Προς το περιεχόμενο

Asus RX Vega 64 - Προβλημα.


Tasos_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου θα την παρεις ξαναδοκιμασε και βλεπς. αν δε το εχεις κανει ηδη οπως εγραψα στην πρωτη σελιδα, προτου δοκιμασεις οτιδηποτε αλλο δοκιμασε να ξαναπερασεις windows. αν οχι στον ιδιο δισκο σε καποιον αλλο να τσεκαρεις αν το προβλημα επιμενει....

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η scan.co.uk  ειναι αρκετα αξιοπιστη. Εχω αγορασει πολλα προιοντα  στο παρον συστημα μου.

ειχα την ιδια καρτα με εσενα και τα VRM της ζεσταινονταν. Κακη σχεδιαση στο coldplate με τα τσιπακια και κακη ποιοτητα pads. 110 βαθμους εφταναν με νορμαλ ανεμιστηρακια και 70-80 με τα ανεμιστηρακια στο φουλ. Η καρτα δεν ειχε θεμα αποδοσης ουτε κρασαρισματα ουτε τιποτα. αλλα την αλλαξα γτ σε βαθος χρονου θα ειχε.

το θεμα υπρθερμανσης λυνεται με αλλαγη των thermal pads με καλυτερης ποιοτητας.

fyi, Οταν παρεις την καρτα ψαξτo.

 

 

 

Επεξ/σία από ASDIC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστη μπορει να ειναι αλλα στην δικη μου περιπτωση τι να πω ? Τελος παντων εφοσον θα την λουστω την καρτα εχω ηδη παρει να τις βαλω αλλο Pad στις VRM μηπως και λυθει το προβλημα που δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα της καρτας αλλα η ιδια η καρτα.Τωρα πως σε αυτους δεν κρασαρε δεν μπορω να ξερω.Αν ηξερα πως η Nvidia θα υποστηριζε Freesync με τους νεους Drivers της δεν θα εδινα ποτε και για κανενα λογο την Zotac Extreme 1080ti που ειχα και ετρεχε απροβληματιστα για να παρω αυτην την μα.....α.Οπως και να εχει εμενα προσωπικα με την Asus δεν με θελει ,προβλημα στο παρελθον με Laptop της εταιριας το εφαγα στην μαπα και αυτο μετα με μια μητρικη των σχεδον 340ευρω που ομως ηταν απο πλαισιο και με τα πολλα μου την αλλαξαν στο τελος και τωρα με αυτην την καρτα.Απο πλευρας μου λοιπον ποτε ξανα στην συγκεκριμενη υλοποιηση σε οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Tasos_69 είπε

Αξιοπιστη μπορει να ειναι αλλα στην δικη μου περιπτωση τι να πω ? Τελος παντων εφοσον θα την λουστω την καρτα εχω ηδη παρει να τις βαλω αλλο Pad στις VRM μηπως και λυθει το προβλημα που δεν νομιζω να ειναι αυτο το προβλημα της καρτας αλλα η ιδια η καρτα.Τωρα πως σε αυτους δεν κρασαρε δεν μπορω να ξερω.Αν ηξερα πως η Nvidia θα υποστηριζε Freesync με τους νεους Drivers της δεν θα εδινα ποτε και για κανενα λογο την Zotac Extreme 1080ti που ειχα και ετρεχε απροβληματιστα για να παρω αυτην την μα.....α.Οπως και να εχει εμενα προσωπικα με την Asus δεν με θελει ,προβλημα στο παρελθον με Laptop της εταιριας το εφαγα στην μαπα και αυτο μετα με μια μητρικη των σχεδον 340ευρω που ομως ηταν απο πλαισιο και με τα πολλα μου την αλλαξαν στο τελος και τωρα με αυτην την καρτα.Απο πλευρας μου λοιπον ποτε ξανα στην συγκεκριμενη υλοποιηση σε οτιδηποτε.

