Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rofl είπε

οπως ειχε πει με την κατασταση ως εχει, δεν αξιζει να αλλαξει πλατφορμα (cpu) και οθονη.

και αυτο δεν ειναι λαθος

αν χρειαζεται να κανει εξοδα περα απο το κοστος κτησης της καρτας που ειναι καλο,

κι εγω δεν νομιζω οτι το αλμα 480/580 @1080p σε vega @ 1440p  αξιζει σημαντικα εξοδα tbh, ουτε θα βελτιωσει τρομερα την εμπειρια.

Το θέμα είναι ότι δε πας μόνο από 1080p->1440p, αλλά και από 23/24in σε 32/34in uw. Εγώ που έκανα την μετάβαση πριν 2 χρόνια μου είναι πολύ δύσκολο τώρα να ξαναπαίξω σε 23in.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ilos είπε

Το θέμα είναι ότι δε πας μόνο από 1080p->1440p, αλλά και από 23/24in σε 32/34in uw. Εγώ που έκανα την μετάβαση πριν 2 χρόνια μου είναι πολύ δύσκολο τώρα να ξαναπαίξω σε 23in.

ναι ok δεν διαφωνω αλλα  επειδη ειμαι σε παρομοια κατασταση με τον aten και με ακομα χειροτερο cpu.

δεν θα τρεξω να παρω αυριο oθονη + πυργο

για να αναβαθμισω απο 580>vega 64. 

πραγματικα κι εγω το μονο μεγαλο ωφελος/κινητρο που μπορω να σκεφτω ειναι οι ιντσες.

οπως θα εκαναν και στη σοβιετικη ενωση, απλα φερνω την 24αρα λιγο πιο κοντα οταν παιζω:P

------------------------------------------

anyway, εγω βασικα μπορει να παραπονιεμαι αλλα οπως εχω δηλωσει καθαρα θα αναβαθμισω οταν βγουν οι νεες κονσολες.

και το ιδιο νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα για τους budget conscious, εκτος κι αν παιξει καποια εξαιρετικη προσφορα τυπου nitro 64.

imo μεχρι 2080 θα πεσει αγριο ξεβρακωμα με τις νεες κονσολες και θα φανει οτι δινουν performance 2016/2017.

δε θα πληρωσω 6 κατοσταρικα για να παρω τετοια καρτουλα.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, rofl είπε

κι εγω δεν νομιζω οτι το αλμα 480/580 @1080p σε vega @ 1440p  αξιζει σημαντικα εξοδα tbh, ουτε θα βελτιωσει τρομερα την εμπειρια.

σοβαρη αναβαθμιση στην 580 ειναι 2080+

Αλλες απαιτησεις εχει ο καθενας μας(καποιος βολευεται και με 720 ή 1050p,αλλος μονο με 4κ και παει λεγοντας)και επισης αλλα χρηματα διαθετει ο καθενας καθε χρονο στα παιχνιδια.

Τελος εισαι λαθος στο παραπανω. Σοβαρη αναβαθμιση θεωρειται και η Vega64 ή η 5700xt απο την rx 580.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αλλες απαιτησεις εχει ο καθενας μας(καποιος βολευεται και με 720 ή 1050p,αλλος μονο με 4κ και παει λεγοντας)και επισης αλλα χρηματα διαθετει ο καθενας καθε χρονο στα παιχνιδια.

Τελος εισαι λαθος στο παραπανω. Σοβαρη αναβαθμιση θεωρειται και η Vega64 ή η 5700,βεβαια αυτες οι καρτες προοριζονται για αναλογα συστηματα.

ειναι αναβαθμιση ~x60>x80, λιγακι παραπανω.  το αν αυτο ειναι αρκετο η οχι performance, για να στησεις νεο μηχανημα και οθονη , ymmv.

οτι καποιος σημερα παιρνει πυργο με ryzen και vega 64 στο χιλιαρικο ειναι γεγονος, και ειναι πολυ καλα.

αλλα παντα πρεπει να το βλεπουμε σε συναρτηση με τι υπαρχει ηδη.

αξιζει να δωσω το χιλιαρικο για να παρω ανοδο απο 580>v64?

