Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εκει ακριβως βρισκεται 3-4% πισω απο την 5700xt δινοντας παραλληλα RTX(αυτο που ειναι τελος παντων) στις τιμες ειναι στα ιδια οι custom 2060super με τις reference 5700xt στην Ελλαδα.

Ειπα να μειωθει η διαφορα τους 3-4 % οχι οτι εχουν τοσο :P Δεν συζηταω καν για Ελλαδα νεκρη αγορα για ψιλο ακριβες gpu ειδικα σε amd μερια . Δυστυχως απο εξωτερικο θα κοιταξω , λογικα για red devil μιας και ειναι η πιο value for money . 

Για την 2060super και το rtx θα το σκεφτομουν αν επαιζα σε 1080p . Σε 3440x1440 που θα εχω τις επομενες μερες το ray tracing με την 2060 αχρηστο θα μου ειναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Ειπα να μειωθει η διαφορα τους 3-4 % οχι οτι εχουν τοσο :P Δεν συζηταω καν για Ελλαδα νεκρη αγορα για ψιλο ακριβες gpu ειδικα σε amd μερια . Δυστυχως απο εξωτερικο θα κοιταξω , λογικα για red devil μιας και ειναι η πιο value for money . 

Για την 2060super και το rtx θα το σκεφτομουν αν επαιζα σε 1080p . Σε 3440x1440 που θα εχω τις επομενες μερες το ray tracing με την 2060 αχρηστο θα μου ειναι 

Spoiler

Σου στελνω πμ να τα πουμε να σε ρωτησω και κατι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Συγκρινουμε τις navi με τις αντιστοιχες nvidia πιο μεσα στο θεμα δεν γινεται να ειμαστε. Η 2060s αντικατεστησε 2060 με ενα 50αρικο παραπανω και η 2070s την 2070 στο ιδιο range. 

Και είναι λογικό να σε δίνει ένα μπουστ 10% Μαξ μέσα στο χρόνο και να σε βάζει καπέλο 50€???

Επίσης η 2060 ποια κάρτα αντικατέστησε ;;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Και είναι λογικό να σε δίνει ένα μπουστ 10% Μαξ μέσα στο χρόνο και να σε βάζει καπέλο 50€???

Επίσης η 2060 ποια κάρτα αντικατέστησε ;;;;

Όποιος έχει ήδη RTX κάρτα δεν χρειάζεται να πάει σε Super έτσι και αλλιώς. Η 2060 αντικατέστησε την 1060 αλλά λόγω του RT έχει μεγαλύτερη τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η reference 5700 που χω στην κατοχή μου μετα από ελάχιστη ενασχόληση που της έριξα τρέχει στα 100watt και με καλύτερες επιδόσεις μάλιστα από στοκ περνωντας για πλάκα την 2060.μαλιστα εχοντας  2gb vram παραπάνω.οποιος ενδιαφερεται για rtx πάει σε nv.οποιος ενδιαφέρεται για perfomance per dollar/watt σε αυτή την κατηγορία πάει σε navi. 

Αρκεί να βγάλουν γρήγορα custom και να ομαλοποιηθούν γρήγορα oι τιμές τους

Επίσης το dlss δουλεύει σωστά μόνο σε 2080 και πάνω.δεν είναι ίδιoς ο αριθμός των σχετικών cores σε όλες τις rtx.do your research

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Όποιος έχει ήδη RTX κάρτα δεν χρειάζεται να πάει σε Super έτσι και αλλιώς. Η 2060 αντικατέστησε την 1060 αλλά λόγω του RT έχει μεγαλύτερη τιμή..

Και όμως κανείς λάθος!!!

Την 1070 αντικατέστησε και έδωσε μετά από 2.5 χρόνια ένα πολύ μικρό μπουστ 15% περίπου στην ίδια κατανάλωση στα ίδια λευτα και όλη λέτε είναι καρταρα 

Ποτς γκενεν άτοοο;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

απο το πινακα που εβαλα η 2060 super βγαζει 87 fps μεσο ορο ενω η 5700xt 100 . θες να μου πεις οτι απο oc η πρωτη ανεβαινει 20 fps πανω κατα μεσο ορο . Δηλαδη σε καποια παιχνιδια μπορει να ανεβαινει και 25 fps με το oc . Διαδωστε τι 2080 και μαλακιες ολοι 2060 super ιδιες επιδοσεις στην μιση τιμη με ενα overclocking . 

100-87 = 13. Γενικά καμιά δεκαριά fps τα παίρνει με OC. Οπότε πρακτικά στα ίδια..

7 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

Και όμως κανείς λάθος!!!

Την 1070 αντικατέστησε και έδωσε μετά από 2.5 χρόνια ένα πολύ μικρό μπουστ 15% περίπου στην ίδια κατανάλωση στα ίδια λευτα και όλη λέτε είναι καρταρα 

Ποτς γκενεν άτοοο;;;;

Την 1060 αντικατέστησε. Τότε η 2070 ποια αντικατέστησε;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

100-87 = 13. Γενικά καμιά δεκαριά fps τα παίρνει με OC. Οπότε πρακτικά στα ίδια..

