Προς το περιεχόμενο

Εργασία μετά τα 30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για άλλη μια φορά δεν ήμουν επιτυχών στην πρόσφατη κοινωφελή για τα 8μηνα και ξαναβρέθηκα στον άσο.Και διαβάζω ότι και τα επόμενα θα είναι για άτομα μέχρι 29.Δυστυχώς για πολύ κόσμο ανω των 30 και χωρίς κάποιο βύσμα,αυτά τα προγράμματα καλώς ή κακώς είναι η μόνη ευκαιρία να ξεκολλήσουν από την ανεργία και με τουλάχιστον αξιοπρεπή λεφτά.Αλλά όταν δεν σε παίρνουν ούτε εκεί,τί γίνεται;Βλέπω τώρα αγγελίες για αποθηκάριος ή πωλητής να θέλουν κι εκεί εμπειρία στις πωλήσεις,εμπειρία στις αποθήκες κλπ.Και σιγά τα λεφτά που θα δίνουν.Δύσκολα τα πράγματα γαμώτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 287
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Donovan είπε

Για άλλη μια φορά δεν ήμουν επιτυχών στην πρόσφατη κοινωφελή για τα 8μηνα και ξαναβρέθηκα στον άσο.Και διαβάζω ότι και τα επόμενα θα είναι για άτομα μέχρι 29.Δυστυχώς για πολύ κόσμο ανω των 30 και χωρίς κάποιο βύσμα,αυτά τα προγράμματα καλώς ή κακώς είναι η μόνη ευκαιρία να ξεκολλήσουν από την ανεργία και με τουλάχιστον αξιοπρεπή λεφτά.Αλλά όταν δεν σε παίρνουν ούτε εκεί,τί γίνεται;Βλέπω τώρα αγγελίες για αποθηκάριος ή πωλητής να θέλουν κι εκεί εμπειρία στις πωλήσεις,εμπειρία στις αποθήκες κλπ.Και σιγά τα λεφτά που θα δίνουν.Δύσκολα τα πράγματα γαμώτο.

Πτυχίο έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Donovan είπε

Για άλλη μια φορά δεν ήμουν επιτυχών στην πρόσφατη κοινωφελή για τα 8μηνα και ξαναβρέθηκα στον άσο.Και διαβάζω ότι και τα επόμενα θα είναι για άτομα μέχρι 29.Δυστυχώς για πολύ κόσμο ανω των 30 και χωρίς κάποιο βύσμα,αυτά τα προγράμματα καλώς ή κακώς είναι η μόνη ευκαιρία να ξεκολλήσουν από την ανεργία και με τουλάχιστον αξιοπρεπή λεφτά.Αλλά όταν δεν σε παίρνουν ούτε εκεί,τί γίνεται;Βλέπω τώρα αγγελίες για αποθηκάριος ή πωλητής να θέλουν κι εκεί εμπειρία στις πωλήσεις,εμπειρία στις αποθήκες κλπ.Και σιγά τα λεφτά που θα δίνουν.Δύσκολα τα πράγματα γαμώτο.

Μη βασίζεσαι σε εύκολες λύσεις και στο κράτος γιατί δεν είναι κάτι έμπιστο μακροπρόθεσμα αλλά και ούτε οδηγεί σε καμία σοβαρή ζωή εκτός αν είσαι πολιτικός ή έχεις πατέρα πολιτικό. Αν έχεις κάποια δεξιότητα εκμεταλεύσου την, οτιδήποτε δημιουργεί αξία για κάποιον μπορεί να σου δώσει χρήμα αν βρεις πως να το πουλήσεις. Αν δεν ξέρεις τίποτα αφιέρωσε λίγο χρόνο και μάθε κάτι αλλά να είναι κάτι το οποίο μπορεί να σου αφήσει καλά λεφτά για κάθε ώρα που αφιερώνεις όπως πχ. υδραυλικός, προγραμματιστής ή κάτι τέτιο. Πωλητής ή αποθηκάριος δεν είναι κακές δουλειές από την άποψη ότι αν είσαι παρατηριτικός και ψάχνεις μπορείς να μάθεις πως δουλέυει η επιχείρηση και να κάνεις κάτι δικό σου πάνω στο αντικείμενο στο μέλλον ή και να προαχθείς, μη κολάς τόσο στις απαιτήσεις που έχουν, απλά δείχτους ότι είσαι έμπιστος και ψαγμένος, θέλουν και λίγο θέατρο/ψέμα αυτές οι δουλειές. Κανονικά μαζί τους μαθαίνεις πως δουλέυει το πράγμα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τραγικο ειναι οτι εισαι 30 και περιμενεις τα 8μηνα του καθε δημου κτλ για να πεις δουλευω και εγω

 

για λυπηση μονο ..

  • Like 13
  • Thanks 1
  • Confused 7
  • Sad 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsipakis είπε

το τραγικο ειναι οτι εισαι 30 και περιμενεις τα 8μηνα του καθε δημου κτλ για να πεις δουλευω και εγω

για λυπηση μονο ..

