Προς το περιεχόμενο

Εργασία μετά τα 30


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Donovan είπε

Μισό λεπτό για να μην τρελαθούμε.Πες ότι κάποιος έχει την δυνατότητα να επιλέξει 'Δημόσιο,με 8ωρο και αργίες' vs 'ιδιωτικό με 12ωρο,δουλειά ΣΚ,χωρίς άδειες' .Και με τα ίδια λεφτά και τα δύο.Εσύ τί πιστεύεις ότι θα διαλέξουν οι περισσότεροι;

Τίποτα,  κάποιοι έχουν φιλοδοξίες,  τι θα ήθελες να γίνεις; Αυτό ρωτα τον εαυτό σου και τα άλλα θα τα βρεις. Για εμένα αυτό άργησες να κάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 287
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Οσοι έχουν καλά skills, όπως οι προγραμματιστές, πράγματι βρίσκουν εύκολα δουλειά, αλλά δεν πρόκειται να μείνουν στην Ελλάδα για να παίρνουν 600-1000 ευρώ χωρίς να τους παρέχει το κράτος πλέον ούτε καν δωρεάν υγεία (θεωρητικά μόνο την παρέχει...). 

Εννοείται όσοι έχουν καλά skills πρέπει να φύγουν έξω.Ελλάδα δεν έχουν κανένα λόγο να μείνουν μ'αυτούς τους μισθούς.Αλλά πάλι υπάρχει ένα ποσοστό που φεύγει μεν,παίρνει καλά λεφτά,αλλά γυρνάνε πίσω επειδή δεν αντέχουν τη ζωή εκεί πέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@DonovanΕπίσης μην κοιτάς τι κάνουν οι άλλοι μπορεί να είναι βολεμένοι.  Σε εμένα έτυχε μηχανικός πληροφορικής να μου πει πως παραιτήθηκε αν και έπαιρνε 1600 ευρώ αυστηρά 8ωρο γιατί βαρέθηκε. Όταν τον ρώτησα πως θα ζει την οικογένεια του  μου είπε πως έχει διαμερίσματα και παίρνει ενοίκια.  Άντε βγάλε άκρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Donovan είπε

Μισό λεπτό για να μην τρελαθούμε.Πες ότι κάποιος έχει την δυνατότητα να επιλέξει 'Δημόσιο,με 8ωρο και αργίες' vs 'ιδιωτικό με 12ωρο,δουλειά ΣΚ,χωρίς άδειες' .Και με τα ίδια λεφτά και τα δύο.Εσύ τί πιστεύεις ότι θα διαλέξουν οι περισσότεροι;

Ποια ιδια λεφτα; Στον ιδιωτικο λιγοτερα θα παιρνεις απο οτι ο νεοπροσληφθεν με μηδενικη προυπηρεσια ΥΕ*, ειδικα αν υπολογισεις οτι αρκετοι στον ιδιωτικο τομεα δεν δινουν 13ο και 14ο.... αστα να πανε.

*αυτο πλεον θεωριτικα αλλαξε με τον καινουριο κατωτατο μισθο και πλεον θα εχεις κανα 250αρι παραπανω αλλα ποσοι ειναι αυτοι που παιρνουν τον καινουριο κατωτατο μισθο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zeibei είπε

αν περιμένεις από προκηρύξεις και επιμένεις στο δημόσιο ενώ απορρίπτεις δουλειές όπως ο αποθηκάριος γιατί "τα λεφτά είναι λίγα" τότε κάνεις πολλά πράγματα λάθος. είσαι 30 χρόνων και περιμένεις να δουλέψεις με 8 μήνες μόνο και μόνο γιατί είναι δημόσιο. καλό θα ήταν να έψαχνες οπουδήποτε και όσο πιο σταθερό γίνεται. έχεις καθυστέρησει πολύ να πάρεις στα σοβαρά αυτό το θέμα και κατ επέκταση κάποιο κομμάτι της ζωής σου. 

