Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα δυστηχως την ξερω την ιστορια, και αυτη η ιστορια ειναι που με κανει να λεω οτι η ΑΜD ειναι τρις φορες χειροτερη της nvidia. Δηλαδη συγνωμη, τι μας λεει το παλικαρι εδω? Οτι αντι να πουλησει την καρτα οσο αξιζει, περιμενει να δει ποσο θα βαλει η nvidia της super για να της παει 50€ κατω. Αρα 

1) Aμα η nvidia δεν ειχε super δεν θα κατεβαιναν οι τιμες, αρα η nvidia εριξε τις τιμες στις navi.

2) Αμα οι 2070S ειχε 700 ας πουμε τοτε η 5700xt θα ειχε 600. 

Αλλα ειπαμε, η AMD δεν πιανει κωλους :P 

Όχι γιατί Vega 64 με τρία παιχνίδια έχει παίξει 10 φορές στα 350 με 400 και μία φορά στα 280 τη στιγμή που η Nvidia έπαιζε στα 500 με 600.

Το ίδιο και στις μικρές rx 570, 580, 590 και Vega 56. Σπάνια είδαμε τιμές χαμηλότερες από την Nvidia, η ελάχιστη τιμή ήταν τα 475 ευρώ για τη Gigabyte 2070, ψιλομούφα υλοποίηση δηλαδή.

Άρα άλλος σου έπιανε τον πωπό. Και στην τελική αν δε θέλεις η AMD να έχει 600, μην αγοράζεις την 2070 στα 700 σα να μην υπάρχει αύριο.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, kostiger είπε

Tσιμπημενες ειναι οι τιμες ΚΑΙ της 5700 και XT. Το εχουμε ξαναγραψει. Ο καθε καταναλωτης με σωστη ενημερωση και χωρις οπαδισμους να κανει τις πιο ενδεδειγμενες επιλογες βασει των αναγκων του. Και η νεα 2070 εννοειται οτι θα ειναι εξαιρετικη επιλογη αν κρατηθει στα 500 με 550.

Τις τιμες τις παραπανω τις αναφερω απλα για να υπαρχει ενα ουσιωδες μετρο συγκρισης και να μην λεει ο καθενας οτι τιμες του ερθει ή τι τιμες νομιζει οτι θα δει(γενικα μιλωντας).

Δεν χρειαζεται πχ να αναφερω τι ''χρυσες''τιμες θα δουμε Ελλαδα τις πρωτες μερες,ειναι γνωστο οτι Ελλαδα περαν των μικροτερων καρτων,ειναι αστα να πανε οι τιμες και διαθεσιμοτητα σε Amd μερια.

Εγω οπως ειπα και πιο πισω,ακομα και σε αυτες τις τιμες δεν εχω θεμα να προτεινω πχ 5700xt αντι για 2070super.

Εκει που μου τα χαλαει η Amd ειναι

1)στο οτι πουλανε εταιρειες οπως ορισμενες που ανεφερα πιο πισω τις amd καρτες με μολις 2χρονια εγγυηση.

Σε σχεση με τα 3χρονια που βλεπουμε σε nvidia μερια σχεδον απο ολες,νιωθω λες και αγοραζω μεταχειρισμενη καρτα(ειδικα η Sapphire απαραδεκτη που ακομα εχει κρατησει τα 2χρονια) ειδικα σε αυτα τα χρηματα(ευτυχως υπαρχουν και εταιρειες με 3χρονια εγγυηση απο amd μερια)

2)και επισης οτι κοροιδευει τους ασχετους και καλα με τα 7nm. Τι εννοω για αυτο:

Η υποτιθεται κορυφαια αυτη την στιγμη Red Devil βλεπω και χτυπαει in game 69-70βαθμους και απο καταναλωση με overclock ειναι παλι ψηλοτερα απο 2070super.

Ε αρα τα 7nm που ακριβως φαινονται στην πραξη που διαφημιζει?Παλι με undervolt θα πρεπει καποιος να κατσει να ασχοληθει(ασχετως του αν ειναι απλη ή οχι διαδικασια)?

