Προς το περιεχόμενο

Εργασία μετά τα 30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Donovan είπε

Όταν βλέπουν ότι οι μόνοι που έχουν ακόμα ένα καλό μισθό και επίπεδο ζωής είναι όσοι δουλεύουν στο Δημόσιο,φυσικά και κοιτάνε να μπουν.Στον ιδιωτικό τομέα έχουν διαλυθεί τα πάντα,περισσότερες ώρες/λιγότερα λεφτά,δεν τολμάς να ζητήσεις άδεια ή ν'αρρωστήσεις,μπορεί να δουλεύεις και Σαββατοκύριακα κλπ.Ενώ στο Δημόσιο κάνουν ένα χαλαρό 8ωρο (εαν το κάνουν κι αυτό) παίρνουν καλύτερα λεφτά,άδειες όποτε θέλουν,ΣΚ και αργίες κάθονται,πώς να μην θέλουν μετά όλοι Δημόσιο;

Πιο επίπεδο ζωής? κανά 700αρι το πολύ? και πες ότι αυτό είναι οκ, αν αυτούς τους απολύσουν αύριο, νομίζεις θα επιβιώσουν? πιος είναι ο τρόπος που έχουν μάθει να πουλάνε? με κονέ.... τι θα κάνουν όταν το κονέ τους αχρηστέυτηκε? τίποτα. Με μία μικρή διακύμανση αυτοί τελιώσανε εκτός αν έχουν δικτυωθεί πολύ βαθιά αλλά και αυτό θέλει να είσαι ενεργός και ικανός.

Αν ψάχνεις για μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα τότε μάθε κάτι με υψηλή ζήτηση και προοπτική όπως προγραμματιστής ή πήγεναι στο εξωτερικό. Το να είσαι μισθωτός δεν είναι πάντα καλό αν δεν μπορείς αυτό να το εκμεταλευτείς περεταίρο για να αυξήσεις το εισοδημά σου, όπως πχ. να μπορείς να συνεργαστεις με πολλές εταιρίες ή να μαζέψεις χρήσιμη εμπειρία που θα σε προάγει σε κάτι καλύτερο ή να κλέψεις πελάτες από την εταιρία για εσένα, εκτός αν είναι καμία θέση τύπου πλοίαρχος που δίνει με το καλημέρα πολλά λεφτά.

Μπορείς πάντα να πάρεις τη τύχη στα χέρια σου και να χτίσεις κάτι καλύτερο για εσένα αντί να βασίζεσαι σε εταιρίες άμα κρίνεις ότι δεν αξίζει για τη δεξιοτητά σου, η εταιρία είναι μεταπωλητής ουσιαστικά και κάνει το μαρκετινγ για εσένα και αυτό φυσικά κοστίζει στο εισοδημά σου, σε ορισμένα πράγματα απλά δεν αξίζει. Είσαι ψυχολόγος ξέρω γω? δε χρειάζεται να δεις στη χρυση ευκαιρία για κλινικές ή για προκυρήξεις που έτσι και αλλιώς έχει μικρή πιθανοτήτα να δουλέψει λόγω τον περιορισμένων διαφημίσεων. Μπορείς να πάρεις τηλ 200 ψυχίατρους να συστηθείς και να ζητήσεις να σου στείλουν πελάτες με κάποιο ώφελος, όλο και κάποιος θα απαντήσει θετικά. Μπορείς να πας σε συναντήσεις και να δώσεις τη κάρτα σου, μπορείς να κολήσεις αφήσες ή να μοιράσεις φυλλάδια. Μπορείς να κοιτάξεις και στο διαδίκτυο για πλατφόρμες που βοηθάνε τη δεξιοτητά σου. Ψάξιμο, επιμονή, έρευνα και σωστή εκτέλεση θέλει, πήγενε και δες πως το κάνει μία εταιρία/επαγγελματίας της δεξιοτητάς σου που έχει πετύχει και αντεγραψέ την/τον εκεί που μπορείς ή σκέψου λογικά τι μπορείς να κόψεις ή να προσθέσεις μέχρι να είναι καλά τα λεφτά για την ώρα που δίνεις. Υπάρχουν πολλοί τροποί να βελτιώσεις το εισόδημα και τις συνθήκες δουλειάς αλλά πρέπει να το παλέψεις, τίποτα δε χαρίζεται.

Τι κερδίζεις με όλα αυτά? ένα όπλο που σου μένει, μία πιο σίγουρη ζωή και καλύτερο εισόδημα. 

