Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ilos είπε

Ακόμα και σήμερα πάντως έχει τις καλύτερες b450 μητρικές, και από τις καλύτερες x470. Στις b350 πάλι κορυφαίες ήταν οι krait και gaming pro carbon αλλά τσιμπημένες σε τιμή. Στις x370 ήταν ταπεινή, αλλά τουλάχιστον ήταν σχετικά φτηνές.

Και όμως, αν κάτσεις και το ψειρίσεις το θέμα, θα δεις ότι ακόμα και οι Aorus είναι καλύτερες από MSI, πλέον. Μην σε μπερδεύουν οι καρμπονιες και τα λαμπάκια...

(Πιο πολύ το λέω έχοντας ψάξει αρκετά, έως πολύ, με τα δεδομένα της Intel πλατφόρμας. Φαντάζομαι και στις AMD, η τακτική τους δεν αλλάζει)

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Occultist είπε

Και όμως, αν κάτσεις και το ψειρίσεις το θέμα, θα δεις ότι ακόμα και οι Aorus είναι καλύτερες από MSI, πλέον...

Εννοείς για το GSE Lite? Οι gigabyte έχουν GSE Lite από μαμά.😂

Τέλος πάντων περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, εγώ βρίσκω τα bios των msi,asus πιο user friendly από των giga,asrock.

Στις x570 πλην ace και godlike, οι giga είναι πιο φορτώ σε vrm.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ilos είπε

Εννοείς για το GSE Lite? Οι gigabyte έχουν GSE Lite από μαμά.😂

Τέλος πάντων περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, εγώ βρίσκω τα bios των msi,asus πιο user friendly από των giga,asrock.

Όχι, εννοώ για ξερά χαρακτηριστά και ποιότητα κατασκευής. Στις MSI έχουν κόψει από δέκα μεριές...
Κατά την ταπεινή μου άποψη, έχοντας χεσμένο το θέμα εμφάνισης πλακέτας και ουαου γραφικά bios, σε επίπεδο χαρακτηριστικών και ποιότητας κατασκευής, ειδικά αν συνυπολογίσουμε και κόστος/απόδοση, πάει : EVGA> ASrock> Asus> Gigabyte> MSI> λοιπή πλέμπα. Αλλά ναι, περί ορέξεως...

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Occultist είπε

Όχι, εννοώ για ξερά χαρακτηριστά και ποιότητα κατασκευής. Στις MSI έχουν κόψει από δέκα μεριές...
Κατά την ταπεινή μου άποψη, έχοντας χεσμένο το θέμα εμφάνισης και ουαου γραφικά bios, σε επίπεδο χαρακτηριστικών και ποιότητας κατασκευής, ειδικά αν συνυπολογίσουμε και κόστος/απόδοση, πάει : EVGA, ASrock, Asus, Gigabyte, MSI, λοιπή πλέμπα. Αλλά ναι, περί ορέξεως...

Έχουν κάνει και η asus και η asrock εγκλήματα σε AM4 μην το ψάχνεις. Πχ η asrock x370 pro 4 είναι ή ίδια μητρική με την ab350pro4. Θα μου πεις σιγά τα ωά και η δικιά μου είναι η ίδια με την αντίστοιχη b350. Μόνο που η ab350pro3 είναι μητρική του 50ρικού με 3 phase nikos mosfets. H asus έκανε κυριολεκτικά downgrade όλη τη σειρά της σε b450/x470 από τις παλιότερες b350/x370, κρατώντας το ίδιο price tag. Σε intel κιόλας έχει κάνει ακόμα χειρότερα εγκλήματα από ότι ακούω. Γενικά η asus σε πρώτο βαθμό και η asrock σε δεύτερο είναι οι μόνες εταιρίες από όσες ξέρω που αραιά και που αλλάζουν vrms στο ίδιο μοντέλο χωρίς καν να μετονομάζουν το revision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Έχουν κάνει και η asus και η asrock εγκλήματα σε AM4 μην το ψάχνεις. Πχ η asrock x370 pro 4 είναι ή ίδια μητρική με την ab350pro4. Θα μου πεις σιγά τα ωά και η δικιά μου είναι η ίδια με την αντίστοιχη b350. Μόνο που η ab350pro3 είναι μητρική του 50ρικού με 3 phase nikos mosfets. H asus έκανε κυριολεκτικά downgrade όλη τη σειρά της σε b450/x470 από τις παλιότερες b350/x370, κρατώντας το ίδιο price tag. Σε intel κιόλας έχει κάνει ακόμα χειρότερα εγκλήματα από ότι ακούω. Γενικά η asus σε πρώτο βαθμό και η asrock σε δεύτερο είναι οι μόνες εταιρίες από όσες ξέρω που αραιά και που αλλάζουν vrms στο ίδιο μοντέλο χωρίς καν να μετονομάζουν το revision.

