Προς το περιεχόμενο

Ανασχεδιασμός για το Facebook app, με το News Feed να περνά σε δεύτερη μοίρα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Γενικά στους Έλληνες αναφέρομαι στο σχόλιο.

Νομίζω είναι προφανές.

οκ τοτε γιατι καταλαθος ψιλοπαρεξηγηθηκα....νομιζοντας οτι αναφερεσαι σε μενα...νασαι καλα και καλη συνεχεια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή το fb ήταν ενδιαφέρον γιατί οι χρήστες αναρτούσαν περιεχόμενο. Ναι τα γνωστά, φωτογραφίες, τραγουδάκια, status κτλ.. Το σημαντικό είναι ότι συμμετείχαν (contributive συστήματα είναι αυτά). Μετά μεταμορφώθηκαν οι περισσότεροι σιγά σε σιγά σε leechers δλδ βαρέθηκαν, φοβήθηκα άλλαξαν γνώμη και αντί να δημοσιεύουν απλά κοιτούσαν τους άλλους τι ανέβαζαν σαν κατίνες το πολύ πολύ για να κακολογήσουν φανερά (με αρνητικά σχόλια) ή συνηθέστερα  κρυφά (χωρίς αντίδραση του στιλ "χμμ τι ασόβαρη αυτή βγάζει τον άσχημο κ..λο της το τσ..λι). Φταίει κυρίως ότι μεγάλωσαν (παντρεύτηκαν οικογένειες κτλ και αυτό προκαλεί σοβαροφάνεια και διθενετισμό) ή απλά βαρέθηκαν (έκανε τον κύκλο της η όλη φάση) ή και τα δύο από λίγο. Έτσι ενώ παλιά κάποιος ανέβαζε άλμπουμ με φωτογραφίες από την εκδρομή του στη Ρώμη αυτό σήμερα δεν γίνεται και στην καλύτερη να ανεβάσει μία/δύο φωτογραφίες ως status και χωρίς αυτόν μέσα.

Έτσι άρχισε να ανεβαίνει μία άλλη διάστασή του αυτή της ενημέρωσης από σελίδες (πχ in.gr, newsit, insomnia κτλ) και πολλοί (και εγώ μέσα) το είχαμε για ενημέρωση. Μετά πάλι είπαν όχι ενημέρωση θα υποβαθμίσουμε τις ενημερώσεις από σελίδες και θα γυρίσουμε στις ρίζες δλδ στα feeds των χρηστών/φίλων. Αυτό δημιούργησε ΤΕΡΆΣΤΙΑ αναστάτωση και έπρεπε στις σελίδες που θέλαμε να κάνουμε ειδική ρύθμιση (sow first και άλλα περίεργα) για να μην χάνουμε το 90% των ενημερώσεων που ίσχυε από default.

Από ότι κατάλαβα το ξαναπάει πάλι στο παλιό ενημερωτικό γιατί τα groups συχνά έχουν και παραπομπές σε άρθρα από sites και άρα βρίσκει κάτι από παλαιότερο σχεδιασμό και στόχο κατ εμέ. 

Τώρα τα stories (κλεμμένο από snapchat) και ο messenger που έχουν μπει στη μέση αν και προσθέτουν λειτουργικότητα προσθέτουν και πολυπλοκότητα και εκεί η νεολαία αρχίζει και μπερδεύεται και προτιμά πιο απλές δομές που κάνουν ένα πράγμα. 

 

Υ.Γ. ναι πολλοί έφυγαν (νεολαία κυρίως) γιατί τους έβλεπε η μαμά τους και η θεία ανέβαζε σχόλιο "ωραία ανιψούλα με το (ξεκ..λο) μπικίνι, χαιρετισμούς στη μαμά" και η μαμά απαντούσε "και η δικιά σας καλή είναι που φιλιέται με τον Τάκη ή Μάκη?".. Δλδ πήγαν σε άλλο "μαγαζί" μέχρι οι "μεγάλοι" να τους ακολουθήσουν και αυτοί εκεί. Και τότε και από εκεί θα φύγουν και κάπου αλλού θα πάνε..

Επίλογος. Επιδή στο FB τίποτα δεν γίνεται στην τύχη και κάποια "τάση" βλέπουν με τα στατιστικά τους, νομίζω ότι θα το βοηθήσει στο σύνολο και βραχυπρόθεσμα μέχρι να κάνει και αυτό τον κύκλο του. Πάντως τόσο απλά δεν πεθαίνει αυτό το "σκληρό καρύδι" που ονομάζεται FB και τσάμπα το ελπίζετε (γιατί όμως?) κάποιοι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρεπει να τον ταρακουνησε η εμπειρια με τον Κονγκρεσο, και αλλαξε ετσι ξαφνικα το marketing του Facebook σε "privacy friendly"

ξερει οτι τον εχουν πλεον βαλει στη λιστα τους για επιτηρηση, και μετα το σκανδαλο με τον Τραμπ, δεν θελει να υπαρξει παλι καποια αφορμ για να μπουν regulations στην επιχειρηση του.

