Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως γράφετε μερικοί ότι η AMD για δικαιολογησει την αγορά των rx 5700/xt είναι φθηνότερη κατά 30 και 100 ευρώ αντίστοιχα, έτσι και εγώ λέω η nvidia για να δικαιολογησει τα 30 και 100 ευρώ ακριβότερα αντίστοιχα "πουλάει" το RT. 

Τα έχουμε πει στα διπλανά φόρουμ μην επαναλαμβανομαστε και εδώ. Το RT αυτή την στιγμή είναι gimmick που χρησιμοποιεί το 1% των games της τελευταίας 5ετιας. Το adoption σε επίπεδο software και ειδικά όταν μιλάμε για adoption ουσίας είναι εξαιρετικά αργό και θέλει καιρό μέχρι να φτάσουμε στο σημείο που τουλάχιστον 1 στα 2 παιχνίδια θα το προσφέρει out of the box, χωρίς το performance hit που έχεις να σε κάνει να μην το χρησιμοποιείς. 

Μέχρι να περάσει αυτό το χρονικό διάστημα, οι κάρτες της nvidia που το υποστηρίζουν (εκτός της 2080ti) θα είναι obselete. Δεν είναι παράλογο που την μεγαλύτερη πλειοψηφία των gamers εκεί έξω δεν την ενδιαφέρει ακόμα το RT, ούτε που η AMD δεν το δίνει ακόμα με τις Navi first gen. 

Για να πω την αλήθεια εγώ χαίρομαι που δεν το προσφέρει ακόμα η AMD γιατί αυτό σημαίνει ότι μπορώ να αγοράσω μια καρτα RTX 2070/Super 100 ευρώ φθηνότερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ήθελα να το δίνει σε 3 χρόνια σε κόστος λογικό και χωρίς να χάνω 20-40% σε frames. 

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Αρα να μην έβγαζε καθόλου κάρτες η amd φέτος? Μιας και το ray tracing στις κάρτες της θα μπει του χρόνου. Απλό είναι.  Δεν σε ενδιαφέρει το ray tracing προς το παρόν; Πας σε amd μιας και 10-15% παραπάνω επιδόσεις στην ίδια τιμή είναι η λογική κίνηση .  Θες οπωσδήποτε ray tracing από φέτος,  πας σε nvidia . Φυσικά αυτά μέχρι τα 400 ευρώ .  Αν θες παραπάνω η nvidia είναι μονόδρομος 

H 2070S με την 5700ΧΤ έχουν 100 ευρώ διαφορά στο msrp. Η 5700Xt είναι 10-15% καλύτερη από την 2070S; Δε νομίζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

H 2070S με την 5700ΧΤ έχουν 100 ευρώ διαφορά στο msrp. Η 5700Xt είναι 10-15% καλύτερη από την 2070S; Δε νομίζω..

Η 5700xt συγκρίνεται με την 2600S που έχουν ίδια τιμή... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Η 5700xt συγκρίνεται με την 2600S που έχουν ίδια τιμή... 

Απλά επειδή λέγαμε για επιδόσεις, είπα να συγκρίνω κάρτες στις ίδιες επιδόσεις. Στην τελική δεν είναι φθηνές οι Navi, οι τιμές τους είναι φυσιολογικές, αφού δεν δίνουν RT και έχουν και blower. Μόλις βγουν οι custom θα δούμε σε τι τιμές θα παίξουν. Αλλά ναι στο ίδιο καταλήγουμε, αν θέλεις RT δίνεις τα παραπάνω και πας σε nvidia αλλιώς πας στην Navi και αυτά μέχρι τα 400 ευρώ, από εκεί και πέρα μόνο η πράσινοι παίζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

H 2070S με την 5700ΧΤ έχουν 100 ευρώ διαφορά στο msrp. Η 5700Xt είναι 10-15% καλύτερη από την 2070S; Δε νομίζω..

 

Η 2070Super κοστίζει 25% παραπάνω από την 5700XT , δεν είναι στην ίδια τιμή.

 

 

Και σε πολλά από τα καινούργια παιχνίδια έχουν ίδιες επιδόσεις.

 

Πιστεύεις ότι αξίζει 25% αύξηση στην τιμή που να δικαιολογεί το RTX για μόλις 3 παιχνίδια αν αγόραζες κάρτα σήμερα ??

 

 spacer.png

 

spacer.png

spacer.png

 

spacer.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Η 2070Super κοστίζει 25% παραπάνω από την 5700XT , δεν είναι στην ίδια τιμή.

Και σε πολλά από τα καινούργια παιχνίδια έχουν ίδιες επιδόσεις.

