Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Απλά εννοούσα ότι ακόμη και για κάτι μικρό μπορείς να κάνεις RMA. Κάποιες εταιρείες έχουν zero dead pixel policy. Και υπάρχουν και εστιατόρια που μπορείς να γυρίσεις το φαγητό πίσω και αν ο chef πράγματι παραδεχθεί ότι κάτι δεν είναι καλό δεν πληρώνεις :P Αλλά μιλάμε για υπερ-γκουρμέ, όχι για την ταβέρνα του Κυρ Κώστα ξέρω 'γω..

Καλά παντού γίνεται αν θες να γίνεις μακακας και να κανείς χαμό , αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε ότι το έχω φάει , έχω πάει σπίτι το έχω χωνέψει , το έχω βγαλει στην τουαλέτα και πάω μετά στον σεφ και του λέω ότι δεν μου άρεσε και ότι θέλω τα λεφτά μου πίσω, ε εκεί θα μου φέρει την κατσαρόλα στο κεφάλι 😛 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, greekfragma είπε

Μετά το RMA της 570 πήγα σε ένα ακόμα μηδενικό πριν λίγες μέρες. Pulse 5700 του κουτιού. Προχθές την έβαλα πάνω και σήμερα έκατσα να παίξω λίγο. Ε μετά από καμιά ώρα gaming artifacts παντού (δε πρόλαβα να βγάλω φώτο)

crash to desktop και....

@Dantε

5700shit2.jpg

5700shit1.jpg

Καλα εσυ επεσες σε doa,συμβαινει.

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εχει εξαντληθει το θεμα. Αν δεν υπηρχε αυτη η λυση, θα υπηρχε θεμα με το tearing σε οθονες με διαφορετικα χαρακτηριστικα. Αν σε ενοχλουν τα +20watt σε idle, πασο. Επισης, εχει ειπωθει κιολας οτι παιζει θεμα απο την μερια των οθονων και των drivers αυτων στο reddit

Και οχι, δεν ειναι λογος για RMA αφου αυτο ισχυει επισημα. (μιας και το εχουν γραψει στα amd forums)

Τα υπολοιπα θεματα με την 2η οθονη, θα τα ριξω στην ιδια την οθονη ή στα καλωδια της.

Εχω, και πολλοι αλλοι, 2 οθονες (Asus xg32vq + dell u2311h) χωρις κανενα θεμα με αυτα που αναφερεις.

Τελος, αφου εχεις τοσα προβληματα, πηγαινε γυρισε την αυριο ωστε να μην χρειαζεται να αναφερεις τα ιδια προβληματα καθε χ χρονο. Αν θες να την κρατησεις ωστε να μην μεινεις χωρις καρτα, προβλημα σου.

Μπραβο, εισαι ο μοναδικος που παρελαβε χαλασμενο προιον. Και οχι, αυτο δεν εχει να κανει με drivers. DOA και θα παιζεις την επομενη μερα κανονικα

Απορω γιατι κολλατε στο memory bug,ενω ειπα πως αυτο ειναι το μικροτερο θεμα και μακαρι να ηταν το μονο προβλημα αυτο.

FYI εχω δοκιμασει και αλλη οθονη και αλλα καλωδια.Παρομοια εκανε και με vega ,αλλα η 1070 και η 980ΤΙ δουλευε ρολοι,αρα?

Δε μπηκα να γραψω τα προβληματα,αλλα μου τη πεσατε επειδη εγραψα για ρμα λογω software και απορω γιατι σας φαινεται περιεργο.

Δε μιλαω να κανω ρμα για ενα bug της πλακας αλλα για πραγματα χοντρα.

Μια καρτα δεν ειναι μονο το hardware.Μπορει να μη δουλευει σωστα και λογω software.Ολο το πακετο καλυπτει η εγγυηση,δε νομιζω πως διευκρινιζει η εγγυηση κατι διαφορετικο.Φυσικα διορθωστε με αν κανω λαθος.

Οταν περιμενα ενα χρονο μπας και τα διορθωσουν(και επειδη οπως ειπα δεν υπηρχε και τιποτα αλλο αξιολογο να παρω) και διορθωσαν καποια πραγματα οπως τα black screens (αν και οχι για ολους,εχω γνωστο που ακομα τρωει απο δαυτα και εχει κανει επισης τα παντα) ε τοτε τι να κανω?Και τη μητρικη την εκανα ρμα για θεμα που ανακαλυψα τον Ιανουαριο(ειχε θεμα στη καρτα ηχου),θα πρεπε να μου πουν δηλαδη,α περασε τοσος καιρος ,δε στην αλλαζουμε?

