Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 minute ago, yiannis1991 said:

Κλοκαρισμένες γράφω. Η 2060S κλοκαρεται αρκετά και την φτάνει την 5700ΧΤ ακόμη και κλοκαρισμένη. Χίλιες φορές το είπα..

Βέβαια για την πλειοψηφία (μην πω συντριπτική) του κόσμου η σύγκριση κλοκαρισμένων είναι αδιάφορη. 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Βέβαια για την πλειοψηφία (μην πω συντριπτική) του κόσμου η σύγκριση κλοκαρισμένων είναι αδιάφορη. 😛

Αν πάρεις Turing και δεν κάνεις OC που είναι δύο κλικ στο OC Scanner είσαι μεγάλος αμπαλεας, από αυτούς που παίρνουν laptop από public..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, yiannis1991 said:

Αν πάρεις Turing και δεν κάνεις OC που είναι δύο κλικ στο OC Scanner είσαι μεγάλος αμπαλεας, από αυτούς που παίρνουν laptop από public..

Η πλειοψηφία είναι άμπαλη κι η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει κι ιδιαίτερη όρεξη. 😛

Μιλάω για παγκόσμια αγορά, όχι για τεχνολογικά sites/forums.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Η πλειοψηφία είναι άμπαλη κι η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει κι ιδιαίτερη όρεξη. 😛

Μιλάω για παγκόσμια αγορά, όχι για τεχνολογικά sites/forums.

Εντάξει ναι αλλά πραγματικά είναι πανεύκολο στις Turing. Αλλά αν πάμε με την πλειοψηφία οι περισσότεροι μόνο τις NV γνωρίζουν. "Τι κάρτα έχεις; Nvidia;" Και η απάντηση "Όχι, GeForce εχω" κλασσική περίπτωση βλάβης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

δυστυχώς δεν το κατέχεις,τέλος πάντων ο καθένας στην φαντασία του.

1)η Radeon vii συγκρίνετε με την 2080 όχι με την 2080ti αλλά οκ θα παίξω μπάλα,η 2080ti  έχει πόσο διάφορα 20% 25%? στα games οκ πόσο παραπάνω λ7 έχει? 500-600 ευρό+ δλδ σαν 2 Radeon Vii και παρόλα αυτά  η Radeon vii στην σκίζει παντού αλλού είτε αυτό είναι rendering είτε mining

2)έχεις την Radeon vii ή απλά λες ότι διαβάζεις από εδώ και από εκεί ? επειδή την εχω σου λέω ότι παίζω Warhammer Vermintide 2 DX12 110-144 fps 1440p με καταναλώσει από 50-180w και Junction temperature 60-80 top απλά άστο.

3)κατασκευαστικά η Radeon VIi έχει επάνω ότι top of the line παίζει αυτή την στιγμή αντιθέτως η 2080ti όχι

Radeon vii

2080ti

Τώρα καλά, σοβαρά μας λες ότι η radeon vii είναι προτιμητέα, λόγω του ότι έχει πιο advanced πράγματα όσον αφορά το pcb / vram κτλ;;;; και;;; Νταξ το τερμάτισες ως κοκκινοφρουρός ΟΚ, απλά αστείο.

Το ότι στο compute / mining είναι πολύ καλύτερη, οκ, αλλά θεωρώ ότι το 90 % τουλάχιστον εδώ μέσα για την απόδοση στα παιχνίδια ενδιαφέρονται και όχι για κάτι άλλο. 

Μας είπες ότι όποιος θέλει κάρτα και για τέτοια δουλειά να την προτιμήσει αλλά μέχρι εκεί.

In other news, τη θυμάστε την HIS, έβγαζε κάτι radeon με πολύ fancy coolers 

 

 

Βλέπω αρχικά για Ιαπωνία custom navi, αλλά πολύ συντηρητικό σε σχέση με το παρελθόν, δώσε Μπουρναζιώτικο Cooler όπως μόνο εσύ ξέρεις να γουστάρουμε :P 

https://www.tweaktown.com/news/66999/radeon-rx-5700-xt-iceq-x2-now-available-japan/index.html

4670_iceq_v1_1600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Κλοκαρισμένες γράφω. Η 2060S κλοκαρεται αρκετά και την φτάνει την 5700ΧΤ ακόμη και κλοκαρισμένη. Χίλιες φορές το είπα..

Ολες οι καρτες κλοκαρουν, το ποσο παραπανω δεν ειναι στανταρ γιατι υπαρχει και το binning. Μπορει να σου τυχει πατατα, μπορει και golden chip. Για να μην αναφερθω στην ποιοτητα της καρτας, το cooling system, το κουτι, το airflow και 1002 παραγοντες που παιζουν ρολο για τα frames που θα παρεις.