Πιο πολυ για προσωπικη αγορα προφανως μονο το πρωτο θα με απασχολουσε που λογικα θα κοιτουσα για αναλογη υλοποιηση. Το 2ρο ειναι αυτο που λεμε το nitpicking για το marketing με τα 7nm,που προς το παρον ουτε με την Radeon 7,ουτε με τις 5700xt το βλεπουμε στην πραξη. 

Τετοια να βλεπουμε και του χρονου θα ερθει παλι ο πετσινος με 2 δερματινα αυτη την φορα με τις τιμες που θα ζηταει.

729164759_.jpg.555a536f04dec65252a932d2c98c377d.jpg261887620_.jpg.6b0fdc621e4b5d9fb06d4afe97ef1543.jpg

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Άρα άλλος σου έπιανε τον πωπό. Και στην τελική αν δε θέλεις η AMD να έχει 600, μην αγοράζεις την 2070 στα 700 σα να μην υπάρχει αύριο.

Eμενα δεν με νοιαζει ποσο εχουν, ειτε 100€ ειτε 1500€, οταν χρειαστω κρτα θα δω τι υπαρχει και θα αγορασω. Απλα την βλακεια δεν αντεχω, και οι 2 στις ιδιες τιμες δινουν τις ιδιες επιδοσεις με +-5-10%, οποτε ειτε και οι 2 ειναι απατεωνες και μας πιανουν τον πισινο ειτε καμια δεν ειναι. 

Δεν ξερω που αναφερεσαι, με βλεπεις να εχω 2070? Που και να ειχα δηλαδη, τη λογικη ειναι αυτη και που κολλαει? Εγω δεν ειπα κακως μας πιανει το κωλο η AMD, εγω απλα λεω οτι μας τον πιανει οπως και η nvidia. Το πως το γιατι και λοιπα δεν με αφορουν. Αλλοι ειναι που διαφωνουν και πανε να κανου ν το ασπρο μαυρο.  Αρα εσυ συμφωνεις, μας πιανει τον πισινο και η AMD με τις τιμες. Κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα δυστηχως την ξερω την ιστορια, και αυτη η ιστορια ειναι που με κανει να λεω οτι η ΑΜD ειναι τρις φορες χειροτερη της nvidia.

Βγάλε τα πράσινα γυαλιά που φοράς γιατί συνεχίζεις να λες μακακιες.

27 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

 

1) Aμα η nvidia δεν ειχε super δεν θα κατεβαιναν οι τιμες, αρα η nvidia εριξε τις τιμες στις navi.

2) Αμα οι 2070S ειχε 700 ας πουμε τοτε η 5700xt θα ειχε 600. 
 

1. Όπως λέει και στο Video που μάλλον δεν είδες με προσοχή, η AMD γνώριζε από την αρχή που βγήκαν οι RTX ότι θα μπορούσε να βγάλει και άλλα μοντέλα η NVIDIA αφού όλες οι κάρτες χρησιμοποιούσαν κομμένα Chip. Δεν έριξε τις τιμές η AMD γιατί βγήκαν οι Super απροειδοποίητα , απλά δεν έβγαλε την τελική τιμή από την αρχή για να παραπλανήσει την NVIDIA και να της κάνει δύσκολη την ζωή να πουλήσει τις άπλες RTX όταν θα έβγαιναν οι SUPER, αλλά και να είναι ανταγωνιστική στο perf/$ σε σχέση με τις SUPER.

2. Προφανώς η AMD θα τιμολογήσει το αντίστοιχο προϊόν σύμφωνα με τον ανταγωνισμό.

