Προς το περιεχόμενο

Αγορές από το εξωτερικό [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eleni89 είπε

Update:  Το πακέτο που "ξεκουραζόταν" από τις 14 Φεβρουαρίου στο αεροδρόμιο επιτέλους έφτασε! Το ίδιο και αυτό από το ΗΒ με τα iPod και καλώδια. Βάζω και φωτογραφίες. Τελικά το πακέτο του Φεβρουαρίου ήταν ένα T-shirt. Που κόστιζε λιγότερο από 10 ευρώ. Αν είναι δυνατόν…..

Anyway, το εντελώς άσπρο είναι του Φεβρουαρίου και το άλλο είναι από το ΗΒ. Τώρα να δούμε πότε θα έρθει και το τρίτο. Μην απελπίζεστε παιδιά!

Note: το ένα έχει το πράσινο αυτοκόλλητο και το άλλο όχι. αναρωτιέμαι γιατί....

InkedIMG_3799_LI-min.jpg.ff5e667352760c5

IMG_3800.jpg.a0689074e8f0a49890d93fc7f154f333.jpg

 

Βλέπω κανένα δεν είναι από Κίνα.

Αυτό που ήρθε από ΗΠΑ, πότε έγινε η παραγελλία;



ΥΓ: Μήπως να ξανανεβάσεις την φωτογραφία, με διεγραμμένα τα προσωπικά σου στοιχεία;

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Βλέπω κανένα δεν είναι από Κίνα.

Αυτό που ήρθε από ΗΠΑ, πότε έγινε η παραγελλία;



ΥΓ: Μήπως να ξανανεβάσεις την φωτογραφία, με διεγραμμένα τα προσωπικά σου στοιχεία;

Καλησπέρα! Ούτε που το πρόσεξα να'σαι καλά. Ανανέωσα φωτογραφίες.

Το πρώτο η παραγγελία έγινε στις 27/01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εξης περιπτωση

Αναφορά σε κείμενο
  • 18 Jan 2021 14:32
     
    The item is on transport to the country of destination
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 15 Jan 2021 23:30
     
    The item is processed at the PostNL sorting center
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 15 Jan 2021 23:29
     
    The item is at the PostNL sorting center
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 15 Jan 2021 23:28
     
    Departure From Outward Office Of Exchange Netherlands
     
    Greece Post
  • 04 Jan 2021 11:17
     
    Consignment received at the PostNL Acceptance Centre
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 24 Dec 2020 05:04
     
    The item is pre-advised to PostNL
     
    PostNL - Netherlands Post
  • 21 Dec 2020 09:55
     
    The Item is at the shippers warehouse
     
    PostNL - Netherlands Post

Αγορά 21/12/2020 από BG με PDP. Έχει φύγει από Ολλανδία στις 18/1/2021. Μεθαύριο κλείνει μήνα. Με τα πόδια να ερχόταν από Ολλανδία θα είχε φτάσει 😂

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Sebu είπε

Εχω την εξης περιπτωση

Αγορά 21/12/2020 από BG με PDP. Έχει φύγει από Ολλανδία στις 18/1/2021. Μεθαύριο κλείνει μήνα. Με τα πόδια να ερχόταν από Ολλανδία θα είχε φτάσει 😂

Καλημέρα.

Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση. Έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με πακέτα παραγγελίες από Ολλανδία (PostNL) και Βέλγιο (Bpost) και δεν μιλάω για παραγγελίες από τρίτες χώρες μέσω EU αλλά απευθείας από EU μέλος σε EU μέλος...

Αλλά εκ του αποτελέσματος παραλαμβάνω πάντα. Χρόνοι κυμαίνονται βάσει δικής μου εμπειρίας από 1,5 με 2 μήνες.

Υπομονή ιωβηλαία να έχεις, θα σου έρθουν όμως, δεν χάνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια απο Ebay τελος Δεκεμβρη που φαινοταν Ελλαδα απο 11 Γεναρη,μου ρθε χθες ειδοποιηση για να παραλαβω...

Εν τω μεταξυ αλλη με PostNL απο Banggood ειναι απο 24/12 σε εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο.

Παραγγελια 4 Μαρτιου απο Banggood με PDM και μου δωσαν ενα περιεργο tracking με china post,μου τη φερνει σημερα η comet.13 μερες!και ηταν και αργια ενδιαμεσα,ενω στη κουριερ εφτασε 12/3.Δε ξερω τι πατεντα εχουν βρει και ερχονται τοσο γρηγορα,αλλα πλεον συμφερει να παραγγελνες απο Κινα με PDM καθως ερχεται πιο γρηγορα απο Ευρωπαικες αποθηκες που ερχεται οδικως.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Παραγγελια 4 Μαρτιου απο Banggood με PDM και μου δωσαν ενα περιεργο tracking με china post,μου τη φερνει σημερα η comet.13 μερες!και ηταν και αργια ενδιαμεσα,ενω στη κουριερ εφτασε 12/3.Δε ξερω τι πατεντα εχουν βρει και ερχονται τοσο γρηγορα,αλλα πλεον συμφερει να παραγγελνες απο Κινα με PDM καθως ερχεται πιο γρηγορα απο Ευρωπαικες αποθηκες που ερχεται οδικως.

