Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

NV to the death όσο έχει performance crown, αν το χάσει αλλάζω στο τσακίρ κέφι στρατόπεδο..

 

Άρα από την στιγμή που έχει χάσει το performance στις κατηγορίες της RTX2060 μέχρι και την RTX2060 Super από τις 5700 και 5700ΧΤ , θα προτείνεις τις NAVI εεε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Άρα από την στιγμή που έχει χάσει το performance στις κατηγορίες της RTX2060 μέχρι και την RTX2060 Super από τις 5700 και 5700ΧΤ , θα προτείνεις τις NAVI εεε ??

Έχω γράψει εδώ μέσα ότι η custom 5700XT θα είναι πολύ καλή, ναι ή όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχω γράψει εδώ μέσα ότι η custom 5700XT θα είναι πολύ καλή, ναι ή όχι ;

Το θέμα που λέγαμε δεν είναι αν είναι πολύ καλή η όχι η NAVI αλλά αν αξίζει 25% παραπάνω χρήματα το RTX σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτή τη κατηγορία αν έρθει η custom 5700XT και είναι όπως την περιμένουμε, όχι δεν θα αξίζει. Μετά αν θες το κάτι παραπάνω θα πρέπει να πας σε 2080Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Σ' αυτή τη κατηγορία αν έρθει η custom 5700XT και είναι όπως την περιμένουμε, όχι δεν θα αξίζει...

και ο λογος?

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Σ' αυτή τη κατηγορία αν έρθει η custom 5700XT και είναι όπως την περιμένουμε, όχι δεν θα αξίζει. Μετά αν θες το κάτι παραπάνω θα πρέπει να πας σε 2080Ti.

Μαζί σου,  αλλά γιατί με στάμπαρες με το “AMD” αφού συμφωνείς με αυτό που είπα ??

19 λεπτά πριν, Crus είπε

και ο λογος?

Για την 2070Super λέει δεν αξίζει το 25% παραπάνω στην τιμή σε σχέση με την 5700ΧΤ για το RTX.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μαζί σου,  αλλά γιατί με στάμπαρες με το “AMD” αφού συμφωνείς με αυτό που είπα ??

Για την 2070Super λέει δεν αξίζει το 25% παραπάνω στην τιμή σε σχέση με την 5700ΧΤ για το RTX.

 

To καταλαβα, απλα ρωταω γιατι το λεει αυτο. Αφου μας διαφημιζει το RT σε καθε ποστ σαν την επανασταση στα γραφικα... Τι διαολο επανασταση ειναι αυτη που δεν αξιζει 25% price difference?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Το θέμα που λέγαμε δεν είναι αν είναι πολύ καλή η όχι η NAVI αλλά αν αξίζει 25% παραπάνω χρήματα το RTX σήμερα. 

Γιατι συνεχιζετε με το αν αξιζει το rtx αφου δεν σας ενδιαφερει. Το αν αξιζει η οχι κανεις δεν μπορει να το πει ξεκαθαρα γιατι αλλιως το σκεφτεται ο καθενας. Ειναι σαν να λες αν αξιζει τα χρηματα ενα τριημερο πχ στο Παρισι. Για αλλους ειναι πεταμα χρηματων για αλλους οχι. Η ουσια ειναι οτι οπου εφαρμοζεται ειναι κορυφη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Γιατι συνεχιζετε με το αν αξιζει το rtx αφου δεν σας ενδιαφερει. Το αν αξιζει η οχι κανεις δεν μπορει να το πει ξεκαθαρα γιατι αλλιως το σκεφτεται ο καθενας. Ειναι σαν να λες αν αξιζει τα χρηματα ενα τριημερο πχ στο Παρισι. Για αλλους ειναι πεταμα χρηματων για αλλους οχι. Η ουσια ειναι οτι οπου εφαρμοζεται ειναι κορυφη.

Καταρχας μην γενικευεις. Φυσικα και μας ενδιαφερει το RT (και οχι RTX, αυτο ειναι το naming της Nvidia για την νεα γενια καρτων γραφικων της) και φυσικα θα το συζηταμε χωρις να σου ζητησουμε κιολας τον λογο. Σου υπενθυμιζω οτι βρισκεσαι στο topic των Navi και σχολιαζεις ενα ποστ μου που απευθυνθηκε σε αλλον χρηστη που εκφερει συγκεκριμενη αποψη πανω στην οποια του απαντησα και ζητησα την αποψη του.

