Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Άσε καπιτάλα εσύ πλήρωνε 1200άρια. Πολυσυζητημένο το θέμα. Ναι ο Fulgore και ο κάθε fulgore ευθύνεται που οι τιμές είναι εκεί όταν το υποστηρίζει και όταν αγοράζει και φυσικά δεν είναι προσωπικό το θέμα ούτε έχω τίποτα με το παλικάρι, ούτε με εσένα φυσικά. Προσωπικό το κάνετε εσείς.

Έτσι λειτουργεί η αγορά. Αγοράζεις ανεβαίνει η τιμή, δεν αγοράζεις πέφτει.

Τι μανία είναι αυτή μην τυχόν πέσουν οι τιμές και δεν είναι στα επίπεδα που εσείς θεωρείτε λογικά. Ούτε τα πραγματικά κόστη ξέρετε ούτε το κέρδος τους το καθαρό, ούτε αν μας δουλεύουν όλοι μαζί.

Λειτουργει και ως εξης , βγαζουμε μοντελα και τα αποσυρουμε με καινουργια για να μην πεσουν οι τιμες.

Στις καλες τηλεορασεις το εχω προσεξει παλιοτερα και τωρα ηρθε και στις καρτες

Θεωρω μια τιμη μεταξυ και 350 - 370 την xt ως  λογικη , ηδη κοντευει  να την φτασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Τι εννοεις mid range καρτες στα 400+ευρω?

Δεν πιστευω να βαζεις στο ιδιο τσουβαλι τις rx 570 και 580 με τις 5700 και 5700xt ετσι?

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος στο παραπανω?

Το οτι η 5700xt σε καποια παιχνιδια/περιπτωσεις κοιταζει στα ματια την Radeon 7 των 800ευρω αλλα και τις ακριβοτερες απο nvidia το εχεις προσεξει?

Ποια θα ηταν δηλαδη η φυσιολογικη τιμη για σενα για 5700xt?250ευρω?

Αν θέλω να πάω τους επόμενους μήνες σε κάτι άλλο από την 580 που έχω τώρα σχεδόν  2 χρόνια, στην 5700 δεν πρέπει να πάω ? δεν έχει 100Ε παραπάνω από τα 250Ε της 580 χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο? 

Α μάλιστα τώρα κατάλαβα πως βγάζεις λογική την τιμή της 5700xt , την συγκρίνεις με τις υπέρ κοστολογημενες nvidia λόγο της ανοησίας RT , και με την radeon 7 που δεν είναι καν gaming κάρτα.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω στο msrp να ειναι οι τιμες με σωστη διαθεσιμοτητα και ολα καλα θα ηταν. Σημερα μιλησα με mustshop το κατοπιν παραγγελιας σημαινει 15-20 εργασιμες δηλαδη παμε στον μηνα. Τι να τις κανω τις χαμηλες τιμες που εχει αν μου ερθει η καρτα σε 1 μηνα. Η pulse με 410msrp ειναι 370 ευρω+24% παμε στα 450. Η απλη reference εχει 399msrp και παιζουν οι τιμες στα 400 σε πολλα καταστηματα. Οποτε η pulse μια λογικη τιμη ειναι τα 410-420 ευρω οχι 480 που την εχουν 2 καταστηματα. Στις 2070super τα ιδια και χειροτερα στα σοβαρα καταστηματα εκτος απο την zotac dual στα 521 ευρω απο multicopter που ειναι τιμια η τιμη της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Votritis είπε

Αν θέλω να πάω τους επόμενους μήνες σε κάτι άλλο από την 580 που έχω τώρα σχεδόν  2 χρόνια, στην 5700 δεν πρέπει να πάω ?

δεν έχει 100Ε παραπάνω από τα 250Ε της 580 χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο? 

Δηλαδη κατα την γνωμη σου η 5700 ποσα χρηματα παραπανω αξιζει απο την 580?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Votritis είπε

Αν θέλω να πάω τους επόμενους μήνες σε κάτι άλλο από την 580 που έχω τώρα σχεδόν  2 χρόνια, στην 5700 δεν πρέπει να πάω ? δεν έχει 100Ε παραπάνω από τα 250Ε της 580 χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο? 

