Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε νέα μοντέλα επεξεργαστών 9ης γενιάς Core για φορητούς υπολογιστές και υπολογιστές desktop


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, NT1G είπε

https://www.google.gr/amp/s/www.pcworld.com/article/3387990/intel-core-i9-9990xe-goes-on-sale.amp.html

Ίσως δούμε κάποιο review του επεξεργαστή...εάν τον αγοράσει κάποιος από το CaseKing.de   Φυσικά για εγκυκλοπαιδικους λόγους (Τι νούμερα θα δώσει ένας επεξ. χρονισμενος 5Ghz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris_g92 είπε

Tο οτι εχει γερο μαρκετινγκ και ονομα και πουλαει ακομα , δεν παει να πει οτι εχει και ανταγωνιστικους επεξεργαστες. Αν δεν βγει απο το βουρκο που επεσε μονη της και εμεινε κολλημενη στα 14nm δεν την βλεπω και πολυ ακομη να εχει το πανω χερι . O ανταγωνισμος θα την ξεπερασει κατα πολυ. Ακομα και στα λαπτοπ που επαιζε μονη της, εχει πλεον και amd και περιμενει και στην γωνια και η qualcom με τους arm. 

Καλα οταν την ξεπερασει ο ανταγωνισμος ας το πουμε, τωρα ομως ακομα κυριαρχει γιαυτο kai οι μεγαλες εταιριες προτιμουν intel cpus στα cloud και οχι φυσικα amd. λογικα κατι ξερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimd6776 είπε

Πρεπει να καταλαβετε ολοι, οτι οι Intel επεξεργαστες ειναι παντου απο τα cloud μεχρι τα μικρα λαπτοπ σας. Και θα συνεχιζουν να ειναι οπως φαινεται, η μετοχη της αλλωστε συνεχως αυξανει. Οχι λοιπον δε πεθαινει. αντε μπραβο γινατε ολοι γνωστες

Γιατί είσαι επιθετικός ? Δεν είναι γεγονός ότι έχει μείνει πίσω ? Δεν είναι γεγονός ότι βγάζει τα ίδια και τα ίδια τα τελευταία 4 χρόνια με άλλο όνομα και πουσαρει τα ίδια cores ? Και εγώ intel 6 core έχω αλλά κρίνω αυτά που βλέπω και βλέπω τακτικές που έκανε η amd όταν είχε πρόβλημα. Το μόνο που της έμεινε είναι το gaming σε όλα τα άλλα είναι πίσω. Αλλά τι τα λέω σε ένα fanboy που τα επιχειρήματα του σταματάνε στο να κρίνει αν ξέρουμε ή δεν ξέρουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8700k έχω και όντως η intel έχει χάσει τη μπάλα τελευταία. Επαναπαυτηκε στις δάφνες της από το 2011 και μετά και τρέχει και δεν φτάνει τώρα. Και καλά να πάθει μεταξύ μας. Άρμεγμα όσο δεν πάει τόσα χρόνια με πολύ μικρό pump στις επιδόσεις από γενιά σε γενιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, drakoulis είπε

Γιατί είσαι επιθετικός ? Δεν είναι γεγονός ότι έχει μείνει πίσω ? Δεν είναι γεγονός ότι βγάζει τα ίδια και τα ίδια τα τελευταία 4 χρόνια με άλλο όνομα και πουσαρει τα ίδια cores ? Και εγώ intel 6 core έχω αλλά κρίνω αυτά που βλέπω και βλέπω τακτικές που έκανε η amd όταν είχε πρόβλημα. Το μόνο που της έμεινε είναι το gaming σε όλα τα άλλα είναι πίσω. Αλλά τι τα λέω σε ένα fanboy που τα επιχειρήματα του σταματάνε στο να κρίνει αν ξέρουμε ή δεν ξέρουμε.  

