Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Για 5700ΧΤ μιλάμε όχι 2080Ti, αφού δεν παίζει FPS παιχνίδια μια χαρά θα είναι, ιδιαίτερα στα 4Κ.

Με την έννοια ότι έτσι και αλλιώς δε βγάζει 60 καρέ η 5700xt σε 4k ναι μια χαρά θα είναι γιατί δε θα βλέπει τόσα μεγάλα spikes. 😎 Τέσπα εγώ θα πήγαινα είτε σε 7700k ή θα έφτιαχνα ένα 3600 build.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε 1440p και 4Κ ??  

Δεν είδα το τελευταίο. Το συμπλήρωσε μετα. Σαφέστατα και ναι ψοφιμι, τετραπύρηνο με δώρο 100% usage + stuttering λόγω 4c/4threads

 Εαν είναι να παίζει κανα Dota / LoL κ. στρατηγικής τίποτα παλιά ε οκ αλλά και πάλι κακή αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Assasins : Odyssey 1440p με τον 7600Κ (default)

Από την 970 στην Vega 64 παίρνει πάνω από τα διπλά fps και όπως φαίνεται ανεβάζει fps μέχρι και την 1080Ti/2080, αρα μια χαρά θα είναι με την 5700ΧΤ.

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/assassin-s-creed-odyssey-test-gpu-cpu-2018

spacer.png

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

Δεν είδα το τελευταίο. Το συμπλήρωσε μετα. Σαφέστατα και ναι ψοφιμι, τετραπύρηνο με δώρο 100% usage + stuttering λόγω 4c/4threads

 Εαν είναι να παίζει κανα Dota / LoL κ. στρατηγικής τίποτα παλιά ε οκ αλλά και πάλι κακή αγορά. 

Έλα ρε παίδες που ο 7600 είναι για DOTA/LOL, μην τρελαθούμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Με την έννοια ότι έτσι και αλλιώς δε βγάζει 60 καρέ η 5700xt σε 4k ναι μια χαρά θα είναι γιατί δε θα βλέπει τόσα μεγάλα spikes. 😎 Τέσπα εγώ θα πήγαινα είτε σε 7700k ή θα έφτιαχνα ένα 3600 build.

Όπως είπα είναι δύσκολο να αλλάξω σύστημα, καθώς άλλο 450 για vga (που ήδη είναι στα όρια του budget μου) και άλλο 950+ με όλα τα υπόλοιπα. να άλλαζα μόνο cpu πάλι καινούριος ο i7-7700 πάει 350 ευρώ και για μεταχειρισμένο δεν βλέπω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 7600 θα ριξει bottleneck στην 5700ΧΤ.Ακομα και σε 1440ρ.

Ειχα 4690 στα 4.6(παρομοια αποδοση με στοκ 7600) με vega 64 (χειροτερη της 5700ΧΤ προφανως) και σε αρκετα παιχνιδια η καρτα πεταγε χαρταετο.

1 λεπτό πριν, guardianx71 είπε

Όπως είπα είναι δύσκολο να αλλάξω σύστημα, καθώς άλλο 450 για vga (που ήδη είναι στα όρια του budget μου) και άλλο 950+ με όλα τα υπόλοιπα. να άλλαζα μόνο cpu πάλι καινούριος ο i7-7700 πάει 350 ευρώ και για μεταχειρισμένο δεν βλέπω κάτι

200Ε ενας 3600,100Ε μια μητρικη και ολα τα αλλα ιδια.Αν πουλησεις και τα παλια θα βγει σχεδον οσο η διαφορα 5700ΧΤ με 5700.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, guardianx71 είπε

Όπως είπα είναι δύσκολο να αλλάξω σύστημα, καθώς άλλο 450 για vga (που ήδη είναι στα όρια του budget μου) και άλλο 950+ με όλα τα υπόλοιπα. να άλλαζα μόνο cpu πάλι καινούριος ο i7-7700 πάει 350 ευρώ και για μεταχειρισμένο δεν βλέπω κάτι

