Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο ακριβως ειναι και το προβλημα(αντιληψης/νοοτροπιας).

 

οκ κι εγω σου λεω οτι η δικη σου αντιληψη/ νοοτροπια ειναι που εχει το προβλημα.

οι ανθρωποι αναμενουν καλυτερο performance/$ καθε χρονο και με καθε νεα σειρα. εσυ για καποιο λογο δεν το θεωρεις αυτο στην αγορα της τεχνολογιας... 

το να βγαλουν μια καρτα λιγο πανω απο vega 64  σε performance στα 100 ευρω πιο πανω, και να λες οτι εχουν και προβλημα αντιληψης/νοοτροπιας οσοι παραπονιουνται, δεν το λεω λογικο

 

και ναι φετος βγαλαμε κατωτερο/ ~ ιδιο προιον ακριβοτερα... αν αυτο σου φαινεται οκ η δεν εχεις προβλημα, απεχεις απο το μεσο ορο

Επεξ/σία από rofl
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rofl είπε

οκ κι εγω σου λεω οτι η δικη σου αντιληψη/ νοοτροπια ειναι που εχει το προβλημα.

οι ανθρωποι αναμενουν καλυτερο performance/$ καθε χρονο. εσυ για καποιο λογο δεν το θεωρεις αυτο στην αγορα της τεχνολογιας...

το να βγαλουν μια καρτα λιγο πανω απο vega 64  σε performance στα 100 ευρω πιο πανω, και να λες οτι εχουν και προβλημα αντιληψης/νοοτροπιας οσοι παραπονιουνται, δεν το λεω λογικο

Οι ανθρωποι γενικα και αοριστα δεν αναμενους αυτο το πραγμα καθε χρονο τουλαχιστον οχι στις τιμες των mid range καρτων γιατι πολυ απλα δεν διαθετουν τοσα χρηματα.

Αν ισχυε αυτο που λες στην πραξη,δεν θα βλεπαμε τοσο ψηλα τις 1050ti,gtx 960 και 750ti σημερα

https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam

Μονο ορισμενοι συγκεκριμενα στα forum ειναι που δεν ειναι ικανοποιημενοι με τιποτα.

Οσο για το τελευταιο που γραφεις,ημουν πολυ συγκεκριμενος σε τι πραγμα αναφερθηκα,δεν εχει καμια σχεση με το δικο σου συμπερασμα.

Και για τις navi εχω γραψει την αποψη μου πιο πισω.

Η πλειοψηφια του κοσμου που ειναι με rx 570 και 580,δεν συχναζει στα forum κανοντας παραπονα για τις τιμες των Navi(που ουτως ή αλλως δεν μπορει να αγοραζει χρηματικα,οτι επιδοσεις και να εχουν),οπως δεν αγορασε και Vega ακομα και οταν πεσανε οι τιμες.

Ψαξε δες στο γραφημα πανω ποσο κατω ειναι οι vega.

Η πλειοψηφια ατομων οπως ο συμφορουμιτης παραπανω(pc enthusiast κατα τα αλλα)το κανει αυτο.

Τα ιδια φυσικα και στην nvidia μερια.Να βλεπεις ο αλλος να ειναι με gtx 1060 και να σου κανει παραπονα για τις τιμες της 2080ti.

Ε πως να τους παρει καποιος μετα στα σοβαρα...

12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Προβατάκι εγώ δεν είμαι, δεν με χαλάει καθόλου που δεν δίνω 1.2Κ για κάρτα γραφικών για να έχω RT σε 4 παιχνίδια.   😉

Γιατι  εχεις εσυ αντιστοιχο Monitor για να αξιοποιησεις καρτες επιπεδου 2080ti και οτι σε χαλασε ταχα μου η τιμη της?

Επισης αφου οι Turing ειναι μαπα το καρπουζι με το rt και οι τιμες τους απαραδεκτες,γιατι δεν αγορασες Pascal καρτες που ειχαν πιο λογικο price/performance ή την Radeon 7 που κοστιζει τα μισα απο την 2080ti?