Μα δεν απορρίπτω δουλειές τύπου αποθηκάριου,λέω ότι ακόμα και σ'αυτές ζητάνε εμπειρία και παραπάνω γνώσεις απ'ότι χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Donovan είπε

Μισό λεπτό για να μην τρελαθούμε.Πες ότι κάποιος έχει την δυνατότητα να επιλέξει 'Δημόσιο,με 8ωρο και αργίες' vs 'ιδιωτικό με 12ωρο,δουλειά ΣΚ,χωρίς άδειες' .Και με τα ίδια λεφτά και τα δύο.Εσύ τί πιστεύεις ότι θα διαλέξουν οι περισσότεροι;

Χωρίς άδειες? Μήπως εννοείς τις "άδειες" του δημοσίου που είναι περισσότερες απο 30 ημέρες το έτος? Ή μήπως τις άδειες απο τη σημαία? Γιατί εγώ ξέρω πως όλοι έχουν τις 22 νόμιμες ημέρες ανα έτος. Κανείς δεν σου τις αρνείται.

Εργασία το ΣΚ? Ναι αν μία επιχείρηση λειτουργεί ΣΚ θα σε βάλει να δουλέψεις και το ΣΚ. Θα σε πληρώσει όμως παραπάνω και θα σου δώσει και ρεπό μέσα στην εβδομάδα. Άρα πάλι 5 μέρες θα δουλεύεις και θα έχεις και αυξημένο μεροκάματο.

Και μεταξύ μας.....έχω πολύ καιρό να ακούσω απο κάποιον ότι δουλεύει 12ωρο. Καμιά φορά να κάτσει κάποιος μία ώρα παραπάνω για να τελειώσει κάτι και να μην αφήσει φόρτο για τους συναδέλφους του ναι, το έχω ακούσει αλλά τα 12ωρα δεν τα ακούω ποτέ. Αλλά μάλλον ψάχνεις δικαιολογίες και το ξέρεις κι εσύ. Το άσχημο όμως είναι οτι προσπαθείς να μας πείσεις και όλους τους υπόλοιπους για κάτι που έχει απομυθοποιηθεί πολλά χρόνια τώρα.

Τα πράγματα είναι απλά. Εν όψει εκλογών κάνε μία γύρα σε όλους τους δήμους και παρακάλα. Κάπου θα σε πάρουν. Ας κλειδώσει και το θέμα γιατί η κουβέντα γίνεται πολιτική.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα τις μίζας και του 'βολέματος', ακόμα και γνώσεις-πτυχία αν έχεις δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά. Τουλάχιστον σε ένα μεγάλο ποσοστό. Διότι το να δουλεύεις για ένα πιάτο φακές είναι επιβίωση, όχι δουλειά. Μιλάω εντελώς γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, forgotten είπε

δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το παρουσιαζεις , η αδερφη μου αναλωσε χρονο να παρει πιστοποιηση για photoshop , corel draw, autocad κλπ δουλευε σε γραφειο ως γραφιστας , στα 2 χρονια το γραφειο την εδιωξε γιατι βρηκε ατομο φθηνοτερα χωρις πιστοποιησεις κλπ με αρκετα λιγοτερα,  δουλευει ως freelancer πλεον με ελαχιστα χρηματα , σιγουρα εαν ασχοληθεις με κατι μονος σου ισως τα πας καλυτερα αλλα στην αγορα εργασιας θα υπαρχουν παντα αυτοι που θα κανουν κατι για τον εργοδοτη φθηνοτερα και πιο αποδοτικα οποτε ο χρονος που σπαταλησες θα ναι τζαμπα.

Κανεις εκ του μηδενος δεν καταφερε τιποτε χωρις διασυνδεσεις....

Δεν λέω ότι είναι εύκολο, ούτε ήθελα να το παρουσιάσω έτσι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι δυνατότητες είναι άπειρες, όπως και τα αντικείμενα. Σίγουρα υπάρχει κάτι για όλους να κάνουν ή να μάθουν. Το θέμα είναι η συνειδητοποίηση και η διάθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Glikos είπε

Στην Ελλάδα τις μίζας και του 'βολέματος', ακόμα και γνώσεις-πτυχία αν έχεις δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά. Τουλάχιστον σε ένα μεγάλο ποσοστό. Διότι το να δουλεύεις για ένα πιάτο φακές είναι επιβίωση, όχι δουλειά. Μιλάω εντελώς γενικά.