Πιστεύεις ότι αξίζει 25% αύξηση στην τιμή που να δικαιολογεί το RTX για μόλις 3 παιχνίδια αν αγόραζες κάρτα σήμερα ??

 spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Δεν είναι μόνο το RT, είναι και το σάπιο blower που έχουν οι Navi που είπα και παραπάνω. Και θα βγουν και άλλα παιχνίδια με RT. Αν θέλεις σόνι και ντε το RT τα δίνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είναι μόνο το RT, είναι και το σάπιο blower που έχουν οι Navi που είπα και παραπάνω. Και θα βγουν και άλλα παιχνίδια με RT. Αν θέλεις σόνι και ντε το RT τα δίνεις..

Δικαιολογίες 🙄

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Δικαιολογίες 🙄

Ο καθένας έχει άλλα θέλω και "ανάγκες" και παίρνει την ανάλογη κάρτα. Και το blower είναι σαπίλα εν έτη 2019, εντάξει αρκετά, ειδικά καλοκαίρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Ο καθένας έχει άλλα θέλω και "ανάγκες" και παίρνει την ανάλογη κάρτα. Και το blower είναι σαπίλα εν έτη 2019, εντάξει αρκετά, ειδικά καλοκαίρι..

Τζάμπα ασχολείσαι με τον A(md)ten-Ra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Τζάμπα ασχολείσαι με τον A(md)ten-Ra.

Όχι δεν θέλω να κοντράρω, πραγματικά πιστεύω ότι οι Navi είναι πολύ δυνατές προτάσεις αλλά αν θέλεις τα exclusive της Nvidia τα πληρώνεις. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι τώρα υπάρχει μία τέλεια εναλλακτική (η 5700XT) αν δεν σε ενδιαφέρει το RT, το hairworks και όλα αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Stamer είπε

Ποιό inet cafe ρε συ καλοκαιριάτικα! Ανέβα στο Σιδάρι (δεν ξέρω που μένεις :) ) να βοηθήσεις καμια Ιταλίδα/Ολλανδέζα να βολευτούν :P

 

Μπα, δεν βολευω τέτοιες, το target μου είναι από Ρωσία ( όσο πιο βόρεια έχουν καταγωγή τόσο το καλύτερο ), Σουηδία ή Ουκρανία. Μένω κοντά στο αεροδρόμιο δυστυχώς αχαχα. 

Τώρα για Ιταλιδες/Ολλανδεζες δεν έχουν διαφορά στη νοοτροπία με τις δικές μας εδώ (και γενικότερα οι μεσογειακές όλες έχουν ίδια μυαλά) οπότε δεν μπαίνω καν στο κόπο εκτός και είναι καμια ... εξαίρεση.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μίλησε ο Psycho (NV to the death) Warhead

NV to the death όσο έχει performance crown, αν το χάσει αλλάζω στο τσακίρ κέφι στρατόπεδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Crus είπε

Όπως γράφετε μερικοί ότι η AMD για δικαιολογησει την αγορά των rx 5700/xt είναι φθηνότερη κατά 30 και 100 ευρώ αντίστοιχα, έτσι και εγώ λέω η nvidia για να δικαιολογησει τα 30 και 100 ευρώ ακριβότερα αντίστοιχα "πουλάει" το RT. 

Τα έχουμε πει στα διπλανά φόρουμ μην επαναλαμβανομαστε και εδώ. Το RT αυτή την στιγμή είναι gimmick που χρησιμοποιεί το 1% των games της τελευταίας 5ετιας. Το adoption σε επίπεδο software και ειδικά όταν μιλάμε για adoption ουσίας είναι εξαιρετικά αργό και θέλει καιρό μέχρι να φτάσουμε στο σημείο που τουλάχιστον 1 στα 2 παιχνίδια θα το προσφέρει out of the box, χωρίς το performance hit που έχεις να σε κάνει να μην το χρησιμοποιείς. 

Μέχρι να περάσει αυτό το χρονικό διάστημα, οι κάρτες της nvidia που το υποστηρίζουν (εκτός της 2080ti) θα είναι obselete. Δεν είναι παράλογο που την μεγαλύτερη πλειοψηφία των gamers εκεί έξω δεν την ενδιαφέρει ακόμα το RT, ούτε που η AMD δεν το δίνει ακόμα με τις Navi first gen. 

Για να πω την αλήθεια εγώ χαίρομαι που δεν το προσφέρει ακόμα η AMD γιατί αυτό σημαίνει ότι μπορώ να αγοράσω μια καρτα RTX 2070/Super 100 ευρώ φθηνότερα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ήθελα να το δίνει σε 3 χρόνια σε κόστος λογικό και χωρίς να χάνω 20-40% σε frames. 