Vega καρτουλες οπως την nitro του θεματος γιατι δεν αγοραζεις? 

Οχι γιατι προβατακι οπως λες δεν εισαι,αλλα κλασσικα τα οτι να ναι σχολια συνεχιζεις να τα γραφεις.

Ειδικα το γεγονος οτι σε τεχνολογικο forum κανεις υποδειξεις στο high end κομματι σαν κατοχος rx 480,πραγματικα με ξεπερνα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Μας τα έχεις ζαλίσει με το RT. Βάλε εσύ RT και παίξε σαν να βλέπεις slideshow. Ικανοποιητικές αντανακλάσεις και φωτισμό μπορούμε να δούμε και χωρίς RT.

Τον φωτισμό πχ του metro ούτε σαν σύγκριση δεν μπορεί να γίνει χωρίς RT. Τώρα το αν κάποιος προτιμάει πχ μια 5700 από 2060/2070 δικαίωμα του αλλά το RT αρέσει δεν αρέσει είναι ότι καλύτερο τεχνικά .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Η πλειοψηφια ατομων οπως ο συμφορουμιτης παραπανω(pc enthusiast κατα τα αλλα)το κανει αυτο.

Τα ιδια φυσικα και στην Amd μερια.Να βλεπεις ο αλλος να ειναι με gtx 1060 και να σου κανει παραπονα για τις τιμες της 2080ti.....

νταξει αυτο με το  enthusiast τραγικο επιχειρημα, και παραεχει γινει recurring joke.

αν παιζει 2-3 παιχνιδια το μηνα πολυ πιο enthusiast ειναι απο τους τυπους που εχουν 2080ti για firestrike και superposition.

και γω 580 εχω αλλα τελευταια φορα που το ειχα κοιταξει ( πριν κανα 2 χρονια) ημουν στο top 2000 game time του steam, με περιπου 20000 ωρες.

ειστε πιο enthusiast,  και παιζετε πιο πολλα παιχνιδια? εγω οι 9/10 που βλεπω στο insomnia ειναι ψιλοασχετοι με gaming και μονο specs leaks και benchmarks.

Επεξ/σία από rofl
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

νταξει αυτο με το  enthusiast τραγικο επιχειρημα 

αν παιζει 2-3 παιχνιδια το μηνα πολυ πιο enthusiast ειναι απο τους τυπους που εχουν 2080ti για firestrike και superposition.

και γω 580 εχω αλλα τελευταια φορα που το ειχα κοιταξει ( πριν κανα 2 χρονια) ημουν στο top 2000 game time του steam, με περιπου 20000 ωρες)

ειστε πιο enthusiast,  και παιζετε πιο πολλα παιχνιδια? εγω οι 9/10 που βλεπω στο insomnia ειναι ψιλοασχετοι με gaming και μονο specs leaks και benchmarks.

Αλλο το pc(hardware) enthusiast αλλο το hardcore gamer,μην τα μπερδευεις γιατι ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.

Περαν τουτου το αν καποιος αγοραζει την 2080ti μονο για benchmarks δικο του θεμα ειναι γιατι αυτος πληρωνει.

Επισης να σου θυμισω μιας και το ξεχασες οτι το Insomnia δεν ειναι gaming forum αλλα τεχνολογικο forum. Αρα τι περιμενεις να διαβασεις περισσοτερο?

20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ας βγει πρώτα το Cyberpunk, ας δουλεύει σωστά το RT από day one και μετά να δούμε τι κατρακύλα θα τρώνε να fps με ενεργοποιημένο το RT .

Και τι σε ενδιαφερει εσενα τι θα γινει με το Cyberpunk και το Ray Tracing day one,σαμπως εχεις ή προκειται να αγορασεις turing καρτα και φοβασαι τις επιδοσεις?

