Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση


Brashida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των Ελλήνων ή στο δάσκαλο μάθει ή και με τις οδηγίες του πατέρα σε αλάνα ποτέ δε θα μάθει σωστά.

Ένα θα πω οδηγείστε σε κατοικημένη περιοχή και τηρείστε τα όρια ταχύτητας.Εάν βρεθεί έστω και ένας που δεν θα σας ρίξει μπινελίκι γιατί τον καθυστερείτε να μου τρυπήσετε τη μύτη.

Τώρα πεζόδρομοι , φανάρια ,προτεραιότητα αυτά είναι ψιλά γράμματα.Μένω σε στενό και επειδή είναι μονόδρομος φεύγω δεξιά και στα 20 μέτρα υπάρχει διασταύρωση με μονόδρομο χωρίς STOP. Ποτέ μα ποτέ και κανένας που έρχεται από αριστερά δεν σταματάει και το ξέρω.Πάντα ελέγχω και ας έχω προτεραιότητα.Και μη μου πείτε ότι όλοι αυτοί δεν μάθανε οδήγηση με δάσκαλο αλλά μόνοι τους.

Δεν μου αρέσει να είμαι υποκριτής αλλά δεν θα κατηγορήσω ένα πατέρα που παίρνει το 15χρονο γιο ή κόρη στην επαρχία και τον πάει σε μία απέραντη αλάνα ή στο γήπεδο του χωριού να του δείξει σωστά και ήρεμα πως πρέπει να οδηγεί.Στα χωριά τέτοια πράγματα δημιουργούν ισχυρούς δεσμούς μεταξύ πατέρα και παιδιών.

Εμείς στην περιοχή μου είμαστε τυχεροί γιατί έχουμε ελεύθερη αυτή την απέραντη αλάνα.Ήταν του εκθεσιακού κέντρου δίπλα αλλά φαλήρισε και έμεινε έτσι.Επειδή περνάω συχνά ξέρετε πόσους γονείς έχω δει να κάνουν μάθημα στα παιδιά τους ή άντρες στη σύζυγο................. Τώρα έρχεται μια φορά το χρόνο η Χαρά Βέρα η Φιλιώ Πυργάκη και το λοιπό τσούρμο και κάνει πανηγύρι στη μία πλευρά.:P

Ρίχνω ιδέες......:D

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι αλάνες αλλά δεν σου μαθαίνουν να οδηγείς. Σου μαθαίνουν να στρίβεις το τιμόνι και να αλλάζεις από πρώτη σε δευτερα. Έχει μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά δεν μάθατε να οδηγείτε. Απλά να μετακινείται ένα αμάξι από το ένα σημείο στο άλλο. Το λέω σαν οδηγός αγώνων και με πολλά σεμινάρια. Με ξεκίνημα, παρκάρισμα και οπισθογωνία δεν έμαθε κανείς αλλά σκοτώθηκαν πολλοί. Καλό είναι να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο οδικής ασφάλειας τουλάχιστον να έχετε αίσθηση αυτοεκτίμησης και προφανώς τα μη αυτονόητα του Έλληνα (ποτό, κινητό, παραβίαση κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι τραγικό αυτό που συμβαίνει. Στην ουσία ο δάσκαλος στην καλύτερη σε μαθαίνει πως να περάσεις τις εξετάσεις και στη χειρότερη τον λαδώνεις για να σου φέρει το δίπλωμα σπίτι χωρίς να ξέρεις ούτε να βάλεις το κλειδί στην πόρτα. 

Αυτοί οι άνθρωποι βγαίνουν στο δρόμο με ένα όπλο χειρότερο από πολυβόλο στα χέρια τρελού. 

Ο καθένας μαθαίνει μόνος του ότι θέλει να μάθει. 

Κανεις δε διδάσκεται τι κάνουμε σε περίπτωση υποστροφης, υπερστροφης, οδήγηση σε χιόνι βροχή, αποφυγή εμποδιου..... 

Επίσης εκτός από τις γνώσεις καλό είναι να υπάρχει και η ανάλογη παιδεια και κανόνες συμπεριφοράς ώστε να μην πάμε διπλή σειρά στο φανάρι, αντίθετα σε μονόδρομο...... 