Την 1060 αντικατέστησε. Τότε η 2070 ποια αντικατέστησε;

1080 baby μόνο η rtx 2080ti αξίζει από την σειρά όλες οι άλλες είναι κάρτες 3 ετιας με άλλο όνομα !!!!!

Την1060 την αντικατέστησε η 1660 ti 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, patsakos. D είπε

1080 baby μόνο η rtx 2080ti αξίζει από την σειρά όλες οι άλλες είναι κάρτες 3 ετιας με άλλο όνομα !!!!!

Την1060 την αντικατέστησε η 1660 ti 

Έστω. Η AMD τι boost έδωσε στην Navi σε σχέση με τον Βέγγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Έστω. Η AMD τι boost έδωσε στην Navi σε σχέση με τον Βέγγο; 

Έδωσε Γιάννη και boosτ και μείωση κατανάλωσης και χαμηλότερη τιμή 

Αυτό θέλω να πάω ότι overall η rtx series είναι μια απάτη και μισή και θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα και θα αντικατασταθεί πολύ γρήγορα κάτι που έγινε ήδη με το πρώτο ρεφρεσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, patsakos. D είπε

Έδωσε Γιάννη και boosτ και μείωση κατανάλωσης και χαμηλότερη τιμή 

Αυτό θέλω να πάω ότι overall η rtx series είναι μια απάτη και μισή και θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα και θα αντικατασταθεί πολύ γρήγορα κάτι που έγινε ήδη με το πρώτο ρεφρεσ

Η δικιά μου 2060 μια χαρά είναι πάντως, καθόλου απάτη. Για 1080p είναι ότι πρέπει. Ούτε ψηλές θερμοκρασίες ακόμη και καλοκαίρι ούτε πολύ θόρυβο. Για το ίδιο perf στην προηγούμενη γενιά έπρεπε να πάω σε 1070Ti ή από AMD σε Vega 64 που ήταν κάνα 80αρι ακριβότερη χωρίς την αντίστοιχη αύξηση perf..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

100-87 = 13. Γενικά καμιά δεκαριά fps τα παίρνει με OC. Οπότε πρακτικά στα ίδια..

Την 1060 αντικατέστησε. Τότε η 2070 ποια αντικατέστησε;

και η navi παιρνει 7% πανω με overclock ομως οπως φαινεται στο guru3d που εβαλα . Ενα 10% διαφορα εχουν οι δυο καρτες . Ο καθενας ειναι ελευθερος να διαλεξει το 10% η το ray tracing , αναλογος φυσικα και τι παιχνιδια παιζει . 

Η 5700XT εχει το ιδιο msrp με την vega56 αλλα 25-30 % πανω σε επιδοσεις με λιγοτερη καταναλωση . οκ θα μπορουσε να ειναι και καλυτερα αλλα ασχημα δεν ειναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω την φρενίτιδα που επικρατεί με τις Navi. Ίδια τιμή η 5700ΧΤ με την 2060S που κλοκαρισμένες έχουν ίδια απόδοση αλλά η 5700ΧΤ δεν έχει RT. Άρα δεν θα έπρεπε να ήταν φθηνότερη;

Aντε παλι τα ιδια. Ρε αγορι μου χρυσο, που ειδες ιδια αποδοση την 5700XT με την RTX2060S και το επαναλαμβανεις συνεχεια, θα μας τρελανεις? H 5700 ειναι περιπου στα ιδια με την RTX2060S και 50 ευρω φθηνοτερη, ενω η RX5700XT ελαχιστα πισω απο την RTX2070S και 100 ευρω φθηνοτερη. Δηλαδη ενταξει ο φανμποισμος μερικων εδω μεσα γινεται αντιληπτος, αλλα το να λετε οτι σας κατεβαινει στο κεφαλι πως δικαιολογειται?

image.png.11f92dd710799ab894563891004e9fcb.png

image.png.d7f24c327a3ccdc991a462c787850c6d.png

Edit - Source: https://www.techspot.com/review/1870-amd-radeon-rx-5700/

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crus είπε

Aντε παλι τα ιδια. Ρε αγορι μου χρυσο, που ειδες ιδια αποδοση την 5700XT με την RTX2060S και το επαναλαμβανεις συνεχεια, θα μας τρελανεις? H 5700 ειναι περιπου στα ιδια με την RTX2060S και 50 ευρω φθηνοτερη, ενω η RX5700XT ελαχιστα πισω απο την RTX2070S και 100 ευρω φθηνοτερη. Δηλαδη ενταξει ο φανμποισμος μερικων εδω μεσα γινεται αντιληπτος, αλλα το να λετε οτι σας κατεβαινει στο κεφαλι πως δικαιολογειται?

image.png.11f92dd710799ab894563891004e9fcb.png

image.png.d7f24c327a3ccdc991a462c787850c6d.png

Edit - Source: https://www.techspot.com/review/1870-amd-radeon-rx-5700/

Κλοκαρισμένες γράφω. Η 2060S κλοκαρεται αρκετά και την φτάνει την 5700ΧΤ ακόμη και κλοκαρισμένη. Χίλιες φορές το είπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...