Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, johnpap21 είπε

Λοιπόν μια που το έφερε η κουβέντα με τα τροφοδοτικά θα σας γράψω τι έπαθα με την 5700 XT Pulse που έβαλα στο σύστημα τη Δευτέρα.

Στην αρχή όλα καλά (πόσταρε κανονικά) μπήκε WIndows 10 (είχα κάνει όλες τις διαδικασίες για σωστό migration από NVIDIA που είχα πριν) και άρχισα να περνάω drivers και συνοδευτικά. Φορτώνω το πρώτο παιχνίδι (Project Cars 1) όλα καλά βάζω ρυθμίσεις όλα στο τέρμα 😁 και τρώω την πρώτη φρίκη με το που αλλάζουν τα settings... κάνει το σύστημα άμεσο reboot και μένω να κοιτάζω την οθόνη σα χάνος μέχρι να καταλάβω τι έγινε... Τέλος πάντων, ξαναμπαίνει Windows πάω να κάνω recreate και ξαναμανά τα ίδια!

Τι διάoλο ίσως το παιχνίδι ή/και οι drivers να έχoυν κάποιο θέμα ήταν η πρώτη μου σκέψη (δεν θέλεις με τίποτα να πάει το μυαλό σου ότι φταίει κάτι στο hardware). Κοιτάζω αν υπάρχει σχετικό post με το game κι αυτό που μου έτυχε αλλά δεν βρήκα κάτι που να ταιριάζει γάντι. Σε αυτό το σημείο άρχισα να πονηρεύομαι ίσως συνέβαλε και το γεγονός ότι ήταν άμεσο reboot και όχι κάποιο blue screen ή κάποιο άλλο συνηθισμένο κόλλημα που όλοι λίγο πολύ έχουμε συναντήσει όσο καιρό ασχολούμαστε με το σπορ.

Δοκιμάζω κι άλλα παιχνίδια σε κάποια ήταν εντάξει αλλά σε κάποια άλλα που ζόριζαν την κάρτα λίγο περισσότερο μια απ' τα ίδια... άμεσo reboot. Μπαίνω Linux φορτώνω Steam και τρέχω το πρώτο 3d παιχνίδι που έχω στη library. Τα ίδια!

Εδώ πλέον καταλαβαίνω ότι υπάρχει θέμα με το hardware και χάνω απότομα το υπέροχο χαμόγελο μου (αυτό που βλέπετε στο avatar). Σβήνω το PC, κλείνω ρεύμα τσεκάρω τα πάντα (όλα) συνδέω με το 2ο καλώδιο PCI-E που βγάζει το PSU, τα ίδια... Γμτ λέω τώρα πρέπει να κάνω τράμπα ένα PSU από το παλιό PC που για καλή μου τύχη έχει ακριβώς τα ίδια specs και είναι της ίδιας μάρκας (από τις ok μάρκες στα 750 watts).

Κάνω τη μεταμόσχευση ανάβω PC, πάμε στα WIndows 10, φορτώνω ένα σκασμό games όλα καλά. Βάζω και το OCCT για να ζορίσω τα πράγματα και πάλι όλα καλά!

Συμπέρασμα: Tο PSU μετά από 4 χρόνια βαρβάτης λειτουργίας άρχισε να κάνει νερά στα ρεύματα που δίνει για κάρτες γραφικών.

Το γεγονός ότι δεν είχε παρουσιάσει τίποτα στην GTX 760 που είχα πριν, υποθέτω ότι οφείλεται στις μικρότερες απαιτήσεις που έχει η κάρτα σε σχέση με την 5700 XT.

Επίσης αφού το ίδιο ακριβώς PSU που είχα στο παλιό PC σήκωσε κανονικά την κάρτα, αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τα specs στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν και για καλή μου τύχη το PSU έχει 5 χρόνια εγγύηση, οπότε μπορώ να το αντικαταστήσω χωρίς να βάλω το χέρι στην τσέπη.

TLTR: Πρόβλημα με την 5700 XT Pulse και reboots -> Αιτία το PSU.

Το βασικότερο δε μας είπες τι μοντέλο psu ήταν.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο πιο πάνω βίντεο η 5700xt δείχνει να πέρασε μπροστά σε metro exodus και gears 5 όταν πριν 2 μήνες ήταν πίσω. Και στο control μίκρυνε πολύ η διαφορά. Το πάνε πολύ καλά με τους drivers. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στο πιο πάνω βίντεο η 5700xt δείχνει να πέρασε μπροστά σε metro exodus και gears 5 όταν πριν 2 μήνες ήταν πίσω. Και στο control μίκρυνε πολύ η διαφορά. Το πάνε πολύ καλά με τους drivers. 

Είπαμε είναι σαν το παλιό κρασί 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Εντύπωση μου κάνουν τα Lows fps της 5700xt.

Για αρχή μαρεσει που έχει στο thumbnail 500$ super και 400$ xt. H zotac μπορεί να φτάνει τα 500 αλλά το ίδιο κάνει και η rog strix στην RX. Πιστεύω μια Nitro+ ή ακόμα και gigabyte θα έβγαζαν 3-4 fps παραπάνω. Τέτοια ρολόγια πιάνω στη δικιά μου όταν την κάνω UV.

