Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι με τους φτωχούς συγγενείς και τους λεφταδες. Ρε μάγκες, μπορεί εγώ, παράδειγμα να γελάσουμε, να εχω ενα οκ εισόδημα και να δίνω τα μισά κάθε μήνα σε ποιοτικά call girl από το να μου τα τρώει μια ντόπια βδέλλα να πούμε ( πιο φθηνά βγαίνει πάντως τεσταρισμενο ) και να μη μου φτάνει για να τα πετάω στο pc. Χαχαχαχ. Γι αυτο καταντησαμε φτωχοι ρε. 

Λες και που ρίχνουν κάποιοι το 60-70% του εισοδήματος τους στο gaming, αξίζει τόσο πολύ γενικώς να ρίχνεις τα χρήματα σου έχουμε και πολλά παιχνίδια που να έχει νόημα κάτι τέτοιο; Εγω πλέον βλέπω λίγα παιχνίδια που να δικαιολογούν τα € τους όπως και σε hardware το ίδιο.

My two cents

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Πάλι με τους φτωχούς συγγενείς και τους λεφταδες. Ρε μάγκες, μπορεί εγώ, παράδειγμα να γελάσουμε, να εχω ενα οκ εισόδημα και να δίνω τα μισά κάθε μήνα σε ποιοτικά call girl από το να μου τα τρώει μια ντόπια βδέλλα να πούμε ( πιο φθηνά βγαίνει πάντως τεσταρισμενο ) και να μη μου φτάνει για να τα πετάω στο pc. Χαχαχαχ. Γι αυτο καταντησαμε φτωχοι ρε. 

Λες και που ρίχνουν κάποιοι το 60-70% του εισοδήματος τους στο gaming, αξίζει τόσο πολύ γενικώς να ρίχνεις τα χρήματα σου έχουμε και πολλά παιχνίδια που να έχει νόημα κάτι τέτοιο; Εγω πλέον βλέπω λίγα παιχνίδια που να δικαιολογούν τα € τους όπως και σε hardware το ίδιο.

My two cents

Άμα ρίχνεις το 60-70% του εισοδήματος σου και είσαι με mainstream πλατφόρμα πάλι φτωχός είσαι 😜

 

Από xeonz του 4χιλιαρου και πάνω μπαίνεις στο κλαμπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Stamer είπε

Συμφωνώ. Το μόνο που θα ήθελα περισσότερο, θα ήταν δυνατά adventures σε καρτουνίστικο στυλ. Νομίζω κατά κύριο λόγο έχουν αντικατασταθεί κάπως σε indie μορφή όπως είπες.

Στυλ broken sword εννοείς? Έχουν πάει σε άλλο level αυτά πχ samorost machinarium. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Παιδες το λεω καθαρα απο την οπτικη του hardware μιας και το νημα ειναι για καρτες γραφικων, με σκοπο το κερδος και το αυξημενο playerbase η πλειονοτητα των devs παιζουν την ιδια μπαλα,καποτε για να παιξουμε τα καινουρια παιχνιδια επρεπε να ψωνισουμε και το αναλογο h/w. Τωρα κουμπωνεις μια midrange και για 5 χρονια ψωνιζεις σκινς ξερωγω,σαφως και υπαρχουν και καλα γκειμς,αναφερομαι σε αυτα που εχουν ιδιαιτερη απηχηση ομως και κατευθυνουν τη βιομηχανια.

Ξέρω τι εννοείς αλλά όπως είπαν οι άλλοι, μια από τα ίδια είναι. Η μόνη διαφορά (που ισχύει για όλες τις βιομηχανίες) είναι ότι συνεχώς ψάχνουν τρόπους να σου πάρουν τα χρήματα από περισσότερες μεριές. Όταν λοιπόν βγαίνουν και αυτά τα χαζοπαιχνιδα, αυτό αμέσως αμέσως σημαίνει και χρήμα από διαφημίσεις, εξοπλισμούς, ενδεχομένως συνδρομές, in-game purchases και γενικά ένα σωρό. Πρώτα είναι το χρήμα και μετά όλα τα άλλα. Θα μπορούσαμε όντως να είμαστε χειροτερα ή να έχουν εξαφανιστεί τα καλά games αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Παιδες το λεω καθαρα απο την οπτικη του hardware μιας και το νημα ειναι για καρτες γραφικων, με σκοπο το κερδος και το αυξημενο playerbase η πλειονοτητα των devs παιζουν την ιδια μπαλα,καποτε για να παιξουμε τα καινουρια παιχνιδια επρεπε να ψωνισουμε και το αναλογο h/w. Τωρα κουμπωνεις μια midrange και για 5 χρονια ψωνιζεις σκινς ξερωγω,σαφως και υπαρχουν και καλα γκειμς,αναφερομαι σε αυτα που εχουν ιδιαιτερη απηχηση ομως και κατευθυνουν τη βιομηχανια.

Στο hardware κομμάτι είμαστε καλύτερα από ποτέ. Μετά το ζόρι του 2017 σήμερα έχουμε ssd ram στο πάτωμα σε τιμές cpu με 200 ευρώ 8core και σε gpu σε ελάχιστη χειρότερη μοιρα κυρίως για μεγάλες αναλύσεις. Ευχαριστηθείτε το gaming αυτό μένει στην τελική. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στυλ broken sword εννοείς? Έχουν πάει σε άλλο level αυτά πχ samorost machinarium. 