Ας το σκεφτούν αυτό εκείνοι που την επόμενη φορά που θα σκεφτούν να ψηφίσουν ξανά τους ίδιους (Μπλέ,πράσινους,κόκκινους κόκκους...)που λεηλάτησαν,χρεωκόπησαν (επίσημα η ανεπίσημα,ακολουθόντας εντολές η οχι δεν με νοιάζει το θέμα είναι τα αποτελέσματα που έφεραν στήν Χώρα) και οδήγησαν την Χώρα,σε αυτό το χάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ELMastas είπε

Ας το σκεφτούν αυτό εκείνοι που την επόμενη φορά που θα σκεφτούν να ψηφίσουν ξανά τους ίδιους (Μπλέ,πράσινους,κόκκινους κόκκους...)που λεηλάτησαν,χρεωκόπησαν (επίσημα η ανεπίσημα,ακολουθόντας εντολές η οχι δεν με νοιάζει το θέμα είναι τα αποτελέσματα που έφεραν στήν Χώρα) και οδήγησαν την Χώρα,σε αυτό το χάλι. 

Δεν υπάρχει σωτηρία αδερφέ. Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βλέπω πως οι περισσότεροι νομίζουν πως αν κάποιος ζητάει ανθρώπινες συνθήκες και μισθό, δεν θέλει/μπορεί να ασχοληθεί να μάθει προγραμματισμό ή οτιδήποτε σχετικό με πληροφορική, μέσω internet ή δουλεύοντας τσάμπα για την εμπειρία, είναι απλά άχρηστος ανεπρόκοπος κακομαθημένος βολεψάκιας.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ στο δημόσιο. Δεν το επεδίωξα παρόλο που είχα "άκρες" για να τρυπώσω κάπου και αν δίνω το 1% της ενέργειας μου.

Δουλεύω από τα 18 (αρκετά πάνω από 20 χρόνια) στον ιδιωτικό τομέα. 

Έχω κάνει εξωτερικές δουλειές του ποδαριού, έχω δουλέψει στον τομέα της εστίασης, σε εμπορικά καταστήματα,  σε τηλεφωνικά κέντρα (όχι μόνο πωλήσεις), σαν υπάλληλος γραφείου (απο το να σηκώνω απλά ένα τηλέφωνο, μέχρι να έχω στην ευθύνη μου την πλήρη λειτουργία της εκάστοτε επιχείρησης).

Σε κάθε δουλειά που έχω πάει, δεν έμενα να ασχολούμαι μόνο με αυτο για το οποίο είχα προσληφθεί. Μάθαινα όλο το πλαίσιο λειτουργίας της επιχείρησης. Κανένας εργοδότης μου δεν παραπονέθηκε ποτέ για την απόδοση μου, αντιθέτως πάντα έλεγαν πόσο τυπική και πρόθυμη να προσφέρω κάτι παραπάνω ήμουν. Έχω αφήσει μόνο τρεις δουλειές επειδή δεν πίστευα οτι θα τα κατάφερνα ή δε μου άρεσε το αντικείμενο, στο αρχικό δοκιμαστικό στάδιο. Στις δυο από αυτές, μου έδωσαν περιθώριο μερικές μέρες να το ξανασκεφτώ και να επιστρέψω.

Κατά τ άλλα, εκτός από το να μαθαίνω όσο μπορούσα στο χώρο της δουλειάς, συνέχιζα και εκτός. Σεμινάρια, βιβλία, διάβασμα στο internet, παρακολούθηση εξελίξεων σε όποιο τομέα έχω εργαστεί.

Δεν είμαι λοιπόν ούτε κολλημένη σε ένα αντικείμενο, ούτε αδιαφορώ να εξελιχθώ.

Απο την πλευρά των εργοδοτών μου. Έχω δουλέψει άπειρες (απλήρωτες) υπερωρίες. Έχω δουλέψει με συμβάσεις μικρότερες από ότι ίσχυε (π.χ. πρόσληψη 3ωρη/4ημερη, ενώ έφτανα να δουλεύω 10-14 ώρες/ημέρα 5-7μέρες/βδομάδα. Έχω δουλέψει χωρίς να πληρωθώ.