Α μάλιστα τώρα κατάλαβα πως βγάζεις λογική την τιμή της 5700xt , την συγκρίνεις με τις υπέρ κοστολογημενες nvidia λόγο της ανοησίας RT , και με την radeon 7 που δεν είναι καν gaming κάρτα.....

Ειναι απο οποια οπτικη το δεις. Αν συγκρινεις με τις αντιστοιχες nvidia τις λες και vfm. Αν συγκρινεις με τις 3.5 χρονια pascal 1080 με το 20-25% παραπανω που δινει μια 5700xt στα 450-500 ευρω τοτε ναι ειναι πολυ ακριβες. Η nvidia/amd απο το mining και μετα πηραν τα μυαλα τους αερα μιας και εκεινη την περιοδο εβγαλαν τα λεφτα της ζωης τους με ακομα και 100% πανω τιμες και τωρα αρνουνται πεισματικα να συμμορφωθουν στα δεδομενα των gamers που ως μη miners αρνουνται να αγορασουν mid range καρτες σε high end τιμες. 

Το συγκεκριμενο βιντεο τα λεει οσο καλυτερα γινεται

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δηλαδη κατα την γνωμη σου η 5700 ποσα χρηματα παραπανω αξιζει απο την 580?

Πες την αλήθεια, trollaris. Η 480 (που είναι με την 580) βγήκε πρίν 3 χρόνια και 2 μήνες και κόστιζε 250...οπότε τι ακριβώς μας λες, οτι οι κάρτες δεν πέφτουν σε τιμή σε βάθος χρόνου και κάθε γρηγορότερη κάρτα θα κοστίζει παράπανω? Κάποια στιγμή ας πούμε το επόμενο μοντέλο θα κάνει ένα 10.000€ ξερώ γω...

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες...ειναι τιμες! (σωωωωπα :Ρ)

Μεμονωμενα δεν τις επηρεαζει κανεις... Η αγορα (ζητηση - προσφορα) επηρεαζεται απο κατι δις ανθρωπους παγκοσμιως. Που με τη σειρα τους επηρεαζονται απο αλλους παραγοντες. Και ειναι και ο ανταγωνισμος και η στρατηγικη των εταιριων και και και....10 σελιδες να γραψουμε, παλι καποιον επιπλεον λογο θα βρουμε που επηρεαζει τις τιμες. 

Η πραγματικοτητα ειναι αυτη, δεν αμφισβητειται

ΑΥΤΟ ΔΕ σημαινει ομως οτι δεν μπορουμε να εχουμε κριση γι αυτα που παρακολουθουμε...

Και εσυ που με διαβαζεις τωρα, ειναι πιθανο να εχεις αλλαξει πανω απο 10 καρτες τα τελευταια 20 χρονια. (Εγω μολις πηρα την 13η μετα απο 23χρονια).

Οποτε φανταζομαι θα συμφωνεις οτι συνηθως (οχι απολυτα,αλλα περιπου) καθε 1-2 χρονια, επαιρνες διπλασιες επιδοσεις στα ιδια περιπου χρηματα. 

Και θα συμφωνεις οτι μεταξυ 14-15 και λιγο πιο μετα, ξαφνικα το κοστος των καρτων απογειωθηκε με πικ το 2017, ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ με την αυξηση επιδοσεων, κατι το οποιο οφειλεται (κυριως) στην παααρα πολυ μεγαλη ζητηση  λογω Mining, και στην ελλειψη επαρκους προσφορας, κυριως απο την AMD με τις Vega, γεγονος που βοηθησε και την Nvidia να αυξησει πολυ τις τιμες της. 

Και φυσικα θεωρω ολα τα ανωτερω ειναι πραγματικοτητα, ανεξαρτητου αντιληψης του καθενος περι...πραγματικοτητας 

Οπως και πραγματικοτητα ειναι οι πολυ ψηλες τιμες αναλογικα παντα με τις επιδοσεις και συγκριτικα  με την τελευταια 20 ετια (και οχι αναλογικα και συγκριτικα με το πορτοφολι του καθενος....ημαρτον)

Και φυσικα δεν φταινε ουτε οι εξωγιηνοι, ουτε οι νεφελιμ...ουτε οι σκευωριες των εταιρειων που μας ψεκαζουν, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ισχυει...