Αν παίζεις μόνο 4k δε θα τα καταλάβεις τόσο πολύ τα spikes. Όχι όμως ότι δε θα υπάρχουν, απλά οι βούτες θα είναι πιο μικρές από ότι σε 1080p και δε θα σου χτυπάνε. Υπάρχουν παιχνίδια που ο κλειδωμένος 7600 είναι 50+ fps κάτω σε 1080p 1%low σε σχέση με 3600/8700 και μάλιστα σε μερικά και κάτω και από τα 60 fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ο 7600 θα ριξει bottleneck στην 5700ΧΤ.Ακομα και σε 1440ρ.

Ειχα 4690 στα 4.6(παρομοια αποδοση με στοκ 7600) με vega 64 (χειροτερη της 5700ΧΤ προφανως) και σε αρκετα παιχνιδια η καρτα πεταγε χαρταετο.

 

Στα καινούργια Single Player παιχνίδια εγώ βλέπω την Radeon Vii να είναι το Bottleneck και πρόσεξε αυτά που βλέπεις παρακάτω είναι σε 1080p.

spacer.png

 

spacer.png

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ο 7600 θα ριξει bottleneck στην 5700ΧΤ.Ακομα και σε 1440ρ.

Ειχα 4690 στα 4.6(παρομοια αποδοση με στοκ 7600) με vega 64 (χειροτερη της 5700ΧΤ προφανως) και σε αρκετα παιχνιδια η καρτα πεταγε χαρταετο.

200Ε ενας 3600,100Ε μια μητρικη και ολα τα αλλα ιδια.Αν πουλησεις και τα παλια θα βγει σχεδον οσο η διαφορα 5700ΧΤ με 5700.

Με 2400 ραμ δεν θα πέφτει πολύ ο 3600? Και από θόρυβο πως τα πάει η ψύξη του? Τώρα είμαι με μία megahalems rev.b 2 ανεμιστήρες spire (5 συνολικά)και δεν ακούγεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Στα καινούργια Single Player παιχνίδια εγώ βλέπω την Radeon Vii να είναι το Bottleneck και πρόσεξε αυτά που βλέπεις παρακάτω είναι σε 1080p.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Το control είναι κάργα gpu bound και σε 720p, που λέει ο λόγος. 😂

Τα άλλα 2 είναι vulcan, και τουτέστιν η cpu δε παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Ακόμα και μια μπουλντόζα βγάζει 200 fps στο doom.

Αν θες βάλε BF5, Final Fantasy 15, Monster Hunter World, Kingdom Come Deliverance και δες που είναι τα 1& lows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα καινούργια Single Player παιχνίδια εγώ βλέπω την Radeon Vii να είναι το Bottleneck και πρόσεξε αυτά που βλέπεις παρακάτω είναι σε 1080p.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Ασε τι λεει το καθε site.Εγω σου μιλαω με το δικο μου συστημα και αυτο που εβλεπα.Ηταν stutterfest.Με πιο δυνατη καρτα δε θα το τολμουσα πραγματικα.

Μόλις τώρα, guardianx71 είπε

Με 2400 ραμ δεν θα πέφτει πολύ ο 3600? Και από θόρυβο πως τα πάει η ψύξη του? Τώρα είμαι με μία megahalems rev.b 2 ανεμιστήρες spire (5 συνολικά)και δεν ακούγεται τίποτα

Ριχνεις αν θες και λιγο oc στις ραμ και εισαι μια χαρα.Οι παλιοι πεφτανε πολυ.Οι καινουργιοι επηρεαζονται οσο επηρεαζονται και οι ιντελ.

Για ψυξη βαζεις την ψυκτρα που εχεις ηδη.Αγοραζεις το μπρακετ αν δε το χεις,δεν εχει μεγαλο κοστος.

