Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ένα τριήμερο εφημεριών μου την έδωσε και τον έβαλα στο Single Stage...

Λογικά είναι ο πιο γρήγορος ελληνικός Ryzen ...σε συχνότητα τουλάχιστον...

Ryzen 7 2700 @ 4.7GHz (1.45v  - 40C )

Spi 1M

IMG_20191014_181445.jpg

IMG_20191014_181614.jpg

Επεξ/σία από obijuan1983
  • Like 10
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα

   Σε περιπτωση ομοιου setup (3800χ σε χ470 taichi με 3200 ram)  idle αλλα και browser με 7-9 tabs βλεπω τοσο σε ryzen master οσο και σε coretemp hwinfo (οχι ταυτοχρονα) να πιανει 3,475 και σε stress  4,175 Τι διαολο πιο λιγο απο τον 2700χ που ειχα?  Bios 3.50 (για οποιον ειναι σε ιδια μητρικη και stock ρυθμισεις, εκτος του xmp profile  των μνημων)

 

ΥΓ Σε πιο σημειο φαινεταιοτι τρεχουν οντως 3200 πχ cpu z tab ram βλεπω nb frequency 1600 Φανταζομαι λογο dual channel (ενα κυκλο ρολογιου πανε και ερχονται δεδομενα) συνεπως 3200

Επεξ/σία από euronmyous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, NIKOS25271 είπε

Ευχαριστώ, δεν πάει 19, βγάζει errors στο tm5 από νωρίς, Τα timings τα έβαλα από dram calculator fast. TRFC πρέπει να πηγαίνει κοντά στο 500 (όταν τις είχα στα 3533 το είχα βάλει 520 και δεν είχε θέμα, πόσταρρε κανονικά) στα 480 δεν ποστάρει...  

δοκιμασε να παιξεις με τα δικα μου 3533 με 14 αρια και με καλυτερο latency  με 1.43  

σφιγγουν και αλλο με περισσοτερο  ρευμα αλλα οκ αρκεστηκα εδω

επισης υπαρχει θεμα ειδικα με τις ballistik με σκρινακια απο μας κλπ ριξτο μια ματια  και γραψε εκει οτι θες για να μπορουμε να το παρακολουθουμε

 

3533.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

δοκιμασε να παιξεις με τα δικα μου 3533 με 14 αρια και με καλυτερο latency  με 1.43  

σφιγγουν και αλλο με περισσοτερο  ρευμα αλλα οκ αρκεστηκα εδω

επισης υπαρχει θεμα ειδικα με τις ballistik με σκρινακια απο μας κλπ ριξτο μια ματια  και γραψε εκει οτι θες για να μπορουμε να το παρακολουθουμε

3533.JPG

Τις είχα πριν στα 3533 με 1.43 αλλά το trcdrd δεν κατέβαινε κάτω από 19 (ίσως το t-topology της taichi σε συνδιασμό με τον 2700 δεν βοηθάει) με αποτέλεσμα να έχω οριακά μεγαλύτερο latency (66.3 στην καλύτερη αλλά συνήθως 66.7. Έτσι όπως είμαι τώρα έχω δει μέχρι και 65.8).

Πάντως θα δοκιμάσω τα δικά σου timings σε συνδιασμό με το δικό μου ρεύμα. Το trfc λογικά θα μπορείς να το ρίξεις μέχρι 520 (εκεί το είχα στα 3533 χωρίς θέμα).

Σ'ευχαριστώ, αν χρειαστεί κάτι άλλο θα γράψω στο σωστό νήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NIKOS25271 είπε

Τις είχα πριν στα 3533 με 1.43 αλλά το trcdrd δεν κατέβαινε κάτω από 19 (ίσως το t-topology της taichi σε συνδιασμό με τον 2700 δεν βοηθάει) με αποτέλεσμα να έχω οριακά μεγαλύτερο latency (66.3 στην καλύτερη αλλά συνήθως 66.7. Έτσι όπως είμαι τώρα έχω δει μέχρι και 65.8).

Πάντως θα δοκιμάσω τα δικά σου timings σε συνδιασμό με το δικό μου ρεύμα. Το trfc λογικά θα μπορείς να το ρίξεις μέχρι 520 (εκεί το είχα στα 3533 χωρίς θέμα).

