Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

For what it's worth ο 2600 με 1.025 VSoc έβγαλε 23Α max στο SOC μετά από 10 λεπτά IBT Very high..

O μονος λογος που το SoC θα τραβηξει πανω απο 15W (που ειναι τα κανονικα του) ειναι πολυ memory heavy φορτια. Γενικα, ναι μπορει να τραβηξει και 30W το SoC (30Α με 1V αντιστοιχα), αλλα πρεπει πραγματικα να κανεις hammer τον IMC ενω παραλληλα εχεις φορτωσει και Ι/Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
6 minutes ago, kostas_anes said:

Δικη σου δημιουργια?
Kαλη φαση παντως, το εφτιαχνα και εγω μεν, αλλα δεν θελω να καταστρεψω την μητρικη στο main και θα ηταν ο ορισμος του αχρηστου στο 24/7 PC :P 

Είχε πλάκα να πατάς να φορτώσει κάτι και να τρελαίνεται το αναλογικό αμπερόμετρο. Ή να βλέπεις στο startup μέχρι να τελειώσουν το spinup οι δίσκοι (κατεβαστήρι γαρ) πόσο ρουφάνε. Φυσικά όχι στο main pc, για χαβαλέ, και φυσικά βλέπεις ημερομηνία 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, eyw είπε

αυτό λόγω καταγωγής είναι εξ'ορισμού ύποπτο αλλά και εμείς δεν είμαστε ρατσιστές. Μιλάς για την 2.54?
Θα το δοκιμάσω πάντως.


μάλλον δεν θα χρειάζεται να βάλουμε χέρι στο pcb του mainboard, αν κάποιος έχει πρόχειρο το ATX specs ας μας υπενθυμίσει από ποιά τάση παράγονται τα 1-1.5V
Το αν και τι και πως ποιά (τσιμπίδα) μετράει θα το δούμε (αλλού).

Ναι, τη 2.54.

Τώρα, σοβαρά, να κοιτάξω τι διάλο συμβαίνει? Κουλαμάρα από το Frankenstein-BIOS που παραδοσιακά βγάζει η Asrock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, 

κάντε μου μια χάρη αν μπορεί κανένας, σε 1ης ή 2ης γενιάς Ryzen, τρέξτε κάτι βαρύ (πχ 10-15 δευτερόλεπτα IBT) και πείτε μου στο HWinfo64 τι σας βάζει σαν μέγιστο ρεύμα στο SoC. SVI 2TFN SoC Current.

Σε 1700 με μνήμες 32GB 3400 και Vsoc 1.05 βάζει 13κατι Ampere (λογικό), σε 1600 με 16GB 3000 μνήμες και Vsoc 1.1 λέει 30-32 Ampere! Επειδή ειναι ο επεξεργαστής που χάρη στο wonderful engineering της Asus έφαγε 1.35V SoC για κανα 2 λεπτά, φοβάμαι μην "ξεχείλωσε".

amd 2200 1,1v 16gb το max που εχει δει:
3200 ~11a
3400 11+
3600 12-15 unstable

μετα το παιχνιδι το αφησα μιση ωρα prime small 10a

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fp84 είπε

έφτιαξες λογαριασμό και στο twitter???

Άμα δεις το upgrade path του τύπου πιθανό.

g4560->1200->8400 (θα του φαίνεται διαστημικό cpu τώρα)

Και ο intelrizenάκος μας του χρόνου που θα αναβαθμίσει από 750->13 4c/8t θα ναι έτοιμος να τα σκίσει τα ρύζια.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε asrock b450 δεν μου βλέπει τον msata για να κάνω εγκατάσταση, καμία γρήγορη ιδέα για να μην κάθομαι να ψάχνω? Τον έχω βάλει στην πάνω θέση.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε asrock b450 δεν μου βλέπει τον msata για να κάνω εγκατάσταση, καμία γρήγορη ιδέα για να μην κάθομαι να ψάχνω? Τον έχω βάλει στην πάνω θέση.

Δοκιμασε στο 2ο slot, το πρωτο παιζει να μην υποστηριζει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε asrock b450 δεν μου βλέπει τον msata για να κάνω εγκατάσταση, καμία γρήγορη ιδέα για να μην κάθομαι να ψάχνω? Τον έχω βάλει στην πάνω θέση.

Και το πολύ σφίξιμο έχει τέτοια συμπτώματα.  Με λίγο χαλάρωμα, μια στροφή ίσως παίζει κομπλέ. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι μόνο pci express λογικά.

45 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε asrock b450 δεν μου βλέπει τον msata για να κάνω εγκατάσταση, καμία γρήγορη ιδέα για να μην κάθομαι να ψάχνω? Τον έχω βάλει στην πάνω θέση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Δοκιμασε στο 2ο slot, το πρωτο παιζει να μην υποστηριζει

Όντως στο δεύτερο έπαιξε κομπλε

Συστηματαρα  :D

PSX_20191017_124048.jpg.5d91e233eebd8e6a611a3c9e04853e81.jpg

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Όντως στο δεύτερο έπαιξε κομπλε

Συνηθως τα Ultra M.2 Slots (τα πανω πανω) ειναι PCI-E only, οποτε SATA δισκους δεν υποστηριζουν και τοσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...