Για αυτο συγκρινεις το stock και αξιολογεις βασει αυτου. Με αυτην την λογικη μπορω και εγω να πω οτι κουμπωνοντας τα soft power play στην 5700, χτυπας 2100MHz GPU & 1O00MHz VMem και παιρνεις αλλο ενα 8-10% και πλεον πας με μια καρτα των 350 ευρω σε performance καρτας των 500 ευρω. Δεν ειναι λογικη αυτο, ουτε επιχειρημα.

image.png.b65c0805af0591ce7c7e6588a222fd79.png

Οταν μιλαμε για διαφορες 1, 2, 3% ειναι αστειο να λεμε την μια πιο γρηγορη της αλλης γιατι εισαι μεσα στο margin of error. Επισης ολα τα benches που κανουν οι reviewers ειναι με 9900Κ, το οποιο σημαινει οτι με χαμηλοτερο CPU οι διαφορες ειναι ακομα μικροτερες.

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Όποιος έχει ήδη RTX κάρτα δεν χρειάζεται να πάει σε Super έτσι και αλλιώς. Η 2060 αντικατέστησε την 1060 αλλά λόγω του RT έχει μεγαλύτερη τιμή..

 

48 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Η δικιά μου 2060 μια χαρά είναι πάντως, καθόλου απάτη. Για 1080p είναι ότι πρέπει. Ούτε ψηλές θερμοκρασίες ακόμη και καλοκαίρι ούτε πολύ θόρυβο. Για το ίδιο perf στην προηγούμενη γενιά έπρεπε να πάω σε 1070Ti ή από AMD σε Vega 64 που ήταν κάνα 80αρι ακριβότερη χωρίς την αντίστοιχη αύξηση perf..

Το να κανουμε το ασπρο - μαυρο γιατι reasons δεν το καταλαβαινω πραγματικα. Και απο οτι διαβαζω απο τα σχολια σου διαφαινεται και ειναι κατανοητο σε ενα βαθμο να το κανεις γιατι στην τελικη αυτο το προϊον επελεξες και σου ειναι πιο ευκολο να το στηριξεις.

Προσωπικα παντως αν εγω ημουν στην θεση σου και ειχα δωσει 360-380 ευρω να παρω την RTX 2060 και 3-4 μηνες μετα μου εβγαζε η Nvidia την RTX 2060S με 2GB μνημη και 50 ευρω παραπανω, οχι μονο δεν θα τις στηριζα αλλα θα επεφτε και τρελο κραξιδι.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Τώρα καλά, σοβαρά μας λες ότι η radeon vii είναι προτιμητέα, λόγω του ότι έχει πιο advanced πράγματα όσον αφορά το pcb / vram κτλ;;;; και;;; Νταξ το τερμάτισες ως κοκκινοφρουρός ΟΚ, απλά αστείο.

Το ότι στο compute / mining είναι πολύ καλύτερη, οκ, αλλά θεωρώ ότι το 90 % τουλάχιστον εδώ μέσα για την απόδοση στα παιχνίδια ενδιαφέρονται και όχι για κάτι άλλο. 

Μας είπες ότι όποιος θέλει κάρτα και για τέτοια δουλειά να την προτιμήσει αλλά μέχρι εκεί.

In other news, τη θυμάστε την HIS, έβγαζε κάτι radeon με πολύ fancy coolers 

Βλέπω αρχικά για Ιαπωνία custom navi, αλλά πολύ συντηρητικό σε σχέση με το παρελθόν, δώσε Μπουρναζιώτικο Cooler όπως μόνο εσύ ξέρεις να γουστάρουμε :P 

https://www.tweaktown.com/news/66999/radeon-rx-5700-xt-iceq-x2-now-available-japan/index.html

4670_iceq_v1_1600.jpg

το κατάλαβες ότι αυτά για το pcb τα είπα ως παράδειγμα  για πιο λόγο είναι αυτή η τιμή της και όχι ως λόγω για να την πάρει κάποιος?

αυτό το κοκκινοφρουρός απλά άστο,το ότι λέω τα πράγματα όπως τα βλέπω δεν σημαίνει τίποτα άλλο παρά αυτό,καρφί δεν μου καίγεται για καμία εταιρία και αν μπορείτε να μου πείτε μια καλύτερη gpu για gaming,mining,rendering ως 800 πουλάω τώρα την vii για να την πάρω και ας είναι και χρώμα ροζ!!!

τέλος πάντων για να μην ξανά βγω offtopic είδατε το video με της φήμες για της 5600-5600χτ? o μόνος λόγος που δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά είναι επειδή υπάρχει μεγάλο stock 580-590 και περιμένουν να λιγοστέψει και ότι θα βγει στα 250ευρο με της επιδόσεις 2060s στα 8gb GDDR6 καλό ακούγετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

το κατάλαβες ότι αυτά για το pcb τα είπα ως παράδειγμα  για πιο λόγο είναι αυτή η τιμή της και όχι ως λόγω για να την πάρει κάποιος?