Και εμένα δεν μου αρέσουν οι τιμές όχι μόνο της NVIDIA άλλα και της AMD και το έχω πει δημόσια εδώ πολλές φορές άλλα όχι και να λέμε ότι η AMD είναι χειρότερη από την NVIDIA στην τιμολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο fulgore ανεφερε για την saphire μπορει να βγαζει τοπ σε υλοποιηση καρτες αλλα η εγγυηση της ειναι πραγματικα οτι χειροτερο οποτε θελει προσοχη. Asus/gigabyte/msi δινουν 3 χρονια εγγυηση και στις amd. Για την powercolor επισης δεν τα παει καλα σε θεματα με RMA και 2 χρονια εγγυηση και αυτη. 

https://community.amd.com/thread/233149

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Βγάλε τα πράσινα γυαλιά που φοράς γιατί συνεχίζεις να λες μακακιες.

1. Όπως λέει και στο Video που μάλλον δεν είδες με προσοχή, η AMD γνώριζε από την αρχή που βγήκαν οι RTX ότι θα μπορούσε να βγάλει και άλλα μοντέλα η NVIDIA αφού όλες οι κάρτες χρησιμοποιούσαν κομμένα Chip. Δεν έριξε τις τιμές η AMD γιατί βγήκαν οι Super απροειδοποίητα , απλά δεν έβγαλε την τελική τιμή από την αρχή για να παραπλανήσει την NVIDIA και να της κάνει δύσκολη την ζωή να πουλήσει τις άπλες RTX όταν θα έβγαιναν οι SUPER, αλλά και να είναι ανταγωνιστική στο perf/$ σε σχέση με τις SUPER.

2. Προφανώς η AMD θα τιμολογήσει το αντίστοιχο προϊόν σύμφωνα με τον ανταγωνισμό.

Και εμένα δεν μου αρέσουν οι τιμές όχι μόνο της NVIDIA άλλα και της AMD και το έχω πει δημόσια εδώ πολλές φορές άλλα όχι και να λέμε ότι η AMD είναι χειρότερη από την NVIDIA στην τιμολόγηση.

Δεν φοραω καθολου πρασινα γυαλια, φανατικος AMDακιας ειμαι. Και βαζελος ειμαι αλλα δεν πιστευω οτι θα παρουμε το champion's league...γιατι δεν το εοχυμε με το τοπι οπως η AMD δεν το εχει με τις καρτες. 

1) Ναι okay, αυτο price fixing λεγεται. Αντι να βγαλει δηλαδη στην τιμη που θελει με το περιθωριο κερδους που θελει να εχει, περιμενει στη γωνια να δει ποσο κωλο θα πιασει η nvidia για να πιασει και αυτη το ιδιο -5%. Δικαιωμα σου να επικροτεις τετοιες τακτικες, δικαιωμα μου να τις σιχαινομαι. Που βεβαια δυσκολευομαι να πιστεψω οτι οντως ετσι εγινε, πιο πολυ μου φαινετε οτι πουλαγε τρελιτσα γιατι ειδες αντιδρασεις μετα τις τιμες. Αλλα και ετσι οπως τα λες / λεει να ειναι, ακομα χειροτερα μου κανει. Ουσιαστικα δηλαδη στο HQ της AMD ειναι καπως ετσι "εχουμε ενα mid range τσιπακι που μας κοστιζει 100€, κανονικα το πουλαμε 200€ αλλα επειδη η nvidia το δινει 500 εμεις θα το δωσουμε 450 γιατι δεν πιανουμε κωλους". Δηλαδη οχι μονο μας πιανει τον κωλο, αλλα το παιζει και αθωα περιστερα απο πανω! Τουλαχιστον η nvidia εχει τη ρετσινια, η AMD το παιζει παρθενα...

 

2)Ωραια, και αφου συμφωνα με οσα λετε η NVIDIA μας τον πιανει, αρα και η AMD που τιμολογει συμφωνα με την Nvidia επισης μας τον πιανει, βαση απλης λογικης. Κομπλε λοιπον, συμφωνουμε απολυτα, αυτο λεω εδω και 20 σελιδες και πατε να με βγαλετε τρελο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

 

2)Ωραια, και αφου συμφωνα με οσα λετε η NVIDIA μας τον πιανει, αρα και η AMD που τιμολογει συμφωνα με την Nvidia επισης μας τον πιανει, βαση απλης λογικης. Κομπλε λοιπον, συμφωνουμε απολυτα, αυτο λεω εδω και 20 σελιδες και πατε να με βγαλετε τρελο. 