Μπορώ να σου πω από προσωπική εμπειρία, κάποτε πούλαγα boosting για games, μόνο αυτό μπορούσα να δώσω. Να δουλέψεις σε κάτι τέτιο για εταιρίες δεν έφτανε ούτε για φυστίκια πέρα βέβαια της τεράστιας αυστηρότητας οπότε το πάλεψα μόνος. Το 1ο μήνα με άπειρες ώρες δουλειάς έβγαλα 200ε. Μετά κόβοντας και ράβοντας και βελτιώνοντας κάποια κομμάτια κατάφερα και το έφτασα στο 1000αρικο για 4-5 ώρες τη μέρα ΠΟΛΥ χαλαρής δουλειάς και είμαι σίγουρος ότι πάει και πιο πάνω αλλά δεν ασχολούμε με αυτό πια, τώρα όποτε χρειάζομαι λεφτά μπορώ απλά να το ξανακάνω, είναι μία δύναμη που έμεινε. Για όλα υπάρχει ένας τρόπος, εμπειρία και γνώση θέλει. Το σημαντικό είναι να επενδύεις για το άυριο και όχι για παροντικές έυκολες λύσεις.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 287
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

O καπιταλισμός δίνει την ευκαιρία σε μία νυχού να βγάλει λεφτά αντί να λέει κάποιος ότι είναι ''μοριακός βιολόγος'' και να πηγαίνει να ξεφτιλιστεί στο πανελλήνιο κάνοντας τον καραγκιόζη στο survivor. Για να τον πληρώσει ένας Τούρκος απόφοιτος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Οπότε βγάζεις και το συμπέρασμα αν είναι πιο έξυπνος, πιο ικανός και πιο επιτυχημένος ο μοριακός βιολόγος ή η κοπέλα που φτιάχνει νύχια. Γιατί τότε μιλούν τα γεγονότα από μόνα τους.
Aπό εκεί κι έπειτα η αρρώστια της κοινωνίας είναι να θεωρεί φυσιολογικό να προτιμήσεις να κάνεις τον καραγκιόζη από το να βρεις μια οποιαδήποτε δουλειά. 
Δικαιωματικά όχι, δεν δικαιούται μια θέση εργασίας ο οποιοσδήποτε πιστεύει ότι πρέπει να δουλέψει ακριβώς σε ότι έχει σπουδάσει, ούτε το πτυχίο πρέπει να θεωρείται εγγυημένη πηγή εσόδων. Το να σπουδάσει ένας άνθρωπος για να μην αισθάνεται ντουβάρι θα έπρεπε να το επιδιώκει ακόμη κι αν δεν έχει ανάγκη για εργασία. Άλλο πράγμα η μόρφωση κι άλλο πράγμα η οικονομική κατάσταση του ατόμου. 
Από εκεί και πέρα για την εργασία τα ίδια πράγματα ισχύουν είτε είσαι αμόρφωτος είτε όχι:
δηλαδή άμα πεθαίνεις της πείνας θα δουλέψεις. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Το ότι μερικοί δεν είναι πρόθυμοι να πάνε να δουλέψουν απλώς σημαίνει ότι κάποιος άλλος τους συντηρεί οπότε θεωρούν ότι έχουν δικαίωμα επιλογής.  Όμως στον ιδιωτικό τομέα έχεις και μια δυνατότητα που δεν αναφέρεις.  Την οποία δεν την έχεις στο δημόσιο. Ότι κάλλιστα μπορείς να γράψεις τον εργοδότη στ' @@ σου και να αλλάζεις εργοδότες κάθε 2 μήνες άμα σου κάνει κέφι ή αν κάποιος εργοδότης δεν σου κάνει. Κανείς δε σε υποχρεώνει πχ να κάνεις καριέρα σε super-market. 
Οπότε δεν μπορείς να πεις ότι είναι δεσμευτικό να σε εκμεταλλεύονται για καμιά 10αρια χρόνια. Ειδικά αν δεν έχεις διάθεση να προσπαθήσεις για 10 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aigeas είπε

 Όμως στον ιδιωτικό τομέα έχεις και μια δυνατότητα που δεν αναφέρεις.  Την οποία δεν την έχεις στο δημόσιο. Ότι κάλλιστα μπορείς να γράψεις τον εργοδότη στ' @@ σου και να αλλάζεις εργοδότες κάθε 2 μήνες άμα σου κάνει κέφι ή αν κάποιος εργοδότης δεν σου κάνει. Κανείς δε σε υποχρεώνει πχ να κάνεις καριέρα σε super-market. 
 

Φίλε μου εδώ όμως είναι Ελλάδα,δεν είναι Αμερική που υπάρχουν άπειρες δουλειές για να αλλάζεις κάθε 2 μήνες.Η αγορά εργασίας είναι σε τραγική κατάσταση.Εδώ φτύνεις αίμα ή βάζεις μέσον να βρεις έστω και με ημιαπασχόληση,δεν μπορείς μετά να φύγεις έτσι εύκολα και να ξαναψάχνεις.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν ικανότητες, βρίσκουν την άκρη τους και στην Ελλάδα. Μια χαρά είναι οι συνθήκες σε αρκετές εταιρείες στην Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα.