Φίλε σε νιώθω, προσπάθησε να το δεις λιγότερο αρνητικά για να έχεις πιο καθαρό μυαλό, πιστεύω κ ελπίζω θα τη βρεις τη λύση. 

Αν στο Scan κάνανε όντως τα benchmarks που λένε (λογικά τα έκαναν), πολύ πιθανόν η κάρτα δεν έχει θέμα και κάπου αλλού υπάρχει πρόβλημα. 

Δεν θα άλλαζα pads/ πάστα άμεσα γιατί εκεί χάνεις εγγύηση νομίζω. Θα μου πεις τι να την κάνεις, πότε δεν ξέρεις...  μπορεί να βρεις άκρη και να σου χαλάσει όντως αργότερα στο μέλλον. Έλεγξε τα τελευταία (αν όντως χάνεις εγγύηση) αν δεν δουλέψει τίποτα άλλο.

Κάποιες ιδέες που μου έρχονται στο μυαλό:

1) Δοκίμασε διαφορετικές θύρες hdmi/dp αν δεν το έχεις κάνει ήδη. 

2) Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό. Ναι αυτό που έχεις είναι τούμπανο, δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει πιθανότητα να έχει χαλάσει όμως. 

3) Δοκίμασε άλλη pcie αν έχει η μητρική σου. 

4) Δοκίμασε άλλη πρίζα στο σπίτι.

5) Γράψε και σε άλλα site, forum (reddit, amd formus, asus forums κτλ). Μπορεί να πετύχεις άτομο που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ή κάποιον με κάποια καλή ιδέα και να σου δώσει τη λύση.

6) Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μετά από κάποιο crashάρισμα κοίτα το Event Viewer των windows και ψάξε για errors (κυρίως στο System, αλλά κοίτα τα όλα). Αν βρεις κάτι αλλά δεν καταλαβαίνεις τι είναι κάνε αναζήτηση με τον κωδικό που θα σου δίνει το συγκεριμένο error (δεν δουλεύει πάντα αυτή η μέθοδος γιατί το error μπορεί να είναι πολύ γενικό και να μην αναγνωρίζει ακριβώς ποιο είναι το θέμα, δεν χάνεις τίποτα όμως να το δοκιμάσεις).

Το καλύτερο φυσικά είναι αυτό που είπες, να το τεστάρεις σε άλλον υπολογιστή και να δεις. Εφόσον δεν έχεις βρει άτομο δοκίμασε τα παραπάνω μέχρι να βρεθεί κάποιος να βοηθήσει. Πότε δεν ξέρεις, μπορεί να βγει πως φταίει κομμάτι hw που ποτέ δεν περίμενες. 

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/6/2019 στις 10:54 ΜΜ, Tasos_69 είπε

.Αν ηξερα πως η Nvidia θα υποστηριζε Freesync με τους νεους Drivers της δεν θα εδινα ποτε και για κανενα λογο την Zotac Extreme 1080ti που ειχα και ετρεχε απροβληματιστα για να παρω αυτην την μα.....α..

Και να μην υποστηριζε freesync, πάλι ήταν λάθος κίνηση, εφόσον πήγες σε κατώτερη κάρτα.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leros2004 είπε

Και να μην υποστηριζε freesync, πάλι ήταν λάθος κίνηση, εφόσον πήγες σε κατώτερη κάρτα.... 

ξυνεις πληγες σημερα ε?:P

ταλαιπωρηθηκε αυτος αρκετα ελπιζω να το λυσε.

99% software / η κακα τροφ ειναι αυτα. αλλα αυτος εχει καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεστρεψε η καρτα σημερα και ακομα δεν την εχω τεσταρει αλλα τι να τεσταρω οπως την εστειλα μου ηρθε.Μενει να βρω αλλο Pc να την κουμπωσω να δω συμπεριφορα.