Στις περιπτώσεις που δε με ενδιέφερε το αντικείμενο, έφευγα και προσπαθούσα να πάρω ότι μου χρωστούσαν. Στις περιπτώσεις που δεν ήθελα να φύγω γιατί μου άρεσε η δουλειά μου, έθετα απλά προς συζήτηση το ενδεχόμενο να ανανεώσουμε την πρόσληψη μου και να παίρνω έστω τα ένσημα 8ωρου/5ήμερου. Ή κατά περίπτωση, απλά να παίρνω το μισθό μου. Μέχρι τέλος του μήνα συνήθως είχα την απόλυση στο χέρι. Η αιτιολόηση συνήθως ήταν "Άμα δε κλέψω απο το μισθό σου, απο.τις ασφαλιστικές εισφορές, από το ΦΠΑ, τι να το κάνω; Δουλεύω για να ζω. Κλέβω για να έχω για την καλοπέραση μου. Ναι σε χρειάζομαι, αλλα θα πάρω κάποιον που και λιγότερα να προσφέρει, εγώ κέρδος θα έχω".

Έχω απολυθεί επειδή αρρώστησα και πήρα αναρτωτική. Ήταν τακτική της εταιρείας. Πήρες αναρρωτική πάνω από το πολύ βδομάδα; Έφυγες.

Σε περιόδους αναζήτησης δουλειάς (και πάλι χωρίς να είμαι ιδιαίτερα επιλεκτική):

Έχετε πολύ ενδιαφέρον βιογραφικό, καλύπτετε τις προϋποθέσεις της διαθέσιμης θέσης αλλά: 

1) είστε γυναίκα.

2) κάποιο νεότερο άτομο θα μας κοστίζει λιγότερο (προσφέρθηκα σε κάποιες περιπτώσεις να δουλέψω με το μισθό που θα έπαιρνε το νεότερο άτομο, μέχρι να αποδείξω οτί αξίζα να παίρνω περισσότερα - δεν έγινε δεκτό).

3) θα σας δηλώσουμε ημιαπασχόληση, θα δουλέυεται Χ ώρες παραπάνω από αυτό, αλλά θα σας πληρώνουμε μόνο τις Χ από αυτές. 

4) το ωράριο σας θα είναι αυτο, αλλά φυσικά θα είστε διαθέσιμη να έρθετε οποιαδήποτε μέρα και ώρα σας καλέαουμε, είτε έχετε σχολάσει, έχετε ρεπό, έχετε άδεια... Και: Τι εννοείτε θα το κάνετε όποτε είναι εφικτό; Θα φροντίζετε πάντα να είστε διαθέσιμη.

Επίσης έχω ζητήσει από επιχειρήσεις σε συγκεκριμένο αντικείμενο που με ενδιαφέρει και έχω εργαστεί, να εργαστώ για ορισμένο διάστημα χωρίς πληρωμή, απλά και μόνο για λίγη έξτρα εμπειρία και ενημέρωση σε ότι νεότερο υπάρχει στο χώρο (φυσοκά με κάποιου τύπου συμφωνητικό οτι συναινώ να μη πληρώνομαι) δεν έγινε δεκτό  με το φόβο οτι αν γινόταν κανένας έλεγχος, είναι μεγάλο το πρόστιμο.

Αυτά είναι το 15% όσων έχω αντιμετωπίσει. Ένα μικρό δείγμα.

Τώρα πια ναι, είμαι επιλεκτική. Δεν κολλάω τόσο στο αντικείμενο, αλλά απαιτώ να τηρούνται οι όροι της σύμβασης μου, οι αποδοχές μου να είναι οι νόμιμες, δεν κάνω εύκολα εξυπηρετήσεις, ούτε "σκίζομαι" να κάνω το κάτι παραπάνω που δεν αφορά άμεσα το πόστο μου.

Από τη στιγμή που δεν εκτιμήθηκε ποτέ η υπομονή μου σε άσχημες συνθήκες, η προθυμία μου, η υπερπροσφορά μου...για ποιό λόγο να συνεχίσω έτσι; Το "έξτρα" θα δίνεται μόνο όταν θα εκτιμάται.