οποτε τωρα περναει την εικονα του καλου παιδιου που τον εχει πιασει ο πονος για την ιδιωτικοητα της αγελης. μεχρι να συμβει το επομενο σκανδαλο, διοτι προφανως θα συνεχισει να πουλαει behind the doors τα προσωπικα δεδομενα στους παντες.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι το έχουν παρατήσει όλοι το facebook , αυτή την αίσθηση έχω , τωρα για να στο ξανασερβίρει ο Μαρκ πρεπει να το αλλάξει παρα πολύ ριζικά  , εδώ το instagram έχει γίνει βαρετό  , πάμε για άλλες πλατφόρμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το fb προσπαθεί να βρει ταυτότητα και για αυτό πάει προς την κατεύθυνση του reddit και των communities που υπήρχαν στο Google+.

Βλέπει την τάση η νεολαία να χρησιμοποιεί το ινστα επειδή το fb γέμισε με θείους κ θειτσες να σχολιάζουν την κάθε φωτο που ανεβάζεις, και ψάχνει να απασχολήσει και να κρατήσει το κοινό του, στρέφοντας τον κόσμο προς τα γκρουπ. Αυτός που είναι σε κάποιο γκρουπ κ συμμετέχει ενεργά, θα μπει συχνά για να διαβάσει, σχολιάσει, συμμετέχει σε αυτό που τον ενδιαφέρει. Κ έτσι κ το fb θα κερδίσει διπλά γιατί κ θα σε κρατήσει στην πλατφόρμα του ενεργό, αλλά θα εκμαιεύσει κ πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για τα χόμπι σου για στοχευμένες διαφημίσεις.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, ethereum είπε

νομίζω ότι το έχουν παρατήσει όλοι το facebook , αυτή την αίσθηση έχω , τωρα για να στο ξανασερβίρει ο Μαρκ πρεπει να το αλλάξει παρα πολύ ριζικά  , εδώ το instagram έχει γίνει βαρετό  , πάμε για άλλες πλατφόρμες

εγω παντως ακομη δεν βαρεθηκα να λιγουρευομαι τα booty του instagram. αναβω κερι στον Zuckerberg μονο γιαυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kallair είπε

Το fb προσπαθεί να βρει ταυτότητα και για αυτό πάει προς την κατεύθυνση του reddit και των communities που υπήρχαν στο Google+.

Βλέπει την τάση η νεολαία να χρησιμοποιεί το ινστα επειδή το fb γέμισε με θείους κ θειτσες να σχολιάζουν την κάθε φωτο που ανεβάζεις, και ψάχνει να απασχολήσει και να κρατήσει το κοινό του, στρέφοντας τον κόσμο προς τα γκρουπ. Αυτός που είναι σε κάποιο γκρουπ κ συμμετέχει ενεργά, θα μπει συχνά για να διαβάσει, σχολιάσει, συμμετέχει σε αυτό που τον ενδιαφέρει. Κ έτσι κ το fb θα κερδίσει διπλά γιατί κ θα σε κρατήσει στην πλατφόρμα του ενεργό, αλλά θα εκμαιεύσει κ πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για τα χόμπι σου για στοχευμένες διαφημίσεις.

αφου νεολαία μόνο ένα πράγμα θελει

να βάζει photos και να μαζεύει likes ταΐζοντας το εγώ τους (αυτός ήταν και ο σκοπός του fb μέχρι που μπήκαν μέσα όλοι και άρχισε να την σπάει στην νεολαία )

54 λεπτά πριν, ethereum είπε

νομίζω ότι το έχουν παρατήσει όλοι το facebook , αυτή την αίσθηση έχω , τωρα για να στο ξανασερβίρει ο Μαρκ πρεπει να το αλλάξει παρα πολύ ριζικά  , εδώ το instagram έχει γίνει βαρετό  , πάμε για άλλες πλατφόρμες

μια χαρά ειναι το insta τίγκα στον κώλο ακόμη οταν το κόψουν και πάνε αλλου να δείχνουν κώλο θα ακολουθήσουμε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

μια χαρά ειναι το insta τίγκα στον κώλο ακόμη οταν το κόψουν και πάνε αλλου να δείχνουν κώλο θα ακολουθήσουμε