Κοιταξε καλυτερα(αν κιολας παιξεις το παιχνιδι)στην 480 σου πως θα τρεχει και μετα να ''ανησυχείς''για το πως θα τρεχει στο hardware των αλλων....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αλλο το pc(hardware) enthusiast αλλο το hardcore gamer,μην τα μπερδευεις γιατι ειναι τελειως διαφορετικα πραγματα.

Περαν τουτου το αν καποιος αγοραζει την 2080ti μονο για benchmarks δικο του θεμα ειναι γιατι αυτος πληρωνει.

Επισης να σου θυμισω μιας και το ξεχασες οτι το Insomnia δεν ειναι gaming forum αλλα τεχνολογικο forum. Αρα τι περιμενεις να διαβασεις περισσοτερο?

οκ αλλα εχει καθε δικαιωμα ο συγκεκριμενος να παραπονιεται για το pricing, αφου παιζει games και τον αφορουν .

το οτι θεωρει unfair το pricing δεν σημαινει οτι δε μπορει να διαθεσει 1500 για εναν οκ + πυργο.

το οτι επιλεγει να μην το κανει σε αυτες τις τιμες για gpu, μακαρι να το εκαναν ολοι η τουλαχιστον οι περισσοτεροι tbh...

 

να δω 2060 super στα 450, μονο να γελασω μπορω. οχι να αγορασω:P

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κοιταξε καλυτερα(αν κιολας παιξεις το παιχνιδι)στην 480 σου πως θα τρεχει και μετα να ''ανησυχείς''για το πως θα τρεχει στο hardware των αλλων....

Χαχαχα, έκλαψα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rofl είπε

οκ αλλα εχει καθε δικαιωμα ο συγκεκριμενος να παραπονιεται για το pricing.

Οχι δεν εχει καθε δικαιωμα ο συγκεκριμενος να παραπονειται για το pricing, γιατι και φθηνοτερες να ηταν οι καρτες παλι δεν θα αγοραζε και αυτο φαινεται στην πραξη τωρα με τις Vega.

Ειναι σαν τους αλλους στα κινητα που ειναι με mid range Xiaomi κινητα των 150-200ευρω και πανε και κανουν παραπονα για τις day one τιμες των ναυαρχιδων(ασχετως που ακομα και οταν πεφτουν στην μιση τιμη παλι δεν αγοραζουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Γιατι  εχεις εσυ αντιστοιχο Monitor για να αξιοποιησεις καρτες επιπεδου 2080ti και οτι σε χαλασε ταχα μου η τιμη της?

Έχω 4Κ TV εδώ και 4 χρόνια φίλε μου και αν είχαμε καλύτερες τιμές στις κάρτες γραφικών ακόμα περισσότερος κόσμος θα είχε αγοράσει 1440p και 4Κ Monitors.  😉

14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Και τι σε ενδιαφερει εσενα τι θα γινει με το Cyberpunk και το Ray Tracing day one,σαμπως εχεις ή προκειται να αγορασεις turing καρτα και φοβασαι τις επιδοσεις?

Κοιταξε καλυτερα(αν κιολας παιξεις το παιχνιδι)στην 480 σου πως θα τρεχει και μετα να ''ανησυχείς''για το πως θα τρεχει στο hardware των αλλων....

Έλα ρε master race, αν δεν έχουμε RTX2080Ti δεν είμαστε gamers.   🤣

Άτομα σαν εσένα έχουν κάνει τις εταιρείες να ανεβάζουν τις τιμές, αλλά ότι και να λες εγώ προβατακι δεν γίνομαι 😉

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οχι δεν εχει καθε δικαιωμα ο συγκεκριμενος να παραπονειται για το pricing, γιατι και φθηνοτερες να ηταν οι καρτες παλι δεν θα αγοραζε και αυτο φαινεται στην πραξη τωρα με τις Vega.

 

 

Έχεις δίκιο ρε φίλε, μόνο όποιος αγοράζει κάθε χρόνο κάρτα έχει δικαίωμα να μιλάει. Προσπάθησε να κατέβεις από εκεί που είσαι για να μπορέσεις να συνεννοηθείς με το υπόλοιπο forum.  😉

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τα ιδια φυσικα και στην nvidia μερια.Να βλεπεις ο αλλος να ειναι με gtx 1060 και να σου κανει παραπονα για τις τιμες της 2080ti.