Τί να κάνω φίλε που ειρωνεύεσαι,δεν έχω τις γνωριμίες να βολευτώ κι εγώ όπως τόσος κόσμος

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Donovan είπε

Τί να κάνω φίλε που ειρωνεύεσαι,δεν έχω τις γνωριμίες να βολευτώ κι εγώ όπως τόσος κόσμος

οσοι βαλαμε κωλο κατο και διαβασαμε και δουλευουμε σημαινει εχουμε γνωριμιες ;;;

  • Like 12
  • Thanks 3
  • Confused 9
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsipakis είπε

οσοι βαλαμε κωλο κατο και διαβασαμε και δουλευουμε σημαινει εχουμε γνωριμιες ;;;

Πολλοί έχουν βάλει κώλο κάτω και διάβαζαν και είναι εξίσου άνεργοι ή δουλεύουν για λίγα λεφτά σε άσχετες δουλειές

  • Like 20
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είχες ανάγκη για εργασία θα έβρισκες... Προφανώς κάποιοι σε ταΐζουν ακόμα και γι αυτο το παίζεις δύσκολος...  

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 10
  • Thanks 3
  • Confused 3
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, markoliaz είπε

τα χρηματα ερχονται με το να κινηθεις γενικα...στην ιδια την ζωη..οποιος δεν εχει χρηματα απλα δεν κινειται...ροη ειναι ολα.....

Τα χρήματα απαιτούν μια δεξιότητα οτιδήποτε, ακόμη και να πλένεις αυτοκίνητα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρεις πως να τη πουλήσεις και να είσαι επίμονος. Τα πτυχία δίνουν ακαδημαική γνώση την οποία μπορεί να θέλει κάποιος για προσωπικούς λόγους αλλά δε δίνουν απαραίτητα λεφτά ή επιτύχια χωρίς πολύ ατομική προσπάθεια και σωστή δουλειά στο τομέα τον πωλήσεων. Φυσικά μετράει και η ποιότητα του πανεπιστιμίου, αν έβγαλες ΜΙΤ ή κανά ivey college μπορείς να βρεις επενδυτές εύκολα για κάτι που θες να κάνεις, αν από την άλλη έβγαλες κανά ελληνικό πανεπιστιμίο καλή τύχη...Όλοι εδώ κοιτάνε πως θα μπουν στο δημόσιο αντί να προσπαθήσουν για κάτι. Η πλειοψηφία όσων είναι επιτυχημένοι είναι είτε από μεντορς είτε από πολύ προσωπική δουλειά και όχι από πτυχία ή πανεπιστίμια.

Βλέπω πολλούς γενικά γύρω που έχουν αυτή τη φιλοσοφία του στυλ "Η Ελλάδα καταστρέφεται" "όλα δουλέυουν με κονέ" "οι άνθρωποι πεινάνε" και το καλύτερο που κάνουν όλοι αυτοί είναι να βρουν καμία δουλειά της πλάκας από Χρυσή ευκαιρία. Καμία προσπάθεια, καμία μελέτη. Τα πράγματα προφανώς δεν είναι εύκολα αλλά δεν μπορείς να κρίνεις όταν δεν έχεις προσπαθήσει καν.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Όλοι εδώ κοιτάνε πως θα μπουν στο δημόσιο αντί να προσπαθήσουν για κάτι. Η πλειοψηφία όσων είναι επιτυχημένοι είναι είτε από μεντορς είτε από πολύ προσωπική δουλειά και όχι από πτυχία ή πανεπιστίμια.

Βλέπω πολλούς γενικά γύρω που έχουν αυτή τη φιλοσοφία του στυλ "Η Ελλάδα καταστρέφεται" "όλα δουλέυουν με κονέ" "οι άνθρωποι πεινάνε" και το καλύτερο που κάνουν όλοι αυτοί είναι να βρουν καμία δουλειά της πλάκας από Χρυσή ευκαιρία. Καμία προσπάθεια, καμία μελέτη. Τα πράγματα προφανώς δεν είναι εύκολα αλλά δεν μπορείς να κρίνεις όταν δεν έχεις προσπαθήσει καν.

Όταν βλέπουν ότι οι μόνοι που έχουν ακόμα ένα καλό μισθό και επίπεδο ζωής είναι όσοι δουλεύουν στο Δημόσιο,φυσικά και κοιτάνε να μπουν.Στον ιδιωτικό τομέα έχουν διαλυθεί τα πάντα,περισσότερες ώρες/λιγότερα λεφτά,δεν τολμάς να ζητήσεις άδεια ή ν'αρρωστήσεις,μπορεί να δουλεύεις και Σαββατοκύριακα κλπ.Ενώ στο Δημόσιο κάνουν ένα χαλαρό 8ωρο (εαν το κάνουν κι αυτό) παίρνουν καλύτερα λεφτά,άδειες όποτε θέλουν,ΣΚ και αργίες κάθονται,πώς να μην θέλουν μετά όλοι Δημόσιο;

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Τον άνθρωπο δεν τον κανει το ποσό διάβασε ή το πόσα πτυχία έχει φίλε μου. Κρίμα που λες ότι είσαι και "μορφωμένος". 

ειναι μορφωμενος τυπε αλλα το κατω το γραφει "κατο"

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...