ΝΑΙ ψωνιζουμε ακριβα τα τελευταια 2-3 χρονια...

και ας μη με παρετε σοβαρα αν δεν θελετε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

giphy.gif

Παιδιά, σιγά-σιγά, γιατί θα πρέπει να βάλω στο τηγάνι και δεύτερη φουρνιά....

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πες την αλήθεια, trollaris. Η 480 (που είναι με την 580) βγήκε πρίν 3 χρόνια και 2 μήνες και κόστιζε 250...οπότε τι ακριβώς μας λες, οτι οι κάρτες δεν πέφτουν σε τιμή σε βάθος χρόνου και κάθε γρηγορότερη κάρτα θα κοστίζει παράπανω? Κάποια στιγμή ας πούμε το επόμενο μοντέλο θα κάνει ένα 10.000€ ξερώ γω...

Κάποιος χάκαρε το account;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο jump επιδοσεων εγινε απο τις maxwell στις pascal. 980ti με 1080ti ειχαμε πανω απο 70% διαφορα και αυτα σε 1.7 χρονια. Pascal-turing πηγαμε στα 2.3 χρονια και η διαφορα ηταν η μιση σε επιδοσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Κάποιος χάκαρε το account;

Mπα, απλά συνήθως το fanboyliki υπέρ της AMD δεν σας αφήνει να δείτε αυτά που πραγματικά γράφει ο άλλος. Πότε δεν είπα ότι οι κάρτες γενικά είναι φτηνές. Έχω πεί πολλάκις, όσο πανάκριβες είναι οι nvidies άλλο τοσο είναι και οι navi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Coppermine είπε

Κοιτά ούτε ψυχολόγος σου είμαι ούτε κοινωνικοπολιτική ανάλυση πρόκειται να κάνω ούτε μαζί σου ούτε με κανένα άλλο εδώ...

Ενα παράδειγμα μήπως και καταλάβεις τι γράφεις π.χ. rx 5700XT

https://www.skroutz.gr/s/19386537/Gigabyte-Radeon-RX-5700-XT-8GB-GV-R57XT-8GD-B.html

Στο σκρούτζ κοστολογείται προς 412,75€ στις 12/9/2019, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αν εσύ θέλεις να πιστεύεις ή νομίζεις ή όπως σου έταξαν διάφοροι youtubers οτι έχει 250€ αυτό ονομάζεται ευσεβής πόθος ή απλούστερα παραμύθι, η πραγματικότητα ΔΕΝ μεταβάλλεται ανάλογα με τι θέλεις εσύ ή νομίζεις η πιστεύεις, και το να κατηγορείς τον οποιονδήποτε Fulgore για την πραγματικότητα το μόνο που καταφέρνεις είναι να γίνεσαι αστείος τουλάχιστον αυτα.

Η πραγματικότητα είναι ότι μας δουλεύουν. Pc αξίας δύο, τριών, τεσσάρων, πέντε χιλιάδων δεν υπήρξαν ποτέ στην ιστορία. Μόνο σήμερα. Αυτό κάτι λέει.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δηλαδη κατα την γνωμη σου η 5700 ποσα χρηματα παραπανω αξιζει απο την 580?

Στα 300Ε οι κοστομ θα ήταν μια σχετικα λογική τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Η πραγματικότητα είναι ότι μας δουλεύουν. Pc αξίας δύο, τριών, τεσσάρων, πέντε χιλιάδων δεν υπήρξαν ποτέ στην ιστορία. Μόνο σήμερα. Αυτό κάτι λέει.

Δεν έχεις προλάβει τις pre/early windows 95 εποχές. Μιλάμε για μύριo + σε δραχμές. Τα pc άρχισαν να δίνονται σχετικά προσιτά με τους πρώτους pentium γιατί υπήρξε ανταγωνισμός από AMD/Cyrix και είχε απολέσει το μονοπώλιο η IBM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...