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κανε καθαρη εγκατασταση σε καποιο περισσευαμενο δισκο αν εχεις. και μην επιλεξεις τιποτα στο adrenalin για αρχη. ουτε wattman ουτε chill oυτε τιποτα. 2 παιχνιδια βαλε.

αν επιμενει δοκιμασε αλλο τροφ,  αν και ειναι τουμπανο, ο διαολος εχει πολλα ποδαρια

και καλη τυχη γιατι τραβιεσαι ενα 2μηνο.

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλλι τα ιδια με την καρτα.Καθαρη εγκατασταση των Windows τα ιδια,Reset το Bios σε Optimized Defaults ξανα τα ιδια.Εβαλα Metro Exodus στην πρωτη φαση μου εβγαλε κανα τεταρτο στην δευτερη φαση κανα πενταλεπτο.Δεν ξερω τι να πω ? και δεν εχω και αλλο τροφοδοτικο σε τετοια Watt που θελει η καρτα για να δοκιμασω.Και επειδη στα @@κια μου και για την εγγυηση αλλαξα και το Pad στις Vram Thermal Grizzly Minus Pad 8 και Thermal Grizzly Kryonaut στην GPU.Eνταξει με ολα Default και ουτε undervolting ουτε τιποτα τεραστια πτωση στην θερμοκρασια αλλα το προβλημα που κρασαρει παραμενει.Θα ημουν ευγνωμων εαν καποιο μελος θα ηταν διαθεσιμο με δικα μου εξοδα φυσικα να του στειλω την καρτα για ενα τεστ και επιστροφη παλλι φυσικα με δικα μου εξοδα.Για να αποκλεισω τελικα εαν φταιει η καρτα η κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Tasos_69 είπε

Παλλι τα ιδια με την καρτα.Καθαρη εγκατασταση των Windows τα ιδια,Reset το Bios σε Optimized Defaults ξανα τα ιδια.Εβαλα Metro Exodus στην πρωτη φαση μου εβγαλε κανα τεταρτο στην δευτερη φαση κανα πενταλεπτο.Δεν ξερω τι να πω ? και δεν εχω και αλλο τροφοδοτικο σε τετοια Watt που θελει η καρτα για να δοκιμασω.Και επειδη στα @@κια μου και για την εγγυηση αλλαξα και το Pad στις Vram Thermal Grizzly Minus Pad 8 και Thermal Grizzly Kryonaut στην GPU.Eνταξει με ολα Default και ουτε undervolting ουτε τιποτα τεραστια πτωση στην θερμοκρασια αλλα το προβλημα που κρασαρει παραμενει.Θα ημουν ευγνωμων εαν καποιο μελος θα ηταν διαθεσιμο με δικα μου εξοδα φυσικα να του στειλω την καρτα για ενα τεστ και επιστροφη παλλι φυσικα με δικα μου εξοδα.Για να αποκλεισω τελικα εαν φταιει η καρτα η κατι αλλο.

ποιο τροφοδοτικό έχεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tasos_69 είπε

Πάντως και κανα 500αρη τροφοδοτικό αν έχεις για δοκιμή κάνει, έτσι να μας φύγει η ιδέα. 

Προσωπικά θα έφτιαχνα video δείχνοντας τα πάντα ότι είναι stock και θα ξεκίναγα να παίζω μέχρι να κρασάρει.  

Θα το έστελνα στην Asus αλλά και στο Scan με σαφώς disappointing ύφος για την αντιμετώπιση της όλης ιστορίας σου.