Έχω παρατηρήσει σε πολλά benchmarks ότι η nvidia έχει πιο σταθερά ρολόγια ενώ η 5700 παίζουν πάνω κάτω αρκετά. Μπορεί να οφείλεται στο power limit?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Τίποτα φίλε , ολα τα παιχνίδια που δοκίμασα τα έπαιζε πολύ καλά , μόνο στο battlefield 5 με ταλαιπώρησε πάρα πολύ . Μάλιστα έπαιξα Battlefield 4 και βίωσα την καλύτερη εμπειρία battlefield , η απόλυτη σμουθίλα με 150 frames average στο ultra . Ναι μεν μπουκαλιάζει ο 1600 την RX5700 αλλά σε μικρό βαθμό.

Οσο αφορά το battlefield 5 που δυστυχώς αυτο παίζω αυτον τον καιρό μόλις εχτες βρήκα την λύση και έπιασε στην δική μου περίπτωση . Απ ενεργοποίησα το freesync ! Κάποια πατατιά παίζει με τους drivers και αυτο το παιχνιδι στην Navi σειρά , γιατί με RX580 δεν είχα θέματα.   

edit : Αλλά το περίεργο με αυξημένο cpu usage στα ιδια frames με την RX5700 σε σχεση με την RX580 παραμένει και αυτο θα ήθελα πραγματικά κάποιος να μου το εξηγήσει γιατι συμβαίνει .

Τελικα οι πανεπιστημονες που τους εφταιγε το CPU που πηγανε? Σε ποιο λαγουμι χωθηκαν να μπουμε να τους ξετρυπωσουμε?

Για το cpu usage, παιζεις στα ιδια settings που επαιζες με την 580? Η μηπως τα βαζεις στο ultra τωρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό είναι recomended τα 650 για την 5700xt τα 600 είναι οριακά και εξαρτάται φαίνεται απο την ποιότητα του και το όλο σύστημα πόσο καταναλώνει,εγώ έχω 600άρη με την 580 είμαι οκ αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα καλό 650 η 750 γιατί σε λίγο σκέφτομαι και γω για αναβάθμιση σε 5700xt. να χαρώ και λίγο ορισμένα πράγματα και στήν 4Κ τηλεόραση (και ας υπάρχουν και παραχωρήσεις σε settings)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Το τροφοδοτικό είναι recomended τα 650 για την 5700xt τα 600 είναι οριακά και εξαρτάται φαίνεται απο την ποιότητα του και το όλο σύστημα πόσο καταναλώνει,εγώ έχω 600άρη με την 580 είμαι οκ αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα καλό 650 η 750 γιατί σε λίγο σκέφτομαι και γω για αναβάθμιση σε 5700xt. να χαρώ και λίγο ορισμένα πράγματα και στήν 4Κ τηλεόραση (και ας υπάρχουν και παραχωρήσεις σε settings)

Δεν παιζει να μην φτανει το 600αρι. Ασε τα recomended. Με 600αρι της κανει και SLI (θα εισαι οριακα αλλα okay). Peak εχουν τα 250w consumption, το υπολοιπο συστημα αντε να τραβαει αλλα τοσα αμα εισαι σε full stress cpu + gpu, το 600αρι παραφτανει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με Corsair CX600ρι 5αετιας+ την τρέχω και όλα πάνε πένα...Αφού ο 3600 δεν καίει πολύ και η 5700 XT 200watt καιει...μην βλέπετε τα recommended γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να ξέρουν τι έχετε πάνω εσείς στο σύστημα ...Βέβαια οσον αφορά το τροφοδτικό θα συμφωνήσω ότι αξίζει να έχεις ακομή και ενα αρκετά overkill για να έχες το κεφαλι σου ήσυχο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σκεφτείτε ότι δεν υπάρχει ρεαλιστικό σενάριο που GPU και CPU να τραβάνε στο 100% ταυτόχρονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Το τροφοδοτικό είναι recomended τα 650 για την 5700xt τα 600 είναι οριακά και εξαρτάται φαίνεται απο την ποιότητα του και το όλο σύστημα πόσο καταναλώνει,εγώ έχω 600άρη με την 580 είμαι οκ αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα καλό 650 η 750 γιατί σε λίγο σκέφτομαι και γω για αναβάθμιση σε 5700xt. να χαρώ και λίγο ορισμένα πράγματα και στήν 4Κ τηλεόραση (και ας υπάρχουν και παραχωρήσεις σε settings)

Εγω δλδ με vega 64 και 550watt τροφοδοτικό πως γίνεται να μην έχω θέμα ? 

Να το πούμε άλλη μια φορά, δυστυχώς δεν κυκλοφορούν μόνο επώνυμα τροφοδοτικά που τα αναγραφόμενα watt είναι και αληθινά, γιαυτό το λόγο οι εταιρίες στις κάρτες τους πάντα προτιμούν να αναφέρουν παραπανω watt, για να έχουν τον κ@λ@ τους καλυμμένο...