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τώρα ούτε και σε εκατό χρόνια από τώρα να μην χάνεις performance στο Ray tracing αυτο είναι απολύτως λογικό η τεχνική rendering είναι πολύ πιο αποτελεσματική/πειστική σε σχέση με το rasterisation, θέλω να πω πως ουτε στο μέλλον η Nvidia και amd  δεν θα καταφέρουν  να τρέχουν τα rt effect πιο γρήγορα η το ίδιο γρήγορα με το rasterisation ;)

Αυτά για να ξέρουμε που πατάμε και να μην έχουμε άπιαστα όνειρα :D

απλα σιγά σιγά οι αναλύσεις 1440π και 4κ  πρέπει να γίνουν στανταρ και πάνω σε αυτές τις αναλύσεις να δυναμώσουν το rt performance 

Τώρα όσον αφορά το adoption του rt νομίζω δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα 

Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν ιδη ενσωματώσει το ρτ στον λογισμικό τους η θα το κάνουν πολύ σύντομα και όταν λέω όλες εννοώ ΟΛΕΣ και δεν εννοώ μόνο την unreal engine η την unity αλλά τα dcc aps όπως το Autodesk Maya ,δηλαδή εφαρμογές που δημιουργείς content ,η pixar επισεις που είναι number one εταιρία στον κόσμο στην δημιουργια απαιτητικών 3δ effect και simulation κ.λ.π βέβαια ακόμα δεν έχουμε πολλά δείγματα επιδει όλα αυτά δεν φτιάχνονται από την μια μέρα στην άλλη ;)

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τώρα ούτε και σε εκατό χρόνια από τώρα να μην χάνεις performance στο Ray tracing αυτο είναι απολύτως λογικό η τεχνική rendering είναι πολύ πιο αποτελεσματική/πειστική σε σχέση με το rasterisation, θέλω να πω πως ουτε στο μέλλον η Nvidia και amd  δεν θα καταφέρουν  να τρέχουν τα rt effect πιο γρήγορα η το ίδιο γρήγορα με το rasterisation ;)

Αυτά για να ξέρουμε που πατάμε και να μην έχουμε άπιαστα όνειρα :D

απλα σιγά σιγά οι αναλύσεις 1440π και 4κ  πρέπει να γίνουν στανταρ και πάνω σε αυτές τις αναλύσεις να δυναμώσουν το rt performance 

Τώρα όσον αφορά το adoption του rt νομίζω δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα 

Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν ιδη ενσωματώσει το ρτ στον λογισμικό τους η θα το κάνουν πολύ σύντομα και όταν λέω όλες εννοώ ΟΛΕΣ και δεν εννοώ μόνο την unreal engine η την unity αλλά τα dcc aps όπως το Autodesk Maya ,δηλαδή εφαρμογές που δημιουργείς content ,η pixar επισεις που είναι number one εταιρία στον κόσμο στην δημιουργια απαιτητικών 3δ effect και simulation κ.λ.π βέβαια ακόμα δεν έχουμε πολλά δείγματα επιδει όλα αυτά δεν φτιάχνονται από την μια μέρα στην άλλη ;)

Ανάλογα το implementation. BTW ενημερωτικά σου λέω RT μπορεί να κάνει και η Cpu με αποτέλεσμα να το performance hit που αναφέρεις να είναι μικρότερο για την GPU και τα FPS .

Το ότι η Nvidia έκανε πρώτη real time RT της πιστώνεται απόλυτα. Το ότι το κάνει με τον συγκεκριμένο τροπο δεν αποτελεί όμως πανάκεια ούτε τον πιο αποδοτικό τρόπο. 

Όπως όσο εξελίσσεται η τεχνολογία θα έχει και ουσιαστικό ενδιαφέρον το RT και θα προχωράει το adoption του, έτσι θα βελτιωθεί και το optimization του. 

Αυτά γιατί λες ότι δεν ξέρω που πάνε τα 4, ενώ εσύ υποτίθεται γνωρίζεις. Το RT ούτε κάτι καινούργιο είναι, ούτε κάτι επαναστατικό σε αυτή τη φάση του. Παπάδες μπορείς να κάνεις μελλοντικά και για αυτό θα έχει adoption. 

Προς το παρόν είναι ένα gimmick που απευθύνεται στους beta testers των κατόχων των RTX καρτών. Ούτε σοβαρό implementation έχουμε δει ακόμα, ούτε general adoption. Σε 2-3 χρόνια το ξανασυζητάμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...