Εσεις δηλαδη αν ειχατε μια καρτα που ηταν οκ αλλα τα drivers για πεταμα ,θα λεγατε ε ενταξει τι να κανουμε,και θα τη κρατουσατε?

Μη μου πει κανεις να τη πουλησω.Γιατι να εχω χασουρα εγω,για τη βλακεια της amd?Εξαλλου και στο εξωτερικο τις γυρναγανε αβερτα και πηγαινανε σε nvidia.

Kατα τα αλλα δεν εχω προβλημα με την αποδοση της καρτας και αν ηταν ολα οκ δε θα την αλλαζα.Εδω με το ζορι βρισκω χρονο να παιξω,αλλα τα περισσοτερα θεματα ειναι και στο desktop οποτε ειναι ορατα φατσα φορα και αρκετα εκνευριστικα κιολας.

Τις προαλλες κρασαρε ο driver στο desktop και ειχα 3d εκτυπωση ποσων ωρων σε εξελιξη και μου την εκοψε.Αλλη φορα εμειναν μαυρες οι οθονες αλλα συνεχιζε να βγαζει.Ε το αφησα ετσι για να μη τη ξαναβαλω απο την αρχη.

 

Και να συμπληρωσω,πως το "Σε μενα δουλευει ,αρα ειστε βλακες εσεις και δε ξερετε να τα χρησιμοποιειτε" δε παιζει.

Εδω και η amd ειχε προβλημα να αναπαραγαγει το προβλημα,που σημαινει πως θελει ειδικες συνθηκες να εμφανιστει.

Σε αλλους παει ρολοι ,σε αλλους δε δουλευει τιποτα.Εδω και καιρο το χουμε καταλαβει αυτο,με τις καρτες αυτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2020 στις 1:31 ΜΜ, Dantε είπε

Σε 7 γραμμες εγραψες περισσοτερες #@#@#@#@ από ολες μαζεμένες του θεματος.

ΥΓ. Με 9100 κανεις δε μαμησε

το pc πετάει, σ'αρέσει ή όχι αυτή είναι η αλήθεια , τι να κάνω τώρα !!!

Στις 1/9/2020 στις 10:55 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Ήρεμα ήρεμα. Κανείς δεν είπε ότι όλοι έχουν προβλήματα, αλλά η ίδια η AMD έχει τα black screens στα known issues των drivers που σημαίνει ότι υπάρχει το θέμα απλά εμφανίζεται σε λίγους και σίγουρα σε λιγότερους απ' ότι τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας. Κόψε κάτι πάντως, 165fps όλα ultra και high σε 1440p ούτε η 2080Ti δεν βγάζει. Σε online games χωρίς απαιτήσεις αν ρίξεις και κάποια settings ναι, αλλά στο RDR2 ή στο Gears 5 για παράδειγμα δεν βγάζεις 165fps σε 1440p που να χτυπιέσαι.

Υ.Γ. Άλλαξε CPU χθες..

165 fps?  165  HZ είναι το μόνιτορ ρε φίλε , Dell S3220DGF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Επειδή θέλω να στρεσάρω την κάρτα να δω αν είναι όντως DOA....Furmark για πόση ώρα και με τι ρυθμίσεις;

1080p το έτοιμο bench τρέξε. Αν έχει artifacts, θα στα εμφανίσει στο 1ο τεστ

Αν θες τρέξε κάνα 3-5 back to back για να μην προλάβει να πέσει και η θερμοκρασία πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Επειδή θέλω να στρεσάρω την κάρτα να δω αν είναι όντως DOA....Furmark για πόση ώρα και με τι ρυθμίσεις;

Βαλε την καρτα τελειως stock και ασε το furmark να τρεχει σε 1080 κανα μισαωρο. Αν εχει θεμα θα αρχισει να πεταει artifacts κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Άλλη μια απογοητεύσει η navi όπως δείχνουν τα πράγματα ? Αφού όπως φαίνεται το μεγάλο να Νάβι θα χτυπάει την ρτχ 3070  ☹️

Τον συγκεκριμένο τον θεωρώ πολύ έγκυρο. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν θα βγάλει κάρτα η AMD ταχύτερη της 3080. Αν στοχεύουν να ανταγωνιστούν τις 3060/3070 ας το κάνουν όπως το ξέρουν, με λίγο καλύτερες τιμές δηλ. αλλά και με καλούς και σταθερούς drivers και όχι beta.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dantε είπε

FYI εχω δοκιμασει και αλλη οθονη και αλλα καλωδια.Παρομοια εκανε και με vega ,αλλα η 1070 και η 980ΤΙ δουλευε ρολοι,αρα?