Το να μάθω κάτι παραπάνω, να κάνω κάποια σεμινάρια, να διαβάσω κάτι συνεχίζω να το κάνω, αλλά όπως πάντα κυρίως για δική μου ευχαριστιση

Δεν έχω δυνατότητα να κάνω κάποια δική μου δουλειά, δε μπορώ λόγω υποχρεώσεων να φύγω εξωτερικό, ούτε να απααχοληθώ σε κάτι μέσω internet ως freelancer. 

Και είναι πολλοί εκεί έξω σαν κι εμένα. Είμαστε λοιπόν όλοι κακομαθημένοι βολεψάκιδες;

.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, forgotten είπε

δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολο οσο το παρουσιαζεις , η αδερφη μου αναλωσε χρονο να παρει πιστοποιηση για photoshop , corel draw, autocad κλπ δουλευε σε γραφειο ως γραφιστας , στα 2 χρονια το γραφειο την εδιωξε γιατι βρηκε ατομο φθηνοτερα χωρις πιστοποιησεις κλπ με αρκετα λιγοτερα,  δουλευει ως freelancer πλεον με ελαχιστα χρηματα , σιγουρα εαν ασχοληθεις με κατι μονος σου ισως τα πας καλυτερα αλλα στην αγορα εργασιας θα υπαρχουν παντα αυτοι που θα κανουν κατι για τον εργοδοτη φθηνοτερα και πιο αποδοτικα οποτε ο χρονος που σπαταλησες θα ναι τζαμπα.

Κανεις εκ του μηδενος δεν καταφερε τιποτε χωρις διασυνδεσεις....

Εμένα  μου ακούγεται σαν να έχει πολύ σημαντικά προσόντα η αδερφή σου, κρίμα δεν είμαι γραφίστας οπότε δε ξέρω ακριβώς πως πουλιέται. Δε ξέρω τι κάνει η αδερφή σου αλλά σίγουρα έχει ένα δυνατό χαρτί στο χέρι. Το θέμα είναι να εξειδικευτείς περετέρο και να γίνεις όσο πιο συγκεκριμένος γίνεται. Ας πούμε ναι, είναι γραφίστας αλλά τι ακριβώς φτιάχνει και τι θέμα αφορά? στα 2 χρόνια που δούλευε τι πορτφολιο μάζεψε, τι έφτιαχνε? αυτό σου επιτρέπει να διαφημιστείς σε πιο συγκεκριμένες πλατφόρμες ή εταιρίες με καλύτερες προοπτικές. Ακόμη και στις πιο γενικές τύπου upwork μπορεί να κάνεις τη διαφορά. 

Μπορώ να φέρω ένα παράδειγμα το οποίο μπορεί να μην είναι κάτι τρομερό αλλά δίνει μία ιδέα. Στο νίτσε που είμουν εγώ "gaming boosting" οι περισσότεροι που πουλάγαν αυτό χρειάζονταν πολλά illustrations για τις ιστοσελίδες τους αλλά και για τις διαφημίσεις τους σε φόρουμς κτλ. Φυσικά και logos/signatures για branding. Υπήρχαν κάποιοι γραφίστες που το εκμεταλέυονταν αυτό και πολλές φορές μου τη πέφτανε στο discord με ότι τρελό σχεδίο μπορείς να φανταστείς για να μου πουλήσουν. Εγώ σαν εργοδότης προφανώς θα επέλεγα έναν από αυτούς ακόμη και αν μου έβγενε παραπάνω η τιμή, τι με νιάζει αν θα δώσω 50 ή και 100ε παραπάνω όταν ξέρω ότι τα λεφτά μου έχουν καλή επιστρεφόμενη αξία επειδή αυτοί ξέρουν το αντικείμενο και πως να φτιάχνουν διαφημίσεις που να δημιουργούν πωλήσεις στο συγκεκριμένο είδος? Από την άλλη μπορεί να μη δώσω και τίποτα αλλά να μη βγάλω και τίποτα επειδή δεν υπάρχει επιστρεφόμενη αξία το οποίο είναι σαφώς χειρότερο. Άμα ξέρεις να διαφημίζεις η τιμή δε λέει τίποτα, γενικά είναι κακή τακτική να χαμηλώνεις τη τίμη και δουλέυει μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις. Έχω πουλήσει πράγματα χ3-4 φορές περισσότερο μόνο από απλές λεπτομέρειες στη διαφήμιση.