Προσωπικα λοιπον και αφου απαντας σε εμενα δεν πιστευω οτι αξιζει το 25% του price increase που ζηταει η Nvidia σε σχεση με τον ανταγωνισμο (Navi), ουτε του αντιστοιχου performance hit που χρεωνει για να τρεξει, οσον αφορα το αποτελεσμα που προσφερει ΣΗΜΕΡΑ. Το οποιο αποτελεσμα οχι απλα δεν ειναι κορυφη αλλα το θεωρω και μετριο ως ανυπαρκτο στα περισσοτερα (οχι ολα) games που εχει γινει Implemented. Το Control δειχνει να ειναι το πρωτο game που θα δουμε επιτελους το feature να προσφερει περισσοτερα και αναμενουμε να δουμε με τι κοστος (frames).

Οταν βρισκομαστε λοιπον σε αυτο το επιπεδο, ξαναλεω προς το παρον, και εγω σαν χρηστης εχω την επιλογη 4K ή 1440p με RT στα ιδια frames θα προτιμησω την υψηλοτερη αναλυση που θα μου προσφερει καλυτερο αποτελεσμα και graphical experience συνολικα και οχι μεμονωμενα σε επιπεδο Lighting η extra shadows. Με την αποψη αυτη εσυ διαφωνεις, με γεια σου και χαρα σου. Εμας μας επιτρεπεις να διαφωνουμε?

Στην τελικη κατσε δες την παρουσιαση της ιδιας της Nvidia στο Launch των RTX που εδειξε τι μπορει να προσφερει το real time RT και δες μετα στα games που εχει υλοποιηθει και ελα πες μου σε τι βαθμο εσυ βλεπεις να χρησιμοποιειται. Δεν κατηγορω την Nvidia που παιρνει αιωνες στους developers να το κανουν Properly implemented. Μιλαμε για τους ιδιους developers που ενω υπαρχει το πολυ ανωτερο DX12 και Vulkan εδω και χρονια, οι περισσοτεροι ακομα στηνουν πανω στο DX11 και μας ταλαιπωρουν.

Heck, εδω δεν μπορω να την κατηγορησω που μου πηγε την '60 series καρτα στα 400 USD, την '70 στα 600 και την '80 στα 800 USD launch prices. Και δεν την κατηγορω γιατι με την προφαση του RT βρισκει ακομα κοροϊδα beta testers και πουλαει (ευτυχως οχι οσο θα περιμενε).

Oχι οτι η AMD θα φαει κανα pass αν αρχισει τις ιδιες παπαριες μολις κανει την δικη της αντιστοιχη υλοποιηση. Προς τα παρον οι Navi τρωνε -οριακα- pass στο κραξιμο, γιατι ειναι αρκετα πιο φθηνες με ιδια και καλυτερη αποδοση και βασιζονται σε μια εξαιρετικη αρχιτεκτονικη που δειχνει promising. Παρολα αυτα ..blower fan και τιμες που σιγουρα θα μπορουσαν να ειναι και ενα 25-50αρι πιο κατω δεν μου αρεσουν καθολου.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Γιατι συνεχιζετε με το αν αξιζει το rtx αφου δεν σας ενδιαφερει. Το αν αξιζει η οχι κανεις δεν μπορει να το πει ξεκαθαρα γιατι αλλιως το σκεφτεται ο καθενας. Ειναι σαν να λες αν αξιζει τα χρηματα ενα τριημερο πχ στο Παρισι. Για αλλους ειναι πεταμα χρηματων για αλλους οχι. Η ουσια ειναι οτι οπου εφαρμοζεται ειναι κορυφη.

H πιο σωστή και ολοκληρωμένη άποψη συμφωνώ απόλυτα +1000000

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι στον αγύριστο απασχολεί αγνώστους όπως είμαστε εδώ σε ένα τεχνολογικό φόρουμ τι θα κάνει ο καθένας με τα λεφτά του όσα έχει....δηλαδή ΑΝ δεν τα χρησιμοποιήσει εκεί που θεωρεί κάποιος σωστό θα δώσει σε κανένα μερίδιο...πραγματικά έχω απορία....