Όχι δεν έλεγες αυτό, έλεγες ότι μακακια μπορούσες για να βγάλεις συμπέρασμα ότι η AMD είναι χειρότερη στην τιμολόγηση από ότι η NVIDIA.

Όλοι εδώ έχουμε πει ότι η τιμές των NAVI δεν είναι αυτές που έπρεπε να είναι , αλλά είσαι ο μόνος που προσπαθεί να μας πείσει ότι οι τιμολογιακή πολιτική της AMD είναι χειρότερη της NVIDIA.

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μιας και ο fulgore ανεφερε για την saphire μπορει να βγαζει τοπ σε υλοποιηση καρτες αλλα η εγγυηση της ειναι πραγματικα οτι χειροτερο οποτε θελει προσοχη. Asus/gigabyte/msi δινουν 3 χρονια εγγυηση και στις amd. Για την powercolor επισης δεν τα παει καλα σε θεματα με RMA και 2 χρονια εγγυηση και αυτη. 

https://community.amd.com/thread/233149

Και η XFX δίνει τρία χρόνια εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όχι δεν έλεγες αυτό, έλεγες ότι μακακια μπορούσες για να βγάλεις συμπέρασμα ότι η AMD είναι χειρότερη στην τιμολόγηση από ότι η NVIDIA.

Όλοι εδώ έχουμε πει ότι η τιμές των NAVI δεν είναι αυτές που έπρεπε να είναι , αλλά είσαι ο μόνος που προσπαθεί να μας πείσει ότι οι τιμολογιακή πολιτική της AMD είναι χειρότερη της NVIDIA.

Και η XFX δίνει τρία χρόνια εγγύηση.

Ευχαριστω που το επισημανες δεν γνωριζα καθολου για τις xfx για αυτο και δεν τις ανεφερα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Eμενα δεν με νοιαζει ποσο εχουν, ειτε 100€ ειτε 1500€, οταν χρειαστω κρτα θα δω τι υπαρχει και θα αγορασω. Απλα την βλακεια δεν αντεχω, και οι 2 στις ιδιες τιμες δινουν τις ιδιες επιδοσεις με +-5-10%, οποτε ειτε και οι 2 ειναι απατεωνες και μας πιανουν τον πισινο ειτε καμια δεν ειναι. 

Δεν ξερω που αναφερεσαι, με βλεπεις να εχω 2070? Που και να ειχα δηλαδη, τη λογικη ειναι αυτη και που κολλαει? Εγω δεν ειπα κακως μας πιανει το κωλο η AMD, εγω απλα λεω οτι μας τον πιανει οπως και η nvidia. Το πως το γιατι και λοιπα δεν με αφορουν. Αλλοι ειναι που διαφωνουν και πανε να κανου ν το ασπρο μαυρο.  Αρα εσυ συμφωνεις, μας πιανει τον πισινο και η AMD με τις τιμες. Κομπλε

Εμ αυτό είναι το θέμα, αν το δεις στα 1500 να μην αγοράσεις είτε είναι Amd είτε nvidia. Να δεις πως ρίχνουν τιμές όπως έκανε η AMD στις κάρτες της που ξέμειναν στις εταιρίες και δε μπορούσαν να πουλήσουν μετά την τρέλα του mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Όχι δεν έλεγες αυτό, έλεγες ότι μακακια μπορούσες για να βγάλεις συμπέρασμα ότι η AMD είναι χειρότερη στην τιμολόγηση από ότι η NVIDIA.

Όλοι εδώ έχουμε πει ότι η τιμές των NAVI δεν είναι αυτές που έπρεπε να είναι , αλλά είσαι ο μόνος που προσπαθεί να μας πείσει ότι οι τιμολογιακή πολιτική της AMD είναι χειρότερη της NVIDIA.