Αν έχεις φτάσει 30 ετών και ακόμα ψάχνεσαι για δουλειά - και ειδικά το όνειρό σου είναι το δημόσιο, άστο τότε, καληνύχτα :)

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Donovan είπε

Φίλε μου εδώ όμως είναι Ελλάδα,δεν είναι Αμερική που υπάρχουν άπειρες δουλειές για να αλλάζεις κάθε 2 μήνες.Η αγορά εργασίας είναι σε τραγική κατάσταση.Εδώ φτύνεις αίμα ή βάζεις μέσον να βρεις έστω και με ημιαπασχόληση,δεν μπορείς μετά να φύγεις έτσι εύκολα και να ξαναψάχνεις.

Έτσι πιστεύεις ή το έχεις δοκιμάσει ήδη;
Σε ρωτάω γιατί όσο δεν δούλεψα σαν ηλεκτρολόγος αλλάζοντας τόσους πολλούς εργοδότες που ούτε που τους θυμάμαι πια, στην έσχατη ανάγκη πήγα και σε super-market (σε 5 διαφορετικά) και γενικά έκανα ένα σωρό γελοίες εργασίες που τουλάχιστον άφησαν πίσω μερικές καλές αναμνήσεις. Η Γη δεν έπαψε να στριφογυρίζει ώστε να πούμε ''αντίο ζωή'' και τα πάντα έπαψαν να κινούνται. Αλίμονο, μια άλλη εποχή δεν είχαμε καν 400.000 σουβλατζίδικα. Τα 700 ευρώ έγιναν 500 και κάτι τρέχει στα γύφτικα. Ίσως κάτι σε κάνει να πιστεύεις ότι το iPhone είναι ανθρώπινο δικαίωμα. Δεν είναι όμως φίλε μου. Στην πραγματικότητα εσύ με μία κοπέλα με 2 κωλομισθούς (τους ίδιους που παίρναμε και την δεκαετία του 90 για να μη νομίζεις ότι είχαν καμιά τραγική διαφορά) μπορείτε να ζήσετε και να περάσετε και ωραία. Και επειδή τα χρόνια περνάνε. Μην αφήνεις να περνάει η ζωή με την δικαιολογία ότι κανείς δεν σου δίνει 2 χιλιάρικα το μήνα. Γιατί ο χρόνος δεν αγοράζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέσος μισθός στον ιδιωτικό τομέα είναι αρκετά υψηλότερος από του δημοσίου με εξαίρεση ανειδίκευτές θέσεις εργασίας. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Donovan είπε

Όταν βλέπουν ότι οι μόνοι που έχουν ακόμα ένα καλό μισθό και επίπεδο ζωής είναι όσοι δουλεύουν στο Δημόσιο,φυσικά και κοιτάνε να μπουν.Στον ιδιωτικό τομέα έχουν διαλυθεί τα πάντα,περισσότερες ώρες/λιγότερα λεφτά,δεν τολμάς να ζητήσεις άδεια ή ν'αρρωστήσεις,μπορεί να δουλεύεις και Σαββατοκύριακα κλπ.Ενώ στο Δημόσιο κάνουν ένα χαλαρό 8ωρο (εαν το κάνουν κι αυτό) παίρνουν καλύτερα λεφτά,άδειες όποτε θέλουν,ΣΚ και αργίες κάθονται,πώς να μην θέλουν μετά όλοι Δημόσιο;

Δεν είναι σε όλο το Δημόσιο έτσι αρχηγέ,εγώ που εργάζομαι σε νοσοκομείο ως φύλακας..και αργίες έχω φάει στο κεφάλι και Σ/Κ με εφημερίες και μόνο χαλαρό δεν το λες το 8ωρο(που είναι)..και άδεια δεν την παίρνω όποτε γουστάρω.

Έχεις την νοοτροπία του παλιού Δ.Υ. (ΠΑΣΟΚΑΡΑ κτλπ) που μας έχει φτάσει σε αυτό το χάλι σαν χώρα αλλά και σαν ανθρώπους.

Αναθεώρησε.

Υ.Γ Δεν μπήκα με βύσμα και πότε δεν περίμενα το δημόσιο..δούλευα σε ιδιωτικές εταιρίες με 400-500 ευρώ με 12ωρα και 16ωρα..αν περίμενα να βολευτώ στο δημόσιο θα είχα φτάσει στα 32 μου..να κλαίγομαι στα φόρουμ.

