Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Έχεις temporal injection on? Κλειστο αν το έχεις γιατί θολώνει τα πάντα. 

Το παιχνίδι είναι πολύ βαρύ ναι αλλά τα γραφικά του είναι ότι πιο ρεαλιστικό υπάρχει όπως ήταν και του wildlands. 

Από ρυθμίσεις θα σε στείλω αύριο αναλυτικά πως τις έχω. Το όλα ultra το ξεχνάς. Με τις ρυθμίσεις που έχω σε 1440p θα είσαι στα 50 55 με temporal injection off. Στα 65 75 παίζω μόνιμα σε 2560x1080. Με τις ρυθμίσεις από hardware unboxed θα πας στα 70+ αλλά χάνεις πολύ λεπτομέρεια που κάνει το παιχνίδι στα ίδια με το wildlands. Αν είσαι οκ με temporal στο on θα πάρεις 20fps ακόμα. Είναι σαν το checkboard των κονσολών. Άθλιο δηλαδή. 

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή που ξεκίνησε το παιχνίδι δεν με τρέλανε. Μου φαίνεται αρκετά σκοτεινό και δεν θα έλεγα ότι έχει καθαρότητα το παιχνίδι. Θα δοκιμάσω αυτό που λες και θα με βοηθούσε να μου στείλεις τις ρυθμίσεις γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 12:23 ΠΜ, panoskatos είπε

Ναι και αυτο είναι πολύ περίεγο ! Εχω ξενερώσει απίστευτα .. Δυστυχώς αυτο το κωλοπαίχνιδο παίζω αυτον τον καιρό και γι αυτο τον λόγο υποτίθεται πήρα την κάρτα . Μου φαινεται θα την πουλήσω ξανά !!!

Ελπίζω μόνο να παίζεις σε DX12 και Fullscreen. Το DX11 στο BF V είναι αίσχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 2η φορά που έχω μπλε οθόνη σήμερα και πάλι στο media player clasic. Ανεβάζω φωτογραφία με το κωδικό τραβηγμένη από κινητό αν δεν φαίνεται καλά πείτε μου να τον γράψω το κωδικό χειροκίνητα. 

EB708AF9-DD48-486E-8979-442B1B489FA5.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sotiris123 είπε

Λοιπόν 2η φορά που έχω μπλε οθόνη σήμερα και πάλι στο media player clasic. Ανεβάζω φωτογραφία με το κωδικό τραβηγμένη από κινητό αν δεν φαίνεται καλά πείτε μου να τον γράψω το κωδικό χειροκίνητα. 

EB708AF9-DD48-486E-8979-442B1B489FA5.jpeg

Γράφεις λίγο το σύστημα σου? Και ποια drivers έχεις? Μια καλή πάντως λύση είναι. 

Κατεβάζεις το ddu https://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

Search bar > msconfig και βάζεις ασφαλή λειτουργία στο επόμενο boot

 Κάνεις επανεκκίνηση θα σε πάει στο safe mode μετά απεγκατάσταση όλα τα video drivers με το ddu πατάς πάλι msconfig βγάζεις την ασφαλή λειτουργία που επέλεξες πριν και μετά κατεβάζεις τα τελευταία drivers για την amd gpu από εδώ https://www.amd.com/en/support

Γράψε κιόλας το σύστημα σου όπως είπα λίγο ποιο πριν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κάνω απεγκατάσταση των παλιών και βάζω τους νέους. Με ddu.  
6700κ επεξεργαστής

B150m μητρική

aegis 16gb ram 

pulse 5700 κάρτα γραφικών

tx-550m τροφοδοτικό

windows 10 με το τελευταιο update  

και driver τους τελευταίους που έχουν βγει 2/12 αν δεν κάνω λάθος.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι θέμα bottleneck γενικά η μητρική για αυτόν τον επεξεργαστή και την γραφικών μου φαίνεται πολύ αδύναμη +ότι τον επεξεργαστή δεν τον αξιοποιεί καθόλου σε παιχνίδια πως ανταποκρίνεται? 

Σε ένα άλλο ποστ σε άλλο forum διάβασα ότι μπορεί να ευθύνεται από το βάρος από την κάρτα στην σύνδεση με την μητρική το γνωστό bending (όλα είναι πιθανά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Λοιπόν 2η φορά που έχω μπλε οθόνη σήμερα και πάλι στο media player clasic. Ανεβάζω φωτογραφία με το κωδικό τραβηγμένη από κινητό αν δεν φαίνεται καλά πείτε μου να τον γράψω το κωδικό χειροκίνητα. 

EB708AF9-DD48-486E-8979-442B1B489FA5.jpeg

Γραψε το συστημα σου.

Σε μενα αυτο το συγκεκριμενο θεμα λυθηκε με αλλαγη βιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γραψε το συστημα σου.

Σε μενα αυτο το συγκεκριμενο θεμα λυθηκε με αλλαγη βιος.

Το έγραψε παραπάνω αλλά b150m είναι κάπως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ τώρα κάτι, εμείς που αγοράσαμε 5700 (Xt or not) απο πλαίσιο, περιμένουμε e-mail με κωδικό για τα παιχνίδια?

Η κλασσικά να αρχίσουμε κανά πρήξημο μπας και τα στείλουν μια ώρα αρχίτερα? :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Να ρωτήσω και εγώ τώρα κάτι, εμείς που αγοράσαμε 5700 (Xt or not) απο πλαίσιο, περιμένουμε e-mail με κωδικό για τα παιχνίδια?

Η κλασσικά να αρχίσουμε κανά πρήξημο μπας και τα στείλουν μια ώρα αρχίτερα? :D 

Τα κλασσικά, στην Ελλαδα είμαστε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο bios εχω της μητρικής. Και την κάρτα την έχω συνδέσει στην  pci 3 x16 οχι στην χ4. Αυτός ο κωδικός είναι λόγω κάρτας γραφικών; Γιατί τότε και εμφανίστηκε το πρόβλημα. Με αλλαγή της 470 σε 5700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotiris123 είπε

Το τελευταίο bios εχω της μητρικής. Και την κάρτα την έχω συνδέσει στην  pci 3 x16 οχι στην χ4. Αυτός ο κωδικός είναι λόγω κάρτας γραφικών; Γιατί τότε και εμφανίστηκε το πρόβλημα. Με αλλαγή της 470 σε 5700. 

Σε παιχνίδια αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sotiris123 είπε

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή που ξεκίνησε το παιχνίδι δεν με τρέλανε. Μου φαίνεται αρκετά σκοτεινό και δεν θα έλεγα ότι έχει καθαρότητα το παιχνίδι. Θα δοκιμάσω αυτό που λες και θα με βοηθούσε να μου στείλεις τις ρυθμίσεις γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά. 

Λοιπον θα βαλεις τις παρακατω ρυθμισεις. Ειναι οι καλυτερες που μπορεις να βαλεις χωρις να πεσεις πολυ σε γραφικα και να κρατησεις και σωστο framerate με temporal injetion στο off. H εικονα ειναι κρυσταλλο.

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png

 

Και ενα benchmark με τις παραπανω ρυθμισεις σε 2560x1080. Υπολογισε 30% λιγοτερα FPS σε 2560x1440 αναλυση που παιζεις. 

 

2019-12-07-19-02.png

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...