Αν θέλουμε να διορθωθεί η κατάσταση ζούγκλας πρέπει συμβατικά αυτοκίνητα της αστυνομίας να κυκλοφορούν και να σημειώνουν και να αφαιρούν διπλώματα από τους εγκληματίες που κυκλοφορούν κατά χιλιάδες και να ξσναδινουν κανονικές εξετάσεις σε κανονικούς εξεταστές και με εκπαίδευση σε κανονικούς δασκάλους 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NewProject είπε

Καλές οι αλάνες αλλά δεν σου μαθαίνουν να οδηγείς. Σου μαθαίνουν να στρίβεις το τιμόνι και να αλλάζεις από πρώτη σε δευτερα. Έχει μεγάλη διαφορά.

ουτε ο θειος σου η ο πατερας σου  θα σου μαθει τον ΚΟΚ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Brashida είπε

Βλέπω άτομα που όπως είπε ένας οδηγαν από τα 13 και ειδικά σε επαρχία όχι μόνο αμάξι αλλά οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς σε όχημα.Τεσπα γνώμη μου καλό θα είναι να ξέρεις αλλά από την άλλη πως να μάθεις εντελώς μόνο σου αν δεν υπάρχει κάποιος ειδικός να σε βοηθήσει από την άλλη αν δεν ξέρεις να οδηγάς θα είσαι βλάκας(μιλάω κυρίως για άτομα που ζουν σε χωριά) μέχρι τα 18 τουλάχιστον,θα πρέπει να ξερεις.

ΥΓ και όπως είπε και ενας φίλος μην είμαστε τόσο ελληναρες για θέματα που αφορούν την οδήγηση και γενικά θα πρέπει να είμαστε Άγγλοι σε αυτά.

ΥΓ ΑΥΤΗ Η ΑΠΕΡΓΊΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΕΙ.ΤΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΠΕΡΙΜΈΝΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΔΊΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΒΑΛΕ.ΝΤΡΟΠΗ 

Οχι, δεν ειναι καλο να ξερεις να οδηγεις πριν πας σε σχολη οδηγων. Γιατι μαθαινεις "στραβα", εμπειρικα τελειως απο τον πατερα/θειο/αδερφο σου κι οχι σωστα. Το οτι στην επαρχία οδηγούν και τα 15χρονα εξηγει το γιατι μια μέρα στη Βομβάη είναι πιο ηρεμη οδηγικά απο μια μέρα στη μέση ελληνική επαρχία. Μετά σκοτώνονται και βγαίνουν οι γονείς και κλαίνε, λες και το 17χρονο πηρε μόνο του το αυτοκίνητο για να πάει στο γειτονικο χωριό να πιει "Τζονι-κολλλα"

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Brashida είπε

Έχεις δίκιο αλλά να σου πω κατι, πολλοί το κάνουν για να βοηθήσουν τους γονείς τους στις αγροτικές δουλειές και σε άλλα πολλα,φυσικά θα κάνουν και τις βλακείες τους σχεδόν όλοι το κάνουμε έστω μια φορά.Τώρα αν είναι σωστό ή όχι εγώ δεν συμφωνώ αλλά αν μάθεις από νωρίς και οδηγάς σωστά αλλά και βοηθάς τους γονείς σου και γενικά προσφέρεις εξυπηρετείς κόσμο κ.λ.π (ειδικά αν είσαι από επαρχία) πιστεύω ότι αξίζει αλλά όχι από τετοια ηλικία.Επισης και η εμπειρία παίζει ρόλο αν μάθει πχ απκ 13 να οδηγαει θα έχει κάποια εμπειρία από την άλλη και 3-4 χρόνια μετά να μάθεις το ίδιο είναι όμως καλό είναι να ξέρεις να οδηγάς πριν πας για δίπλωμα να γνωρίζεις έστω τα βασικά μην πας τέρμα αδιάβαστος(αυτό ίσχυει σε επαρχίες κυρίως)

Λίγοι το κάνουν καθαρά για να βοηθήσουν στις αγροτικές δουλειές. Αρκετοί το κάνουν για μαγκιά. Επίσης, στα 13 δεν αποκτάς εμπειρία μιας και το παιδί δεν έχει μπει ακόμα στη διαδικασία να σκέφτεται ορθά και λογικά (υπάρχουν κι εξαιρέσεις φυσικά).

Δεν πάθαμε κάτι όσοι κάναμε ποδήλατο μικροί και δεν οδηγούσαμε. Κάθε πράγμα στον καιρό του. Η βιασύνη (γενικώς) δεν κάνει καλό.