Επεξ/σία από dionisis1925
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/5/2019 στις 8:35 ΜΜ, Donovan είπε

Όταν βλέπουν ότι οι μόνοι που έχουν ακόμα ένα καλό μισθό και επίπεδο ζωής είναι όσοι δουλεύουν στο Δημόσιο,φυσικά και κοιτάνε να μπουν.Στον ιδιωτικό τομέα έχουν διαλυθεί τα πάντα,περισσότερες ώρες/λιγότερα λεφτά,δεν τολμάς να ζητήσεις άδεια ή ν'αρρωστήσεις,μπορεί να δουλεύεις και Σαββατοκύριακα κλπ.Ενώ στο Δημόσιο κάνουν ένα χαλαρό 8ωρο (εαν το κάνουν κι αυτό) παίρνουν καλύτερα λεφτά,άδειες όποτε θέλουν,ΣΚ και αργίες κάθονται,πώς να μην θέλουν μετά όλοι Δημόσιο;

Μάλλον δεν έχεις σαφή γνώση για το ελληνικό δημόσιο το έτος 2019 αλλά έχεις μείνει σε παλαιότερες εκδόσεις του, εκτός εάν εσύ θεωρείς καλό μισθό και επίπεδο ζωής το να αμείβεσαι με 700 ευρώ "δουλεύοντας" στο γραφείο ενός δήμου (απ' ό,τι κατάλαβα δεν έχεις τα τυπικά προσόντα για άλλη θέση). Έχοντας δουλέψει από τα 25 μου στον ιδιωτικό τομέα και όντας τώρα στο στενό δημόσιο σε ανώτατη θέση με αρκετά καλό μισθό (για τον μέσο Έλληνα και όχι για τα ζόρια της δουλειάς μου) έχω να σου πω ότι εάν είσαι 30 ετών και περιμένεις την 8μηνη σύμβαση εργασίας φορέα του δημοσίου για να δουλέψεις και να νιώσεις καλύτερα και πιστεύεις ότι το δημόσιο θα σου δώσει καλό μισθό και ΕΙΔΙΚΑ καλό επίπεδο ζωής τότε να συνειδητοποιήσεις ότι θα φθάσεις τα 50 σου και θα είσαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση με σήμερα. Θα έχει περάσει η ζωή σου, τα πιο ωραία της χρόνια και θα είσαι με το άγχος να καταφέρεις να χωθείς κάπου στο δημόσιο.

Το Δημόσιο αποτελείται όντως από κάποιους, που όπως λες, κάνουν ένα χαλαρό 4ωρο με ΣΚ, αργίες και ημιαργίες, οι οποίοι δεν αξίζουν ούτε να τους φτύσεις και είναι μέρος του προβλήματος, που έφθασε το Ελληνικό Δημόσιο στον απόλυτο πάτο. Υπάρχουν ακόμα αλλά σιγά σιγά φεύγουν με σύνταξη ή με άλλο τρόπο. Το μόνο που κάνουν αυτοί είναι να επηρεάζουν αρνητικά με τη συμπεριφορά τους τους νέους υπαλλήλους. Προφανώς μια τέτοια θέση χωρίς ευθύνες και σκοτούρες θες και εσύ, αλλά δεν καταλαβαίνεις ότι η χαλαρότητα και το ξύσιμο δεν οφείλονται στη θέση, που αναλαμβάνεις, αλλά στον ίδιο τον εργαζόμενο και τον εξίσου αδιάφορο προϊστάμενό του, κανείς εκ των οποίων δεν επιτελεί τα καθήκοντά του. Η 4ωρη χαλαρή εργασία, οι άδειες, η αποχώρηση από τη δουλειά πριν τις 2 το μεσημέρι και άλλα πολλά δεν είναι παροχές, που συνοδεύουν τη θέση αλλά η νοοτροπία του Έλληνα εργαζόμενου στο ελληνικό δημόσιο (δημόσιες υπηρεσίες, υπουργεία, ΟΤΑ -εκεί γίνεται το έλα να δεις-, νπδδ).

Είναι καλύτερο να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα πολλές ώρες για λιγότερα λεφτά αλλά τουλάχιστον θα έχεις διατηρήσει την αξιοπρέπειά σου. Την καλύτερη συμβουλή στην έδωσε κάποιο μέλος παραπάνω: σου είπε να αποκτήσεις δεξιότητες! Δεν χρειάζεται να έχεις πτυχία, χρειάζεται να δουλέψεις για να αποκτήσεις πρακτική εμπειρία και εξειδίκευση σε κάτι. Με μεράκι, στόχο και πείσμα. Τότε θα δεις πόσο καλύτερα θα νιώσεις για τον εαυτό σου. Είσαι 30 ετών και τα χρόνια περνάνε. Και σου τα λέει κάποιος με πτυχία και ξένες γλώσσες, που "μπήκε" στο Δημόσιο με πανελλήνιο διαγωνισμό, γραπτές και προφορικές εξετάσεις, διάβασμα, με στόχους από το πανεπιστήμιο, προετοιμασία, φροντιστήρια, τύχη και χωρίς κανένα βύσμα. Άγνωστος μεταξύ αγνώστων. Και όχι για τα χρήματα, που αποκομίζω από τη θέση μου στο Δημόσιο, αλλά για αυτό που θεωρούσα ότι αντιπροσώπευε το λειτούργημά μου, απλά για να πραγματοποιήσω το όνειρό μου. Και με λιγότερα χρήματα πάλι το ίδιο θα έκανα (τότε όχι τώρα). Και μπορεί ο μισθός μου εσένα να σου φανεί διαστημικός, εμένα μου φαίνεται απλά επαρκής για να ζήσω αξιοπρεπώς εγώ και η οικογένειά μου, και δεν πιστεύω ότι το Δημόσιο είναι ο παράδεισος και σε καμία περίπτωση δεν μου έχει προσφέρει καλό περιβάλλον εργασίας ή φοβερό επίπεδο ζωής. Και μπορεί κάθε 15 μέρες να πληρώνομαι, αλλά ευτυχισμένος από τη δουλειά μου δεν είμαι σίγουρα. ΄Έχω αρκετούς συναδέλφους, που δεν μπορούν να κοιμηθούν από το άγχος, δεν χαίρονται τις στιγμές με την οικογένειά τους ή τον ελάχιστο χρόνο των διακοπών. Αγαπώ αυτό που κάνω αλλά το Ελληνικό Δημόσιο σε κάνει σιγά σιγά να το μισήσεις. Οι γονείς μου, που ήταν δημόσιοι υπάλληλοι της προηγούμενης δεκαετίας και πλέον συνταξιούχοι, είχαν πολύ καλύτερο επίπεδο διαβίωσης αν και με μικρότερους μισθούς από εμένα.