και ξαναλεω. σε ολοκληρο το cloud και στα datacenters (αν ξερεις για τι μιλαμε)  ειναι παντου η ιντελ. και το cloud θα παιξει στο μελλον πολυ. αρα το μονο που της εμεινε δεν ειναι το gaming που λες. Απανταω με επιχειρηματα ο,τι και να μου πεις, αποτι φαινεται δεν ειμαι fanboy απλα ξερω κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimd6776 είπε

και ξαναλεω. σε ολοκληρο το cloud και στα datacenters (αν ξερεις για τι μιλαμε)  ειναι παντου η ιντελ. και το cloud θα παιξει στο μελλον πολυ. αρα το μονο που της εμεινε δεν ειναι το gaming που λες. Απανταω με επιχειρηματα ο,τι και να μου πεις, αποτι φαινεται δεν ειμαι fanboy απλα ξερω κατι παραπανω.

Προφανώς ανήκεις σε μια από τις 2 κατηγορίες πιτσιρικάς που κάνει πως τα ξέρει όλα με εμπειρία στο ΙΤ χώρο 2 ετιας μόλις τέλειωσε την σχολή του ή κολλημένος 45αρης ουγκ ΙΤ που όλα είναι Ιντελ γιατί αυτό ξέρουμε αυτό αγαπάμε :) παντως αυτό το όλο το cloud που είπες μου άρεσε λες και μπορεί να ξέρεις κάθε server τι cpus έχει, ξέρεις τώρα τελευταία βγαίνουν και μερικά epyc η dell πήγε προς την amd το google είναι φίλος σου αν το ξέρεις 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που παραπονιέστε. Γενικά οι επεξεργαστές την τελευταία 10ετία προχωράνε με μικροβελτιώσεις, έχουν πέσει σε τεχνικo-οικονομικό τέλμα. Αυτό που δοκιμάζουν πλεον είναι να τους κάνουν modular, για να έχουν χαμηλότερο fail chance στην κατασκευή. Μόνο καλό για την τσέπη μας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sv398 είπε

Αυξηση στα FPS είπε το αρθρο (Frames Per Second). Reading Comprehension για κλάμματα. 😛

Αυτά παθένει κανείς όταν σχολιάζει χωρίς να έχει πιει καφέ το πρωί! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις τα παιχνίδια (ωραίο μέτρο κι αυτό της τεχνολογικής μας προόδου ... εχει καταντήσει να είναι το μόνο "ουσιαστικό" κίνητρο για βελτίωση του hardware), κατά τα άλλα θα ήδη έχουν φροντίσει Microsoft, Apple, Google, κλπ να μαγαρίσουν αρκετά τα λειτουργικά τους, να φουσκώσουν τις εφαρμογές τους, να αυξήσουν τις απαιτήσεις συστήματος, κλπ κλπ ώστε και με τους νέους επεξεργαστές, συνολικά το ίδιο θα "τρεχει" (ή θα "σέρνεται") το καθε "νεο" μηχάνημα ..., όσο ακριβώς και το αντίστοιχο προ τριετίας ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, drakoulis είπε

Προφανώς ανήκεις σε μια από τις 2 κατηγορίες πιτσιρικάς που κάνει πως τα ξέρει όλα με εμπειρία στο ΙΤ χώρο 2 ετιας μόλις τέλειωσε την σχολή του ή κολλημένος 45αρης ουγκ ΙΤ που όλα είναι Ιντελ γιατί αυτό ξέρουμε αυτό αγαπάμε :) παντως αυτό το όλο το cloud που είπες μου άρεσε λες και μπορεί να ξέρεις κάθε server τι cpus έχει, ξέρεις τώρα τελευταία βγαίνουν και μερικά epyc η dell πήγε προς την amd το google είναι φίλος σου αν το ξέρεις 😛

Θα μιλήσω ως "45άρης ουγκ ΙΤ". Έχεις προσπαθήσει να βρεις Epyc επεξεργαστή στην ελληνική αγορά; Είναι άφαντοι. Στο skroutz έχει μόνο δύο μοντέλα και δύο μητρικές. Και μιλάμε για επεξεργαστή που έχει βγει εδώ και τουλάχιστον ένα έτος. Τι να τις κάνω τις προδιαγραφές όταν δεν μπορώ να τους βρω;