Τώρα να σου πω και κάτι άλλο, εγώ δε ξέρω καλά αγγλικά, μέχρι lower έχω πάρει και γενικά δεν είμαι καλός στο να γράφω κείμενα αλλά άμα ήθελα θα μπορούσα άνετα να δουλέψω ως κειμενογράφος στο νίτσε που ανέφερα συγκριτικά με έναν αγγλόφωνο που μπορεί να γράφει τέλεια και έχει και πτυχία, για τον απλό λόγο ότι έχω κάνει πολλές πωλήσεις και μπορώ να αποδείξω ότι είμαι καλύτερος στο συγκεκριμένο πράγμα, μάλιστα θα μπορούσα να χτυπήσω ένα καλό ποσό αλλά να μη πω ψέματα, δεν το έχω δοκιμάσει. Κανείς δε ψάχνει για τελειότητα ή για φθηνές λύσεις, όλοι για σίγουρα λεφτά ψάχνουν και το κυριότερο, να ξέρεις άριστα το θέμα.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Curi0us είπε

Βλέπω πως οι περισσότεροι νομίζουν πως αν κάποιος ζητάει ανθρώπινες συνθήκες και μισθό, δεν θέλει/μπορεί να ασχοληθεί να μάθει προγραμματισμό ή οτιδήποτε σχετικό με πληροφορική, μέσω internet ή δουλεύοντας τσάμπα για την εμπειρία, είναι απλά άχρηστος ανεπρόκοπος κακομαθημένος βολεψάκιας.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ στο δημόσιο. Δεν το επεδίωξα παρόλο που είχα "άκρες" για να τρυπώσω κάπου και αν δίνω το 1% της ενέργειας μου.

Δουλεύω από τα 18 (αρκετά πάνω από 20 χρόνια) στον ιδιωτικό τομέα. 

Έχω κάνει εξωτερικές δουλειές του ποδαριού, έχω δουλέψει στον τομέα της εστίασης, σε εμπορικά καταστήματα,  σε τηλεφωνικά κέντρα (όχι μόνο πωλήσεις), σαν υπάλληλος γραφείου (απο το να σηκώνω απλά ένα τηλέφωνο, μέχρι να έχω στην ευθύνη μου την πλήρη λειτουργία της εκάστοτε επιχείρησης).

Σε κάθε δουλειά που έχω πάει, δεν έμενα να ασχολούμαι μόνο με αυτο για το οποίο είχα προσληφθεί. Μάθαινα όλο το πλαίσιο λειτουργίας της επιχείρησης. Κανένας εργοδότης μου δεν παραπονέθηκε ποτέ για την απόδοση μου, αντιθέτως πάντα έλεγαν πόσο τυπική και πρόθυμη να προσφέρω κάτι παραπάνω ήμουν. Έχω αφήσει μόνο τρεις δουλειές επειδή δεν πίστευα οτι θα τα κατάφερνα ή δε μου άρεσε το αντικείμενο, στο αρχικό δοκιμαστικό στάδιο. Στις δυο από αυτές, μου έδωσαν περιθώριο μερικές μέρες να το ξανασκεφτώ και να επιστρέψω.

Κατά τ άλλα, εκτός από το να μαθαίνω όσο μπορούσα στο χώρο της δουλειάς, συνέχιζα και εκτός. Σεμινάρια, βιβλία, διάβασμα στο internet, παρακολούθηση εξελίξεων σε όποιο τομέα έχω εργαστεί.

Δεν είμαι λοιπόν ούτε κολλημένη σε ένα αντικείμενο, ούτε αδιαφορώ να εξελιχθώ.

Απο την πλευρά των εργοδοτών μου. Έχω δουλέψει άπειρες (απλήρωτες) υπερωρίες. Έχω δουλέψει με συμβάσεις μικρότερες από ότι ίσχυε (π.χ. πρόσληψη 3ωρη/4ημερη, ενώ έφτανα να δουλεύω 10-14 ώρες/ημέρα 5-7μέρες/βδομάδα. Έχω δουλέψει χωρίς να πληρωθώ.