Και παρά το μπάχαλο που είναι το Ελληνικό Δημόσιο, που ο καθένας νοιάζεται μόνο για τον εαυτό του, το μεγαλύτερο θετικό που έχω βρει στη δουλειά μου είναι η εξειδίκευση, που έχω αποκτήσει, και οι γνώσεις. Ούτε οι γνωριμίες, ούτε το ότι ο μισθός μου καταβάλλεται κάθε 15ήμερο ούτε ότι έχω ασφάλεια υγείας. Και πλέον χαλαρά θα πήγαινα να δουλέψω στον ιδιωτικό τομέα σε αντίθεση με το τρελάδικο, που λέγεται ελληνικό δημόσιο. Τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα βλέπεις κάποια επιβράβευση και πρόοδο έστω δύσκολα, ενώ στο Δημόσιο οι καλοί χάνονται στη ζούγκλα ή είναι τα κορόιδα της υπόθεσης. Ωστόσο, ακόμα και στο τρελάδικο βλέπεις κάποιους, που αγαπούν αυτό που κάνουν, που θα δουλέψουν παραπάνω από 8 ώρες, και ΣΚ και αργίες με 700- 1000 ευρώ, όχι γιατί φοβούνται μην χάσουν τη δουλειά τους αλλά γιατί έχουν μεράκι, φιλότιμο και αξιοπρέπεια. Και αυτοί οι λίγοι γίνονται σιγά σιγά περισσότεροι. Και αυτοί οι λίγοι σε κάνουν να ελπίζεις.

Δε θες να μπεις στο ελληνικό δημόσιο του 2019 αλλά στο ελληνικό δημόσιο του 1990-2010. Αυτό τέλειωσε.... Πάντα θα υπάρχουν κατάλοιπα του παρελθόντος και "καλοπερασάκηδες". Αλλά όχι τόσοι. Δεν ξέρω αν θα γίνουμε ποτέ Ελβετία ή Σουηδία ή δεν ξέρω και εγώ τι αλλά όσο οι νέοι της κρίσης και των 500 ευρώ διορίζονται σιγά σιγά στο δημόσιο δύσκολα θα γυρίσουμε στην κατάσταση μπάχαλο των προηγούμενων 30 ετών.

Και για να το ξέρεις όσες συμβάσεις ορισμένου χρόνου και να υπογράψεις, όσα χρόνια και να δουλέψεις ως συμβασιούχος, επειδή κατάφερες τελικά να βρεις ένα βύσμα, πλέον δεν μπορείς να γίνεις μόνιμος ή αορίστου χρόνου. Κάθε χρόνο θα ψάχνεις για βύσμα για να ξαναπροσληφθείς. Δεν είναι ζωή αυτή. Και θα παραμείνεις στάσιμος, όσες συμβάσεις και να έχεις κάνει. Θα φθάσεις στα 50 και δεξιότητες δε θα έχεις και θα είσαι σε χειρότερη κατάσταση από τώρα.

Προσπάθησε μέχρι τα 35 να αποκτήσεις δεξιότητες. Κρίμα, γιατί στεναχωριέμαι που βλέπω έναν νέο άνθρωπο, 8 χρόνια μικρότερό μου, να περιμένει τις 8μηνες συμβάσεις ορισμένου χρόνου και να τις βλέπει σαν στόχο ζωής. Δεν σου φταίει ούτε η ανεργία, ούτε ο ιδιωτικός τομέας. Κανένας καλός δεν χάνεται, ακόμα και στην Ελλάδα της κρίσης. Και το Δημόσιο δεν είναι η Ιθάκη, που νομίζεις. Στα λέω όχι για να σε αποπάρω και να σε απογοητεύσω ούτε για να στην πω αλλά όπως θα τα έλεγα στο γιο μου, μόνο και μόνο για να καταλάβεις ότι μπορείς να βρεις την ευτυχία αλλού όσο είσαι ακόμα νέος. Καλή δύναμη.

