Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με ασυρματο δικτυο


xarosid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλε μου κ καλο μηνα. Ευχαριστω που απαντησες κ εσυ κ θες να με βοηθησεις. Απλοσ επειδη ειμαι αχετος αν μπορουμε να το παμε βημα βημα. Αγοραζω για αρχη το μηχαμηματακι που μου υποδικνυεις. Που το βαζω πως το συνδεω? Πως μπενει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτού προχωρήσεις σε οποιαδήποτε αγορά, προτείνω να δοκιμάσεις πρώτα το DAP-1360 αν δουλεύει στην σύνδεση του πατέρα σου ώστε να εξαλειφθεί η περίπτωση βλάβης.

Το βάζεις ως Repeater σύμφωνα με πολλούς οδηγούς που κυκλοφορούν σε βίντεο (π.χ. εδώ κι εδώ) ή εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου και καλο μηνα. Το πηρα απο το σπιτι του πατερα μου και το δοκιμασα αυτες τις στο σπιτι μου που εχω κανονικο ιντερνετ wind συγκεκριμενα.Στο σπιτι μου εβγαλα το καλωδιο του ιντερνετ απο το ρουτερ της wind που συνδεοταν με τον σταθερο μου κ το εβαλα στο dap 1360. Και εκανα παλι ολη την διαδικασια κ ειπα οτι αν δωσει ιντερνετ στο desktop μου ειμαστε μια χαρα. Αλλα και εκει τιποτα. Θα το ξανα δοκιμασω ομως με τα αλλα video πιυ μου εστειλες μπας κ γινει κατι διαφορετικο κ θα σε ενημερωσω. Ευχαριστω πολυ

3 λεπτά πριν, xarosid είπε

Καλησπερα φιλε μου και καλο μηνα. Το πηρα απο το σπιτι του πατερα μου και το δοκιμασα αυτες τις στο σπιτι μου που εχω κανονικο ιντερνετ wind συγκεκριμενα.Στο σπιτι μου εβγαλα το καλωδιο του ιντερνετ απο το ρουτερ της wind που συνδεοταν με τον σταθερο μου κ το εβαλα στο dap 1360. Και εκανα παλι ολη την διαδικασια κ ειπα οτι αν δωσει ιντερνετ στο desktop μου ειμαστε μια χαρα. Αλλα και εκει τιποτα. Θα το ξανα δοκιμασω ομως με τα αλλα video πιυ μου εστειλες μπας κ γινει κατι διαφορετικο κ θα σε ενημερωσω. Ευχαριστω πολυ

Για να μην μπερδευτεις:σπιτι του πατερα μου=λαυριο=δεν εχει ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγίες είναι να δουλεύει ως Repeater, δηλαδή να πάρει ασύρματα την σύνδεση και να την δώσει πάλι ασύρματα (και ενσύρματα).

Αν το συνδέσεις ενσύρματα με τον router, τότε θα δουλεύει ως ΑΡ (και όχι ως Repeater), οπότε οι ρυθμίσεις είναι διαφορετικές (π.χ. εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που το δοκιμαζω σπιτι μου (αθηνα). στο ρουτερ που χρησιμοποιω το καλωδιο του ιντερνετ το βγαζω και βαζω την μια ακρη στο dap 1360 και την αλλη ακρη στο desktop μου. Και ουσιαστικα προσπαθω να συνδεθω με wi fi μεσω του dap ως repeater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου j kouko το δοκιμασα το dp 1360 στο  σπιτι μου στην αθηνα και δουλεψε.τι εκανα? ετοιμασου να σε μπερδεψω.λογω οτι εχω desktop  και για να δουλεψει πρεπει να γινει ασυρματα οπως μου ειπες.Για αρχη ειχα βαλει το ενα καλωδιο ιντερνετ στο dap 1360 και τον αλλο πανω στο pc μου,εφτιαξα ip για να μπω στο μενου,μετα βρηκα το  wifi ενος γειτονα που πιανω ισα ισα και ξερω το κωδικο του και εβαλα αυτον.αφου εκανα save τις αλλαγες εβγαλα τελειως το καλωδιο του ιντερνετ που σινδεοταν το desktop μου με το dap 1360. και ειδα  απο το κινητο μου οτι οι γραμμες του σηματος απο 1 εγιναν 4 φουλ σημα δηλαδη αλλα και εβαλα ενα crypto air data 150 s2 usb wifi στο desktop μου για να πιασω wifi και μπηκα και ειχα κανονικα προσβαση στο ιντερνετ

Μόλις τώρα, xarosid είπε

φιλε μου j kouko το δοκιμασα το dp 1360 στο  σπιτι μου στην αθηνα και δουλεψε.τι εκανα? ετοιμασου να σε μπερδεψω.λογω οτι εχω desktop  και για να δουλεψει πρεπει να γινει ασυρματα οπως μου ειπες.Για αρχη ειχα βαλει το ενα καλωδιο ιντερνετ στο dap 1360 και τον αλλο πανω στο pc μου,εφτιαξα ip για να μπω στο μενου,μετα βρηκα το  wifi ενος γειτονα που πιανω ισα ισα και ξερω το κωδικο του και εβαλα αυτον.αφου εκανα save τις αλλαγες εβγαλα τελειως το καλωδιο του ιντερνετ που σινδεοταν το desktop μου με το dap 1360. και ειδα  απο το κινητο μου οτι οι γραμμες του σηματος απο 1 εγιναν 4 φουλ σημα δηλαδη αλλα και εβαλα ενα crypto air data 150 s2 usb wifi στο desktop μου για να πιασω wifi και μπηκα και ειχα κανονικα προσβαση στο ιντερνετ

να μην ξεχασω να σου αναφερω οτι εκει που εκανα τις ρυθμισεις γιατι λειτουργια το θελω πχ access point,client δεν μου εγραφε repeater αλλα range extender που λογικα αυτο ειναι σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο είχα γράψει ότι τις ρυθμίσεις θα τις κάνεις ενσύρματα με το PC αλλά μετά θα συνδεθείς πάνω του ασύρματα.

Είτε Repeater είτε Range Extender το πεις, είναι το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καταλαβα μετα... Δυστυχως οπως σου ειπα δεν ειμαι κ γνωστης του αθληματος πολυ. Αρα αν ηθελα να το συνδεσω ενσυρματα θα επρεπε να το βαλω σαν access point σωστα? Αρα τωρα που αυτο δουλευει το dap 1360 αν το παω στον πατερα μου στο λαυριο θα κανω παλι οτι πρεπει να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AP = παίρνει σύνδεση ενσύρματα και την δίνει ασύρματα.

Client = παίρνει σύνδεση ασύρματα και την δίνει ενσύρματα.

Repeater/Extender = παίρνει σύνδεση ασύρματα και την δίνει πάλι ασύρματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη θα το δοκιμασω λοιπον μονο το dap 1360 στο σπιτι του πατερα μου να δω ποσο καλο σημα πιανω κ αν ειναι λειτουργικο. Αν δεν πιασω τοσο δυνατο σημα τι μου προτεινεις? Κ αν θελω να βαλω καλωδιο ιντερνετ στο λαπτοπ τι μου προτεινεις να κανω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εδω κανει που εχω ενα διαθεσιμο?? TP-Link TL-WA860RE Wi-Fi Extender

γραψε ακυρο access point θελω οχι extender.καταλαβα.ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...