Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Tenshi είπε

Άλλο υποστήριξη και άλλο πώληση.Απο εκεί και πέρα, κάθε καταναλωτής το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.Είτε επειδή δέν έχει πλέον το latest κομμάτι h/w,είτε οτι στα ίδια χρήματα θα είχε καλύτερες επιδόσεις,είτε αγόρασε non-super και στον μήνα βγήκαν οι super.Υπάρχουν και αυτοί που απλά το αποδέχονται, και προχωράνε παρακάνω.

Μα αυτό λέω. Πάντα θα βγαίνει κάτι καλύτερο, δεν μπορείς να περιμένεις για πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Παντως ομολογω οτι να ναι ενα θεμα που δεν εχω(γιατι οτι αλλο υπαρχει ,το εχω τυχει).

Το θεμα με το downclock. :-D

Που να προλάβεις....αφού επικρατεί η back screen 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μα αυτό λέω. Πάντα θα βγαίνει κάτι καλύτερο, δεν μπορείς να περιμένεις για πάντα..

Μα αυτό είναι το θέμα,δέν βγήκε κάτι καλύτερο.Ουσιαστικά αντικαταστάθηκε η γκάμα,στα μουλωχτά θα μπορούσες να πείς, με κάτι ελαφρώς καλύτερο.Και το ελαφρώς με όλη τη σημασία της λέξης,αφού με 5 κλίκ κλείνεις την ψαλίδα.

Και οκ,δέν είναι ευχάριστο να πουλάς μια πρακτικά νεα κάρτα άλλα η αγορά να "προστάζει" μια γενναία έκπτωση γιατί στα ράφια βρίσκεις το νέο προϊόν με την +5~10% καλύτερη απόδοση.

Επεξ/σία από Tenshi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nομιζω αρκετο το off topic ...

Ενα θετικο που ουτε το ιδιο αρθο του xbox το ανεφερε σωστα ειναι οτι το νεο xbox θα ειναι πανω απο 2 φορες δυνατοτερο σε gpu.

Nαι μεν μπορει το x να εχει 6ΤFLOPS και το νεο 12 αλλα το πρωτο στηριζεται σε καρτα GCN.

Σε αντιστοιχία με τις καρτες που εχουμε η vega64 εχει 12.6 ΤFLOPS , η 5700xt 9.7 αλλα η δευτερη αποδιδει καλυτερα στα παιχνιδια

Eπομενος θα ειναι σαν να εχουμε ενα one x με 15-16 teraflop . 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι ήδη ανακοινώθηκε πχ για το Cyberpunk ότι όσοι πάρουν την έκδοση για το Xbox One X θα έχουν τσαμπα και για το X Series X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η RX 5700 Pulse βγήκε off. Σε heavy load έχανε το σήμα και δεν μπορούσες να κάνεις κάτι. Εδώ να πω ότι δεν το περίμενα, το πρωί πήγα την κάρτα στο Πλαίσιο και το μεσημέρι με ενημέρωσαν να πάω να παραλάβω καινούργια. Εκεί στην κουβέντα, λέω παιδιά εφόσον μου δίνετε σφραγισμένη κάρτα, γίνεται να μου κόψετε πιστωτικό και να πάρω την XT NItro+ που είναι σε προσφορά?

Μάγκωσαν λιγο, αλλά τελικά μου το έκαναν, απλά δεν είχαν την κάρτα εκείνη την ώρα στο μαγαζί και αύριο θα παραλάβω. Ελπίζω να μην βγάλει θέματα και black screens he he. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Καπου αναφερθηκε ακομα και να εχουν αδυναμο display controller.Δε πιστευω κατι τετοιο αλλα ποτε δε ξερεις οταν προκειται για θεματα που υπαρχουν τοσα χρονια.

Ενδιαφέρουσα θεωρία, υπάρχει link?

Και εγώ στην αρχή πίστευα ότι ίσως αυτά τα black screens συμβαίνουν με συγκεκριμένα φτηνά monitor όταν ενεργοποιείς το freesync. Αλλά πολύς κόσμος διαβάζω συνεχίζει και τα έχει και με το freesync απενεργοποιημένο. Και η nvidia έχει πολλά θέματα με το adaptive sync. Απλά επειδή ήταν κάτι που μας το έδωσε στην συνέχεια και το είχαμε ξεγραμμένο από την αρχή όταν τις αγοράσαμε, δε μπορούμε και να τους κάνουμε και παράπονα.😁 Πχ στην δικιά μου AOC μετά από 20-30 λεπτά σταματάει και πάει από μόνη της σε fixed refresh mode. Το οποίο έχει και πλάκα γιατί έπαιζα με το gsync indicator επίτηδες ανοιχτό και προσπαθούσα να καταλάβω γιατί το κάνει, αλλά δε βρήκα κάποιο pattern (όπως πχ χαμηλότερα fps από το range της). Διορθώνεται αν κάνεις power cycle το monitor, αλλά είναι κουραστικό κάθε φορά και πρέπει να περιμένεις κοντά μισό λεπτό για το σήμα. Έτσι τις περισσότερες φορές παίζω με fixed refresh και παρακαλάω για ομαλά frametimes.🤪

53 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Η RX 5700 Pulse βγήκε off. Σε heavy load έχανε το σήμα και δεν μπορούσες να κάνεις κάτι. Εδώ να πω ότι δεν το περίμενα, το πρωί πήγα την κάρτα στο Πλαίσιο και το μεσημέρι με ενημέρωσαν να πάω να παραλάβω καινούργια. Εκεί στην κουβέντα, λέω παιδιά εφόσον μου δίνετε σφραγισμένη κάρτα, γίνεται να μου κόψετε πιστωτικό και να πάρω την XT NItro+ που είναι σε προσφορά?