Στις περιπτώσεις που δε με ενδιέφερε το αντικείμενο, έφευγα και προσπαθούσα να πάρω ότι μου χρωστούσαν. Στις περιπτώσεις που δεν ήθελα να φύγω γιατί μου άρεσε η δουλειά μου, έθετα απλά προς συζήτηση το ενδεχόμενο να ανανεώσουμε την πρόσληψη μου και να παίρνω έστω τα ένσημα 8ωρου/5ήμερου. Ή κατά περίπτωση, απλά να παίρνω το μισθό μου. Μέχρι τέλος του μήνα συνήθως είχα την απόλυση στο χέρι. Η αιτιολόηση συνήθως ήταν "Άμα δε κλέψω απο το μισθό σου, απο.τις ασφαλιστικές εισφορές, από το ΦΠΑ, τι να το κάνω; Δουλεύω για να ζω. Κλέβω για να έχω για την καλοπέραση μου. Ναι σε χρειάζομαι, αλλα θα πάρω κάποιον που και λιγότερα να προσφέρει, εγώ κέρδος θα έχω".

Έχω απολυθεί επειδή αρρώστησα και πήρα αναρτωτική. Ήταν τακτική της εταιρείας. Πήρες αναρρωτική πάνω από το πολύ βδομάδα; Έφυγες.

Σε περιόδους αναζήτησης δουλειάς (και πάλι χωρίς να είμαι ιδιαίτερα επιλεκτική):

Έχετε πολύ ενδιαφέρον βιογραφικό, καλύπτετε τις προϋποθέσεις της διαθέσιμης θέσης αλλά: 

1) είστε γυναίκα.

2) κάποιο νεότερο άτομο θα μας κοστίζει λιγότερο (προσφέρθηκα σε κάποιες περιπτώσεις να δουλέψω με το μισθό που θα έπαιρνε το νεότερο άτομο, μέχρι να αποδείξω οτί αξίζα να παίρνω περισσότερα - δεν έγινε δεκτό).

3) θα σας δηλώσουμε ημιαπασχόληση, θα δουλέυεται Χ ώρες παραπάνω από αυτό, αλλά θα σας πληρώνουμε μόνο τις Χ από αυτές. 

4) το ωράριο σας θα είναι αυτο, αλλά φυσικά θα είστε διαθέσιμη να έρθετε οποιαδήποτε μέρα και ώρα σας καλέαουμε, είτε έχετε σχολάσει, έχετε ρεπό, έχετε άδεια... Και: Τι εννοείτε θα το κάνετε όποτε είναι εφικτό; Θα φροντίζετε πάντα να είστε διαθέσιμη.

Επίσης έχω ζητήσει από επιχειρήσεις σε συγκεκριμένο αντικείμενο που με ενδιαφέρει και έχω εργαστεί, να εργαστώ για ορισμένο διάστημα χωρίς πληρωμή, απλά και μόνο για λίγη έξτρα εμπειρία και ενημέρωση σε ότι νεότερο υπάρχει στο χώρο (φυσοκά με κάποιου τύπου συμφωνητικό οτι συναινώ να μη πληρώνομαι) δεν έγινε δεκτό  με το φόβο οτι αν γινόταν κανένας έλεγχος, είναι μεγάλο το πρόστιμο.

Αυτά είναι το 15% όσων έχω αντιμετωπίσει. Ένα μικρό δείγμα.

Τώρα πια ναι, είμαι επιλεκτική. Δεν κολλάω τόσο στο αντικείμενο, αλλά απαιτώ να τηρούνται οι όροι της σύμβασης μου, οι αποδοχές μου να είναι οι νόμιμες, δεν κάνω εύκολα εξυπηρετήσεις, ούτε "σκίζομαι" να κάνω το κάτι παραπάνω που δεν αφορά άμεσα το πόστο μου.

Από τη στιγμή που δεν εκτιμήθηκε ποτέ η υπομονή μου σε άσχημες συνθήκες, η προθυμία μου, η υπερπροσφορά μου...για ποιό λόγο να συνεχίσω έτσι; Το "έξτρα" θα δίνεται μόνο όταν θα εκτιμάται.