Εγω απλα στο αναφερω γιατι θα παρεις καινουργια καρτα και θα ξενερωσεις και μετα θα ψαχνεις για αναβαθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ασε τι λεει το καθε site.Εγω σου μιλαω με το δικο μου συστημα και αυτο που εβλεπα.Ηταν stutterfest.Με πιο δυνατη καρτα δε θα το τολμουσα πραγματικα.

Ριχνεις αν θες και λιγο oc στις ραμ και εισαι μια χαρα.Οι παλιοι πεφτανε πολυ.Οι καινουργιοι επηρεαζονται οσο επηρεαζονται και οι ιντελ.

Για ψυξη βαζεις την ψυκτρα που εχεις ηδη.Αγοραζεις το μπρακετ αν δε το χεις,δεν εχει μεγαλο κοστος.

Εγω απλα στο αναφερω γιατι θα παρεις καινουργια καρτα και θα ξενερωσεις και μετα θα ψαχνεις για αναβαθμιση.

Με τον 8600k είχα κάνει simulated 4c/4t tests από περιέργεια με την 1080. Και μάλιστα στα 4.7 Ghz all core. Σχεδόν όλα τα games που παίζω είχαν frame consistency issues που δε τα καταλαβαίνεις από ένα κWλό site που αραδιάζει 2 νου μεράκια για min και average. Αν έχουν άντερα ας ανεβάζαν RTSS framegraph όσο παίζουν στα yt vids και θα βλέπανε τον εγκέλαδο.😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Ασε τι λεει το καθε site.Εγω σου μιλαω με το δικο μου συστημα και αυτο που εβλεπα.Ηταν stutterfest.Με πιο δυνατη καρτα δε θα το τολμουσα πραγματικα.

Ριχνεις αν θες και λιγο oc στις ραμ και εισαι μια χαρα.Οι παλιοι πεφτανε πολυ.Οι καινουργιοι επηρεαζονται οσο επηρεαζονται και οι ιντελ.

Για ψυξη βαζεις την ψυκτρα που εχεις ηδη.Αγοραζεις το μπρακετ αν δε το χεις,δεν εχει μεγαλο κοστος.

Εγω απλα στο αναφερω γιατι θα παρεις καινουργια καρτα και θα ξενερωσεις και μετα θα ψαχνεις για αναβαθμιση.

Κοίταξε αναβάθμιση σε 2-3 χρόνια θα την έλεγα λογική (μιας και πρόσφατα άνεργος δεν μπορώ να δικαιολογήσω τόσο μεγάλο ποσό). Εδώ κράτησα την 970 σχεδόν 5 χρόνια, οπότε την καινούρια θα την έχω και τότε. Και τα κομμάτια τα βάζω στο 2 pc των γονιών - ανιψιών όταν πάνε εκεί που είναι με ένα Pentium g2120, οπότε δεν θα πάνε χαμένα. Το θέμα είναι τώρα. Θα έχω διαφορά μεταξύ ΧΤ(που όπως είπα είναι στα όρια του budget και θα την έχω και στην επόμενη ενδεχομένως αναβάθμιση) και της απλής ή όχι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

 

Αν θες βάλε BF5, Final Fantasy 15, Monster Hunter World, Kingdom Come Deliverance και δες που είναι τα 1& lows.

Είπε δεν παίζει FPS παιχνίδια άρα το BF5 και το Monster Hunter World τα ξεχνάμε. Παρακάτω 1440p με τον 7600Κ (Default) τα Final Fantasy XV και το Kingdom Come Deliverance.

spacer.png

Kingdom-Come-Deliverance-7600-K-1440p.pn

 

11 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ασε τι λεει το καθε site.Εγω σου μιλαω με το δικο μου συστημα και αυτο που εβλεπα.Ηταν stutterfest.Με πιο δυνατη καρτα δε θα το τολμουσα πραγματικα.

 

Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε τίποτα BF Multiplayer κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...