Τις προαλλες κρασαρε ο driver στο desktop και ειχα 3d εκτυπωση ποσων ωρων σε εξελιξη και μου την εκοψε.Αλλη φορα εμειναν μαυρες οι οθονες αλλα συνεχιζε να βγαζει.Ε το αφησα ετσι για να μη τη ξαναβαλω απο την αρχη.

 

Χαρά στην υπομονή σου, που κάθεσαι ακόμα και δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα. Δεν καταλαβαίνουν αρκετοί ότι μια κάρτα δε μπαίνει μόνο για να κάνεις το pc παιχνιδομηχανή. Να το ανοίγεις για να παίξεις 2-3 ώρες και να το κλείνεις καπάκι. Μερικοί το χρησιμοποιούμε για την δουλειά μας το ρημάδι ακόμα και αν δε χρειάζεται και τόσο η κάρτα για συγκεκριμένα workloads (πχ κανένα vm, κανένα local apache server ή κανένα handbrake ή μερικά compiles κλπ) . Υπό αυτήν την έννοια 100000000000 φορές να βάλω μια ταπεινή 1030 όπως έχω σε ένα άλλο pc παρά κάτι που να κινδυνεύω να φάω ανά πάσα στιγμή hard crash/black screen και να χάσω ακόμα και ώρες δουλειάς. Δε λέω ότι έχουν αρκετοί τέτοια θέματα με amd (hell 4 χρόνια με hd7950 δεν είχα ούτε ένα) , αλλά πλέον μετά και τα navi και τους adrenalin 2020 κανείς επαγγελματίας δε θέλει να το ρισκάρει - άσε που σε πάρα πολύ κόσμο είναι και απαραίτητο το CUDA. Θα πρέπει με τα RDNA2 να κάνει άλματα προόδου για να αλλάξει το mindshare και το momentum της nvidia αυτή τη στιγμή, γιατί από μόνοι τους οι πράσινοι δε πρόκειται να τα σκ@τώσουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

57A302A8-6DC2-4851-928A-4AE375233242.jpeg

Εμένα διαβάζει ο μικρός.... 

Στις 2/9/2020 στις 10:23 ΠΜ, leros2004 είπε

Το ιερό δισκοπότηρο που σε μια νύχτα έγινε σεμεδάκι .....

Διαβάζοντάς γιατί την τιμή της 3090, το μόνο που υποψιάζομαι είναι ότι η amd θα έχει ανταγωνιστικά προϊόντα έως την 3080,

Ps: Ζητείται ήρωας να το δει και να μας πει αν λέει κατι :P

 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, leros2004 είπε

Εμένα διαβάζει ο μικρός.... 

Ps: Ζητείται ήρωας να το δει και να μας πει αν λέει κατι :P

ειδα το μισο (μεχρι εκει αντεξα) αλλα δεν σου λεω τπτ ,να κατσεις να βασανιστεις μονος σου :P

αλλα επειδη ειμαι καλος ανθρωπος θα σου πω τι λεει

Spoiler

ααααα ,εμμμμμμμ ,οοοοοοοο , χμμμμμ,ααααααα

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά σημεία από το βίντεο του Buildzoid
1. +5% 3080
2. surprised if cheaper than 3080
3. more power efficient
4. hbm memory
5. 2x5700XT perf
6. 80 CUs
7. κράξιμο για drivers, blower style και ότι αργούν οι custom (σχεδόν σε όλο το βίντεο γι' αυτά έλεγε)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Μερικά σημεία από το βίντεο του Buildzoid
1. +5% 3080
2. surprised if cheaper than 3080
3. more power efficient
4. hbm memory
5. 2x5700XT perf
6. 80 CUs
7. κράξιμο για drivers, blower style και ότι αργούν οι custom (σχεδόν σε όλο το βίντεο γι' αυτά έλεγε)

Το μισό video ήταν για μια sapphire 290x που είχε tbh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Το μισό video ήταν για μια sapphire 290x που είχε tbh.

Ακριβώς. Και βασικά έλεγε ότι δεν φτιάξανε καλό cooler για αυτήν και ότι τα cooler για τις ref δεν είναι καλά, λες και ποιος αγοράζει ref και λες και τα blower της NVIDIA ήταν καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...