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ ότι είναι σωστο να οδηγήσεις από μικρή ηλικία στον δρόμο. Δεν υπάρχει το μυαλό και η κρίση να το κάνεις και ας παίζεις το αυτοκίνητο στα δάχτυλα. Και εγώ από τα 13 μου είχα φάει τον πατέρα μου να με πάει να οδηγήσω και με τα πολλά με είχε πάει σε κάτι αλάνες να μου φύγει το άχτι και σταδιακά σε μερικά ερημικά χωριά αλλά ποτέ δεν πήρα το αμάξι μόνος μου ούτε καν με άφησε ποτέ να πάρω τα κλειδιά. Δεν το ήθελα ούτε εγώ αυτό και ας έπαιζα το αυτοκίνητο στα δάχτυλα.

Στο δάσκαλο έκανα 5 μαθήματα όλα όλα και από τότε οδηγώ πάντα με συνεση, ποτέ υπό την επήρεια αλκοόλ και δόξα τον Θεό δεν έχω προκαλέσει ούτε εμπλακεί στο παραμικρό ατύχημα αυτά τα 10 χρόνια παρά την τρέλα μου για τα γρήγορα αυτοκίνητα.

Οι δρόμοι δεν είναι ούτε για να βγάζουμε την καύλα μας ούτε για παιχνίδια παιδιά. Κυκλοφορούν οικογένειες με παιδιά και άνθρωποι που δεν μας φταίνε πουθενά..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οχι, δεν ειναι καλο να ξερεις να οδηγεις πριν πας σε σχολη οδηγων. Γιατι μαθαινεις "στραβα", εμπειρικα τελειως απο τον πατερα/θειο/αδερφο σου κι οχι σωστα.

Τα ειπες ολα σε 2 προτασεις. Οτι πιο σωστο γραφτηκε εδω μεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Οχι, δεν ειναι καλο να ξερεις να οδηγεις πριν πας σε σχολη οδηγων. Γιατι μαθαινεις "στραβα", εμπειρικα τελειως απο τον πατερα/θειο/αδερφο σου κι οχι σκαι πιο τραγικό ωστα.

Το χειρότερο είναι ότι ούτε στη σχολή οδηγών μαθαίνεις να οδηγείς πάρα μόνο σου δίνουν στα χέρια ένα νόμιμο όπλο για να σκοτώνεις ελεύθερα 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, Xacti said:

Χωρίς δίπλωμα δεν βγαίνεις στον δρόμο. Εκτός κι αν είσαι με όχημα σχολής οδηγών και δάσκαλο μαζί. Σε ιδιωτικό χώρο οδήγα όσο θέλεις

Τυπικά και σε ιδιωτικό χώρο απαγορεύεται :)

Στο δια ταύτα, πως περιμένουμε ο οδηγός να γνωρίζει και να σέβεται τον ΚΟΚ, όταν οι περισσότεροι πριν βγάλουν άδεια οδήγησης αγνοούν πως ο Κώδικας ισχύει και για τους πεζούς; Γενικά το ξεκινάμε λάθος το πράγμα, ίσως οι τελευταίοι που έχουν ευθύνη είναι οι δάσκαλοι και οι εξεταστές.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία να ξέρεις να οδηγάς όταν δεν σέβεσαι τους υπόλοιπους οδηγούς αλλά και το ΚΟΚ.Κι όμως οι περισσότεροι το κάνουν.Επισης να πω και κάτι άλλο που με ενοχλεί,μαγκιά δεν είναι όταν οδηγάς να τρέχεις σαν τρελός επειδή μέσα στο αμάξι είναι μια κοπέλα που σε αρέσει είτε η φίλοι σου για να δείξεις,όταν το κάνουν αυτό συνήθως οδηγούν έτσι για όλη τους την ζωή, μαγκιά είναι να τους μάθεις όλους αυτούς να σέβονται τους οδηγούς και τον ΚΟΚ.Η μόστρα και το δήθεν εγώ ξέρω δυστυχώς μας έχουν καταστρέψει.Αποψη μου είτε γρήγορα οδηγείς είτε αργά το οτιδήποτε μπορεί να γίνει θα γίνει ακομη και αν δεν φταις εσύ γι'αυτό ή φταίς.Το κυριότερο είναι να σεβόμαστε όλους τους οδηγούς και τον κώδικα αλλά να ξέρουμε και λίγα πράγματα παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...