Επεξ/σία από lamargos
  • Like 16
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aigeas είπε

Στην πραγματικότητα εσύ με μία κοπέλα με 2 κωλομισθούς (τους ίδιους που παίρναμε και την δεκαετία του 90 για να μη νομίζεις ότι είχαν καμιά τραγική διαφορά) μπορείτε να ζήσετε και να περάσετε και ωραία. Και επειδή τα χρόνια περνάνε. Μην αφήνεις να περνάει η ζωή με την δικαιολογία ότι κανείς δεν σου δίνει 2 χιλιάρικα το μήνα. Γιατί ο χρόνος δεν αγοράζεται. 

Ακόμα και αν οι 'κωλομισθοί' δεν είχαν τραγική διαφορά,είναι ίδιο το κόστος ζωής με τότε;Τώρα με δυο μισθούς πχ 700+600 ευρώ,είναι δυνατόν να περνάτε και ωραία;Μέσα στη μιζέρια θα είστε,εκτός εαν αποφασίσετε να μην κάνετε παιδιά.

2 ώρες πριν, dionisis1925 είπε

Δεν είναι σε όλο το Δημόσιο έτσι αρχηγέ,εγώ που εργάζομαι σε νοσοκομείο ως φύλακας..και αργίες έχω φάει στο κεφάλι και Σ/Κ με εφημερίες και μόνο χαλαρό δεν το λες το 8ωρο(που είναι)..και άδεια δεν την παίρνω όποτε γουστάρω.

Έχεις την νοοτροπία του παλιού Δ.Υ. (ΠΑΣΟΚΑΡΑ κτλπ) που μας έχει φτάσει σε αυτό το χάλι σαν χώρα αλλά και σαν ανθρώπους.

Αναθεώρησε.

Υ.Γ Δεν μπήκα με βύσμα και πότε δεν περίμενα το δημόσιο..δούλευα σε ιδιωτικές εταιρίες με 400-500 ευρώ με 12ωρα και 16ωρα..αν περίμενα να βολευτώ στο δημόσιο θα είχα φτάσει στα 32 μου..να κλαίγομαι στα φόρουμ.

Εσύ φίλε μου ένιωθες ωραία όταν δούλευες (ή μάλλον σε δουλεύανε) 16 ώρες για 400 ευρώ;Και αν υπήρχε το βύσμα να πας κάπου καλύτερα,θα έλεγες όχι;Σιγά μην πάμε να γίνουμε και είλωτες για τον κάθε μακάκα εργοδότη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Donovan είπε

Για άλλη μια φορά δεν ήμουν επιτυχών στην πρόσφατη κοινωφελή για τα 8μηνα και ξαναβρέθηκα στον άσο.Και διαβάζω ότι και τα επόμενα θα είναι για άτομα μέχρι 29.Δυστυχώς για πολύ κόσμο ανω των 30 και χωρίς κάποιο βύσμα,αυτά τα προγράμματα καλώς ή κακώς είναι η μόνη ευκαιρία να ξεκολλήσουν από την ανεργία και με τουλάχιστον αξιοπρεπή λεφτά.Αλλά όταν δεν σε παίρνουν ούτε εκεί,τί γίνεται;Βλέπω τώρα αγγελίες για αποθηκάριος ή πωλητής να θέλουν κι εκεί εμπειρία στις πωλήσεις,εμπειρία στις αποθήκες κλπ.Και σιγά τα λεφτά που θα δίνουν.Δύσκολα τα πράγματα γαμώτο.

ψαξε σχετικα ευκολες και γρηγορες δεξιοτεχνιες και σπουδασε/εξασκησε τις, δε νομιζω να υπαρχει πιο καλη λυση. υποψη, υπεθεσα οτι εχεις ηδη ρωτησει γνωστους και αγνωστους αμα χρειαζονται ατομο. αν δεν, κανε το παραλληλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lamargos είπε

Μάλλον δεν έχεις σαφή γνώση για το ελληνικό δημόσιο το έτος 2019 αλλά έχεις μείνει σε παλαιότερες εκδόσεις του, εκτός εάν εσύ θεωρείς καλό μισθό και επίπεδο ζωής το να αμείβεσαι με 700 ευρώ δουλεύοντας στο γραφείο ενός δήμου (απ' ό,τι κατάλαβα δεν έχεις τα τυπικά προσόντα για άλλη θέση). Έχοντας δουλέψει από τα 25 μου στον ιδιωτικό τομέα και όντας τώρα στο στενό δημόσιο σε ανώτατη θέση με αρκετά καλό μισθό (για τον μέσο Έλληνα και όχι για τα ζόρια της δουλειάς μου) έχω να σου πω ότι εάν είσαι 30 ετών και περιμένεις την 8μηνη σύμβαση εργασίας φορέα του δημοσίου για να δουλέψεις και να νιώσεις καλύτερα και πιστεύεις ότι το δημόσιο θα σου δώσει καλό μισθό και ΕΙΔΙΚΑ καλό επίπεδο ζωής τότε να συνειδητοποιήσεις ότι θα φθάσεις τα 50 σου και θα είσαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση με σήμερα. Θα έχει περάσει η ζωή σου, τα πιο ωραία της χρόνια και θα είσαι με το άγχος να καταφέρεις να χωθείς κάπου στο δημόσιο.