Το να μάθω κάτι παραπάνω, να κάνω κάποια σεμινάρια, να διαβάσω κάτι συνεχίζω να το κάνω, αλλά όπως πάντα κυρίως για δική μου ευχαριστιση

Δεν έχω δυνατότητα να κάνω κάποια δική μου δουλειά, δε μπορώ λόγω υποχρεώσεων να φύγω εξωτερικό, ούτε να απααχοληθώ σε κάτι μέσω internet ως freelancer. 

Και είναι πολλοί εκεί έξω σαν κι εμένα. Είμαστε λοιπόν όλοι κακομαθημένοι βολεψάκιδες;

.

που κολλαει το να μη σ αρεσει το υψος του μισθου με το αμα ο αφεντικος ειναι λαμογιο και κανει παρανομιες εις βαρος σου? διοτι τοση ωρα συζητιεται το πρωτο (συν τα περι μιζας, βυσματος, κλπ :P)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Curi0us

 

Κακά τα ψέματα, οι (νέες) γυναίκες μπορούν να βρούν πιο εύκολα δουλειά στην Ελλάδα σε σχέση με τους άντρες. Π.χ. bar-club-cafe. Ειδικά αν είναι και όμορφες. Μιλάω γενικά. Τώρα όσον αφορά αυτά που περιγράφεις, δυστυχώς στην Ελλάδα η νοοτροπία του εργοδότη/εταιριών, σε μεγάλο βαθμό είναι άθλια. Υπερωρίες που πάνε απλήρωτες, συμπεριφορές άσχημες κλπ. Η αξιοπρέπεια πάει περίπατο. Πολλές φορές το να ζητάει κάποιος τα αυτονόητα, λογικό μισθό-ωράρια, είναι πολυτέλεια. Περί βύσματος καλώς ή κακώς, λίγο ή πολύ όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει αυτό το χαρτί. Είτε για κάτι απλό είτε για κάτι σοβαρό. Ανάλογα την δυνατότητα/περίπτωση του καθένα.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Donovan είπε

Όταν βλέπουν ότι οι μόνοι που έχουν ακόμα ένα καλό μισθό και επίπεδο ζωής είναι όσοι δουλεύουν στο Δημόσιο,φυσικά και κοιτάνε να μπουν.Στον ιδιωτικό τομέα έχουν διαλυθεί τα πάντα,περισσότερες ώρες/λιγότερα λεφτά,δεν τολμάς να ζητήσεις άδεια ή ν'αρρωστήσεις,μπορεί να δουλεύεις και Σαββατοκύριακα κλπ.Ενώ στο Δημόσιο κάνουν ένα χαλαρό 8ωρο (εαν το κάνουν κι αυτό) παίρνουν καλύτερα λεφτά,άδειες όποτε θέλουν,ΣΚ και αργίες κάθονται,πώς να μην θέλουν μετά όλοι Δημόσιο;

Εάν έφτασες 30 και έχεις αυτό το σκεπτικό εν έτη 2019 τότε σίγουρα κάτι πάει πολύ στραβά και δύσκολα θα βρείς δουλειά σε δημόσιο είτε ιδιωτικό τομέα.

Στον δημόσιο γιατί δεν έχεις γνωστό από ότι κατάλαβα και ούτε πτυχία οπότε άκυρο. Και στον ιδιωτικό τομέα που έχεις περισσότερες πιθανότητες, δε νομίζω να αντέξεις πάνω από μήνα σε δουλειά γιατί πάντα θα έχεις το σκεπτικό ότι ο εργοδότης σε εκμεταλλεύεται, και γιατί να δουλέψεις μια ώρα παραπάνω, θέλω να φεύγω στο 8ωρο κτλ. Αυτά θα ήταν ιδανικά εάν ζούσαμε σε ιδανική κοινωνία-κράτος. Πρέπει να προσαρμοστείς στα δεδομένα. Πιάσε μια δουλειά για να νιώθεις χρήσιμος και κάντο όσο καλύτερα γίνετε. 

Όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...