Προς το περιεχόμενο

Νήμα για το Tennis


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, maarinos είπε

21 κύπελλο για τον Ναδάλ

GOAT! GOAT! 🤣

 Respect στον γερασμένο πλέον Ραφα, συνεχίζει να είναι έμπνευση μετά από τόσα χρόνια. 

(Φυσικά εάν έπαιζε ο Novax, θα το έπαιρνε περπατώντας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 329
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, Sugizo είπε

GOAT! GOAT! 🤣

 Respect στον γερασμένο πλέον Ραφα, συνεχίζει να είναι έμπνευση μετά από τόσα χρόνια. 

(Φυσικά εάν έπαιζε ο Novax, θα το έπαιρνε περπατώντας)

Γιατι παρακαλώ θα το έπαιρνε περπατώντας ο Τζοκοβιτς;

Αυτό που έκανε σήμερα ο Ναδαλ ξεπερνάει για μένα τα όρια του τένις (στο οποίο είναι ήδη θρύλος) και τον βάζει στους καλύτερους αθλητές όλων των εποχών 

Φοβερό πείσμα και θέληση, εκτός από ταλέντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john1987 είπε

Γιατι παρακαλώ θα το έπαιρνε περπατώντας ο Τζοκοβιτς;

Αυτό που έκανε σήμερα ο Ναδαλ ξεπερνάει για μένα τα όρια του τένις (στο οποίο είναι ήδη θρύλος) και τον βάζει στους καλύτερους αθλητές όλων των εποχών 

Φοβερό πείσμα και θέληση, εκτός από ταλέντο.

Ναι, αλλά ο Νόβαξ είναι πιο νέος και σε καλύτερη φόρμα τα τελευταία χρόνια. Και φυσικά, μην γελιόμαστε, πολυ πιο πλήρης παίχτης από τον Ναδάλ. 

Για εμένα πάντα ο Ναδαλ θα είναι ο καλύτερος όλων τούς, απλά και μόνο επειδή με το πείσμα του κατάφερε όσα κατάφερε ως ο καλύτερος παίχτης χώματος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται παντα να ψάχνουμε ποιος ειναι ο καλύτερος σε κάποιο άθλημα . Goat ο ενας Goat  ο άλλος εχει κουράσει πολυ αυτο . Στο τέννις ειδικά ειναι κ θεμα τι αρεσει σε κάποιον να βλεπει . Εμένα πχ δώσε μου Federer απλα να βαράει το μπαλάκι σε ένα τοίχο με το back hand κ άσε με να τον βλεπω με τις ώρες . Άλλος γουστάρει τη δύναμη του Nadal άλλος το Τζόκοβιτς να γυρνάει ολες τις μπάλες μεχρι να κανει λάθος ο αντίπαλος . 
Για το σημερινό πραγματικά το ευχαριστήθηκα που στην επιστροφή του τα κατάφερε ο Ναδαλ κ που τον ήπιε ο Ρώσος . 

Επεξ/σία από totalius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulaki1976 είπε

Ο καλυτερος ολων ειναι ο Φεντερερ μη λεμε οτι θελουμε

ο βιβαλντι του τεννις

Έμφαση στο σχόλιο μου στο "για εμένα" προσωπικά δηλαδή. 

Εάν το δούμε αντικειμενικά, αυτά που εκανε ο Φεντερερ στο peak του και η  χάρη με τη οποία έπαιζε, δεν τα έκανε ούτε ο Ναδαλ ούτε ο Νοβακ. 

Είναι 3 τεράστιοι παίχτες και δύσκολα να ξαναδούμε κάποιον να παίρνει 13 RG, αλλά ο Roger ήταν μισό σκαλί πάνω. 

Όποιος έχει παίξει τένις, εκτιμά σίγουρα και τους 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα παλαιότερα ο αγαπημένος μου παίκτης ήταν ο Φεντερερ.

Ωστόσο αυτά που έχει καταφέρει ο Ναδαλ είναι ασύλληπτο και ξεπερνάει το τένις.

Αυτοί είναι για μένα στο ίδιο επίπεδο και προσωπική εκτίμηση ποιον σου αρέσει να βλέπεις.

Σίγουρα προτιμω peak Φεντερερ και Ναδαλ πάρα Τζοκοβιτς σε στυλ παιχνιδιού.

Επεξ/σία από john1987
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sugizo είπε

Έμφαση στο σχόλιο μου στο "για εμένα" προσωπικά δηλαδή. 

Εάν το δούμε αντικειμενικά, αυτά που εκανε ο Φεντερερ στο peak του και η  χάρη με τη οποία έπαιζε, δεν τα έκανε ούτε ο Ναδαλ ούτε ο Νοβακ. 

Είναι 3 τεράστιοι παίχτες και δύσκολα να ξαναδούμε κάποιον να παίρνει 13 RG, αλλά ο Roger ήταν μισό σκαλί πάνω. 

Όποιος έχει παίξει τένις, εκτιμά σίγουρα και τους 3.