Είναι καλύτερο να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα πολλές ώρες για λιγότερα λεφτά αλλά τουλάχιστον θα έχεις την αξιοπρέπειά σου.

Ποια αξιοπρέπεια εαν δουλεύεις 12 και 16 ώρες όπως ο φίλος επάνω για 400-500 ευρώ;Και να σου λένε κιόλας άμα θέλεις φύγε γιατί περιμένουν άλλοι τόσοι από πίσω;Αυτός είναι ο ιδιωτικός τομέας πλέον,εαν δεν έχεις σπουδές/γνωριμίες να βρεθείς σε καμιά καλή θέση.Και κάτι που ξέχασα να πω,αυτά τα προγράμματα δεν είναι μόνο για Δημόσιο,σ'ένα προηγούμενο που είχα δουλέψει ήμουν σε ιδιωτική επιχείρηση.

5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ψαξε σχετικα ευκολες και γρηγορες δεξιοτεχνιες και σπουδασε/εξασκησε τις, δε νομιζω να υπαρχει πιο καλη λυση. υποψη, υπεθεσα οτι εχεις ηδη ρωτησει γνωστους και αγνωστους αμα χρειαζονται ατομο. αν δεν, κανε το παραλληλα

Τί είδους δεξιοτεχνίες όμως;Για γνωστούς και αγνώστους,δεν έχω και μεγάλο κύκλο να σου πω την αλήθεια.Μόνο από αγγελίες ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Donovan είπε

Ποια αξιοπρέπεια εαν δουλεύεις 12 και 16 ώρες όπως ο φίλος επάνω για 400-500 ευρώ;Και να σου λένε κιόλας άμα θέλεις φύγε γιατί περιμένουν άλλοι τόσοι από πίσω;Αυτός είναι ο ιδιωτικός τομέας πλέον,εαν δεν έχεις σπουδές/γνωριμίες να βρεθείς σε καμιά καλή θέση.Και κάτι που ξέχασα να πω,αυτά τα προγράμματα δεν είναι μόνο για Δημόσιο,σ'ένα προηγούμενο που είχα δουλέψει ήμουν σε ιδιωτική επιχείρηση.

Ο σκοπός αυτών των προγραμμάτων είναι να σε καλύψουν οικονομικά όσο αναζητάς νορμάλ δουλειά στον ιδιωτικό τομέα ή να σε φέρουν σε επαφή με ιδιωτικές εταιρείες για να σε πάρουν μόνιμο.

Για να μπεις δημόσιο θες γερά ακαδημαϊκά προσόντα. Η μόνη λύση τώρα είναι "είλωτας", εισοδηματίας ή κάποιος συνδυασμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, Donovan είπε

Ποια αξιοπρέπεια εαν δουλεύεις 12 και 16 ώρες όπως ο φίλος επάνω για 400-500 ευρώ;Και να σου λένε κιόλας άμα θέλεις φύγε γιατί περιμένουν άλλοι τόσοι από πίσω;Αυτός είναι ο ιδιωτικός τομέας πλέον,εαν δεν έχεις σπουδές/γνωριμίες να βρεθείς σε καμιά καλή θέση.Και κάτι που ξέχασα να πω,αυτά τα προγράμματα δεν είναι μόνο για Δημόσιο,σ'ένα προηγούμενο που είχα δουλέψει ήμουν σε ιδιωτική επιχείρηση.

Τί είδους δεξιοτεχνίες όμως;Για γνωστούς και αγνώστους,δεν έχω και μεγάλο κύκλο να σου πω την αλήθεια.Μόνο από αγγελίες ψάχνω.

που να μπορεις να τις μαθεις σχετικα ευκολα και γρηγορα

υπαρχουν εταιρειες που σε "νοικιαζουν" στο δημοσιο για διαφορες θεσεις ανειδικευτου. εγω πχ ημουν ταχυδρομος. scycom λεγοταν η εταιρεια που με προσελαβε, αλλα υπαρχουν κι αλλες πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Donovan είπε

Ποια αξιοπρέπεια εαν δουλεύεις 12 και 16 ώρες όπως ο φίλος επάνω για 400-500 ευρώ;Και να σου λένε κιόλας άμα θέλεις φύγε γιατί περιμένουν άλλοι τόσοι από πίσω;Αυτός είναι ο ιδιωτικός τομέας πλέον,εαν δεν έχεις σπουδές/γνωριμίες να βρεθείς σε καμιά καλή θέση.Και κάτι που ξέχασα να πω,αυτά τα προγράμματα δεν είναι μόνο για Δημόσιο,σ'ένα προηγούμενο που είχα δουλέψει ήμουν σε ιδιωτική επιχείρηση.