Οταν ξεκινησε οχι, δεν ελεγα αυτο, ελεγα οτι και οι 2 μας χουφτωνουν. Στη πορεια βεβαια μετα την ανταλλαγη αποψεων ναι, συνειδητοποιησα οτι οντως η AMD παιζει να ειναι και χειροτερη της Nvidia. O λογος προφανης νομιζω. Οι καρτες της δεν εχουν RT. Αρα το RT κοστιζει. Αμα κοστιζει λιγοτερο απο την διαφορα 2070S - 5700xt τοτε γιατι δεν το εδωσε και η AMD να εχει και extra features διατηρωντας χαμηλοτερη τιμη? Γιατι απλα, κοστιζει παραπανω.

Επισης, οπως εγραψα 200 φορες, επιδοσεις 2080S δεν μπορει να βγαλει ακομα και με τερατα καρτες με 890TB HBM2 μνημης και 7nm και τα ρεστα. Οποτε οντως πρεπει να ειναι απιστευτα δυσκολο να πιασεις τετοιες επιδοσεις, και αρα ορθως κοστιζουν. Η μηπως οι αρχιτεκτονικες και το R&D ερχονται ουρανοκατεβατες και ειναι τζαμπα?

2 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Εμ αυτό είναι το θέμα, αν το δεις στα 1500 να μην αγοράσεις είτε είναι Amd είτε nvidia. Να δεις πως ρίχνουν τιμές όπως έκανε η AMD στις κάρτες της που ξέμειναν στις εταιρίες και δε μπορούσαν να πουλήσουν μετά την τρέλα του mining.

Καλα προσωπικα πλεον τα παιχνιδια που παιζω τρεχουν και στην ταλαιπωρη 1060 που ειχα, οι Ti's απτο mining ξεμειναν. Καρτα θα ξαναπαρω απτην μεθεπομενη γενια εκτος αν φαει χωμα η Ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Και η XFX δίνει τρία χρόνια εγγύηση.

2χρονια εγγυηση δινει η Xfx αν δεν κανω λαθος

http://xfxforce.com/fr-fr/support/xfx-warranty

How long does this limited warranty last?

The limited hardware warranty for Graphics Cards lasts for a time period of two years. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τις τιμες τις παραπανω τις αναφερω απλα για να υπαρχει ενα ουσιωδες μετρο συγκρισης και να μην λεει ο καθενας οτι τιμες του ερθει ή τι τιμες νομιζει οτι θα δει(γενικα μιλωντας).

Δεν χρειαζεται πχ να αναφερω τι ''χρυσες''τιμες θα δουμε Ελλαδα τις πρωτες μερες,ειναι γνωστο οτι Ελλαδα περαν των μικροτερων καρτων,ειναι αστα να πανε οι τιμες και διαθεσιμοτητα σε Amd μερια.

Εγω οπως ειπα και πιο πισω,ακομα και σε αυτες τις τιμες δεν εχω θεμα να προτεινω πχ 5700xt αντι για 2070super.

Εκει που μου τα χαλαει η Amd ειναι

1)στο οτι πουλανε εταιρειες οπως ορισμενες που ανεφερα πιο πισω τις amd καρτες με μολις 2χρονια εγγυηση.

Σε σχεση με τα 3χρονια που βλεπουμε σε nvidia μερια σχεδον απο ολες,νιωθω λες και αγοραζω μεταχειρισμενη καρτα(ειδικα η Sapphire απαραδεκτη που ακομα εχει κρατησει τα 2χρονια) ειδικα σε αυτα τα χρηματα(ευτυχως υπαρχουν και εταιρειες με 3χρονια εγγυηση απο amd μερια)

2)και επισης οτι κοροιδευει τους ασχετους και καλα με τα 7nm. Τι εννοω για αυτο:

Η υποτιθεται κορυφαια αυτη την στιγμη Red Devil βλεπω και χτυπαει in game 69-70βαθμους και απο καταναλωση με overclock ειναι παλι ψηλοτερα απο 2070super.