Εσείς κάθεστε στο σπιτάκι σας διαβάζετε δελτία τύπου και προδιαγραφές και λέτε πω ρε μάγκα μου, η καημένη η Ιντέλα έχει βαρέσει διάλυση. Δεν είναι όμως έτσι. Σε επίπεδο διαθεσιμότητας είναι πολύ μπροστά από την AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elorant είπε

Θα μιλήσω ως "45άρης ουγκ ΙΤ". Έχεις προσπαθήσει να βρεις Epyc επεξεργαστή στην ελληνική αγορά; Είναι άφαντοι. Στο skroutz έχει μόνο δύο μοντέλα και δύο μητρικές. Και μιλάμε για επεξεργαστή που έχει βγει εδώ και τουλάχιστον ένα έτος. Τι να τις κάνω τις προδιαγραφές όταν δεν μπορώ να τους βρω;

Εσείς κάθεστε στο σπιτάκι σας διαβάζετε δελτία τύπου και προδιαγραφές και λέτε πω ρε μάγκα μου, η καημένη η Ιντέλα έχει βαρέσει διάλυση. Δεν είναι όμως έτσι. Σε επίπεδο διαθεσιμότητας είναι πολύ μπροστά από την AMD.

Υπάρχουν ακόμα και στο skroutz όπως είπες αλλά σίγουρα η διαθεσιμότητα στην Ελλάδα είναι τραγική, το έχω αντιμετωπίσει και στο παρελθόν όταν μας έμεινε exchange server με windows 2008 και δεν μπορούσαμε να βρούμε τίποτα και δεν μιλάω για amd αλλά intel. Δυστυχώς στην ελληνική αγορά κατά κύριο λόγο παίζουν ακόμα servers με xeon 2ης και 3ης γενιάς. Όμως η κουβέντα ήταν διαφορετική και πήγε εκεί μιλάμε καθαρά για νέες τεχνολογίες και πως η intel έμεινε πίσω λόγο λιθογραφίας άλλα φτάσαμε να μιλάμε για datacenter και ποιος έχει μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς. Δεν θέλω να τσακώνομαι αλλά ο καθένας δείχνει το επίπεδο του με τα επιχειρήματα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιντελ σαφώς κι έχει μείνει πίσω, αλλά η διαφορά δεν είναι και τόσο τραγική όσο την παρουσιάζετε ορισμένοι. Βασικά αν δεν είχε τις τιμές που έχει, οι επεξεργαστές της θα ήταν εξίσου ανταγωνιστικοί με αυτούς της AMD. Σε core count ό,τι παρουσιάζει η AMD το έχει και η Ιντελ. Εξαίρεση αποτελούν μόνο κάποια high end server μοντέλα που ούτως ή άλλως απευθύνονται σε πολύ λίγους.  Οι δε τιμές είναι στο Θεό γιατί υπάρχει διαρκώς ζήτηση. Επίσης αρχίζει και γίνεται ξεκάθαρο ότι η Ιντέλ ρίχνει το βάρος στους Xeon γιατί εκεί υπάρχουν τα σοβαρά λεφτά. Κι εκεί η AMD έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το datacenter πχ αν θες server για vm με Ryzen βγάζεις πολλά vm σε ένα και μόνο server.
Για διαθεσιμότητα ποιος κοιτάει στην Ελληνική αγορά για τέτοια πράγματα; Όταν μιλάμε για τόσα λεφτά που κάνουν αυτά τα κτήνη τα φέρνεις απ'εξω, όπως τα θες.
Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει το intelα και άγιος ο θεός. Δεν πειράζει, πλήρωνε καπέλο για υποδεέστερο προϊόν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ματιά στις πωλήσεις Α' τριμήνου 2019 θα μας πείσει ποιος πάει και πως πάει.

Βλέπω μια τάση στο φορουμ πολλοί χρήστες (όπως λένε) να αγοράζουν ΙΝΤΕΛ για τον εαυτό τους και μετά να τα βρίζουν και να προτείνουν AMD για τους άλλους.

Πως λέγεται αυτό στην ψυχιατρική επιστήμη?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...