Μακάρι να πάρει ένα τελευταίο grand slam για να κλείσει την καριέρα του όπως του αρμόζει. Προσωπικά βλέπω το Federer-Nadal όπως το Messi-Ronaldo. Ο ένας έχει το έμφυτο ταλέντο που ξεχειλίζει, ενώ ο άλλος προφανώς έχει ταλέντο αλλά σκίζεται και στην προπόνηση και παίρνει τα μέγιστα από το σώμα του.

Είμαστε ευλογημένοι όσοι γουστάρουμε το tennis που είδαμε αυτούς τους 3 υπεραθλητές. Αλλά η συμπάθεια μου προς το πρόσωπο του βασιλιά και του ατσαλάκωτου στυλ που έχει δεν κρύβεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

Άραγε ο Ναδαλ έχει τις σωματικές δυνάμεις να πάρει άλλο ένα Roland Garros φέτος; 

 

Αν παίξει ο Νόλε όχι. Είναι δύσκολο για τον Ναδάλ και έχει φανεί από το 21. Σημαντική η πτώση του σε σχέση με το 20 που τον έβλεπες και έλεγες μπορεί να αντέξει 10 ώρες παιχνίδι. 

Αν ο Στέφανος είναι καλά πιστεύω τον Ναδάλ τον έχει σε περίπτωση διασταύρωσης. Ο Σέρβος και ο κλάψας Ρώσος είναι τα δυνατά χαρτιά. Το ότι άντεξε ο Ισπανός απέναντι στον δέκα χρόνια νεότερο και καθαρό από τραυματισμούς Ρώσο ήταν κάτι που δεν το περίμενα αλλά από την άλλη μιλάμε για έναν από τους τρεις καλύτερους ever και όταν το τέλος (αθλητικό) είναι κοντά τότε λες στον εαυτό σου πάμε μέχρι τελικής πτώσης. Έτσι σκέφτομαι ακόμα και εγώ ο απλός ερασιτέχνης δρομέας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakinen είπε

όταν το τέλος (αθλητικό) είναι κοντά τότε λες στον εαυτό σου πάμε μέχρι τελικής πτώσης. 

Αυτό νομίζω θα το κάνει στο φετινό RG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Sugizo είπε

Αυτό νομίζω θα το κάνει στο φετινό RG.

Καλά αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει είναι αυτός αλλά κακά τα ψέματα είναι δύσκολο αν βρει μπροστά του τον Σέρβο ακόμα και τον Στέφανο σε καλό φεγγάρι. Το μεγαλύτερο προσόν του ήταν το σώμα του (δύναμη, αντοχή) και δείχνει ότι δεν τον ακούει όπως παλιά. Σε σχέση με νέα ταλέντα της εποχής έχει πλεονέκτημα το μυαλό, την εμπειρία, τον χαρακτήρα κτλ αλλά υπάρχει (αν παίξει) ο Νόλε που είναι καλύτερος τον τελευταίο ενάμιση χρόνο. Όλα αυτά στην θεωρία γιατί όπως έγραψα πριν προσωπικά έπεσα έξω στο Australian open μιας και περίμενα 3-0 υπέρ του Ρώσου. Έγιναν βέβαια και αυτά που έγιναν στις κερκίδες αλλά δεν παύει να είναι μία τεράστια ανατροπή του Ναδάλ που ίσως να ήταν η καλύτερη ευκαιρία να αποσυρθεί εκείνη την μέρα. Ο ίδιος βλέπει πως το 22 είναι η τελευταία χρόνια και όπως έγραψες  στο Roland Garros το "σπίτι" του ίσως δώσει την μητέρα των μαχών. 

Περάσαμε ωραία χρόνια με τους big 3 Νιώθω τυχερός που μεγάλωσα μαζί τους αλλά με πιάνει και η στεναχώρια που το τέλος είναι κοντά και για τους 3 (ο Ελβετός είναι εκτός τα τελευταία χρόνια ουσιαστικά). Οι νέοι δεν είναι αντίστοιχου επιπέδου σε όλους τους τομείς. Το μεγαλύτερο ταλέντο της εποχής (Medvedev) έχει αντιδράσεις που ούτε 15χρονα δεν έχουν. 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο Ρώσος στη συνέντευξη τύπου και απονομής μου φάνηκε αρκετά cool τύπος πάρα τις ασχήμιες που έκανε στον ημιτελικο/τελικό.

Κι μένα μου φαίνεται λυπηρό ότι τελειώνουν οι big3. Πότε δε με κέρδισε ο Τζοκοβιτς συναισθηματικά πιο πολύ θα μου λείψουν Φεντερερ (έπρεπε να έχει αποσυρθεί 2 χρόνια πριν) και Ναδαλ.

Κάτι μου λέει ότι ο Βαδαλ έχει ακόμα ένα τίτλο να πάρει.

Όσον αφορά στον Τσιτσιπα πρέπει να ανέβει ένα επίπεδο σε τεχνική και ίσως δύο επίπεδα σε ψυχολογία για να έχει τύχη με Ρώσο και Ναδαλ/Τζοκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...