  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geo4sar είπε

Για αρχή μαρεσει που έχει στο thumbnail 500$ super και 400$ xt. H zotac μπορεί να φτάνει τα 500 αλλά το ίδιο κάνει και η rog strix στην RX. Πιστεύω μια Nitro+ ή ακόμα και gigabyte θα έβγαζαν 3-4 fps παραπάνω. Τέτοια ρολόγια πιάνω στη δικιά μου όταν την κάνω UV.

Έχω παρατηρήσει σε πολλά benchmarks ότι η nvidia έχει πιο σταθερά ρολόγια ενώ η 5700 παίζουν πάνω κάτω αρκετά. Μπορεί να οφείλεται στο power limit?

Τα ρολογια μην τα δινετε μεγαλη σημασια. Εχουν αμεση σχεση με το ρευμα. Πχ αν το ρευμα πεσει πχ 130watt αυτοματα δειχνει και τα ρολογια στα 1500-1600. Αν το ρευμα ειναι στα 180-190 τα ρολογια παιζουν στα 1900+ μονιμα. Οι RDNA λειτουργουν διαφορετικα. Στις pascal/turing αν βαλεις πχ 2000 συχνοτητα θα παιζει μονιμα εκει και αναλογα τη θερμοκρασια θα πεφτει ανα 12.5mhz οσο ανεβαινει. Ειναι το nvidia boost. Στις navi μονο σε benchmark βλεπω 1900+ συχνοτητα σε κανονικο gameplay παιζει αρκετα. Εφοσον τo gameplay ειναι απολυτα smooth δεν μας επηρεαζει καθολου. Πανω απο τα 2000 το boost ειναι παρα πολυ μικρο με δυσαναλογη αυξηση του ρευματος. Η μνημες δεν ανεβαινουν ευκολα και δημιουργουν artifacts ειδικα πανω απο τα 900mhz. Μιλαμε για 2-3fps διαφορα.

1 ώρα πριν, Skrez1982 είπε

Είπαμε είναι σαν το παλιό κρασί 🤣

Και που ειμαστε ακομα. Νεα αρχιτεκτονικη εχει να σηκωσει πολυ optimization ακομα. 

16 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

Θα το αφήσω όπως είναι με το προφίλ 1950mhz και θα το πειράξω εφόσον εμφανιστεί κάποιο προβλημα(μακάρι όχι). Προς το παρόν με 1 ώρα rdr2 δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε θόρυβο. Θερμοκρασίες δεν τσεκαρα. Είναι αγορασμενη 1η Σεπτέμβρη οπότε λογικά παιζει να έχω αυτή με τα μισά thermal pads.

Δες και θερμοκρασιες και πες μου αν ειναι να το φτιαξουμε ακομα λιγο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα ρολογια μην τα δινετε μεγαλη σημασια. Εχουν αμεση σχεση με το ρευμα. Πχ αν το ρευμα πεσει πχ 130watt αυτοματα δειχνει και τα ρολογια στα 1500-1600. Αν το ρευμα ειναι στα 180-190 τα ρολογια παιζουν στα 1900+ μονιμα. Οι RDNA λειτουργουν διαφορετικα. Στις pascal/turing αν βαλεις πχ 2000 συχνοτητα θα παιζει μονιμα εκει και αναλογα τη θερμοκρασια θα πεφτει ανα 12.5mhz οσο ανεβαινει. Ειναι το nvidia boost. Στις navi μονο σε benchmark βλεπω 1900+ συχνοτητα σε κανονικο gameplay παιζει αρκετα. Εφοσον τo gameplay ειναι απολυτα smooth δεν μας επηρεαζει καθολου. Πανω απο τα 2000 το boost ειναι παρα πολυ μικρο με δυσαναλογη αυξηση του ρευματος. Η μνημες δεν ανεβαινουν ευκολα και δημιουργουν artifacts ειδικα πανω απο τα 900mhz. Μιλαμε για 2-3fps διαφορα.

Και που ειμαστε ακομα. Νεα αρχιτεκτονικη εχει να σηκωσει πολυ optimization ακομα. 

Δες και θερμοκρασιες και πες μου αν ειναι να το φτιαξουμε ακομα λιγο. 

Με furmark σε 4k msaa 8x φτάνει μέχρι 102 βαθμους(μέχρι 110 είναι οκ λέει η amd για navi) και παίζει, μια 101 μια 102 άντε και 103. Με το προφίλ 1950mhz όλα αθόρυβα.

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papajohnnnn είπε

Με furmark σε 4k msaa 8x φτάνει μέχρι 102 βαθμους(μέχρι 110 είναι οκ λέει η amd για navi) και παίζει, μια 101 μια 102

Junction ετσι? Στο core ποσο εισαι? Το furmark ειναι κατι σαν το prime95 για τα cpu. Σε κανονικα παιχνιδια πολυ δυσκολα να δεις τετοιες θερμοκρασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Junction ετσι? Στο core ποσο εισαι? Το furmark ειναι κατι σαν το prime95 για τα cpu. Σε κανονικα παιχνιδια πολυ δυσκολα να δεις τετοιες θερμοκρασιες.

Ναι ναι σε junction, σε core φτάνει 73-74 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...