(την οθονη δεν την βαζω μεσα καθως ειναι αναβαθμιση που ωφελει το οποιο συστημα)

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Με μια RX 570 στα 145 ευρώ παίζεις τα πάντα σε 1080P

 

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Οτι αντι να εκτιμησει ο αλλος οτι παιζει πλεον με τοσο φθηνες καρτες στην οθονη που εχει(1080p) σε high settings αναλογα το παιχνιδι

Καλά, με RX570 τα πάντα δεν τα παίζεις, όσο και να χτυπιέσαι. Πόσο μάλλον όταν πλέον τα 72/75Hz είναι το minimum για 1080p. Παίζεις τα περισσότερα παιχνίδια και αρκετά από αυτά σε high. Ultra, κτλ τα ξεχνάς για πολλά απαιτητικά παιχνίδια όπως SOTTR, ACO + ACO, Metro, κτλ κτλ. Η κατάσταση σώζεται κάπως με ένα Freesync monitor αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο.

Επίσης ... καινούρια κάρτα δεν την παίρνεις μόνο για τα παιχνίδια του παρελθόντος. Την παίρνεις και για τα μελλοντικά παιχνίδια και εκεί η πορεία της RX570 προδιαγράφεται δυσοίωνη. 😉

Είχα και RX480 και RX580 και μιλάω εκ πείρας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpokwsths είπε

Καλά, με RX570 τα πάντα δεν τα παίζεις, όσο και να χτυπιέσαι. Πόσο μάλλον όταν πλέον τα 72/75Hz είναι το minimum για 1080p. Παίζεις τα περισσότερα παιχνίδια και αρκετά από αυτά σε high. Ultra, κτλ τα ξεχνάς για πολλά απαιτητικά παιχνίδια όπως SOTTR, ACO + ACO, Metro, κτλ κτλ. Η κατάσταση σώζεται κάπως με ένα Freesync monitor αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο.

Επίσης ... καινούρια κάρτα δεν την παίρνεις μόνο για τα παιχνίδια του παρελθόντος. Την παίρνεις και για τα μελλοντικά παιχνίδια και εκεί η πορεία της RX570 προδιαγράφεται δυσοίωνη. 😉

Είχα και RX480 και RX580 και μιλάω εκ πείρας.

Δεν διαφωνω γιαυτο και ειπα ''αναλογα το παιχνιδι'' στο τελος του σχολιου που αναφερεις παραπανω.

Επισης εννοειται οτι τις καρτες αυτες δεν θα τις παντρευτει καποιος για πολλα χρονια,γιαυτο και ανεφερα οτι μια χαρα αναβαθμισεις ειναι και οι τωρινες vega,αν καποιος εχει παραπανω απαιτησεις απο 570/580.

Περαν τουτου σε μενα μην τα γραφεις αυτα,γιατι εγω τα ξερω/βλεπω στην πραξη.

Στον συμφορουμιτη πιο πισω που το ξεκινησε ολο αυτο σαν κατοχος rx 480 που τον χαλασαν οι τιμες σε Vega και πλεον στις navi πες το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οπως ειπα παραπανω θεωρω οτι ολες οι καρτες απο 2080 και κατω με τις νεες κονσολες,  θα ειναι subpar.

ειναι performance  αναλογο του 2016~

οκ βεβαια μεχρι τις νεες κονσολες το λες και κοντα 2 χρονια,

αλλα μεχρι τοτε και οι 570/580 θα ειναι relevant & adequate@1080p.ιδιως χαρη στο εξαιρετικο dx12 perf.

προφανως θα βγουν και 5 παιχνιδια που δε θα τρεχουν αλλα αυτα...

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 1.5 με 2 χρονια θα εχουμε δει και αλλες νεες navi να βγαινουν στην αγορα,και φυσικα τις τωρινες που θα βγουν τωρα το καλοκαιρι θα εχουν πεσει και σε τιμη.

Κοινως αλλα λογια να αγαπιομαστε αν ειναι να συγκρινουμε τιμες του τωρα με του τοτε.

Ας κοιταζει ο καθενας αυτα που μπορει να αγορασει/τον ενδιαφερουν και να αφηνει τα ακριβοτερα πραγματα ασχολιαστα.

Δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης οι καρτες γραφικων για παιχνιδια.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε 1.5 με 2 χρονια θα εχουμε δει και αλλες νεες navi να βγαινουν στην αγορα,και φυσικα τις τωρινες που θα βγουν τωρα το καλοκαιρι θα εχουν πεσει και σε τιμη.

Κοινως αλλα λογια να αγαπιομαστε αν ειναι να συγκρινουμε τιμες του τωρα με του τοτε.

το point ηταν αν αξιζουν καρτες  με performance γυρω στην 2070 η ακομα και 2080, 5 κατοσταρικα.

μακαρι να πεσουν οι τιμες, για το τωρα μιλαμε. και για το οτι περα απο την 2080τι το performance ειναι εντελως stalled εδω και ~3 χρονια..

που και αυτο ειναι η ριζα του προβληματος που ειναι ψηλα οι τιμες.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, rofl είπε

εγω βασικα μπορει να παραπονιεμαι αλλα οπως εχω δηλωσει καθαρα θα αναβαθμισω οταν βγουν οι νεες κονσολες.

 

5 λεπτά πριν, rofl είπε

 για το τωρα μιλαμε.

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω για ποιο λογο σε ενδιαφερει το τωρα απο την στιγμη που θα αναβαθμισεις οπως λες μετα απο κοντα 2χρονια που μεχρι τοτε και αλλες τιμες θα εχουν οι τωρινες navi,και σιγουρα θα εχουμε δει γενικα και αλλες καρτες. Μου διαφευγει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω για ποιο λογο σε ενδιαφερει το τωρα απο την στιγμη που θα αναβαθμισεις οπως λες μετα απο κοντα 2χρονια που μεχρι τοτε και αλλες τιμες θα εχουν οι τωρινες navi,και σιγουρα θα εχουμε δει γενικα και αλλες καρτες. Μου διαφευγει κατι?

ναι οκ να μην σχολιασουμε τοτε... οντως δε θα αγορασω.

εσυ ενδιαφερεσαι για αγορα των νεων amd η των super και ριχνεις σχολια για λαθος νοοτροπια αντιληψη κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, rofl είπε

ναι οκ να μην σχολιασουμε τοτε... οντως δε θα αγορασω.

εσυ ενδιαφερεσαι για αγορα των νεων amd η των super και ριχνεις σχολια για λαθος νοοτροπια αντιληψη κτλ?

Την αλλη εβδομαδα αναμενουμε reviews για τις καρτες για να δουμε στην πραξη ποσο performance εχουν και επισης περιμενουμε να δουμε και επισημες τιμες των reference αρχικα,και των custom αργοτερα.

Αν δεν τα γνωριζουμε τα παραπανω στην πραξη,να σχολιασουμε τι ακριβως?

Οτι το pc gaming εγινε ακριβο?

Το ιδιο ισχυει και για τις nvidia super.Ανακοινωθηκαν επισημα?Γνωριζουμε τις διαφορες τους σε τιμες και επιδοσεις στην πραξη?Αν οχι τοτε τι επι της ουσιας να σχολιασουμε? Αν δεν δω στην πραξη νουμερακια και τιμες σε custom υλοποιησεις πως θα σου πω αν ενδιαφερομαι για αγορα ή οχι?

Ηταν τοσο δυσκολο να περιμεναν ορισμενοι μια εβδομαδα να κυκλοφορησουν τα benchmarks και οι καρτες στην αγορα πριν βγουν για να κραξουν?

Ολοι αυτοι που τρεξανε να παρουν την vega64 διπλα,ειδες να το σκεφτουν πολυ ή να κραζουν τις τιμες των Navi/RTX ή τιποτα τετοιο?

Ετσι σκεφτεται και κανει ο περισσοτερος κοσμος.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Την αλλη εβδομαδα αναμενουμε reviews για τις καρτες για να δουμε στην πραξη ποσο performance εχουν και επισης περιμενουμε να δουμε και επισημες τιμες των reference αρχικα,και των custom αργοτερα.

Αν δεν τα γνωριζουμε τα παραπανω στην πραξη,να σχολιασουμε τι ακριβως?

Οτι το pc gaming εγινε ακριβο?

