Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Δεν έχεις προλάβει τις pre/early windows 95 εποχές. Μιλάμε για μύριo + σε δραχμές. Τα pc άρχισαν να δίνονται σχετικά προσιτά με τους πρώτους pentium γιατί υπήρξε ανταγωνισμός από AMD/Cyrix και είχε απολέσει το μονοπώλιο η IBM.

Spoiler

Πλάκα μου κάνεις. Από Amstad 6128 ξεκίνησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Κοιτά ούτε ψυχολόγος σου είμαι ούτε κοινωνικοπολιτική ανάλυση πρόκειται να κάνω ούτε μαζί σου ούτε με κανένα άλλο εδώ...

Ενα παράδειγμα μήπως και καταλάβεις τι γράφεις π.χ. rx 5700XT

https://www.skroutz.gr/s/19386537/Gigabyte-Radeon-RX-5700-XT-8GB-GV-R57XT-8GD-B.html

Στο σκρούτζ κοστολογείται προς 412,75€ στις 12/9/2019, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αν εσύ θέλεις να πιστεύεις ή νομίζεις ή όπως σου έταξαν διάφοροι youtubers οτι έχει 250€ αυτό ονομάζεται ευσεβής πόθος ή απλούστερα παραμύθι, η πραγματικότητα ΔΕΝ μεταβάλλεται ανάλογα με τι θέλεις εσύ ή νομίζεις η πιστεύεις, και το να κατηγορείς τον οποιονδήποτε Fulgore για την πραγματικότητα το μόνο που καταφέρνεις είναι να γίνεσαι αστείος τουλάχιστον αυτα.

Καταναλωτική συνείδηση λέγετε google it.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πλάκα μου κάνεις. Από Amstad 6128 ξεκίνησα.

Ε τότε ένας λόγος περισσότερος να μη κράζουμε για τις τιμές. Ολιγοπώλια είχαμε τότε, ολιγοπώλια έχουμε και τώρα. Καθένας ψηφίζει με το πορτοφόλι του.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

 

Οκ εγω τρολλαρω και συμφωνα με σενα η ακριβοτερη  Rx 5700XT(Strix) επρεπε να κοστιζει day one 250ευρω και η φθηνοτερη 5700 200ευρω(φανταζομαι και η 2080ti 400-500ευρω).

Καλη συνεχεια.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ilos είπε

Ε τότε ένας λόγος περισσότερος να μη κράζουμε για τις τιμές. Ολιγοπώλια είχαμε τότε, ολιγοπώλια έχουμε και τώρα. Καθένας ψηφίζει με το πορτοφόλι του.

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ποτέ τα pc δεν κόστιζαν τόσο, έχουν βρει και τα κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ποτέ τα pc δεν κόστιζαν τόσο, έχουν βρει και τα κάνουν. 

Οι κάρτες εννοείς όχι τα pc. Στους επεξεργαστές ζούμε χρυσή εποχή όσο αφορά τον ανταγωνισμό και τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Γενικότερα το hardware. Μιλάμε για το mid και high end τώρα. 

Τέλος πάντων μεγαλη συζήτηση αυτή και εκτός θέματος.

 

 

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Οι κάρτες εννοείς όχι τα pc. Στους επεξεργαστές ζούμε χρυσή εποχή όσο αφορά τον ανταγωνισμό και τις τιμές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Οκ εγω τρολλαρω και συμφωνα με σενα η ακριβοτερη  Rx 5700XT(Strix) επρεπε να κοστιζει day one 250ευρω και η φθηνοτερη 5700 200ευρω(φανταζομαι και η 2080ti 400-500ευρω).

Καλη συνεχεια.

Μια χαρά θα ήταν η 5700 στα $250 και η 5700ΧΤ στα $300

$50 παραπάνω από τις 480/470 που βγήκαν πριν 3 χρόνια και ακόμα δεν έχουν αντικαταστατή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

giphy.gif

Παιδιά, σιγά-σιγά, γιατί θα πρέπει να βάλω στο τηγάνι και δεύτερη φουρνιά....

OFF TOPIC ON

Στο τηγανι τα ποπ κορν? Δεν γεμιζει ο τοπος?

Και επιπλεον... στο τηγανι.....φουρνιααααααα?

Στον φουρνο δηλ τι βαζεις?

😋 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

OFF TOPIC ON

Στο τηγανι τα ποπ κορν? Δεν γεμιζει ο τοπος?

Και επιπλεον... στο τηγανι.....φουρνιααααααα?

Στον φουρνο δηλ τι βαζεις?

😋

Τηγανιά.

Μπα, είμαι εκπαιδευμένος. Πιάνω ποπ κορν στον αέρα:P:D...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Για πολλες καρτες ισχυει αυτο ακομα και πριν τις Turing,αλλα οταν εχουν ηδη κυκλοφορησει στην αγορα και εχουν τις τιμες που εχουν,δεν υπαρχει νοημα να λεμε''αυτη η καρτα επρεπε να κοστιζει χ χρηματα φθηνοτερα''. Και ασε που δεν υποχρεωνει κανεις κανενα να αγορασει day one που ειναι και οι τιμες ψηλοτερες.

Vega για παραδειγμα πολλοι αγορασαν πριν μηνες οταν επαιζαν συνεχεια σε εκπτωση μαζι με κουπονια με παιχνιδια σε πολυ χαμηλοτερες τιμες απο οσο ειχαν day one και το ιδιο ισχυει φυσικα και για 570 απο περυσι που μπηκαν σε προσφορα στο Πλαισιο.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οκ εγω τρολλαρω και συμφωνα με σενα η ακριβοτερη  Rx 5700XT(Strix) επρεπε να κοστιζει day one 250ευρω και η φθηνοτερη 5700 200ευρω(φανταζομαι και η 2080ti 400-500ευρω).

Καλη συνεχεια.

Διάβασες στο post μου κάτι για εκδόσεις strix και 2080ti ή όντως trollaris?  Εδω η φτηνότερη blower κάνει 400, ποιά strix μου λές?

Σύμφωνα με μένα 3 χρόνια μετά με τα ίδια λεφτά θα πρέπει να παίρνεις καλύτερες επιδόσεις. Oπότε δεν καταλαβαίνω που είναι το παράλογο να κάνει η 5700xt 250-300. Η 2080ti 700-800, όπως όλες οι ti μέχρι τώρα. Που είναι το περίεργο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...