Ναι το ξέρω, απλά δεν είναι τόσα όσα παλιά. Αλλά γενικά εντάξει, καλά είναι. Θα μπορούσαν να είχαν εξαφανιστεί 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Ryzenlake said:

Γιατί και παλιά τι ήταν διαφορετικό. Πριν 15 χρόνια βγήκε το wow, να σου θυμίσω τι έγινε? Το cs υπάρχει από το 1999 και από τότε της τρελής γινότανε. Και η dota ακόμα υπάρχει 15 χρόνια. 

Οτι παλια υπηρχαν περισσοτεροι devs που επιδιωκαν τα παιχνιδια  να ειναι  και τεχνικα καποια λεβελ πανω και ετσι υπηρχε λογος να αγορασεις και hardware.Αν δε μπορεις να τα θυμηθεις γιατι βλεπω θυμασαι μονο multi μπορω να αραδιασω μερικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

ram

Ανέβηκαν οι ρουφιάνες πάλι κανα 20αρικο. Όπως και οι SSDδες λιγακι

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Ναι το ξέρω, απλά δεν είναι τόσα όσα παλιά. Αλλά γενικά εντάξει, καλά είναι. Θα μπορούσαν να είχαν εξαφανιστεί 😛

Ισχύει ναι. Έχουν ανέλθει αλλα genres που παλιότερα είχαν ύφεση. Έχω 150 παιχνίδια στο backlog όλα ένα και ένα. Συν τα νέα που βγαίνουν. 

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ανέβηκαν οι ρουφιάνες πάλι κανα 20αρικο. Όπως και οι SSDδες λιγακι

Ξεστοκαραν όλα τα καταστήματα απο ότι είδα. Αναμονη για νέα φουρνιά θα εξομαλυνθουν πάλι οι τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να επιστρέψουμε λίγο στο θέμα του νήματος... Όπως και οι ryzen, δεν είναι παρά μόνο τώρα τελευταία που και οι gpu της amd μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον (να μάθω 5 πράγματα περισσότερο γι'αυτές). Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να μου πει πολύ περιληπτικά ποιά είναι υποτίθεται η πιο δυνατή κάρτα της amd αυτή τη στιγμή (5700?) και ποιές αναμένονται. 5800xt - 5900xt? Καλά τα λέω ή οτι να'ναι?

Επεξ/σία από Stamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Stamer είπε

Για να επιστρέψουμε λίγο στο θέμα του νήματος... Όπως και οι ryzen, δεν είναι παρά μόνο τώρα τελευταία που και οι gpu της amd μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον (να μάθω 5 πράγματα περισσότερο γι'αυτές). Θα μπορούσε κάποιος παρακαλώ να μου πει πολύ περιληπτικά ποιά είναι υποτίθεται η πιο δυνατή κάρτα της amd αυτή τη στιγμή (5700?) και ποιές αναμένονται. 5800xt - 5900xt? Καλά τα λέω ή οτι να'ναι?

Η vii είναι η πιο δυνατή ότι υπάρχει σε stock μετά 5700xt και 5700. Vega 56 το απόλυτο vfm στα 230 και 570 στα 120. Έχουμε rumors για 5800 5900 5950 συν xt εκδόσεις. Μέσα στο 2020 λογικά. Navi 20.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά στα 280, όχι 230 με τη βουβουζελα Air Boost. Αλλά και πάλι, εκει που βρίσκεται είναι σε θέση αφανισμού του ανταγωνισμού έτσι κι αλλιώς. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ... Καταρχήν ένα πράγμα που με προβληματίζει και με μπερδεύει με τις amd είναι η ονοματολογία. Για μένα, υπάρχουν 3 διαφορετικές ονοματολογίες αυτή τη στιγμή!:
- vega
- vii
- 5xxx (νορμαλ αριθμηση).

Anyway... απ'ότι βλέπω, η vii κάθεται ανάμεσα στην 2070 και 2080. Αυτό που με απογοήτευσε είναι η τιμή της που είδα στο skroutz. Καλά ρε παιδιά, ίδιες τιμές (πάνω-κάτω) με 2080 έχει??

Όσο αφορά 5800-59xx, αν βγουν το 2020 βλέπω να μην έχει ιδιαίτερα θέματα η nvidia να απαντήσει χαλαρά πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Stamer είπε

Χμ... Καταρχήν ένα πράγμα που με προβληματίζει και με μπερδεύει με τις amd είναι η ονοματολογία. Για μένα, υπάρχουν 3 διαφορετικές ονοματολογίες αυτή τη στιγμή!:
- vega
- vii
- 5xxx (νορμαλ αριθμηση).

Anyway... απ'ότι βλέπω, η vii κάθεται ανάμεσα στην 2070 και 2080. Αυτό που με απογοήτευσε είναι η τιμή της που είδα στο skroutz. Καλά ρε παιδιά, ίδιες τιμές (πάνω-κάτω) με 2080 έχει??

Όσο αφορά 5800-59xx, αν βγουν το 2020 βλέπω να μην έχει ιδιαίτερα θέματα η nvidia να απαντήσει χαλαρά πάλι.

Η Viι πατάει πάνω στον πυρήνα vega 20 και οι vega 56/64 στο vega 10. Πρακτικά η vii είναι ένας τέρμα πουσαρισμενος Vega πυρήνας. Οι 5700xt 5700 πατάνε στον πυρήνα navi 10. Το navi 20 θα έρθει αργότερα. Οι navi βγήκαν ως αναβάθμιση των Polaris. 

Η vii σε productivity αφήνει αιώνες πίσω την 2080ti. 16gb hbm2 κοστίζουν 250 ευρώ μόνο η κατασκευή τους. Το ότι την προώθησε η Lisa ως gaming κάρτα στην παρουσίαση ήταν λάθος. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...