Το ιδιο ισχυει και για τις nvidia super.Ανακοινωθηκαν επισημα?Γνωριζουμε τις διαφορες τους σε τιμες και επιδοσεις στην πραξη?Αν οχι τοτε τι επι της ουσιας να σχολιασουμε?

Ηταν τοσο δυσκολο να περιμεναν ορισμενοι μια εβδομαδα να κυκλοφορησουν τα benchmarks και οι καρτες στην αγορα πριν βγουν για να κραξουν?

να σου θυμισω ποιος το ξεκινησε για σημερα:P

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αυτο ακριβως ειναι και το προβλημα(αντιληψης/νοοτροπιας).

Οτι αντι να εκτιμησει ο αλλος οτι παιζει πλεον με τοσο φθηνες καρτες στην οθονη που εχει(1080p) σε high settings αναλογα το παιχνιδι,σηκωνει κεφαλι και ζηταει να δει mid range καρτες στα χρηματα της 570 γιατι...ετσι.

Γιατι επειδη η τεχνολογια προχωραει και καποτε βλεπαμε μεγαλυτερα αλματα στις επιδοσεις,επρεπε και σημερα να εχουμε επιδοσεις 1080ti με 250ευρω.....

Δεν ειναι τυχαιο οτι η ιδια η Amd τις Navi τις παρουσιαζει ως αποκλειστικα 1440p καρτες,και βλεπεις ατομα με 1080p οθονες να κανουν παραπονα για τις τιμες.

Ε τραβα παρε την φθηνοτερη vega64 τοτε της προσφορας αφου δεν σαρεσουν οι τιμες της 5700xt,ουτε αυτη σαρεσει?

 

και οι υποτιμητικοι χαρακτηρισμοι για τους " enthusiasts" που εχουν 480/580/570 etc.

και δεν δικαιουνται να δυσανασχετουν που η nvidia πουλαει ακομα το 1080ti performance στα 700 ευρω εδω  και 2+ χρονια. αλλα και για την amd που εβγαλε καρτες σε αναλογες τιμες, και βεβαιως δεν εχουμε concrete data ακομα, αλλα για να λεει ο psycho οτι θα σαρωσουν οι super και οτι θα ειναι καλυτερο vfm, εγω τον πιστευω.

φυσικα θα ριξει τις τιμες η amd παντα το κανει,  ετσι δουλευει. με pricedrops. οι 5700 θα καταληξουν στα 200κατι ευρω εν καιρω.

το θεμα ειναι ποσο θα επρεπε να αξιζει το 2070ish performance στα 2019 ωστοσο?:P

αλλα κανω διαλλειμα δεν δικαιουμαι να μιλαω, και δεν εχω κατι αλλο να πω.

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, rofl είπε

και οι υποτιμητικοι χαρακτηρισμοι για τους " enthusiasts" που εχουν 480/580/570 etc.

Κανε ενα galop αν θες και ρωτα διαφορους σε τεχνολικα forum(και περαν του insomnia)ποια ατομα θεωρουνται pc(hardware)enthusiast και θα παρεις την απαντηση σου.

Μην αναλωνομαστε τσαμπα με τα ιδια και τα ιδια.

Ας βγουν πρωτα οι καρτες στην αγορα να δουμε τιμες και benchmarks και μετα ας βγουν τα οποια συμπερασματα.

Η αγορα μιας καρτας γραφικων ειναι απο τα ευκολοτερα ειδη αγορων που υπαρχουν μαζι με τους επεξεργαστες.

Κοιτας ξεκαθαρα που φτανει το πορτοφολι σου αναλογα με τις απαιτησεις σου και αγοραζεις αναλογα.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Κανε ενα galop αν θες και ρωτα διαφορους σε τεχνολικα forum(και περαν του insomnia)ποια ατομα θεωρουνται pc(hardware)enthusiast και θα παρεις την απαντηση σου.

 

tbh οι "pc hardware enthusiasts" εχουν πολυ λιγοτερα δικαιωματα και ενδιαφερον σε ενα νημα καρτων γραφικων απο τους gaming enthusiasts που in fact παιζουν παιχνιδια:P.

superposition και firestrike FTW:P

 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...