Ναι η comet παραδοξως παει πολυ καλα σε χρονους παραδοσης μαλλον καποια πατεντα χρησιμοποιουν!! Καλα απο ευρωπαικες αποθηκες δεν κινδυνευεις αλλα αργουν υπερβολικα αφου συνηθως αυτες ειναι που ερχονται οδικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aces είπε

Ναι η comet παραδοξως παει πολυ καλα σε χρονους παραδοσης μαλλον καποια πατεντα χρησιμοποιουν!! Καλα απο ευρωπαικες αποθηκες δεν κινδυνευεις αλλα αργουν υπερβολικα αφου συνηθως αυτες ειναι που ερχονται οδικως.

Τα παραλαμβανει η κομετ πολυ γρηγορα.Οι χρονοι παραδοσεις της μετριοι ειναι.Δηλαδη κανουν 2-3 μερες αφου το παραλαβουν.

Το θεμα ειναι τι εχουν κανει και φτανουν Ελλαδα τοσο γρηγορα και χωρις τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τα παραλαμβανει η κομετ πολυ γρηγορα.Οι χρονοι παραδοσεις της μετριοι ειναι.Δηλαδη κανουν 2-3 μερες αφου το παραλαβουν.

Το θεμα ειναι τι εχουν κανει και φτανουν Ελλαδα τοσο γρηγορα και χωρις τελωνειο.

καλοι ειναι οι χρονοι αμα ειναι μονο 2-3 μερες εν μεσω covid. Εδω δικες μας ταχυμεταφορες κανουν 6 εργασιμες (για εντος Ελλαδος, ιδιου νομού). Για το τελωνειο καμια αλχημεια/πατεντα απο αυτα που συνηθως κανει το BG κατα καιρους θα παιζει :)

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω σχετικά με το κόστος ενός πακέτου, στο τελωνείο λαμβάνουν υπόψιν τους μόνο το κόστος του πακέτου χωρίς το κόστος του shipping; Αν λόγου χάριν έχω αγοράσει ένα προϊόν 19 ευρώ και έχω δώσει shipping cost 2 ευρώ, στο τελωνείο θα το δουν σαν 21 ευρώ ή σαν 19 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Dim_man είπε

Να ρωτήσω σχετικά με το κόστος ενός πακέτου, στο τελωνείο λαμβάνουν υπόψιν τους μόνο το κόστος του πακέτου χωρίς το κόστος του shipping; Αν λόγου χάριν έχω αγοράσει ένα προϊόν 19 ευρώ και έχω δώσει shipping cost 2 ευρώ, στο τελωνείο θα το δουν σαν 21 ευρώ ή σαν 19 ευρώ;

Όλο μαζί (και το shipping cost).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AliExpress πρέπει να έριξε το Buyer Protection από τις 90 μέρες στις 75.

Το νου σας παιδιά όσοι περιμένετε πράγματα από εκεί ή κάνετε παραγγελίες αυτές τις μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dim_man είπε

Εκτός αν ο Κινέζος έχει βάλει δικιά του τιμή στο πακέτο, έτσι;

Οχι απαραιτητα αυτα ισχυαν παλια αν θελει να το ψαξει ο τελωνειακος θα ανοιξει το κουτι εχει δικαιωμα και αν κρινει οτι θελει ψαξιμο η αναγραφομενη τιμη στο αυτοκολλητο θα το κανει και δεν θα συμπεριλαβει πιθανον εκπτωτικα κουπονια (αν υπαρχουν) στην τελικη τιμη. Στο παραδειγμα/ερωτημα σου ειτε το βαλει 21 ειτε 19 καλλυμεννος εισαι και με το νόμο/αποδειξη αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aces είπε

Οχι απαραιτητα αυτα ισχυαν παλια αν θελει να το ψαξει ο τελωνειακος θα ανοιξει το κουτι εχει δικαιωμα και αν κρινει οτι θελει ψαξιμο η αναγραφομενη τιμη στο αυτοκολλητο θα το κανει και δεν θα συμπεριλαβει πιθανον εκπτωτικα κουπονια (αν υπαρχουν) στην τελικη τιμη. Στο παραδειγμα/ερωτημα σου ειτε το βαλει 21 ειτε 19 καλλυμεννος εισαι και με το νόμο/αποδειξη αγοράς.

Τα κουπονια τα συμπεριλαμβανει στη τιμη,για αυτο σου ζηταει αποδεικτικο.

Τη τιμη που γραφει πανω,σωστα λες οτι αν θελει δε τη λαμβανει καθολου υποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Dim_man είπε

Εκτός αν ο Κινέζος έχει βάλει δικιά του τιμή στο πακέτο, έτσι;

Ο Κινέζος βασικά μπορεί να γράψει ότι θέλει!!! Αλλά, εξαρτάται τι έχεις μέσα, για να γίνει πιο εύκολα πιστευτό αυτό που γράφει από έξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...