και θα βγαίναν κάμποσοι και θα λέγαν "γιατί τα καημένα τα παιδιά, τι έκαναν στο κάτω κάτω, μερικές τράπεζες έκαψαν με ανθώπους μέσα..."
Δεν είναι όλα τα κράτη Κίνα ή Ρωσία...
Η αντικοινωνική συμπεριφορά ορισμένων οδηγεί τα θύματά της (καταστηματάρχες κτλ) να γίνονται πιο ανεκτικά σε κατασταλτικά μέτρα.
Το ίδιο ισχύει και με τα trolls...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cp5120 είπε

Το κατάλαβες τι έκανες? Μάλλον όχι.
Χαρακτήρισες όλους αυτούς που μπορεί να έχουν διαφορετική άποψη από τη δική σου "χαζούς" και το γεγονός "τρομακτικό". Μα για αυτό πρόκειται αγαπητέ.
Κάποτε για να έχεις δημόσιο λόγο έπρεπε να εργάζεσαι σε εφημερίδα ή την τηλεόραση, άρα θα έπρεπε να πληρείς κάποια minimum όπως πχ γνώση της ελληνικής γλώσσας και ορθογραφίας, ικανότητα να ακούς διαφορετική άποψη κτλ.
Σήμερα κάθε τυχάρπαστος κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία οργιάζει στο FB ψάχνοντας ομοίους του χωρίς να πληρεί κανένα κριτήριο δημοσίου λόγου ή νοημοσύνης.
Και τα κράτη "μια ζωή" δεν θέλουν το ίδιο πράγμα. Γι' αυτό και δολοφονήθηκε ο Πάλμε, γιατί κυκλοφορούσε μόνος χωρίς συνοδεία. Αν τα κράτη ήθελαν "τον έλεγχο" θα είχαν μπουκάρει στα Εξάρχεια και θα τους είχαν μαζέψει όλους εδώ και αιώνες. Και θα βγαίναν κάμποσοι και θα λέγαν "γιατί τα καημένα τα παιδιά, τι έκαναν στο κάτω κάτω, μερικές τράπεζες έκαψαν με ανθώπους μέσα..."
Δεν είναι όλα τα κράτη Κίνα ή Ρωσία...
Η αντικοινωνική συμπεριφορά ορισμένων οδηγεί τα θύματά της (καταστηματάρχες κτλ) να γίνονται πιο ανεκτικά σε κατασταλτικά μέτρα.
Το ίδιο ισχύει και με τα trolls...

Βασικά ξέρω τι "έκανα". Δεν έχω θέμα με κανενός την άποψη (to be honest, χεσμένη την έχω, ας λέει και πιστεύει ότι θέλει) αλλά από την στιγμή όμως που θέλει να περιορίσει την δικιά μου "ελευθερία" με αφορά και θα τον χαρακτηρίσω.

IMHO δεν φταίει καμία "αντικοινωνική συμπεριφορά" αλλά η υπερβολική "ευαισθητοποίηση" για τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Βασικά ξέρω τι "έκανα". Δεν έχω θέμα με κανενός την άποψη (to be honest, χεσμένη την έχω, ας λέει και πιστεύει ότι θέλει) αλλά από την στιγμή όμως που θέλει να περιορίσει την δικιά μου "ελευθερία" με αφορά και θα τον χαρακτηρίσω.

IMHO δεν φταίει καμία "αντικοινωνική συμπεριφορά" αλλά η υπερβολική "ευαισθητοποίηση" για τα πάντα.

Πως εννοείς την ελευθερία; ότι δεν θα μπορείς ανώνυμα να εκτονωθείς; μη μου πεις ότι φοβάσαι για τα προσωπικά σου δεδομένα γιατί αυτά πάνε περίπατο με το που συνδέεσαι πλέον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Πως εννοείς την ελευθερία; ότι δεν θα μπορείς ανώνυμα να εκτονωθείς; μη μου πεις ότι φοβάσαι για τα προσωπικά σου δεδομένα γιατί αυτά πάνε περίπατο με το που συνδέεσαι πλέον. 

Αφού πάνε περίπατο με το που συνδεόμαστε είναι άχρηστο το νομοσχέδιο αυτό ε?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, μπαίνω στο Protothema, βρίσκω ένα οποιοδήποτε θέμα και γελάω με την ψυχή μου με τα σχόλια από κάτω.

Το να μου κόψουν αυτή την δωρεάν διασκέδαση δείχνει και το ποιός ωφελείται από την λογοκρισία στο διαδίκτυο: οι κωμικοί που έχουν χάσει το ψωμί τους με τόσους κλόουν που γεμίζουν το διαδίκτυο με δωρεάν διασκέδαση.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Αφού πάνε περίπατο με το που συνδεόμαστε είναι άχρηστο το νομοσχέδιο αυτό ε?

Φυσικά και πάνε περίπατο. Η διαφορά είναι ότι θα είναι ευκολότερα προσβάσιμα στους "ενδιαφερόμενους". Πχ το insomnia τώρα δεν ξέρει ποιος είναι ο SakafliaC, αν περάσει ο νόμος στην Αυστρία και στη συνέχεια πανευρωπαϊκά και εφαρμοστεί κι εδώ θα ξέρουν ποιος είσαι. Κι αν χρειαστεί θα ζητήσουν τα στοιχεία σου απευθείας από το insomnia χωρίς να εμπλέκεται καθόλου ο ISP ή κάποια εταιρεία VPN στον εντοπισμό σου. Επίσης αν σε κάνουν ban από το insomnia θα πρέπει να κλέψεις ταυτότητα από άλλον για να ξανακάνεις λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάνε καθόλου περίπατο και δεν είναι καθόλου το ίδιο. Σταματήστε να εξισώνετε τα πάντα.

Το "ευκολότερα" που τα γράφεις έτσι απλά σημαίνει ένταλμα, δεν είναι καθόλου λοιπόν το ίδιο ούτε απλά ευκολότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Δεν πάνε καθόλου περίπατο και δεν είναι καθόλου το ίδιο. Σταματήστε να εξισώνετε τα πάντα.

Το "ευκολότερα" που τα γράφεις έτσι απλά σημαίνει ένταλμα, δεν είναι καθόλου λοιπόν το ίδιο ούτε απλά ευκολότερα.

Άρα πιστεύεις ότι τώρα τα προσωπικά σου δεδομένα είναι διασφαλισμένα και αυτό θα αλλάξει με το νομοσχέδιο αυτό;

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...