Ps: Πρέπει να είναι το κάρμα της 1080ti Που σε κυνηγάει :P 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσταρε αλλο τροφοδρικο φιλε @Tasos_69 . Οπως ειπα ειχα την ιδια καρτα με εσενα και την επεστρεψα λογω θερμοκρασιων. Μετα πηρα την Sapphire που εχω τωρα και την ειχα κουμπωμενη σε ενα 650αρι τροφοδοτικο της Seasonic. Μου ειχε την ιδια συμπεριφορα με εσενα. Υπεθεσα οτι ειχε θεμα βαττ γιατι ειναι τσιμα τσιμα εδω που τα λεμε. Αγοραζω το 850αρι που εχω τωρα 6 μηνες μετα και καθως κοιταω ξενα φορουμ, βλεπω οτι καποια συγκεκριμενη σειρα ακριβως το ιδιο χρονικο διαστημα που ειχα στησει το μηχανημα μου αρχικα, παρουσιαζε surge spikes με τις Vega με αποτελεσμα να κρασαρουν. πολυ πιθανον το 650αρι ηταν της ιδιας σειρας.

Φιλος με ακριβως το ιδιο συστημα στελνει μνμ στην Seasonic και τους αναφερει το θεμα και του στελνουν νεο τροφοδοτικο χωρις ερωτησεις, αφου τους εστειλε πισω το παλιο. Απο τοτε και οι 2 μας δεν εχουμε θεματα.

Χαρακτηριστικα σε περιβαλλον desktop κανενα θεμα οση ωρα και εαν ηταν. Σε Load στο Unigine Valley σε ακανονιστα διαστηματα crash. Η καρτα ηταν UV στα 1000mV και με στοκ τον 2600Χ και UV -0.1Volt, θα επρεπε το 650αρι GOLD να σηκωνε το συστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλλι φιλε @ASDIC πριν μπω στην διαδιακασια να τους την στειλω πισω  και παντα με το ιδιο τροφοδοτικο αλλα με καποια πειραγματα στο Wattman, UV-Power Target κτλ ειχε τυχει να μου τρεξει Unigine Heaven και σχεδον 2 ωρες χωρις κανενα Crash σε Extreme Settings οπου σταματουσα το Test και ελεγα παναγια μου ολα οκ,σε παιχνιδι ομως με τα ιδια Settings στο Wattman παντα ειχα Crash ποτε πιο συντομα ποτε πιο αργα.Με Default Settings στο Wattman παντα ειχα τυχαια Crash οτι και αν ετρεχα εκτος απο Internet κτλ.Οποτε το μπερδεμα που εχω φαει ειναι τρελο.Το τροφοδοτικο μου σαν Watt νομιζω ειναι υπεπληρες τωρα εαν δεν εχει πραγματικα καποιο θεμα και φταιει η Version του τροφοδοτικου τοτε τι να πω.

Να φταει μηπως η οθονη που ειναι στα 240Hz ρυθμισμενη ? 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Tasos_69 είπε

Παλλι τα ιδια με την καρτα.Καθαρη εγκατασταση των Windows τα ιδια,Reset το Bios σε Optimized Defaults ξανα τα ιδια.Εβαλα Metro Exodus στην πρωτη φαση μου εβγαλε κανα τεταρτο στην δευτερη φαση κανα πενταλεπτο.Δεν ξερω τι να πω ? και δεν εχω και αλλο τροφοδοτικο σε τετοια Watt που θελει η καρτα για να δοκιμασω.Και επειδη στα @@κια μου και για την εγγυηση αλλαξα και το Pad στις Vram Thermal Grizzly Minus Pad 8 και Thermal Grizzly Kryonaut στην GPU.Eνταξει με ολα Default και ουτε undervolting ουτε τιποτα τεραστια πτωση στην θερμοκρασια αλλα το προβλημα που κρασαρει παραμενει.Θα ημουν ευγνωμων εαν καποιο μελος θα ηταν διαθεσιμο με δικα μου εξοδα φυσικα να του στειλω την καρτα για ενα τεστ και επιστροφη παλλι φυσικα με δικα μου εξοδα.Για να αποκλεισω τελικα εαν φταιει η καρτα η κατι αλλο.

Άλλαξε το καλώδιο τροφοδοσίας της κάρτας  ,βάλε άλλο ,είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα και εφτεγε το οκταπηνο ,άμα έχεις modular psu αλλάζεις πανευκολα ;)

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...