Ow43Tnt.jpg

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού φακέλωσε τους πάντες και έχει πουλήσει όλα τα δεδομένα σε μεγάλες εταιρίες διαφημίσεων  έρχεται τώρα να μας πει για την ασφάλεια και την προστασία μας στο διαδίκτυο πλάαααααακα κάνει τώρα χαχαχα  βγήκανε τα vpn και τρέχει να μην χάσει τους πελάτες και οι διαφημιστικές εταιρείες μην τον κράξουν και του  ζητήσουν τεράστιες αποζημιώσεις και για αυτό αλλάζει της πλατφόρμες άρον άρον.... έχει φύγει πολύς κόσμος απλά δεν το λένε ένας απ αυτούς είμαι και εγώ  ουσττ κοπρια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα κάτι ετοιμάζει,όπως και με το Instagram το οποίο και δεν αγόρασε τυχαία όπως πιστέυουν μερικοί.

Βλέποντας πως αρκετές εταιρείες ήθελαν πρόσβαση στα προφίλ των εργαζομένων τους η των υποψήφιων εργαζομένων τους και μάλιστα το περιεχόμενο τους αποτελλούσε λόγω απόλυσης η μη πρόσληψης τους σε αυτές ήξερε οτι πολλοί θα την εγκαταλείψουν είτε αφήνοντας την ανενεργή είτε σβήνοντας την μόνιμα.

Μετά είδε το ποσοστό των μεγαλύτερων σε ηλικία ανθρώπων να μεγαλώνει οπότε κατάλαβε πως αργά η γρήγορα οι νεότεροι σε ηλικία αν δεν παρατήσουν την πλατφόρμα θα την έχουν δέυτερη η θα χρησιμοποιούν απλά τον Messenger όντας ελαφρύτερος απο το Skype ειδικά σε περιβάλλον κινητού,έτσι λοιπόν αγόρασε την δέυτερη σε δημοτικότητα πλατφόρμα γνωρίζοντας οτι για έναν μεγάλο άνθρωπο ο οποίος δεν είναι εξοικειωμένος με την τεχνολογία η τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης δε θα μπεί στον κόπο να ασχοληθεί με κάτι άλλο,ειδικά αν του είναι δύσκολο να μάθει η δεν έχει μάθει ακόμα το πρώτο αφήνοντας έτσι χώρο στη νεολαία να νιώθει ελέυθερη χωρίς σχόλια του τύπου "πως μεγάλωσες" "φιλιά στη μαμά και το μπαμπά" τα οποία ζείς σε οικογενειακές συγκεντρώσεις και τα βαριέσαι του θανατά.

Και φυσικά να μην παραλείψουμε τα γεροντοπιπίνια αρσενικά και θηλυκά τα οποία ανεβάζαν φώτο με μαγιό απο παραλίες η προσπαθούσαν να το παίξουν sex symbols επειδή είχαν πιστέψει οτι ο χρόνος σταμάτησε στα 25 για αυτούς,ε τώρα να μπαίνεις Facebook με φίλους δίπλα να δείς τι παίζει και ξαφνικά να βλέπεις την 50 φέυγα θεία να τουρλώνει κώλο στην ξαπλώστρα α λα Καρντάσιαν τραβώντας δήθεν τη θάλασσα πίσω η τον 50 φέυγα θείο σου με μαγιό τύπου Speedo και γυαλί Rayban χρυσο σκελετό πράσινο φακό να το παίζει Σόν Κόνερι στο Σέν Τροπέ ε δεν πιστέυω οτι θέλεις και παραπάνω για να κλείσεις το Facebook (εχω ακούσει κι εχω υπάρξει μάρτυρας σε τέτοιου είδους σκηνικά απείρου κάλους).

Η αλήθεια είναι πως έπεσε λίγο απο μεριάς κοινωνικής δικτύωσης αλλά αυτό συνέβει γιατί το Instagram καλύπτει τις "ανάγκες" των ψώνιων οι οποίες είναι η αυτοπροβολή μέσω φωτογραφιών,αλλά και πάλι ντελαπάρησε πολύ έξυπνα την κατάσταση υπέρ του με τα γρουπάκια που αφορούσαν αγοραπωλησίες,τα οποία όσοι θυμάστε στην αρχή ήταν απλά γκρούπς και ύστερα έδωσε την δυνατότητα με λειτουργίες που πρόσθεσε να προσθέτεις τιμές να αρχειοθετείς αγγελίες κτλ.

Βέβαια κι αυτά κάποια στιγμή σημείωσαν μια μικρή πτώση αλλά αυτό συνέβει κυρίως λόγω τον συχνών ελέγχων απο κρατικές υπηρεσίες όπως η εφορία αλλά και πάλι επανήλθαν λίαν συντόμως στο προσκήνιο τα οποία μέχρι και σήμερα "δουλέυουν" ασταμάτητα.

Επεξ/σία από Saggitaro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...