Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

3070 ή υπομονή RDNA2 "6700XT"

yeah ofc, i am just  joking :D 
Αλλα σοβαρά με κόβω σε κανα 6μηνο να κάνω αναβάθμιση αν είναι τόσο μεγάλα τα leap. Αν σπώξουμε 250(πιστεύω για πλάκα) την 5700XT και με 250 κατοστάρικα παραπάνω πέρνεις κάρτα που τρέχει τα πάντα 100fps+ sto 1440p αξίζει.. 

Προς το παρόν μόνο όσοι κάνουν υπομονή θα κερδίσουν.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silenoz66 είπε

yeah ofc, i am just  joking :D 
Αλλα σοβαρά με κόβω σε κανα 6μηνο να κάνω αναβάθμιση αν είναι τόσο μεγάλα τα leap. Αν σπώξουμε 250(πιστεύω για πλάκα) την 5700XT και με 250 κατοστάρικα παραπάνω πέρνεις κάρτα που τρέχει τα πάντα 100fps+ sto 1440p αξίζει.. 

Προς το παρόν μόνο όσοι κάνουν υπομονή θα κερδίσουν.
 

Στο 200αρικο θα φυγει η 5700xt και με 250 ακομα παμε σε 3070 με 50% πανω επιδοσεις συν RT+DLSS. Βεβαια θα περιμενω σιγουρα και RDNA 2 παρουσιαση και Δεκεμβριο χτυπαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Στο 200αρικο θα φυγει η 5700xt και με 250 ακομα παμε σε 3070 με 50% πανω επιδοσεις συν RT+DLSS. Βεβαια θα περιμενω σιγουρα και RDNA 2 παρουσιαση και Δεκεμβριο χτυπαμε. 

Xωρίς πλάκα πιστεύω οτι 250 θα φυγει στο νερό (για να μην πω μεγαλα λόγια για 280) γιατι αντικειμενικα σε αυτο το price point μονη της παιζει μπαλα...Τουλαχιστον μεχρι  Δεκεμβρη.. Εσυ πήρες και την ανάλογη οθόνη :D Εγω μετα απο 10 χρόνια με το ιδιο σύστημα εκανα upgrade σε 1440p 144hz pc setup και τώρα με αυτά που βλέπω μου φαίνεται λίγο :D
Τεσπα θα δείξει ο χρόνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Xωρίς πλάκα πιστεύω οτι 250 θα φυγει στο νερό (για να μην πω μεγαλα λόγια για 280) γιατι αντικειμενικα σε αυτο το price point μονη της παιζει μπαλα...Τουλαχιστον μεχρι  Δεκεμβρη.. Εσυ πήρες και την ανάλογη οθόνη :D Εγω μετα απο 10 χρόνια με το ιδιο σύστημα εκανα upgrade σε 1440p 144hz pc setup και τώρα με αυτά που βλέπω μου φαίνεται λίγο :D
Τεσπα θα δείξει ο χρόνος!

Η pulse ναι η reference δεν ξερω τωρα που ερχονται οι ampere. Mεχρι Δεκεμβριο ναι μετα που θα βγουν και οι μικρες θα πανε ακομα πιο κατω. Θελει δυναμη η οθονη ειδικα στα νεα παιχνιδια και η 3070 μικρη θα ειναι για τα 100fps. Αλλα παλι καλα το freesync σωζει τη δουλεια. 

Ειπαμε βρε AMD το εχω λιωσει το watchdogs αλλα οχι και ετσι. Τι φλασια εφαγε και δειχνει τοσες ωρες το εκανα report. Επισης τα frames/sec δειχνουν 6 πιο κατω. 100 stable εχω στο dirt και στο Poly bridge και δειχνουν 94 και αυτο το εχω κανει αναφορα εδω και κατι εκδοσεις παλιοτερα εδειχνε κομπλε αλλα δεν λενε να το φτιαξουν. 

Screenshot-1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα για fps δεν το κοιταω κανω. Δεν ειναι avg αλλα σχεδον τελευταια αναφορα αυτων. Παιζω wazone κανα 20λεπτο σερι, ασχολουμαι 1 λεπτο στο menu με κατι, το κλεινω και μου δειχνει 70 fps και 20+ms, ενω in game ειναι 130+ και 8-11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

57F8AF83-A864-4C54-8438-0461FC7A627A.jpeg

ακόμα μεγαλύτερο ανακάτεμα στην τράπουλα αν ισχύει.. μήπως είδαν κάτι εκεί στο κόκκινο στρατόπεδο κι είπαν να το παίξουν διπλό ταμπλό;

Θα παίζει τόσο ρόλο η τιμή/επιδόσεις για να αποφασίσει ο καταναλωτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το hbm2 make sense για τα υψηλά μοντέλα. Το gddr6x είναι μόνο για την NVidia και για να πιάσεις/ξεπεράσεις το bandwidth  του πρώτου μόνο το hbm μπορεί να στο προσφέρει. Ωστόσο το μεγαλύτερο του πλεονέκτημα είναι η αρκετά μικρότερη κατανάλωση. Σε συνδυασμό με τα tsmc 7+ το rdna2 θα είναι efficiency monster . Ελπίζω όμως να μην σταθούν εκεί και να τα πουσαρουν τα υψηλά μοντέλα όσο το δυνατόν πιο πολύ . 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Delijohn είπε

ακόμα μεγαλύτερο ανακάτεμα στην τράπουλα αν ισχύει.. μήπως είδαν κάτι εκεί στο κόκκινο στρατόπεδο κι είπαν να το παίξουν διπλό ταμπλό;

Προφανώς μιλάμε για HBM2E αφού βρίσκεται ήδη σε παραγωγή από τις αρχές του 2020.

Είδαν ότι εκτός από το "άπειρο" bandwidth που μπορεί να προσφέρει είναι και πολύ πιο power efficient.

MicronPower2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τρελαθεί ρε λέμε.....
Μεχρι που σκέφτομαι να σκοτώσω άμεσα την 5700xt κανα 300ρι όπως ο @7nisiotis και
είτε σκάω day1 +200 για την 3070
ή βάζω την παλιά(450 GTS... pepe Laughs ) και να περιμένω μέχρι νοέμβριο να διελυκάνει το τοπίο με τις GPUS.
Problem is , δεν θέλω να δώσω παραπάνω απο +200 αυτή την στιγμή. Ηδη έχω κάρτα που παίζει τα πάντα στο monitor ,απλά όχι high fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, silenoz66 είπε

Δεν είναι overkill η 3080 ή το big NAvi για 1440p?
Ενα μπουκαλάκι μικρό ίσως το τρώω επίσης λόγο 3600 και pci3.0

Ανάλογος τι παιχνίδια παίζεις . Εξάλλου εγώ την θέλω και για 4κ gaming , cyberpunk κάτω από 4K ultra 60fps δεν θα το ανεχτώ 😛 

Και γω 3600x έχω. Αν πουσαρεις μνήμες θα μειωθεί πολύ το bottleneck . Προσωπικά θα πάω σε zen 3 έτσι και αλλιώς 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...