Μάγκωσαν λιγο, αλλά τελικά μου το έκαναν, απλά δεν είχαν την κάρτα εκείνη την ώρα στο μαγαζί και αύριο θα παραλάβω. Ελπίζω να μην βγάλει θέματα και black screens he he. 

RIP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα να αναφέρω ότι και εγώ είμαι σε dual screen, απο εποχή vega 64 κάθε φορά που εκκινούσα τον υπολογιστή και ενεργοποιούσα τη 2η οθόνη (Hdmi -> Dvi Καλώδιο του κιλού) έπρεπε να φτιάχνω custom resolution (1680x1050) γιατί την αναγνώριζε ως 640x480. Εδώ και 2 ή 3 drivers την αναγνωρίζει αυτόματα σωστά. Τώρα τι άλλαξαν στους drivers και έφτιαξε, δεν θα μάθω ποτέ...  Δεν ήταν ποτέ στα known issues οποτε ουτε & στα fixes 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Nομιζω αρκετο το off topic ...

Ενα θετικο που ουτε το ιδιο αρθο του xbox το ανεφερε σωστα ειναι οτι το νεο xbox θα ειναι πανω απο 2 φορες δυνατοτερο σε gpu.

Nαι μεν μπορει το x να εχει 6ΤFLOPS και το νεο 12 αλλα το πρωτο στηριζεται σε καρτα GCN.

Σε αντιστοιχία με τις καρτες που εχουμε η vega64 εχει 12.6 ΤFLOPS , η 5700xt 9.7 αλλα η δευτερη αποδιδει καλυτερα στα παιχνιδια

Eπομενος θα ειναι σαν να εχουμε ενα one x με 15-16 teraflop . 

Μπερδεύτηκα λίγο. Τα 12tf του νέου Xbox έγιναν 15-16?? Πως σου βγήκε ακριβώς αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas84gr είπε

Μπερδεύτηκα λίγο. Τα 12tf του νέου Xbox έγιναν 15-16?? Πως σου βγήκε ακριβώς αυτό? 

Δες τι γραφω θα ειναι σαν να εχουμε ενα one x με 15-16 TFLOP. 

Ξαναδες τον συνειρμo μου με την vega 64 και 5700xt για να καταλαβεις. 

Απο το video του digital foundry , αναφερουν οτι η 5700xt αν και μολις με 50% παραπανω teraflops εχει διπλασιες περιπου επιδοσεις  σε gaming απο την gpu στο xbox one x. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δες τι γραφω θα ειναι σαν να εχουμε ενα one x με 15-16 TFLOP. 

Ξαναδες τον συνειρμo μου με την vega 64 και 5700xt για να καταλαβεις. 

Απο το video του digital foundry , αναφερουν οτι η 5700xt αν και μολις με 50% παραπανω teraflops εχει διπλασιες περιπου επιδοσεις  σε gaming απο την gpu στο xbox one x. 

Το γεγονός ότι η rdna αρχιτεκτονική έχει καλύτερες επιδόσεις βγάζοντας λιγότερα tflop απ' την gcn οκ το ξέρουμε όλοι. Καλά ως εδώ. 

Συνεχίζω όμως να μην καταλαβαίνω την πρόταση σου " θα είναι σαν να έχουμε ένα one x με 15-16 tflop". Πραγματικά αυτό δεν βγάζει κανένα νόημα.

Επίσης η 5700xt έχει διπλάσιες επιδόσεις απ' το one x όχι μόνο λόγω καλύτερης αρχιτεκτονικής, αλλά και γιατί τρέχει σε διπλάσια MHz. Είναι άλλα τα ρεύματα που έχει ένα pc και άλλα στις κονσόλες. Όλα στις κονσόλες είναι underclocked, που είναι λογικό σαν κλειστά κουτιά. Νομίζω και στο βίντεο του foundry το είπαν ότι δεν μπορούμε να κατεβάσουμε τα ρολόγια της 5700xt για είναι πιο ακριβής η σύγκριση με το Xbox x και PS4 pro. 

 

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, andreas84gr είπε

Το γεγονός ότι η rdna αρχιτεκτονική έχει καλύτερες επιδόσεις βγάζοντας λιγότερα tflop απ' την gcn οκ το ξέρουμε όλοι. Καλά ως εδώ. 

Συνεχίζω όμως να μην καταλαβαίνω την πρόταση σου " θα είναι σαν να έχουμε ένα one x με 15-16 tflop". Πραγματικά αυτό δεν βγάζει κανένα νόημα.

Επίσης η 5700xt έχει διπλάσιες επιδόσεις απ' το one x όχι μόνο λόγω καλύτερης αρχιτεκτονικής, αλλά και γιατί τρέχει σε διπλάσια MHz. Είναι άλλα τα ρεύματα που έχει ένα pc και άλλα στις κονσόλες. Όλα στις κονσόλες είναι underclocked, που είναι λογικό σαν κλειστά κουτιά. Νομίζω και στο βίντεο του foundry το είπαν ότι δεν μπορούμε να κατεβάσουμε τα ρολόγια της 5700xt για είναι πιο ακριβής η σύγκριση με το Xbox x και PS4 pro. 

Θα είναι σαν να έχουμε ένα xbox x που πατάει πάνω σε gcn στα 15tflops. Η αναλογία είναι 1tflops rdna ίσον με 1.4tflops gcn. Η δύναμη της νέας κονσόλας δηλαδή είναι πάνω από 2 φορές πιο δυνατη από το one x παρόλο που στα tflops το ένα έχει 6 και το άλλο 12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...