 

11 λεπτά πριν, Occultist είπε

Όχι, εννοώ για ξερά χαρακτηριστά και ποιότητα κατασκευής. Στις MSI έχουν κόψει από δέκα μεριές...
Κατά την ταπεινή μου άποψη, έχοντας χεσμένο το θέμα εμφάνισης πλακέτας και ουαου γραφικά bios, σε επίπεδο χαρακτηριστικών και ποιότητας κατασκευής, ειδικά αν συνυπολογίσουμε και κόστος/απόδοση, πάει : EVGA> ASrock> Asus> Gigabyte> MSI> λοιπή πλέμπα. Αλλά ναι, περί ορέξεως...

Εδω η συνεχεια:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ilos είπε

Έχουν κάνει και η asus και η asrock εγκλήματα σε AM4 μην το ψάχνεις. Πχ η asrock x370 pro 4 είναι ή ίδια μητρική με την ab350pro4. Θα μου πεις σιγά τα ωά και η δικιά μου είναι η ίδια με την αντίστοιχη b350. Μόνο που η ab350pro3 είναι μητρική του 50ρικού με 3 phase nikos mosfets. H asus έκανε κυριολεκτικά downgrade όλη τη σειρά της σε b450/x470 από τις παλιότερες b350/x370, κρατώντας το ίδιο price tag. Σε intel κιόλας έχει κάνει ακόμα χειρότερα εγκλήματα από ότι ακούω. Γενικά η asus σε πρώτο βαθμό και η asrock σε δεύτερο είναι οι μόνες εταιρίες από όσες ξέρω που αραιά και που αλλάζουν vrms στο ίδιο μοντέλο χωρίς καν να μετονομάζουν το revision.

Παίζει σε AMD να είναι πιο φόλα η όλη δουλειά (όπως συνήθως). Κατά τη δική μου οπτική πάντα, Η EVGA είναι το απόλυτο, αλλά ακριβή και δυσεύρετη στην Ελλάδα. Η ASUS είναι πολύ καλή γενικά, αλλά έχουν μεγάλη τάση προς παιδικές ασθένειες και bugs που πολλές φορές μένουν άλυτα. Η Gigabyte, χωρίς να είναι τίποτα κορυφαίο, είναι μια ποιοτική μέση λύση. Η Asrock, έχει παντού χαρακτηριστικά άνω του μετρίου και συνεχή υποστήριξη, με τιμές κάτω από το μέσο όρο - πολύ τίμια. Η MSI, ok καλή είναι, ειδικά αν είσαι από αυτούς που δεν τα ψάχνουν πολύ, αλλά πουλάει εμφάνιση σε βάρος χαρακτηριστικών που φαίνονται μόνο στα ψιλά γράμματα, αλλά υπάρχουν. Σίγουρα υπάρχουν και χειρότερες μάρκες. Αυτά...

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω η συνεχεια:

Ναι, οκ. Παρεσύρθην! 😋

Επεξ/σία από Occultist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Πέτρος 

Με το ίδιο σκεπτικό,μπορείς να πεις σκυλολόι και τις αγαπημένες σου saphire,xfx και λοιπούς που έτρεξαν να ανβάσουν τις τιμές σε αστρονομικά ποσά (πχ vega 64 = 1200 euro) όταν πήραν χαμπάρι την τρέλα με το Mining. Τι, όχι? 