Ε πως να τους παρει καποιος μετα στα σοβαρα...

 

Αυτό δε το κατάλαβα. Δηλαδή πρέπει να αρχίσουμε να ποστάρουμε φωτογραφίες με απόδειξη αγοράς (όπως ζήταγε το άλλο troll στους coffee lake) για να έχουμε δικαίωμα να πούμε την άποψή μας? 1200 ευρώ για καθαρά consumer gaming κάρτα είναι εξωφρενικό ποσό, δε πα να ναι πύραυλος και 2-3 φορές γρηγορότερη από τον ανταγωνισμό. Αν είσαι άρρωστος τα σκας, κουμάντο στο πορτοφόλι σου δε κάνει κανένας. Άλλο αυτό και άλλο να προσπαθήσεις να πείσεις τους άλλους ότι είναι τιμολογημένη μια χαρά αφού είναι η γρηγορότερη και δεν έχει δικαίωμα να το αμφισβητήσει κάποιος επειδή δεν έχει σκάσει ποτέ παρόμοιο ποσό. Το ότι δε τα σκάει κάποιος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι φτWχομπιν3ς u know. Δε μιλάμε για κότερα. Το πιο πιθανό είναι να μη τη χρειάζεται ή να  μην τον αφήνει η νοημοσύνη του να του "τον πιάσουνε".

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Τον φωτισμό πχ του metro ούτε σαν σύγκριση δεν μπορεί να γίνει χωρίς RT. Τώρα το αν κάποιος προτιμάει πχ μια 5700 από 2060/2070 δικαίωμα του αλλά το RT αρέσει δεν αρέσει είναι ότι καλύτερο τεχνικά .

 

Υπάρχουν και εναλλακτικοί τρόποι RT , όπως αυτό που είχανε τρέξει με την Vega 64 και την Cryengine αν δεν κάνω λάθος. Το RT είναι κάτι σαν "gimmick" όπως είναι και το PhysX. 

Ακόμα θυμάμαι χρόνια πριν, από εποχές Radeon HD4850 η οποία ήταν από τις καλύτερες best seller κάρτες γραφικών που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ, ότι μας τα έπρηζαν με το PhysX κτλ και στην πράξη δεν έχανες και κάτι το ιδιαίτερο αν δεν είχες PhysX. Τώρα αν κάποιοι θέλουν να τρώνε το σανό που τους πασάρει η nVidia δικαίωμα τους αλλά μην μας τα πρήζουν κιόλας.

Να πει κάποιος ότι προτιμάω nVidia λόγω καλύτερης θερμικής συμπεριφοράς και κατανάλωσης να πω οκ, ή λόγω επιδόσεων ανά τιμή. Αλλά να πει ότι προτιμάω nVidia λόγω RT το θεωρώ γελοίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, ilos said:

Τη καλύτερη δουλειά τελικά κάναν όσοι πήραν 1080ti στα ~550-600 με τις προσφορές της EVGA λίγο πριν τις RTX. Γελάν και με τους 2 τώρα.

Ουυυ καλά είσαι :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Αυτό δε το κατάλαβα. Δηλαδή πρέπει να αρχίσουμε να ποστάρουμε φωτογραφίες με απόδειξη αγοράς (όπως ζήταγε το άλλο troll στους coffee lake) για να έχουμε δικαίωμα να πούμε την άποψή μας? 1200 ευρώ για καθαρά consumer gaming κάρτα είναι εξωφρενικό ποσό, δε πα να ναι πύραυλος και 2-3 φορές γρηγορότερη από τον ανταγωνισμό. Αν είσαι άρρωστος τα σκας, κουμάντο στο πορτοφόλι σου δε κάνει κανένας. Άλλο αυτό και άλλο να προσπαθήσεις να πείσεις τους άλλους ότι είναι τιμολογημένη μια χαρά αφού είναι η γρηγορότερη και δεν έχει δικαίωμα να το αμφισβητήσει κάποιος επειδή δεν έχει σκάσει ποτέ παρόμοιο ποσό. Το ότι δε τα σκάει κάποιος δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι φτWχομπιν3ς u know. Δε μιλάμε για κότερα. Το πιο πιθανό είναι να μη τη χρειάζεται ή να  μην τον αφήνει η νοημοσύνη του να του "τον πιάσουνε".