αυτό το κοκκινοφρουρός απλά άστο,το ότι λέω τα πράγματα όπως τα βλέπω δεν σημαίνει τίποτα άλλο παρά αυτό,καρφί δεν μου καίγεται για καμία εταιρία και αν μπορείτε να μου πείτε μια καλύτερη gpu για gaming,mining,rendering ως 800 πουλάω τώρα την vii για να την πάρω και ας είναι και χρώμα ροζ!!!

τέλος πάντων για να μην ξανά βγω offtopic είδατε το video με της φήμες για της 5600-5600χτ? o μόνος λόγος που δεν έχουν βγει ακόμα στην αγορά είναι επειδή υπάρχει μεγάλο stock 580-590 και περιμένουν να λιγοστέψει και ότι θα βγει στα 250ευρο με της επιδόσεις 2060s στα 8gb GDDR6 καλό ακούγετε.

Δεν ειναι καλη για mining ειπαμε, εκτος αν εισαι hobyistas. Στο mining κοιτας το ROI, τι αξια μεταπωλησης θα εχει το Radeon VII, αφου για gaming ειναι μαπα, μιας και στα ιδια λεφτα υπαρχει η καλυτερη 2080 που εχει και RT? Αρα κακη αγορα εκανες για gaming / mining, sorry κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

270 ευρό με 2 game δώρο που την πείρα μια χαρά είναι,και ποιος σου είπε ότι την πείρα για games απλά?να σου είμαι ειλικρινείς οποίος δίνει πάνω από 350 για gpu απλά για games των θεωρώ μ@λ@κ@,σου είπα κατανάλωση και θερμοκρασίες από 1 game που παίζω και σου έβαλα κάποια video να δεις ότι είναι πιο ποιοτική κατασκευαστικά.

και σου πως 2080ti είναι πιο ακριβή και το μόνο που κάνεις είναι game οτιδήποτε άλλο απλά δεν!!!

Spoiler

 

Συγγνώμη αλλά δεν κρατιέμαι: εσύ που έδωσες 270 ευρώ για τη vii, τι είσαι; Ολίγον τι μακάκας;

Ρωτάω επειδή είσαι λίγο πιο κάτω από το μέγιστο προσωπικό χρηματικό όριο που έθεσες.

Από την άλλη, επειδή, κατά τα δικά σου γραφόμενα, είχες δώσει μια 500άρα για τη vega (την τελευταία φορά που πήγα σχολείο, το 500 ήταν μεγαλύτερο του 350), συμπεραίνω ότι εντέλει είσαι μεγάλος μακάκας. Ε; Τι λες;

Α, ναι, ξέχασα. Εσύ παίζεις ένα παιχνίδι. Άρα δικαιολογείσαι, καθώς δεν τις αγόρασες για παιχνίδια τις κάρτες. Μακακοδικαιολογίες.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά αφήστε το άτιμο το ξεσκίσαμε αυτό το off-topic ειλικρινά αν σας τύχει vii και ασχολείστε και με κάτι άλλο εκτός game θα με καταλάβετε,έχει ο κολλητός μου μια EVGA RTX 2080 και την είδα πριν την πάρω δεν πήγα με κλειστά τα μάτια σε vii και απλά δεν κάνει για εμένα.

DEADLAZARUS η vega ήταν δώρο από των κολλητό μου για κάτι δουλείες που των βοήθησα.

Επεξ/σία από Nemo1776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

ρε παιδιά αφήστε το άτιμο το ξεσκίσαμε αυτό το off-topic ειλικρινά αν σας τύχει vii και ασχολείστε και με κάτι άλλο εκτός game θα με καταλάβετε,έχει ο κολλητός μου μια EVGA RTX 2080 και την είδα πριν την πάρω δεν πήγα με κλειστά τα μάτια σε vii και απλά δεν κάνει για εμένα.

Α, τώρα είμαστε offtopic. Μπράβο σου που αγόρασες μια κάρτα που σε καλύπτει σε αυτά που θες να κάνεις.

Για τις αστειότητες περί του τι θεωρείς όσους δαπανούν παραπάνω από 350 ευρώ για gpu, θα μας πεις κάτι ή θα κρυφτείς πίσω από το offtopic;

 

Κάτι έγραψες για 500 ευρώ. Για την ακρίβεια, έγραψες ότι σου χάλασε μια vega 64 μετά από 1.5 χρόνο και σου επέστρεψαν 500 ευρώ. Τώρα λες ότι στην έκανε δώρο ο κολλητός σου.

Αποφάσισε. Ή λες ψέματα ή έκανες μια προσφορά στον κολλητό σου που δεν μπορούσε να αρνηθεί.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Εγώ έκλεψα ένα βαν με κάρτες της nvidia.οποιος δίνει πάνω από ένα ευρώ για κάρτα είναι @@@@@@

Gta v heist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...