Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ilos είπε

Τα vrm έχουν περιθώρια και 120 να πάνε (που δε πάνε ποτέ). Τις μνήμες προσέξτε που βλέπω τα 90ρια ψωμοτύρι, που σημαίνει καλοκαίρι Ελλάδα χωρίς AC στο δωμάτιο πάνω από 100-105 που είναι και το όριο...

94 ειδα μετα απο gaming σε 50+ fps σε...περιπου 3k αναλυση (θελω να πω ολα δουλευανε 99.99% και μνημες φουλ) με εξωτερικη θερμοκρασια 33-34 χωρις air con. Φανταζομαι σε ακραια συνθηκη θα φλερταρει με το 100αρι, αλλα για ακριβεια σε κανα χρονο...

Βασικα να πω την αμαρτια μου δεν πολυκοιταζα και ποτε την θερμοκρασια των μνημων και στις προηγουμενες καρτες μου.

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

94 ειδα μετα απο gaming σε 50+ fps σε...περιπου 3k αναλυση (θελω να πω ολα δουλευανε 99.99% και μνημες φουλ) με εξωτερικη θερμοκρασια 33-34 χωρις air con. Φανταζομαι σε ακραια συνθηκη θα φλερταρει με το 100αρι, αλλα για ακριβεια σε κανα χρονο...

Βασικα να πω την αμαρτια μου δεν πολυκοιταζα και ποτε την θερμοκρασια των μνημων και στις προηγουμενες καρτες μου.

Και στην nvidia μπορει να φτανει πανω απο 80-90 αλλα εφοσον δεν υπαρχουν αισθητηρες δεν μπορουμε να το ξερουμε. Μην ξεχναμε οτι στις amd δινουν θερμοκρασια vram/vrm/core/tjunction. Η nvidia πρεπει να δινει την θερμοκρασια μονο του πυρηνα. Μερικοι βλεπουν το tjunction στις amd που ειναι το πιο ζεστο σημειο του die ενω και στις nvidia μπορει να ειναι κοντα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mosdi είπε

Για Gigabyte 5700xt γιατί δεν μιλάει κανένας; Ενώ έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια....

Γιατι δεν εχει ερθει κανενα μοντελο Ελλαδα ακομα. Η windforce ειναι κορυφη αλλα αντε να την βρεις. Μονο mech/evoke/pulse βρισκεις σε λογικες τιμες και asus στα 500+. 

432 η xt pulse στο mustshop αλλα δεν το εμπιστευομαι καθολου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Mosdi είπε

Για Gigabyte 5700xt γιατί δεν μιλάει κανένας; Ενώ έχω ακούσει τα καλύτερα σχόλια....

Αν τις εβρισκα ιδια τιμη τις οικονομικες, σε καποια μαγαζια που εμπιστευομαι, απο αυτα που εχω δει μεχρι τωρα θα επαιρνα: 1.GIGABYTE λογω 3 Fan

2.Sapphire

3.Evoke -XFX- Mech

Αν καποια ηταν πανω απο 10 ευρω φθηνοτερη, θα επαιρνα σιγουρα την φθηνοτερη.

Και δεν υποτιμω καθολου ουτε τις. red dragon - Challenger, απλα δεν τις εχω δει ακομα.

Στην σωστη τιμη αν ερθει, ακομα και την απλη Dual Fan Powercolor.

 

Και για διαφορα πανω απο 40 ευρω θα πηγαινα σε reference.

Red Devil - Asus (γαματες ειναι) αν δεν με ενοιαζαν τα χρηματα και ηθελα και Amd (π.χ.λογω freesync)

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Αν τις εβρισκα ιδια τιμη τις οικονομικες, σε καποια μαγαζια που εμπιστευομαι, απο αυτα που εχω δει μεχρι τωρα θα επαιρνα: 1.GIGABYTE λογω 3 Fan

2.Sapphire

3.Evoke -XFX- Mech

Αν καποια ηταν πανω απο 10 ευρω φθηνοτερη, θα επαιρνα σιγουρα την φθηνοτερη.

Και δεν υποτιμω καθολου ουτε τις. red dragon - Challenger, απλα δεν τις εχω δει ακομα.

Στην σωστη τιμη αν ερθει, ακομα και την απλη Dual Fan Powercolor.

Και για διαφορα πανω απο 40 ευρω θα πηγαινα σε reference.