Το τι θεωρεί κάποιος ορθό ή όχι αφορά τον ίδιο και όχι το τι θεωρούν οι άλλοι σωστό....μπορεί ο άλλος να έχει 2080Τi γιατί έκανε την κάβλα του και να μην έχει καν αυτοκίνητο γιατί έχουν ορισμένοι πρόβλημα με αυτο?

Εγώ έδωσα 200€ για βόλτα με νοικιασμένο "αλογάκι"  το ευχαριστήθηκα και θα το θυμάμαι μέχρι να ψοφησω, άλλος θα έλεγε έπρεπε να τα δώσεις στις   .....ς, ή σε διακοπές, πραγματικά πρόβλημα του, άλλος θα τα έδινε σε μπουζούκια, στα 30 φεύγα μου ΔΕΝ έχω πάει ποτέ και ούτε και με νοιάζει να πάω και ούτε θα πάω γιατί το θέλησε ή όποια παρέα ή σχέση....

Ξεκολλάτε λοιπόν και να χαίρεστε πράγματα που σας ευχαριστούν και μπορείτε να κάνετε και αφήστε την μίρλα και την μιζέρια το RTX είναι επανάσταση πραγματική τεχνολογικά ε λοιπόν προσωπικά αξίζει και πλήρωσα εν' γνώση μου το καπέλο, όποιος δεν θέλει δεν ασχολείται ΑΠΛΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Crus είπε

Καταρχας μην γενικευεις. Φυσικα και μας ενδιαφερει το RT (και οχι RTX, αυτο ειναι το naming της Nvidia για την νεα γενια καρτων γραφικων της) και φυσικα θα το συζηταμε χωρις να σου ζητησουμε κιολας τον λογο. Σου υπενθυμιζω οτι βρισκεσαι στο topic των Navi και σχολιαζεις ενα ποστ μου που απευθυνθηκε σε αλλον χρηστη που εκφερει συγκεκριμενη αποψη πανω στην οποια του απαντησα και ζητησα την αποψη του.

Προσωπικα λοιπον και αφου απαντας σε εμενα δεν πιστευω οτι αξιζει το 25% του price increase που ζηταει η Nvidia σε σχεση με τον ανταγωνισμο (Navi), ουτε του αντιστοιχου performance hit που χρεωνει για να τρεξει, οσον αφορα το αποτελεσμα που προσφερει ΣΗΜΕΡΑ. Το οποιο αποτελεσμα οχι απλα δεν ειναι κορυφη αλλα το θεωρω και μετριο ως ανυπαρκτο στα περισσοτερα (οχι ολα) games που εχει γινει Implemented. Το Control δειχνει να ειναι το πρωτο game που θα δουμε επιτελους το feature να προσφερει περισσοτερα και αναμενουμε να δουμε με τι κοστος (frames).

Οταν βρισκομαστε λοιπον σε αυτο το επιπεδο, ξαναλεω προς το παρον, και εγω σαν χρηστης εχω την επιλογη 4K ή 1440p με RT στα ιδια frames θα προτιμησω την υψηλοτερη αναλυση που θα μου προσφερει καλυτερο αποτελεσμα και graphical experience συνολικα και οχι μεμονωμενα σε επιπεδο Lighting η extra shadows. Με την αποψη αυτη εσυ διαφωνεις, με γεια σου και χαρα σου. Εμας μας επιτρεπεις να διαφωνουμε?

Το τι θεωρεις εσυ ή ο καθενας μικρη σημασια εχει γιατι αντικειμενικα η υλοποιηση του rt gi στο metro ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχει βγει. Στα υπολοιπα ερχεσαι στα λογια μου οτι ειναι αναλογα τις επιλογες του καθενος.

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Το τι θεωρεις εσυ ή ο καθενας μικρη σημασια εχει γιατι αντικειμενικα η υλοποιηση του rt gi στο metro ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχει βγει. Στα υπολοιπα ερχεσαι στα λογια μου οτι ειναι αναλογα τις επιλογες του καθενος.

Εννοείς ότι καλύτερο έχει βγει σε RT σε παιγνίδι?

Εξαιρετικά ψηλά ο πήχης, δε λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Εννοείς ότι καλύτερο έχει βγει σε RT σε παιγνίδι?

Εξαιρετικά ψηλά ο πήχης, δε λέω...

Ναι αυτο λεω, μηπως εχεις καποια αντιπροταση σε αυτο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...