Γιατί τότε ακολούθησαν κι αυτές τις υπόλοιπες "κακές" asus,msi κλπ? Μήπως για την κονόμα? 

Τεσπά,δεν είναι το ζήτημά μου να μπούμε σε αντιπαράθεση,αλλά δεν μπορώ να βλέπω δύο μέτρα και σταθμά,και ακόμα χειρότερα να βαφτίζουμε καλές και κακές τις όποιες επιχειρήσεις, που ο σκοπός τους είναι ίδιος και δεν είναι άλλος από το κέρδος.

Ε λοιπόν όχι,δεν είναι ούτε η nvidia κακιά και η amd καλή ,ούτε το αντίστροφο και το ίδιο ισχύει και για τους 3rd partners. Η κάθε μία από αυτές ,εκμεταλεύεται την όποια θέση ισχύος μπορεί να έχει ανάλογα με το timing και τα προϊόντα-υπηρεσίες που παρέχει ,με σκοπό το κέρδος.

Καμία διαφορά δεν έχει και η apple που ανέφερες.Λες και αν η huawei πουλούσε status symbol τηλέφωνο,θα είχε διαφορετική τιμή από την apple.

Καλημέρα λοιπόν

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

@Πέτρος 

Με το ίδιο σκεπτικό,μπορείς να πεις σκυλολόϊ και τις αγαπημένες σου saphire,xfx και λοιπούς που έτρεξαν να ανβάσουν τις τιμές σε αστρονομικά ποσά (πχ vega 64 = 1200 euro) όταν πήραν χαμπάρι την τρέλα με το Mining. Τι, όχι? 

Γιατί τότε ακολούθησαν κι αυτές τις υπόλοιπες "κακές" asus,msi κλπ? Μήπως για την κονόμα? 

Τεσπά,δεν είναι το ζήτημά μου να μπούμε σε αντιπαράθεση,αλλά δεν μπορώ να βλέπω δύο μέτρα και σταθμά,και ακόμα χειρότερα να βαφτίζουμε καλές και κακές τις όποιες επιχειρήσεις, που ο σκοπός τους είναι ίδιος και δεν είναι άλλος από το κέρδος.

Ε λοιπόν όχι,δεν είναι ούτε η nvidia κακιά και η amd καλή ,ούτε το αντίστροφο και το ίδιο ισχύει και για τους 3rd partners. Η κάθε μία από αυτές ,εκμεταλεύεται την όποια θέση ισχύος μπορεί να έχει ανάλογα με το timing και τα προϊόντα-υπηρεσίες που παρέχει ,με σκοπό το κέρδος.

Καμία διαφορά δεν έχει και η apple που ανέφερες.Λες και αν η huawei πουλούσε status symbol τηλέφωνο,θα είχε διαφορετική τιμή από την apple.

Καλημέρα λοιπόν

Νομίζω ότι είτε μιλάω σε άλλον άνθρωπο από τον mcrae13 είτε ότι και οι δυο μας έχουμε σοβαρά προβλήματα στην κατανόηση του τι γράφει ο άλλος.

Πάντως, αυτό που γράφεις για το mining είναι πέρα για πέρα λάθος.

Οι τιμές καθορίστηκαν από τη ζήτηση, αποκλειστικά στους λιανοπώλες. Πράσινη και κόκκινη, τσιπάκια πωλούσαν στους AIBs  με volume pricing (όσο περισσότερα, τόσο φτηνότερα σε σχέση με την αρχική συμφωνία -πάντα, βεβαίως, υπάρχει και η πιθανότητα ειδικών όρων) κι αυτοί με τη σειρά τους σε εισαγωγείς προς λιανέμπορους. Τις τελικές τιμές και τα εξωφρενικά καπέλα, οι τελευταίοι στην αλυσίδα τα έβαλαν. Ειλικρινά αμφιβάλλω ακόμα και για το αν οι AIBs έβαλαν ένα ελάχιστο ποσοστό από τα υπερκέρδη στις τσέπες τους (ξαναγράφω, υπάρχουν πάντα ειδικοί όροι και εξαιρέσεις).