Ε αρα τα 7nm που ακριβως φαινονται στην πραξη που διαφημιζει?Παλι με undervolt θα πρεπει καποιος να κατσει να ασχοληθει(ασχετως του αν ειναι απλη ή οχι διαδικασια)?

Πιο πολυ για προσωπικη αγορα προφανως μονο το πρωτο θα με απασχολουσε που λογικα θα κοιτουσα για αναλογη υλοποιηση. Το 2ρο ειναι αυτο που λεμε το nitpicking για το marketing με τα 7nm,που προς το παρον ουτε με την Radeon 7,ουτε με τις 5700xt το βλεπουμε στην πραξη. 

Τετοια να βλεπουμε και του χρονου θα ερθει παλι ο πετσινος με 2 δερματινα αυτη την φορα με τις τιμες που θα ζηταει.

729164759_.jpg.555a536f04dec65252a932d2c98c377d.jpg261887620_.jpg.6b0fdc621e4b5d9fb06d4afe97ef1543.jpg

Δεν το χει η AMD με τις θερμοκρασίες αν και δεν πιστεύω να αναφέρεσαι στο tjunction temp αλλά στις θερμοκρασίες του τσιπ.  Βέβαια όπως ισχυρίζονται δεν είναι θέμα για τις καρτες τους αυτό και δεν έχουμε λόγο να μην τους πιστέψουμε αν δεν παίξει throttling. 

Το καλό με τα 7 nm είναι όπως ισχυρίζονται ότι το die είναι μικρό σε μέγεθος και δίνει αξιοπρεπεις επιδόσεις οπότε με ένα μεγαλύτερο τσιπ με  περισσοτερα  compute units από τα 40 που έχει η xt θα έχει μεγάλο κέρδος στις επιδόσεις με ανεκτή κατανάλωση, θερμοκρασίες και τιμή. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανει στο ποσο καλο scaling κανει η navi. Συν οτι πρεπει να δωσει αρκετα μεγαλυτερο bandwidth γιατι ενω το core δειχνει να τραβαει με τα power tables η μνημη κραταει ολο το chip πισω και δεν εχουμε το αποτελεσμα που θα επρεπε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ryzenlake με αυτα που λες φαινεται οτι δεν ξερεις πως λειτουργει μια καπιταλιστικη αγορα . Οταν βρισκονται 2 μονο εταιριες στο παιχνιδι προφανως θα τιμολογουν τα προιοντα τους κοντα . Η amd δινει καποιες επιδοσεις παραπανω στην ιδια τιμη , η nvidia δινει ray tracing και εχει το mindshare . Διαλεγει και παιρνει ο καθενας αναλογα με τα γουστα του . 

Περιμενεις η amd να σου δωσει 50% πανω στην ιδια τιμη ; guess what το εκανε με την 570 . Και παλι  η 1050ti περισσοτερο πουλουσε .E δεν θα ξανακανει κατι αντιστοιχο , ειδικα με μια καρτα που εχει ενα Α κοστος λογω των 7nm .  Και γω στην θεση της το ιδιο θα τιμολογουσα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Το καλό με τα 7 nm είναι όπως ισχυρίζονται ότι το die είναι μικρό σε μέγεθος και δίνει αξιοπρεπεις επιδόσεις οπότε με ένα μεγαλύτερο τσιπ με  περισσοτερα  compute units από τα 40 που έχει η xt θα έχει μεγάλο κέρδος στις επιδόσεις με ανεκτή κατανάλωση, θερμοκρασίες και τιμή. 

Και να δω ποιος θα αγορασει high end καρτα σε 1 χρονο απο τωρα (γιατι προς τοτε το βλεπω να βγαινει) χωρις RT. Ειδικα αμα ακολουθησει παρομοια τιμολογιακη πολιτικη με της τωρινες Navi, απατες θα πανε. Γιατι okay, mid range καρτα συγχωρηται, μιας και μεχρι να πιασει το RT και να υπαρχει παντου ισως να μη τραβαει πλεον η καρτα σου. Αλλα High end και σε 1 χρονο απο τωρα, καλα κρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...