 

Μπράβο ρε φίλε τα είπες όλα. Αρκετά με τα trollακια εδώ μέσα που κάνουν επίδειξη "ισχύος"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οχι δεν εχει καθε δικαιωμα ο συγκεκριμενος να παραπονειται για το pricing, γιατι και φθηνοτερες να ηταν οι καρτες παλι δεν θα αγοραζε και αυτο φαινεται στην πραξη τωρα με τις Vega.

οπως ειχε πει με την κατασταση ως εχει, δεν αξιζει να αλλαξει πλατφορμα (cpu) και οθονη.

και αυτο δεν ειναι λαθος

αν χρειαζεται να κανει εξοδα περα απο το κοστος κτησης της καρτας που ειναι καλο,

κι εγω δεν νομιζω οτι το αλμα 480/580 @1080p σε vega @ 1440p  αξιζει σημαντικα εξοδα tbh, ουτε θα βελτιωσει τρομερα την εμπειρια.

σοβαρη αναβαθμιση στην 580 ειναι 2080+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ilos είπε

Αυτό δε το κατάλαβα. Δηλαδή πρέπει να αρχίσουμε να ποστάρουμε φωτογραφίες με απόδειξη αγοράς (όπως ζήταγε το άλλο troll στους coffee lake) για να έχουμε δικαίωμα να πούμε την άποψή μας? 

Αλλο πραγμα το '΄'λεω την αποψ μου΄''΄και αλλο το κραζω για να κραζω. Αλλο πραγμα το ενα,αλλο το αλλο και δυστηχως στο forum πλεον οι περισσοτεροι(ειδικα στις ειδησεις)ειναι στην δευτερη κατηγορια.

Και επειδη για καποιο λογο δεν το καταλαβαινεις,αυτος που κραζει την 2080ti για την τιμη της ειναι ο ιδιος που εχει κραξει και την 1080ti για την τιμη της ή ακομα και την 1070 για την αρχικη της τιμη(και ας ηταν φθηνοτερη απο την ακριβοτερη τοτε 980ti).

Κανεις δεν προσπαθησε να πεισει κανενα οτι η 2080ti ειναι σωστα τιμολογημενη οπως και στο εδω θεμα των Navi οι περισσοτεροι ειπαν οτι οι day one τιμες δειχνουν τσιμπημενες.

Αλλο αυτο και αλλο το''κραζω οτιδηποτε ειναι ακριβοτερο απο rx 570-580 και ας ειμαι με 1080p monitor''.

Γιαυτο στο forum εχουν σηκωθει οι περισσοτεροι και εχουν φυγει απο τα θεματα του pc hardware.

Δηλαδη οταν ο αλλος ειναι με monitor των 150ευρω και καρτα των 130ευρω,για ποιο ρημαδο λογο να μου κραζει καρτες των 500ευρω,αφου και 350ευρω να ειχαν παλι θα τις εκραζε και δεν θα τις αγοραζε?Για να κερδισει τι ακριβως?Ουτε εγω μπορω να διαθεσω 1500ευρω για 2080ti,για ποιο λογο να την κραζω,να πετυχω τι ακριβως?

Λες και το pc gaming ηταν φθηνο σπορ για πολλους απο παλιοτερα.

Τι να πουμε δηλαδη και παλιοτερα που υπηρχε κοσμος που εδινε 700+αρες για να παιζει με 780ti σε 1080p.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...