Σ'ευχαριστώ, αν χρειαστεί κάτι άλλο θα γράψω στο σωστό νήμα.

asrock εχω και γω τη 470 master sli   κοιταξε το trfc και το trcdrd  ποιο χαμηλα τραβανε  αρκετο ρευμα   και δε βρισκω το λογο  για 24/7 να παιξω ποιο χαμηλα δινοντας αρκετο ρευμα αλλα τα tiimings  εαν εισαι σταθερος η οχι  ειναι στο συνολο  τους που βαζεις αν θα πετυχεις σταθεροτητα και οχι μεμονομενα  

επισης δε εναι και το avantage  των e-die μνημων  το trfc και το trcdrd 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, NIKOS25271 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Με crucial ballistix sport lt από 3200 τις πήγα 3600 με 1.456 και τα παρακάτω timings. Είναι εντάξει κατά τη γνώμη σας?

Επεξεργαστής ο 2700 με all core oc [email protected].

crucial ballistix sport lt.jpg

 

Αν περνάει ολονύχτιο HCI και τρέχεις και game για καμια ώρα χωρίς θέμα, κράτα το σαν βάση και ξεκινα optimization. Απλά αν δεν έχεις κάτι σαν βάση δεν έχει νόημα να προχωρήσεις σε περετέρω αλλαγές διότι μετά θα ψ'αχνεσαι ποια παράμετρος προκαλεί το πρόβλημα. Επίσης να τσεκάρεις και θερμοκρασίες στις μνήμες. Μην ξεπερνάς 50 C ιδανικά σε εφαρμογές όπως games.

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Grisos Το HCI λέει να κάνεις τόσα τεστ ταυτόχρονα αναλόγως τους πυρήνες. Εννοεί μόνο τους φυσικούς ή όλα τα threads; Δηλαδή να κάνω 6 ή 12;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

@Grisos Το HCI λέει να κάνεις τόσα τεστ ταυτόχρονα αναλόγως τους πυρήνες. Εννοεί μόνο τους φυσικούς ή όλα τα threads; Δηλαδή να κάνω 6 ή 12;

Όσα και τα threads οπότε για six core 12 παράθυρα με 1024 ΜΒ  στο καθένα, υποθέτοντας ότι έχεις διαθέσιμα τόσα. Το αφήνεις ιδανικά να φτάσει πάνω από 1000% το καθένα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, obijuan1983 είπε

Custom watercool

Ryzen 7 3700X 4.7GHz

Windows 10

Spi1M

IMG_20191015_123002.jpg

Sub ambient? Μου κάνει εντύπωση πως μπήκε λειτουργικό με τέτοια συχνότητα, αν είναι απλα υδροψυξη.

Οι μνήμες οι δικιες σου RGB με τα 75, ανέβηκαν τόσο πολύ τόσο σφικτά;

Ωραιος πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC είναι ολιγοωρη παραχώρηση!

Flare X οι μνήμες

Watercool 480mm radiator + Eheim αντλία

Asus 370X 

Πρωινό Bench Session!

 

 

 

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Με περασες για λιγο :P

Δεν έχεις back up?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, obijuan1983 είπε

Το PC είναι ολιγοωρη παραχώρηση!

Flare X οι μνήμες

Watercool 480mm radiator + Eheim αντλία

Asus 370X 

Πρωινό Bench Session!

Δεν έχεις back up?

πόσο ρεύμα οι μνήμες για αυτά τα settings?

Unreal που πήγαν τόσο σε x370.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, obijuan1983 είπε

Το PC είναι ολιγοωρη παραχώρηση!

Flare X οι μνήμες

Watercool 480mm radiator + Eheim αντλία

Asus 370X 

Πρωινό Bench Session!

Δεν έχεις back up?

Eυκολα ξανατρεχω στα 4.8 με chilled water, αλλα βαριεμαι του θανατα atm :P

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Unreal που πήγαν τόσο σε x370.

Well σε Prime Pro X370 τις ετρεχα 24/7 στα 3600 CL14

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

κάντε μου μια χάρη αν μπορεί κανένας, σε 1ης ή 2ης γενιάς Ryzen, τρέξτε κάτι βαρύ (πχ 10-15 δευτερόλεπτα IBT) και πείτε μου στο HWinfo64 τι σας βάζει σαν μέγιστο ρεύμα στο SoC. SVI 2TFN SoC Current.

Σε 1700 με μνήμες 32GB 3400 και Vsoc 1.05 βάζει 13κατι Ampere (λογικό), σε 1600 με 16GB 3000 μνήμες και Vsoc 1.1 λέει 30-32 Ampere! Επειδή ειναι ο επεξεργαστής που χάρη στο wonderful engineering της Asus έφαγε 1.35V SoC για κανα 2 λεπτά, φοβάμαι μην "ξεχείλωσε".

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...