Τί είδους δεξιοτεχνίες όμως;Για γνωστούς και αγνώστους,δεν έχω και μεγάλο κύκλο να σου πω την αλήθεια.Μόνο από αγγελίες ψάχνω.

Πιστέβεις ότι όλοι οι σεκιουριτάδες δουλέυουν 16 ώρες για 500ε στον ιδιωτικό τομέα? σκέψου λογικά, κάποιοι σίγουρα βγάζουν πολλά παραπάνω. Όταν είσαι νέος και μαθαίνεις τότε μπορεί να ΄χάσεις αξία στο χρόνο που δίνεις αλλά άμα ψήνεσαι και μαθαίνεις τότε όλα μπορούν να αποδώσουν καλύτερα στο μέλλον. Δεν είναι όλα ίδια στον ιδιωτικό τομέα αλλά εσύ με αυτά που λες μου φαίνεται τα ψάχνεις όλα έτοιμα στο πιάτο. Θες να γίνεις σεκιούριτι? δες αυτοί που τα εισπράτουν χοντρά τι κάνουν, ρώτα, ψάξε κτλ. Μόνο όποιος ψάχνεται και θυσιάζει κάτι για να μάθει ξεκολάει από τέτοια ποσά. 

Υπάρχουν δεξιοτεχνίες που θέλουν το πολύ λίγους μήνες μάθησης και είναι εξαιρετικά απλές. Αυτές πουλάνε για τον απλό λόγο ότι ο άνθρωπος δε μπορεί να τα μάθει και να τα κάνει όλα μόνος του όσο απλά και να είναι. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πουλήσεις μία τέχνη και οι αγγελίες (αν εννοείς εφημερίδα) δεν είναι ο μόνος και σίγουρα όχι ο καλύτερος γιατί είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικός και συνήθως μη επαρκής. Δε πουλιέται κάθε τέχνη με τον ίδιο τρόπο αλλά μπορείς να βρεις το τρόπο ακολουθώντας την ίδια λογική. Ρωτάς, ψάχνεις, αναλύεις, αντιγράφεις, βελτιώνεις ότι μπορείς με προσωπική έρευνα κτλ. Η πληροφορία για τη πώληση ενός αντικειμένου δε μπορεί να κρυφτεί. Ξέρεις ποσές φορές έχω προσποιηθεί το πελάτη για να πάρω πληροφορίες? Είδες κάποιο φυλάδιο? κάποια αφίσα? κάποια αγγελία? κάποια διαφίμιση στο διαδύκτιο? όλα αυτά σου αποκαλύπτουν τα πάντα για τον άλλον και μπορείς απλά να αντιγράψεις από αυτά  ότι θα ήταν καλύτερο με βάση ότι είναι εφικτό για εσένα σε ατομικό επίπεδο. Αυτά που ψάχνεις είναι η στόχευση, το μύνημα, το εργαλείο και η πλατφόρμα. Όταν ξέρεις το συγκεκριμένο πράγμα που θα δώσεις και έχεις και αυτά, το μόνο που χρειάζεται είναι επιμονή και τα λεφτά θα έρθουν. Δε βρίσκουν όλοι δουλειά από γνωστούς ή εφημερίδες.

Παλιά είχα κάνει κάτι ερωτήσεις εδώ για ιστοσελίδες και πλάκωσαν μερικοί σε προσωπικό μύνημα για να μου πουλήσουν web design. Κάποιος θα τους έλεγε ενοχλητικούς αλλά εγώ τους βλέπω χρήσιμους, άμα έφτιαχνα και εγώ ιστοσελίδες στο νίτσε τους θα μπορούσα να τους αντιγράψω και να κλέψω λίγο από τη πίτα τους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, στόχευση= άτομα που ρωτάνε για ιστοσελίδες, μύνημα= το στυλ του κειμένου που επικοινωνήσαν μαζί μου, εργαλείο= προσωπικό μήνυμα, πλατφόρμα=Ινσομνια φόρουμ για ιστοσελίδες.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Donovan είπε

Ακόμα και αν οι 'κωλομισθοί' δεν είχαν τραγική διαφορά,είναι ίδιο το κόστος ζωής με τότε;Τώρα με δυο μισθούς πχ 700+600 ευρώ,είναι δυνατόν να περνάτε και ωραία;Μέσα στη μιζέρια θα είστε,εκτός εαν αποφασίσετε να μην κάνετε παιδιά.

 

Και λίγα τους λες. Άντε γιατί κάποιοι έχουν αποθρασυνθεί και θέλουν με το ζόρι να πιστέψουμε ότι 700+600 = χλιδή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...