Είναι σα να γράφεις ότι τα 100-200€ καπέλο που βάζει το Πλαίσιο σε σχέση με τα τσιγκουνομάγαζα πάνε (μέρος τους) σε AMD-nVidia-Intel κλπ. 

Τέλος, η εκμετάλλευση της θέσης/ισχύος της κάθε εταιρείας για το μέγιστο κέρδος, γίνεται αποδεκτή και επιτρέπεται (κυρίως) μέχρι κάποια όρια. Γνωρίζεις, πιστεύω για Επ. Ανταγωνισμού (δεν αναφέρομαι στην Ελλάδα, μόνο), για αντι-μονοπωλιακές ρυθμίσεις και κανόνες, για πληθώρα νομοθεσιών κλπ που σε μεγάλο βαθμό απαγορεύουν και τιμωρούν κάποια από όσα κατά καιρούς έκανε πχ η Intel κλπ.

Αν, πραγματικά, θεωρείς τις κινήσεις που περιέγραψα (αποκλεισμός ειδικού τύπου, αποκλεισμός από σειρές προϊόντων κλπ) ορθές-αποδεκτές, δεν έχουμε και πολλά να πούμε στο θέμα.

Περιμένω ακόμα να μου δείξει κάποιος το σημείο που έγραψα (ή έστω υπαινίχθηκα) για τζάμπα, για φιλανθρωπικά κλπ, όταν το μόνο που ουσιαστικά είπα ήταν πως δεν χρειάζεται καν να περιμένουμε τους "μεγάλους" για υλοποιήσεις αφού κυκλοφορούν/θα κυκλοφορήσουν αντικειμενικά πολύ καλύτερες από άλλους (σε σχετική απορία του @fulgore, χωρίς τη σχετική παράθεση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Νομίζω ότι είτε μιλάω σε άλλον άνθρωπο από τον mcrae13 είτε ότι και οι δυο μας έχουμε σοβαρά προβλήματα στην κατανόηση του τι γράφει ο άλλος.

Πάντως, αυτό που γράφεις για το mining είναι πέρα για πέρα λάθος.

Οι τιμές καθορίστηκαν από τη ζήτηση, αποκλειστικά στους λιανοπώλες. Πράσινη και κόκκινη, τσιπάκια πωλούσαν στους AIBs  με volume pricing (όσο περισσότερα, τόσο φτηνότερα σε σχέση με την αρχική συμφωνία -πάντα, βεβαίως, υπάρχει και η πιθανότητα ειδικών όρων) κι αυτοί με τη σειρά τους σε εισαγωγείς προς λιανέμπορους. Τις τελικές τιμές και τα εξωφρενικά καπέλα, οι τελευταίοι στην αλυσίδα τα έβαλαν. Ειλικρινά αμφιβάλλω ακόμα και για το αν οι AIBs έβαλαν ένα ελάχιστο ποσοστό από τα υπερκέρδη στις τσέπες τους (ξαναγράφω, υπάρχουν πάντα ειδικοί όροι και εξαιρέσεις).

Είναι σα να γράφεις ότι τα 100-200€ καπέλο που βάζει το Πλαίσιο σε σχέση με τα τσιγκουνομάγαζα πάνε (μέρος τους) σε AMD-nVidia-Intel κλπ. 

Τέλος, η εκμετάλλευση της θέσης/ισχύος της κάθε εταιρείας για το μέγιστο κέρδος, γίνεται αποδεκτή και επιτρέπεται (κυρίως) μέχρι κάποια όρια. Γνωρίζεις, πιστεύω για Επ. Ανταγωνισμού (δεν αναφέρομαι στην Ελλάδα, μόνο), για αντι-μονοπωλιακές ρυθμίσεις και κανόνες, για πληθώρα νομοθεσιών κλπ που σε μεγάλο βαθμό απαγορεύουν και τιμωρούν κάποια από όσα κατά καιρούς έκανε πχ η Intel κλπ.