Red Devil - Asus (γαματες ειναι) αν δεν με ενοιαζαν τα χρηματα και ηθελα και Amd (π.χ.λογω freesync)

Στα 500 plus είναι. 

https://www.amazon.de/Gigabyte-Radeon-RX-5700-Gaming/dp/B07WHZQKNJ/ref=mp_s_a_1_1?keywords=rx+5700+xt+windforce&qid=1568289721&s=gateway&sr=8-1

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το trixx που εχει η sapphire ειναι μοναδικο. Αν εδινε 3 χρονια εγγυηση θα ηταν μονοδρομος στις amd. Tα 500+ δεν τα αξιζει καμια 5700xt ειδικα μιας και ολες σηκωνουν το ιδιο OC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 ώρες πριν, Votritis είπε

Γλυκαθηκανε οι εταιρίες να πουλάνε κάρτες midrange 400E+ από την εποχή του σκαψίματος και τώρα θα φάμε στο κεφάλι +100Ε καπέλο ,εγώ θα κάνω φέτος αναβάθμιση σε r5 3600  που άξιζε ι τα λεφτά του, και κάρτα του χρόνου , ένταξη ειπαμε να μας πιάσουν λίγο τον κωλο αλλά όχι και έτσι 

Τι εννοεις mid range καρτες στα 400+ευρω?

Δεν πιστευω να βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τις rx 570 και 580 με τις 5700 και 5700xt ετσι?

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος στο παραπανω?

Το οτι η 5700xt σε καποια παιχνιδια/περιπτωσεις κοιταζει στα ματια την Radeon 7 των 800ευρω αλλα και τις ακριβοτερες απο nvidia το εχεις προσεξει?

Ποια θα ηταν δηλαδη η φυσιολογικη τιμη για σενα για 5700xt?250ευρω?

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι εννοεις mid range καρτες στα 400+ευρω?

Δεν πιστευω να βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τις rx 570 και 580 με τις 5700 και 5700xt ετσι?

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος στο παραπανω?

Το οτι η 5700xt σε καποια παιχνιδια/περιπτωσεις κοιταζει στα ματια την Radeon 7 των 800ευρω αλλα και τις ακριβοτερες απο nvidia το εχεις προσεξει?

Ποια θα ηταν δηλαδη η φυσιολογικη τιμη για σενα για 5700xt?250ευρω?

Αντε πάλι, ναι 250 ευρω τις θέλει τις καρτες. Τι στο καλό μέτοχος είσαι και κάθε φορά ξεσήκωνεσαι όταν μιλήσουν για πτώση τιμών;

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Τι εννοεις mid range καρτες στα 400+ευρω?

Δεν πιστευω να βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τις rx 570 και 580 με τις 5700 και 5700xt ετσι?

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος στο παραπανω?

Το οτι η 5700xt σε καποια παιχνιδια/περιπτωσεις κοιταζει στα ματια την Radeon 7 των 800ευρω αλλα και τις ακριβοτερες απο nvidia το εχεις προσεξει?

Ποια θα ηταν δηλαδη η φυσιολογικη τιμη για σενα για 5700xt?250ευρω?

Αν πάρουμε σαν δεδομένο αυτό που διαβάζω εδώ και πόσο καιρό ότι η nvidia υπερκοστολογει, και ότι η rx480 ας πούμε βγήκε προ τριετίας στα 250 τότε ναι, θεωρώ τα 250-300 φυσιολογική τιμή για την 5700xt.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 392 η 5700xt  θεωρειται η πιο αξιοπιστη αγορα σε σχεση με τα πεταμενα λεφτα της 2070 σουπερ που δινει ελαχιστες επιδοσεις (μερικα frames παραπανω) σε καποια παιχνιδια.

Καλο να συνεχιστει ο ανταγωνισμος για να πεσουν και αλλο οι τιμες , διοτι τα κοροιδα (κυριως αμερικανοι) εχουν χαλασει την πιατσα με τα κουτσα αλογα που τα πληρωσαν χρυσαφι (σειρα 2070-2080).Η αγορα καρτων ειναι οπως οι γκομενες , οσα περισσοτερα χατηρια τους κανεις τοσο αποθρασυνωνται και σου ζητανε τον ουρανο με τα αστρα.

Ηρθε ο καιρος η nvidia να φαει πολλα χαστουκια για να επανελθει στο σωστο δρομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...