Αν, πραγματικά, θεωρείς τις κινήσεις που περιέγραψα (αποκλεισμός ειδικού τύπου, αποκλεισμός από σειρές προϊόντων κλπ) ορθές-αποδεκτές, δεν έχουμε και πολλά να πούμε στο θέμα.

Περιμένω ακόμα να μου δείξει κάποιος το σημείο που έγραψα (ή έστω υπαινίχθηκα) για τζάμπα, για φιλανθρωπικά κλπ, όταν το μόνο που ουσιαστικά είπα ήταν πως δεν χρειάζεται καν να περιμένουμε τους "μεγάλους" για υλοποιήσεις αφού κυκλοφορούν/θα κυκλοφορήσουν αντικειμενικά πολύ καλύτερες από άλλους (σε σχετική απορία του @fulgore, χωρίς τη σχετική παράθεση).

Πέτρο,εντάξει τώρα χωρίς παρεξήγηση. Ίσως το παρακάναμε λίγο.

Έκανες έναν υπερβολικό χαρακτηρισμό κατ'εμέ ,τεσπά.

Πάντως επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ώς προς το θέμα με το mining. Όλοι κονομήσανε φίλε,και όταν λέμε όλοι,όλοι όσοι ανακτεύτηκαν μέχρι να φτάσει μια κάρτα στον τελικό καταναλωτή.

Διαφωνούμε επίσης και στα υπόλοιπα.Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην ξεχωρίζεις τις εταιρείες σε καλές και κακές πρώτον γιατί δεν στέκει για τους λόγους που ανέφερα και δευτερον "φυλάξου" γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να το κάνει και καμιά saphire.

Αν μπορείς αναρωτήσου,ακόμα και γι αυτά που ανφέρεις ως προς τον αποκλεισμό πέρσι. Αν ήσουν μέτοχος ή έπαιρνες αποφάσεις σε μια τέτοια εταιρεία και κρίνατε πως ήταν προς το συμφέρον μια τέτοια κίνηση ,θα έβαζες φρένο για κάποιον ηθικό λόγο? Εγώ πάντως όχι και δεν πιστεύω και κανείς

Ρητορικά ρωτάω..

τεσπά δεν συνεχίζω γιατί δεν έχει νόημα και ξεφεύγουμε offtopic.

Καλή συνέχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

😏Μου ρθε η Evoke, το βραδακι θα παω σπιτι...Θέλει κανείς κάτι να δω? 🤐

Ελεγα να ανεβάσω καμια φοτο διπλα απο την  290 trixx για κάποιον που μπορει να θέλει να δει το μεγεθος...

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, scorpion8283 είπε

😏Μου ρθε η Evoke, το βραδακι θα παω σπιτι...Θέλει κανείς κάτι να δω? 🤐

Ελεγα να ανεβάσω καμια φοτο διπλα απο την  290 trixx για κάποιον που μπορει να θέλει να δει το μεγεθος...

Το μέγεθος της γραμματοσειράς εννοείς?😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ilos είπε

Το μέγεθος της γραμματοσειράς εννοείς?😎

προσπαθω να ειμαι διακριτικος :P 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

προσπαθω να ειμαι διακριτικος :P

Γιατί θα σε δείρουμε που πήρες την evoke?😎 Κοντά όσο έχει η reference έχει τιμή (από την οποία κιόλας είναι 10 φορές καλύτερη), και η τσαπατσουλιά τους διορθώνεται κάπως αν αλλάξεις pads σε αυτά τα 2 chips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.sapphiretech.com/warranty.asp?lang=eng

The limited warranty is only applicable to the original purchaser of the SAPPHIRE product and may not be transferred

Κοινως η Sapphire του λαου δινει 2χρονια εγγυηση(οταν οι αλλες κακες εταιρειες δινουν τουλαχιστον 3)και σου ακυρωνει και την εγγυηση σε περιπτωση μεταπωλησης γιατι...ετσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...